Baader Meinhof Komplex

• Nemecko Der Baader Meinhof Komplex (viac)
Nemecko / Francúzsko / Česko, 2008, 144 min

Réžia:

Uli Edel

Predloha:

Stefan Aust (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Martina Gedeck, Moritz Bleibtreu, Johanna Wokalek, Nadja Uhl, Stipe Erceg, Niels Bruno Schmidt, Vinzenz Kiefer, Simon Licht, Alexandra Maria Lara (viac)

Historická dráma o nemeckej radikálnej skupine RAF. Masové protesty a narastajúca politická uvedomelosť mladých ľudí v šesťdesiatych rokoch vyústili na začiatku nasledujúceho desaťročia do radikalizácie študentov, ktorí sa chceli vymedziť voči nacizmu, za ktorý bola spoluzodpovedná generácia ich rodičov. Zároveň sa snažili o boj proti tomu, čo považovali za priame pokračovanie nacistickej politiky - americkému imperializmu, podporovanému nemeckou vládou, ktorej členovia sami mali nacistickú minulosť. Ich úsilie postupne prerástlo v ozbrojený zápas so štátom, v ktorom ani jedna z bojujúcich strán nebrala ohľad na nič a na nikoho... (STV)

montel

Píší se 70. léta a skupina radikálů vedená fanatickou trojicí, která si přeje lidštější společnost, šíří kolem sebe paniku a hrůzu. Jejich brutální útoky neznají meze, snaží se vyděsit a zastrašit všechny, kteří se podílejí na podpoře americké vlády. V patách radikální skupině je šéf německé police, který má dostatek důkazů na to, aby dostal šéfy skupiny dostatečně dlouho za mříže. Jejich uvěznění však neznamená konec této radikální skupiny... Přiznám se, že jsem nečekal takto otevřený film, který divákovi ukáže vše jak historie píše, bez nějaké zbytečné cenzury. Bohužel mi ale nesedli herci a ani příběh mě nezaujal tak jak by mohl. V takto dlouhém filmu je pár dobrých a napínavých scén zoufale málo. 40% ()

contreras

Tohle bude první film, který uvidí mé děti. Chci z nich udělat lepší generaci R.A.F, než je ta naše a byla ta před námi. A zase budou lítat zápaďacký kavárny, budou se unášet generálové (tentokrát to snad nebude jen možnost tréninku pro pologramotný a nezkušený Makaronieri, Schutzstaffel 9, turecký kommančeros a podobný hnoje) a bude se vpadat na zasedání OSN, budou lítat vlaky a ve vzduchu se zdravit s padajícíma letounama King David air.. víte, proč to ti lidé dělali? Protože měli koule. A měli ty největší koule, protože věděli, že na to nemají. A voni do toho šli prsama ! ()

edua

O RAF se zajímám už cca 2 roky a musím říct, že tenhle film mě potěšil. Je to hezky zpracované, skoro takový hraný dokument. Před nějakou dobou dokonce vycházel ve Spiegelu seriál o RAF na pokračování, kde byly do té doby nezvěřejné fotografie či dokumenty a výpovědi. Pochopitelně jsem musel mít všechny díly. Do sbírky zařadím i tento film. Koho tenhle film zaujal, ať si určitě seženě knížku o RAF, kterou napsala česká novinářka, jejíž jméno mi te´d vypadlo- ()

corax8

Výborný film. Trvá víc než dvě hodiny, ale ty jsou nabyty událostmi a uplynou, člověk ani neví jak. Film o boji za cíle, o jejichž důseldcích aktřéři nevědí co můžou znamenat. Schválit se dá v jejich jednání pouze obžalobu konzumní společnosti. Kdo se o problematiku zajímá neměl z filmu moc nových informací, ale i přes to byli zajímavě zpracované. A cítil jsem se jako součást děje. ()

anuki

Super..Perfektní..špičková kamera..výborné herecké výkony..střih..hudba..prostě bomba.Na tenhle film jsem se těšil a byl jsem hrozně zvědavej jak si s tím tvůrci poradí. Musim říct, že je zde zachovaná reálnost celé situace a film nabízí velmi zdařilou rekonstrukci tehdejšího dění. ()

rado3105

Clovek sa narodi. Ide do skoly. Pracuje aby prezil, ma deti, pracuje aby tie prezili. Popri tom stihne jednu dovolenku rocne(viac volna mu z prace ani nedaju. Kazdy vecer sadne ku televizoru, je hypnotizovany dristami, ktore pustaju v mediach. Je povinny platit neviem ake poistenia, zdravotne. Ochorie, lekar mu odporuci lieky, z ktorych dnesny svet profituje. Vznikaju nove choroby, ktore sa v minulosti nikdy neobjavovali. Ale co je pre farmaceuticke spolocnosti vyhodne- vynajst liek ktory definitivne znici choroby alebo lieky ktore odstrania chorobu len docasne. Vacsina ludi dnes surfuje na internete, su sucastou(su in) socialnych sieti typu myspace.com, facebook.com, twitter.com. Pouzivaju google.com vyhladavac ktory dokaze monitorovat pohyb po strankach kazdeho jednotlivca. Kamery su skoro na kazdom rohu(aj v praci - kde su vraj koli monitorovani objektu, ale je to proti ludskej slobode). Clovek je dnes pod kontrolou dokonaleho systemu. Cely zivot maka a maka, vacsina ludi chce viac penazi, nove auto(ale nie obycajne)...Ale na co to vsetko? Toto je zivot? Pre toto sme boli stvoreni? Asi nie. Kolko z Vas robi to co som pisal, asi dost. Samozrejme nie kazdy si to pripusti. Ani drzgros z kacera donalda, nemal nikdy dost. Kolko ludi chodi takychto po svete? Preco neexistuje zavislost na peniazoch, ktora by mala byt okamzite liecitelna, v napravno vychovnom ustave by si dotycny mozno uvedomil ze tie peniaze su mu zbytocne. Takto bohatne jeden clovek na ukor miliona. Vid (velke firmy typu Tesco, Orange, T-mobile,......). Americania si odpaluju vlastnych ludi. Izraelu pomahuju s konfliktmi kde sa da. Nepaci sa im Venezuela, Rusko, Cina, India, Vietnam, Iran....Preco to ludia nevidia. Resp. len malo ludi to vidi. A ja som zastanca tohto, mala, som zastanca ludi ktori su schopni obetovat zivot pre druhych. Lebo dnesnym ludom, len tragedia, ktora sa dotkne ich, im pomoze otvorit oci a dostat ich z tohto choreho, konzumneho sveta. Dejiny su ludom tajene, pokrok je brzdeny(urcovany smer ktory vyhovuje - predstavte si zeby niekto objavil perpetum mobile, z coho by ten stat zil keby clovek od statu nekupoval elektrinu, neplatil za benzin, cestovne, nemusil by tolko pracovat.....). Som zastanca vsetkeho co je proti vladam a zbohatlikom Ameriky, Izraelu, ...da sa povedat vacsiny kapitalistickeho sveta. Ale som aj zastanca obycajneho cloveka, jeho prava na slobodny zivot(slobodny nie makat kazdy den a byt otrokom system - omleta kasa, ale Orwell je Boh, alebo sa dostal k materialom mocnosti - kde bolo co zamyslaju s ludmi). A k filmu: ten za vela nestal, dlhy a nudny. Bolo to len o myslienke, pre niekoho novej, pre ineho..Odporucam Paradise now, tento film je spracovanim, myslienkou podstatne vyssie. ()

skelet

Zajímavost: Ve scéně odehrávající se v jednom z bytů "nové" generace je na stěně nápis "LUCY IN THE SKY WITH DIAMONDS" , což je název skladby od Beatles údajně odkazující počátečními písmeny na LSD. ()

Liya

Zajímavá a krásná, i když svým způsobem drsná 70.léta...revolta, rebélie, lidé, co za své ideály neváhali bojovat. Lidé, co vůbec měli nějaké ideály. Pro jejich prosazování si vybrali docela trnitou cestu, ale dovedu pochopit, co je k tomu vedlo - ona touha změnit chod některých věcí, i za vysokou cenu, je v syrovém kontrastu se současnou apatií a odevzdaností společnosti, ze které se stalo stádo ovcí... to je ten nejtristnější obraz. ()

JerryPilsen

Precizně na točený film,s důrazem na detaily,téměř dokumentárního stylu.Při stopáži přes dvě hodiny má člověk čas se zamyslet nad dobou tehdejší i dnešní. ()

stuj

Film o psychouších, co mají vlastní pravdu a stanou se z nich fanatici, kteří si myslí, že vytvoří růžový a spravedlivý svět postřílením dostatečného množství důležitých lidí. Hesla typu "viva la revolucion" budou vždy pro "nezávislé" a "rebely" populární, ale chtělo by se to nejdřív pořádně zamyslet... . Jinak začátek filmu vypadá slibně, ale po půl hodině tempo opadne. Jako zdokumentování části historie je to ovšem dobré. ()

RonnieR

Slušný, aj keď trocha zbytočne naťahovaný film o prvej generácii Baader-Meinhofovej RAF. Vykreslenie vrážd, bombových útokov a celkove násilia je vysoko autentické. Kvalitu filmu utvrdzujú aj parádne herecké výkony hlavných predstaviteľov. 80%. ()

WitchKing

Ako človek, ktorý nepozná túto časť histórie a súvislosti, som bol v napätí plných 140 minút. Režisérsky bravúrne zvládnuté, bez zbytočného moralistického či psychologického klišé. Rozbeh bol neuveriteľný, no aj keď ma trochu mrzí, že film si nedrží tempo celý čas, je pravdou, že niekedy to ani nie je úplne možné. Aby som to zhrnul: film, o ktorom budem ešte nejaký čas premýšľať, kým sa rozhodnem, že si ho pustím znova. Napriek tomu 5* ()

blazenfilmov

Nekompromisní, brutální a fanatičtí levicoví teroristé z RAF ve filmu, který divákovi otevře oči i ústa a zároveň mu ukáže, že život n západě nebyl takový med, jak se tradovalo. ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Snad jen jednoho většího překvapení jsme se dočkali při vyhlašování Oscarů za rok 2008 v hlavních kategoriích: nejlepším hercem v hlavní roli se nestal Mickey Rourke za Wrestlera, ale Sean Penn za… (viac)

Zlaté glóby 2009

Zlaté glóby 2009

12.01.2009

Slavnostní ceremoniál vyhlášení a předávání Zlatých glóbů pořádaný Asociací hollywoodských zahraničních novinářů je za námi a na nás je, abychom si to zrekapitovali. V oblasti filmu se stal jasným… (viac)

Zlaté glóby 2009 – nominace

Zlaté glóby 2009 – nominace

12.12.2008

Ti, pro které je vyhlašování prestižních cen Asociace hollywoodských zahraničních novinářů svátkem, se přiblížili k očekávanému večeru mílovým krokem. Včera totiž Asociace vyhlásila nominace za rok… (viac)