Roman Polanski: Pravdivý příběh

• USA Roman Polanski: Wanted and Desired

Jeden z nejkontroverznějších a nejoslnivějších režisérů Roman Polanski dlouho fascinoval publikum svými filmy (Rosemary má děťátko, Čínská čtvrť, Pianista) i svým osobním životem. Film Roman Polanski: PRAVDIVÝ PŘÍBĚH znovu otevírá případ, který před třemi desítkami let šokoval svět. Podrobně zkoumá Polanského odsouzení za nezákonný sexuální styk s nezletilou i chaos, který následoval. Tvůrci dokumentu měli k dispozici bezprecedentní přístup k právníkům figurujícím v celé kauze, k médiím, která o ní referovala i k oběti samé. Je alarmující obžalobou amerického právního systému a naší zmámenosti celebritami. Měl by mít Polanski i nadále zakázaný vstup na území Spojených států? Tento film může změnit váš názor. (oficiálny text distribútora)

rockwoman

"Uměl neuvěřitelným způsobem ovládat lidi. Člověk se do něj musel zamilovat. Bylo to jako infekce,nikdo mu nedokázal odolat. Každý den vedle něj byl vzrušující. Vášnivě vždycky propadl tomu na čem pracoval."-Mia Farrow ...... "Rozhodl se že to překoná a přežije. Za pomoci svého talentu, za pomoci zábavy. Byl úžasný hostitel,jakýsi taneční mistr. Po smrti Sharon nechtěl být myslím sám. Není dobře když je člověk sám."- Faye Dunaway .....Velmi zajímavý dokument jen škoda že se v něm tak málo hovoří o Romanově dětství a dospívání protože od toho se odvíjí spousta věcí které pak dál utvářejí člověka. Roman Polanski je v mých očích kvalitní režisér a za svou práci se rozhodně nemusí stydět. Vnímám jeho osobnost i z jiné stránky. Jako dítě zažil ztrátu matky která zemřela v koncentračním táboře. Jeho otec tam byl také odvezen,ale podařilo se mu přežít . Další ránou do srdce byla vražda jeho těhotné manželky herečky Sharon Tate. Co se týče jeho prohřešku který si už nejspíše ponese až do hrobu tohle ať si soudí a kritizují jiní. .............Na jeho osobu mě zaujmula slova která zde také zazněla: "Myslím že má svou temnou stránku,smutnou stránku,skrytou. Dětství zformovalo jeho přístup k životu a ke smrti. V duši si nese odraz smrti a smutku,ale díky své energii,schopnosti pracovat a touze vytvářet mimořádné věci,dokázal zvítězit."....Něco na tom rozhodně bude........ ()

progression

Velice zajímavý dokument o Romanu Polanském silně zaměřený na jeho mediálně sledovaný soudní proces. Přesto, že asi nemůže být stoprocentně objektivní, významně odhaluje praktiky podobných mediálně sledovaných procesů. Je dost deprimující sledovat, že rozhodnutí soudu nezáleží zdaleka jen na důkazech, vině a nevině, ale na tom, jaký mediální obraz (nejenom pachatele, ale i soudce a dalších zůčastněných) se národu předhodí. Roman Polansi určitě nebyl bez viny, ale to, co se po celou dobu procesu dělo, si určitě nezasloužil. Nepřekvapuje mne, že i žalobce zmínil "nedivím se, že utekl" a možná už také vím, proč má bohyně spravedlnosti šátek přes oči. Každopádně přes všechny životní rány osudu Roman Polanski svou rozsáhlou a významnou filmografií dokázal jak silnou osobností je. ()

lucascus

Určitou výpovědní hodnotu tento dokument má, ovšem dnes, když se případ posunul zase o kousek dále (viz zatčení Polanského v roce 2009 a další známé případy zneužitých dívek) odsouvají tento snímek na druhou kolej. ()

bolan

Pro fanoušky Polanskiho (tedy pro mě) rozhodně zajímavé objasnění událostí kolem údajného znásilnění 13-ti leté holčiny. ()

waits

Forma není vůbec objevná, ale obsahově dokument režisérovu soudní anabázi mapuje vskutku puntíčkářsky. Slovo dostává nejen tehdejší žalobce nebo Polanského obhájce, ale i spousta dalších lidí, které se v té době s Polanským setkali nebo mají k tématu co říct. Těžko říct, jak moc je Zanovich citově zainteresovaná, ale přišlo mi, že manippulaitní není, a pokud ano, tak šikovně. Slova žalobce ("Nedivím se že utekl") a popis soudních hrátek příslušného soudce tuhle domněnku podporují. PS P Polanského vydání žádaly Švýcary v roce 2010 a Poláky v roce 2016, neúspěšně. V roce 2017 se kvůli odporu feministek vzdal místa v porotě Cesarů. Žádost oběti Samanthy Gemeirové o zproštění (!) režiséra obžaloby kalifornský soud odmítl, v Evropě se naopak Geimerové podařilo o stažení obžaloby soudy přesvědčit. Každopádně Polanskiho život nebyl procházkou rájem.. ()

ddf76

Vyborny dokument o Polanskeho pripadu. Dost me prekvapilo, ze zalobce rekl, ze se nedivi, ze Polanski utekl. HBO se zase vyznamenalo. ()

KOZEL84

Kurva,že já nejsem režisér.Mohl sem beztrestně fetovat a prcat s třináctkama a ještě by mě ostatní litovali.A tak nikdo není dokonalý a Romča je apon' fakt dobrý rejža.Totálně nevěřím,že tu holku musel k něčemu nutit (to by mu to asi neodpustila) a pan soudce byl teda kus pořádného debila!Co se v mládí naučíš... ()

Fridecka

Poutavě natočené momenty z ústřední kauzy Polanskiho života, určitě však ne nezaujaté a nestranné. Nesouhlasím jistě s radikálním negativním postojem americké veřejnosti vůči Polanskému, ale dokumnet je převážně založený na jeho obhajobě a obdivu k němu. Je jasné, že pravda bude uprostřed. Ve filmu je kladen důraz na Polanskiho těžký životní osud a jak odvádí skvělou práci/ což mu nelze upřít - je skvělý/, tak mu nějaký ten sexíček s nezletilou dívenkou promineme/ a hlavně: stalo se to dávno:-) . Trable se soudy a zákon jsou líčené převážně jako souhra nešťastných náhod a pokračování těžkého osudu, hm, možná je to tak. Prožil mnoho bolesti, ale udělal chybu a za chyby se prosté platí. Vzal však život do svých rukou, výsledek známe. Dnes ho Francouzi vynášejí do nebes, ale bohužel již jeho život má skvrnu, kterou mu nikdo neodpáře. Média mohou být svinstvo, lidé dělají svinstvo, ale s médii se přece dá také manipulovat, nebo ne? Obraz člověka udělá jediná fotka? Neuvěřitelné! Naše skutky a myšlenky mají následky. Takže v kostce, přišel příděl určitých informací a stejně nevíme. Média? Polanski???Fanouškům Polanského vřele doporučuji, jen nečekejte více světla v případu, je to jednostranné, jak jinak. ()

dawid

Dokument o tom, že vina vždy není jen jedna a trest je relativní pojem. To, co Polanski udělal nebylo správné a nemělo se to stát. Nic na tom nemění fakt, že je, jak sám řekl "souzen za něco, co dělá polovina kalifornských mužů". Zároveň se jedná o případ, který ukazuje rozdíl mezi literou a duchem zákona. Bylo by správné soudit podle podstaty paragrafů, byť ne v jejich přesných zněních? Dle mého ano. To však vyžaduje obrovskou morální čistotu soudců... Polanski se provinil a byl potrestán. Měl být znovu a znovu pranýřován - nebojoval totiž s "obětí" ani se žalobcem, ale s médii a americkou prudérní a pokryteckou masou. Takže udělal to, co by udělal každý - odešel do rodné Francie - do exilu, který mu nabídl azyl... Polanski přišel o vše, co miloval, přesto neklesl na kolena. Udělal, co neměl a odpykal si to. Co po něm ještě kdo chce víc?! ()

Grissom

Skvelý dokument...... nakoniec napíšem len toľko...nech si spraví každý na to svoj názor podľa svojho vlastného svedomia a vedomia..... ()

Magoor

Tak takto bych si dokument rozhodně nepředstavoval! Nemá cenu se rozepisovat o mravní bezůhonosti "oběti", o kokotismu soudce, který v celé své kráse charakterizuje americký právní systém, a hyenismu amerických médií. To by bylo jen mlácení prázdné slámy. Pouze odpovím na otázku z konce oficiálního textu distributora. Ano měl by mít nadále zakázaný vstup na území USA a to jen pro dobro samotného Polanského!!! ()

dogma97

Dost dobře nechápu absenci identifikačních titulků promlouvajících osob - těch, jejichž totožnost nevyplývá z kontextu, vystupuje ve filmu celá řada. A zadruhé mě iritovala manýra paní režisérky - neúměrně dlouhé černé předěly, které zřejmě měly vytvářet napětí, či kýho čerta. ()

1mArc0

Krátky komentár: Všetko to začalo smrťou Sharon Tate, čo nové prináša tento dokument, okrem známych informácii, a tvrdení proti tvrdeniu? Vierohodné výpovede právneho zástupcu Romana Polanského, nič viac nič menej. Dopustil sa toho Roman, alebo nie? Pravdu vie Polanski, Samantha a úrady, ktoré nikdy nezverejnia pravdivé informácie na verejnosť. O tom, ako Hollywood, alebo sudca Laurence J. Rittenband chceli potopiť Polanského (malý, cudzinec, má hromadu peňazí, umelecké a kritické uznanie), na to, aby hnil do konca života. Réžia striedma, kamera obstojná, strih chaotický (z jedného momentu pri rozhovoroch sa farebný vizuál stal monochromatickým). Dramaturgiu tolerujem. Viac priestoru by si zaslúžila Samantha aj Polanski. (nezakladať jeho výpovede čisto z archívnych záberov) O tom, že tento škandál poznamenal jeho profesionálnu kariéru na veky vekov je evidentne jasné. Ako filmového tvorcu si musí Polanského každý filmový fanúšik vážiť, pre svoju odhodlanú kontroverznosť témy, geniálnu réžiu, svojskú atmosféru. Pokiaľ chceme hodnotiť Romana ako tvorcu, v tomto kontexte nemiešajme jeho osobný život. (pozeráme jeho filmy, nie jeho osobnostné chyby) Skôr sa pozrite aké životné udalosti predchádzali tomu, prečo si tvorca vyberal špecifické témy. Osobne mám obrovský rešpekt voči Polanského, často analyzujem jeho filmy, študujem scenáre, ktoré napísal sám ako autor, alebo ako spoluautor. Vlastním niekoľko filmových nosičov, aj napriek dobe ilegálneho sťahovania. Skôr by som tento snímok predstavil ako televízny dokument s C skupinou distribúcie (stream, dvd, televízia). Dokument, ktorý neohúri, ani neurazí.Obeť, vinník, útek, 40 rokov tieň tejto aféry prenasleduje Romana, o tomto dokumente nemôžem napísať, žeby ho prenasledoval. Som zvedavý, kedy konečne vznikne hodnotný dokument o Polanskom, nehľadieť na jeho osobné aféry. Viac k tomuto dokumentu nemám čo napísať. /50%/ ()

Pokryvac

Dokument zaoberajúci sa takmer výhradne údajným znásilnením 13 ročného dievčaťa. Popravde táto problematika ma nezaujíma a radšej by som uvítal komplexnejší pohľad na život Romana Polanského. Jeho dielo tu hrá bohužiaľ až druhé husle. Ako obhajoba Romana Polanského je to síce pekný počin, ale pre fanúšika Romanovho diela to bude zrejme nuda. ()