Německá loď Wilhelm Gustloff byla v lednu 1945 zasažena třemi sovětskými torpédy a okamžitě se začala potápět. Nastal zoufalý boj o přežití, při kterém zahynulo 5krát více lidí než při zkáze Titanicu. Tato katastrofa se vepsala do dějin... (oficiálny text distribútora)

retrix

Potopení lodi s tolika lidmi na palubě ve studených vodách musí být něco strašného. 8 000 mrtvých v jeden moment. Z počátku trochu rozvláčný, ale zde je to možné i pochopit, protože by vlastně nebylo o čem točit. Hlavní dějová linie je založena na odhalení či hraní si na babu s nasazeným ruským špionem. Možná to chtělo více ztajemnit a ne hned nabídnout tip. A chtělo to změnit i uniformy. Na rozdíl od civilistů, v něm vojáci vypadali jak gentlemani jdoucí na ples. Na evropské poměry ale rozhodně slušně a dobře natočený snímek ()

Saxos

Zápory: nezáživné, moc dlouhé zpracování; neherecké. Klady: asi jediný - skutečná událost. Zajímavosti: jako u jedné z mála námořních katastrof není znám přesný počet obětí, evidence byla prostě odfláknutá, výmluvy s papírem jsou scestné; ochranný lodní doprovod směšný; ponorka S-13 toho zas tam moc nepotopila - tři malé šmudly, ale i dvě velké transportní lodě - Wilhelm Gustloff /až 10.000 obětí, nikdo už nezjistí/ a General von Steuben /cca 3600 obětí/. V počtu obětí se tak posádka ponorky hravě dostala na první místo. ()

cernymotyl

Na televizní film velmi slušně zpracován námět nepříliš známé největší námořní katastrofy v dějinách. Velkou většinou utopených nebyli vojáci, ale obyčejní lidé prchající před hrůzami války. ()

ellysium

Já vím,že co se týče potápění lodě v tomto filmu,stálo to celkem za houby a je ukázáno velice stroze,čímž mě režisér přesvědčil o tom,že se spíš soustředil na lidské osudy ve filmu,což se mu povedlo velice skvěle.Nicméně každý pochopí po shlédnutí tohoto snímku,že Rusové nebyli jen osvoboditelé,ale i špinaví vrazi civilního obyvatelstva,kteří vědomi si že Gustloff vezl jen a jen utečence,neváhali proti neozbrojenému parníku použít torpéda.Je to další ukázka totální ignorace hodnoty lidského života.Něco podobného předvedli i Němci za první světové války,což můžete shlédnout ve snímku Lusitania...Dávám čtyři hvězdy... ()

charles3

Vcelku zdařilý klon Cameronova Titanicu. Na to, že šlo o pouze německou televizní produkci, v Česku málo známé herce (režisérovu manželku v její poslední roli samozřejmě nepočítám) a v Česku málo známou námořní katastrofu, jsem byl velmi příjemně překvapen. Děj měl vzhledem ke stopáži spád, postavy nebyly černobílé, hlavní záporák patřičně odpudivý a přitom uvěřitelný a triky velmi věrohodné, téměř se vyrovnávající zmíněnému Titanicu. Němci umějí! ()

xerxxes

Zajímavé zpracování. Ocenil bych roli naší Dany Vávrové (jak jinak než již dříve ve Vlsmaierových filmech hojně obsazované viz Stalingrad) Počítačová konstrukce lodi Wilhelm Gustloff zapůsobila velmi dobře, jen mi chyběla ta absence vybuchujících torpéd, tolik znamých z obrázků poslední plavby Gustloffa... Co mi vadilo více, tak bylo lehké překrucování skutečnosti a nedokumentování důležitějších částí historie než zápletky na palubě, kdo s kým a proti komu. Film mohl i lépe ukázat i obrovské úsilí, které musel kapitán ponorky S-13 Marinesko vnaložit s poloponořenou ponorkou - viz text z literatury: "Okamžitě byl informován kapitán, cíl se však vzhledem k opačným kurzům vysokou rychlostí vzdaloval. Protože podhladinová rychlost S-13 byla necelých 9 uzlů, rozhodl se Marinesko (navzdory všem německým předpokladům) pro stíhání na hladině. Aby zmenšil siluetu ponorky nařídil částečně zaplavit zátěžové nádrže tak, aby se trup plavidla skryl pod hladinou. Za této situace byl asi o tři uzle rychlejší než Wilhelm Gustloff. Celý manévr byl však velmi nebezpečný, stačila drobná chyba kormidelníka a plavidlo by i s otevřenými poklopy zajelo pod hladinu. To by znamenalo konec ponorky a smrt posádky. Marineskovým plánem byl navíc útok ze strany pobřeží. Přepokládal, že hlavní pozornost Němců se zaměří na volné moře, ponorkový útok by bylo možno očekávat z této strany. Riskoval však problémy s manévrováním v mělkých pobřežních vodách. Po hodině plavby plnou rychlostí dohnal Marinesko Wilhelma Gustloffa a přiblížil se až na vzdálenost necelých 500 metrů od jeho levého boku. Další hodinu tak plul ve „formaci“ s německým plavidlem a čekal na vhodnou příležitost. Těsně před devátou hodinou předstihla ponorka německé lodě a zpomalila. Sovětský velitel počkal na okamžik, kdy jej protivník míjel ve vzdálenosti necelých čtyřset metrů a ve 21.08 vypálil tři torpéda. Čtvrté pro poruchu zůstalo v hlavni." Vím, že sice o tom ten film nebyl, ale pokud by režisér navázal i na tuto skutečnost, mohl divák mít možná i chvíli pocit, že se to Gustloffu přece jen podaří dostat do Kielu. Bohužel toto a i jiné vady na kráse W.Gustloffa mě nedovolí hodnotit více jak *** ()

Trucker

Romantická kravina volně naroubovaná na tragickou historickou událost. Za tří hodin stopáže jsou dvě a půl hodiny prázdných keců v kulisách přístavu a zakotvené lodi a až potom se něco začne dít a to v podobném duchu, jako se to odehrává ve filmu Titanic s DiCapriem v hlavní roli. ()

Iku75

Nová doba dnes ve filmech ze zapadu samozřejmě včetně Německých jsou Němci brány jako ti hodní a Rusové ti špatní co začaly válku.A samotný film ? to jsem jako měl plakat nebo litovat ty Němce ? Tvl ten kapitan se zachránil a do konce války stačil evakuovat dalších 50 tisíc Němců jaká smůla že se tam neutopil. Potopení lodi Gustloff schvaluji všemi 11 , kolik takových Gustloffu teď myslím obětí civilistů bylo zavražděných Němci ve vesnicích v Bělorusku , Rusku a na Ukrajině? Jen první den bombardování Stalingradu zemřelo 40 tisíc žen , dětí a starců . Leningrad 900 tisíc civilistů zemřelo . atd Opravdu tento film nás měl změkčit a měli jsme litovat Němce ? to se nikdy nestane . ()

andy60

Přínosné je na filmu už jen to, že jsem se díky němu dozvěděl, že největším neštěstím na moři nebylo potopení Titanicu, ale lodi jménem Gustloff. Jedná se o dvoudílný televizní film, naštěstí se podařilo vtěsnat oba díly na jedno dvd. Dle mého názoru mohl být film kratší, vždyť  shlédnutí prvního dílu zabralo cca hodinu a půl a loď ještě ani nevyplula. ()

Ruthen

Nuž... Moje hodnotenie vychádza z porovnania s Titanicom (1997). 11 Oscarov a všetci slintajú lebo L.D.C. no tak to určite nie. Niekto dáva hviezdy len kôli tomu, že tam hrá ten alebo onen a film stojí za prt. Nemci si natočili nenápadný filmík v ktorom si zahrali nenápadný herci a kvalita? - rozhodne porovnateľná. Že sa historické fakty rozliezajú ako dážďovky po lejaku nie je problém. Stačí spomenúť správy dátum a čas a hneď je to film podľa skutočných udalostí. Mne sa film páčil a preto 5* bez debaty. ()

Kloboucek75

Nechápu smutnou písničku na konci filmu , vždyť umírali Nacisté a to je na oslavu přece . Tyto Němci byly evakuovaní z Polska byly to převážně manželky a rodinný příslušníci dozorců koncentračních táborů a samozřejmě vojáci SS. I dneš říkám škoda každého zachraněného. ()