Muži, ktorí nenávidia ženy

• Česko Muži, kteří nenávidí ženy (viac)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiálny text distribútora)

Jizni Tlapa

Aniž bych četl knižní předlohu, konstatuji, že jde o skvěle do detailu dotažený thriller, který je díky neznámým tvářím, geniální zápletce a lákavými exteriéry norské přírody zajímavou filmovou podívanou. Každá postava má svoje kouzlo a hlavně antisexuální N.Rapace dává své filmové roli jakési poutavé tajemno. Ubíjející stopáž a nedostatečně vykreslená postava M.Nyqvista, jde pak bohužel ruku v ruce s místy chaotickými momenty vražednou cestou, která mi nedovoluje hodnotit pěti hvězdami. ()

Kamkon

Obsazení skvostné, již do začátku dokonale zaujme, hudba skvěle podmanivá, styl vyprávění vyvážený. Bolestná a krutá skládačka se překrásně složí až do překvapivého vyvrcholení, které však dává naději. Pod dlouhé době jsem se na něco moc těšila a ROZHODNĚ NEZKLAMALO. Skvělá investice do originálu DVD. Naprostá bomba, tady prostě není co dodat. ()

Sfinkter

Zkratkovité, neintenzivní, naprosto postrádající atmosféru. Většina scén nevěrných, spousta okamžiků z předlohy, kde se mohlo stavět na stísněnosti (kočka před domem, rodinná hrobka atd.) se zde ani nevyskytne. Proč taky, máme skvělou předlohu, tak rychle na film - je vidět pouze snaha, avšak výsledek je žalostný, pro milovníky knihy zklamání. Chtěl jsem dát dvě hvězdičky - třetí dávám za výkon Noomi Rapace, k níž jako jediné postavě si dokážete vytvořit nějaké pouto. Ostatní postavy jsou jen nedokreslené loutky. *** Po druhém zhlédnutí zvedám hodnocení na 4. ()

Karush

Môžme spoznať krajšie aj tie temnejšie stránky Švédska, ale hlavne drsnosť, ktorá celý svet obkolesuje. Män som hatar kvinnor je veľmi vydarené krimi, má svoje chyby, je aj trošku dlhý, ale rozhodne stojí za to vydržať až do konca. Škandinávska príroda už samotná vytvára úžasnú potemnelú atmosféru, vyzdvihuje film úplne do vyšších rovín, a toto si myslím, že bude americkému remake určite chýbať. Je žiaduce pochváliť aj pútavosť, napínavé a drsné scény, ktorých je práve akurát. Za poslednú dobu jeden z najlepších filmov svojho žánru, pre milovníkov žánra a škandinávskej kinematografie nevynechateľný kúsok. ()

filip.novak

Trochu nechápu, kde se bere tak vysoké hodnocení. Film totiž selhává nejenom jako elementární ilustrace knihy, ale hlavně jako samostatně stojící dílo. ____ Z původně mnohovrstevnatého románu se stala chabá detektivka plná neprokreslených postav postrádající základní motivace (proč Mikael vzal Vangerovu práci, proč se Lisbeth sama začala angažovat v případu a poslala Mikaelovi mail atp.). Na to, že se film snaží vypadat jako detektivka, chybí jakákoliv hra s divákem, stopy a nápady se objevují ve stylu deus ex machina. Příslušníci rodiny Vangerů se jen tak mihnou, nemáme možnost se stát součástí toho velkého světa, kde se řeší rodinná záhada (tak jako se to povedlo v knize, Larsson doslova zahlcuje čtenáře informacemi, které si musí sami roztřídit). ____ Scénář nedává Noomi Rapace šanci být někým jiným než jen trochu extravagantní hackerkou, vůbec není rozvinut kontrast mezi tím, jak ji vnímá okolí a jak ona sebe. Mikael je nemastný neslaný packal, který, kdyby mu Lisbeth neutírala zadek, by na nic nepřišel. Ostatní postavy nejsou ani na úrovni jednorozměrných figur, jsou to jen loutky přímočarého scénáře. ____ Při tak bohaté časové dotaci jsem doufal v lepší film, přitom stačilo pořádně rozvinout několik nosných motivů knihy a charaktery postav a ne pouze zbytečně osekávat až na dřeň. Finchere, věřím, že se o Vánocích předvedeš… je to pro tebe ideální látka. ()

žvanimírek

Män som hatar kvinnor je výborná žánrovka, detektivka jak má být! Jedinou "chybou" je, že jsem četl předlohu a ta je kvalitativně ještě úplně někde jinde. Kniha Män som hatar kvinnor od Stiega Larssona je totiž skvělá. U knihy je krásné, že autor nechá na čtenářovi vizuální detaily, vše je na jeho fantazii a té, jak všichni víme, té se meze nakladou, takže vše bylo v mé hlavě náležitě temné, tmavé, studené a drsné! Když jsem usedl před obrazovku a pustil si řádění úchylné rodiny Vangerů, byl jsem chvílema zklamán mírou fantazie a způsobem, jakým převedl režisér N. A. Opleva pár detailů na plátno. Nicméně nebudu zde už více rozpitvávat, proč je kniha lepší, zanechám hnidopišství a prostě a klidně uznám, že zfilmovaný první díl Milénia je jednoduše dobrej. Všechna čest, že to natočili tak, jak to natočili. Hodit 550 kvalitních stran do hejbajících se obrázků není vůbec žádná prdel.... ()

rodo

Výborná kriminálka s úžasně ponurou atmosférou. Příběh je dobře vystaven a zručně zrežírován. Škoda někdy až moc pomalého tempa vyprávění. Bez toho by to bylo za pět hvězdiček, i přesto je to pro mě slušných 4 a půl. ()

ivan_drago

Pěkně vykonstruovaný, temný a surový thriller. Knihu sem minul a tak jsem vlastně nevěděl, co a jak bude... Na tomto místě bych hlasoval pro dvě nejnechutnější postavy v poslední době, co jsem viděl. Protože co předvádí hlavně ten poručník je velmi nechutné... Ale pomsta byla taky krásná a o té kérce dost přemýšlím :-))) Ještě bych pochválil rodinu Vangerů, ta opravdu vypadá jak kdyby plodili jen mezi sebou a jsou správně nechutní... Záporem mi přijdou některé obezličky ve scénáři (že je to z bible by snad nakonec odhalil i Martin Tomsa) a celkem protažená stopáž, ale chápu, že chtěli zůstat věrni předloze, co jsem zaslech od lídí, kteří to četli. ()

Mrkvič

Konečně jsem se pustil do téhle serie a z mnoha očekávání z posledních měsíců je tohle konečně bez zklamání. Dlouho dlouho jsem nechápal, proč se ty dva příběhy vůbec objevují ve stejném filmu. Dlouhatánská stopáž přesto ani chvíli nenudí. Buď jsem zvědavej, jak ze zdánlivě nemožného vyřešení střípek po střípku je odhalována pravda. Nebo sleduju svým způsobem zbídačelou pokérovanou punkerku, která mi ale je zdánlivě záhadným způsobem sympatická. Výsledná pointa všeho je skvělá. Pár věcí mi docvakávalo, ale vždy max pár minut či spíš vteřin před jejich odhalením. Takže bych řekl, že knížka musela být fantastická a tohle její první zpracování za ní vůbec nezaostává. ()

adams89

Nesmírně mrazivá detektivka, která patří kvalitou i podobou někam mezi snímky Sedm a 8 MM. Tedy ne zrovna film pro každého. Hustou atmosféru a protemnělý děj doprovází dokonale gradované napětí a i při svých dvou a půl hodinách film prakticky nemá slabá místa. Postupné řešení záhady zmizelé dívky a odhalení činů rodiny Vangerů bylo nesmírně poutavé. Působivé byly i ty obyčejné fotografie, se kterými pracovali oba hlavní hrdinové. Duo Michael Nyqvist a Noomi Rapace bylo navíc obrovsky charismatické. Pro mě jednoduše skvostný film, vedle něhož je o dva roky novější remake Davida Finchera jen pouhým stínem. ()

Yesqward

Výborný triler, ktorý má všetko čo sa mi páči. Mysteriózna zápletka, napätie, prostredie a príbeh- všetko je prítomné. Na škandinávsku výrobu je to obdivuhodné. No, čo dodať, 90%. ()

skrblik007

Týjo, to je opus. Dvě a půl hodiny je přeci jen trochu moc, ale skvělá atmosféra, bravurně vykreslené charaktery a Skandinávské prostředí to napravují. Fakt hodně dobrý thriller! ()

LiborGondek

Velmi dobrý film, i přesto že se mi americký remake líbil ještě o trochu víc. Většinou to bývá naopak a kvalita u předělávek je podstatně horší. Proto u tohoto filmu není až tak důležité kterou verzi uvidíte, důležité je, abyste shlédli alespoň jednu z nich. Je to zajímavé, šokující, místy až nechutné, ale stojí to za to. ()

rowdys

Na tento film som sa dosť tešil, nakoľko mi bol nasľubovaný skvelý thriller so zárukou napätia. Avšak pravda je taká, že hoci je to veľmi zručne natočené s kvalitnými hercami a v krásnom severskom prostredí, tak príbeh v podstate poznáte z tuctov rôznych hoci aj hallmarkovských krimi. Množstvo dobrých nápadov vracia do priemeru iné množstvo neprekvapivých prekvapení. Mňa ako thrillerového maniaka vyšetrovacia línia sklamala, chýba jej drive a hoci i trocha konštruktu, ktorý by ju okorenil, no na druhú stranu vzťah hackerky s novinárom je zábavný aj napriek tomu, že i keď som knihu nečítal, pripadal mi dosť oklieštený. Vo výsledku sa určite jedná o film, ktorý sa oplatí pozrieť, pretože remeselne je zvládnutý na jednotku, no príbeh je veľmi obyčajný a vyšetrovanie nezáživné a neprekvapivé. Knihu si ale určite prečítam, minimálne kvôli skvelej postave Lisbeth. Uvidíme, čo prinesú pokračovania a Fincherov remake. ()

marvan

To, co je v knize působivé na 500ti stránkách, je na podstatně kratší filmové ploše nevstřebatelné. Film se tak hlavně ke konci mění z dramatu v jakési investigativní kriminalistické zpravodajství, které člověk jen zaznamená, aniž by se ho osobně dotklo. ()

ywo666

Hmm. Vydarené. Knihu som čítal a veľmi sa mi páčila. Ako veľké plus beriem, že sa dej hodne držal predlohy. Niektoré veci boli skrátené, niektoré vynechané, ale zmeneného tam bolo minimum. Pri drvivej väčšine scén som si dokázal predstaviť totožné pasáže z knihy. Film bol ako sa na Švédov patrí, pomalší a temnejší ako býva holywoodskym zvykom. Keďže som čítal knihu dej pre mňa nebol žiadnym prekvapením, čo ale nebolo na škodu, film ma bavil aj tak. Čo sa tíka predstavoteľov tak relatívne zapadali do predstavy z knihy. Akurát obaja herci, ktorý hrali hlavných hrdinov mohli mať o pár rokov menej. Na začiatku knihy mala mať Lizbeth 24, ale vyzerať na 14. A vyzerať na 14 bolo pre 30 ročnú herečku nad ľudské sily. Ideálne by bolo keby sa film točil s rovnakými hercami ale o 5 rokov skôr. K pripravovnému remaku. Z jednej strany mi príde blbosť remakovať kvalitný film z roku 2009, ale z druhej strany Craig dokonale zodpovedá mojej predstave Blomkvista a Fincher už neraz dokázal, že podobnému žánru rozumie. Ak by dokázali trafiť aj ostatné postavy (hlavne Salanderovú) a vyhli by sa scénaristickým kiksom môžeme sa tešiť na skvelý film. Ja od toho očakávam o niečo akčnejšiu a viac sexi verziu švédskeho originálu, ale s väčšími odchylkami od knihy. A prečo nedávam 5*? Lebo keďže som čítal knihu tak mi tam proste niečo chýbalo a tiež si myslím, že človek, ktorý knihu nečítal nepochopí všetko na 100% ako má. ()

ivan bohatyr

Klasická moderní tvorba, drama nové doby. Film to není špatný, mělo to něco do sebe, ale příliš dlouhé a v původním švédském nebo jakém znění sem samozřejmě nerozuměl ani slovo, takže se mi to zdálo o to delší a nudnější, ale zase při některých scénách plných děje sem rychle zpozorněl a sledoval co se bude dít. Celkem "hruběji" podané, opakované scény o znásilňování a mučení do toho křik, zdálo se mi to místy až příliš. Lepší průměr, nepotkal sem důvod hodnotit lépe. ()

terunka003

Napínavé, strhující, detektivní, děsivé, švédské. Sice si scénáristi trochu upravili nějaké souvislosti, a až na "mučírnu" jsem si celé prostředí a postavy představovala při čtení knižní předlohy podobně. Noomi Rapace je tak divně zvláštní až je sympatická, Michael Nyqvist nezůstává pozadu a hlavní záporňák je opravdu slizký. Scéna v bytě u Bjormana je maximálně odpudivá. To, že byla kniha zfilmována na místě svého vzniku je vidět, a podle mě je to plus. ..dneska asi nebudu mít pohodové spaní.. ()

venison

Konečně jsem včera v noci viděla své "švédy".. Nečíst knihu, tak mě ten film vůbec nebere.. Vypadá jako splácanina X americkejch filmů, atmosféra pomalá, autor nic nevysvětlí.. Jelikož jsem knihu četla, tak jsem smutná o to víc, že filmaři vynechali spoustu detailů a vedlejších minipříběhů, které tady šli snadno naznačit a vysvětlit.. Resumé - další dva díly si přečtu, ale filmy si nepustím.. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (viac)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

28.06.2017

V pouhých 56 letech nás v úterý opustil Michael Nyqvist, švédský herec, jenž se v poslední dekádě dočkal mezinárodní slávy. Ačkoliv vám jeho jméno možná nic neříká, tvář určitě znáte. Nyqvist se… (viac)

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (viac)