Baader Meinhof Komplex

• Nemecko Der Baader Meinhof Komplex (viac)
Nemecko / Francúzsko / Česko, 2008, 144 min

Réžia:

Uli Edel

Predloha:

Stefan Aust (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Martina Gedeck, Moritz Bleibtreu, Johanna Wokalek, Nadja Uhl, Stipe Erceg, Niels Bruno Schmidt, Vinzenz Kiefer, Simon Licht, Alexandra Maria Lara (viac)

Historická dráma o nemeckej radikálnej skupine RAF. Masové protesty a narastajúca politická uvedomelosť mladých ľudí v šesťdesiatych rokoch vyústili na začiatku nasledujúceho desaťročia do radikalizácie študentov, ktorí sa chceli vymedziť voči nacizmu, za ktorý bola spoluzodpovedná generácia ich rodičov. Zároveň sa snažili o boj proti tomu, čo považovali za priame pokračovanie nacistickej politiky - americkému imperializmu, podporovanému nemeckou vládou, ktorej členovia sami mali nacistickú minulosť. Ich úsilie postupne prerástlo v ozbrojený zápas so štátom, v ktorom ani jedna z bojujúcich strán nebrala ohľad na nič a na nikoho... (STV)

kokofek

V každé společnosti dochází ke vzpouře mladých lidí , kterým se skoro nikdy nelíbí zavedené způsoby žití a mají pocit,že je třeba změnit a nastolit jiný řád.Zpravidla se během času obrousí hrany a stanou se z nich stejní pupkatí tatíci jako byli jejich otcové.70.léta v Německu jsou však mnohem drsnější a radikálnější. ()

kolly13

Celá příprava na akci, pletichy, herecké výkony mi přišly umělé a nesedlo mi to, zjevně se neztotožňuji s kolegy, ale tak to je. ()

esmoke

Film sleduje skupinu extrémně levicově smýšlejících lidí v Západním Německu. Děj se odehrává po dobu několik desetiletí a mapuje skupinu RAF, jejímiž hlavními představiteli byli Andreas Baader a Ulrike Meinhofová. Film se snaží být co možná nejvíce objektivní. ale mohl by být o něco kratší. (CZ dabing) Rozpočet: 13,5 milionů EUR, Tržby: $26 miliónů. ()

frenkie

O teroristické skupině RAF vím z knih V.P.Borovičky, který jejich boj a osudy docela pěkně a poutavě popisuje na základě faktů ve svých knihách, na názvy si teď bohužel nevzpomenu. Takže jsem byl zvědavý, jak dopadne filmové ztvárnění této kaňky v novodobých německých dějinách. A musím říci, že jsem maximálně spokojen, film byl přesně takový, jak jsem očekával. Dynamický, ale ne překotný, velmi poutavý, postavy teroristů a teroristek velmi dobře zahrány. Hlavně Moritz Bleibtreu se líbil, jako vždy. A že byli Gudrun Ensslin a Brigitte Mohnhaupt, nebo alespoň jejich herecké představitelky, opravdu sexy, to povrzuji :-). Velikánská spokojenost, za pět*. ()

fikee

Rozhodně velmi, velmi důležitý film. A možná víc pro nás, coby obyvatele postkomunistické země - pokud si tedy socialismus alespoň letmo pamatujete - než pro němce samotné. Příběh o tom, jak se první generace RAF dostala od salónního komunismu ("nechtěli jsme nikoho zranit") na úroveň vrahů, lupičů a teroristů ("popravíme rukojmí"). A nebo možná bojovníků za svobodu. Příběh o generačním sporu, kdy obě strany v boji za svou pravdu došly opravdu hodně daleko. A také příběh o tom, že účel rozhodně nesvětí prostředky. Z filmového hlediska lze těžko co vytknout, režie, herecké výkony i výprava jsou skvělé. ()

kpt.Marťas

Filmu, ve kterém se všichni (až na toho starého vyšetřovatele) chovají jako idioti, mají plnou hubu dementních keců a snaží se mě dvě a půl hodiny zničit, prostě víc dát nemůžu. Ani nechci. A to jsem si myslel, že se mi to bude líbit. Těžko se mi ale může líbit film, ve kterém nenajdu jedinou sympatickou postavu. Asi jsem ještě nedospěl. ()

PavHer

Masterpiece mezi německými snímky - brilantně vylíčené prostředí 70. let a vliv RAF na tehdejší populaci. Škoda jen, že druhá polovina na tu první krapet ztrácela dech. Jinak ale výkony herců, režie i scénář, vše na velmi vysoké úrovni 90% ()

jiziczek

Až na pár detailů velmi přesně zobrazené dění v Německu na přelomu šedesátých a sedmdesátých let a dál. Vcelku objektivně zobrazené okolnosti vedoucí ke vzniku RAF a velmi autenticky předložená tísnivá atmosféra především ve vězení (i svou délkou). ()

pavont

Precizny a faktograficky takmer dokument z obdobia, ked sme sa v Ceskoslovensku potkynali a sovietske tanky, Izrael systematicky likvidoval Palestincov a USA a nasilne verbovala pre svoj kseft vo Vietname. Zvlast mocne to prezivali mladi nemci uz aj preto ze kazdy mal doma nejakeho fasistu. To co zacalo ako protest proti policajnej brutalite, skoncilo ako seriozny terorizmus. Proste cela historia RAF az po neslavny koniec s unesenym lietadlom. Kto ma taketo snimky rad urcite odporucam. ()

RXP

Tak ja som s teroristami moc nesympatizoval a celkom ma potešilo, že Rudi Dutschke chytil gulku hneď na začiatku,aspoň mu to zavrelo hubu po zvyšok filmu.Takýto salonný komunista je veľký trapas, možno mal svoje pozície diskutovať so študentami z Československa, či by mali rovnaké názory. Zato Meinhof to je už iný kaliber, ten sa neobliekol do železnej košele pacifizmu a rozbehol celkom slušný a zárobkový podnik v oblasti terorizovania spoluobčanov.Ono človek sa kde čo môže naučit na erasme v Jordánsku a že boli tie roky tolerancie, tak sa aj figožrúti vysrali na svoje pravidlá a radšej okukovali nemecké bradavky.Ale že zopár hláv s pochybnými ideálmi dokáže spojazniť tak šialene silnú a efektívnu organizáciu, sa až človeku nechce veriť. Film to bol vskutku veľmi pútavý, s veľkou výpovednou a informatívnou hodnotou a ani pri svojej dĺžke nenudil. Sanď sa takých natočí viac. ()

ragtime

Zdrcujúca správa o kúsku z moderných dejín. Brilantne natočené, s najjemnejšími detailmi a výborným obsadením. Vhodné aj ako náučný materiál, aj ako skvelý filmový zážitok. ()

naiva

Velmi dobré. Jako dokumentární dramatizace téměř dokonalé, pokud je ovšem zachována faktická správnost. Film působí dojmem, že na ni aspiruje. Já si historickou přesností nejsem jist. Pokud vím, nejpozději po únosu někdejšího esesáka Hannse-Martina Schleyera byla podpora veřejnosti pro tvrdý postup státních orgánů velmi velká a úřady neměly důvod k nějaké ustrašenosti, tedy alespoň v médiích to tak vypadalo (mimochodem, Helmut Schmidt byl až do smrti velice populární). ()

jarynzlesa

Vynikající napínavá kriminálka natočená podle skutečnosti, možná je tento film více dokumentem. Dobré zpracování filmu s dokumentární přesností zobrazuje fanatismus malé skupiny lidí, která se nechce přizpůsobit pokrytecké většině. ()

dave91

Perfektní zpracování problematiky terorismu v Německu.Málem jsem se zapomněl během těch více jak dvou hodin nadechnout.Stále sedím a přemýšlím o všem co se tam vlastně dělo.A stále nevím ,na kterou stranu bych se přidal.Terorismus je bez diskuse odsouzeníhodný,jenže tady k němu dochází až jako krajní řešení uplatnění svých požadavků.Jako ukončení války ve Vietnamu a podobně.Neznám lepší německý film. ()

Agnostik

Velice napínavý,strhující a dalo byse říci i nadčasový snímek,kdy pro neustálé problémy světa a společnosti mezi bohatými a chudými a světovými korporacemi ovládajícími naše všední životy-zjednodušeně řečeno,vezme občas do rukou nějaká radikálnější skupina odhodlaných jedinců zbraně a formou násilných činů proti systému věříc svým ideám jde tvrdě a nekompromisně přes mrtvoly za svým!100% ()

90125

Lavicovi extremisti aby mi boli sympaticki ?!? Prakticky nepredstavitelne. Tu ale, v tom "zlom kapitalizme" 70-tych rokov boli zo zaciatku hlavni hrdinovia v podstate takmer sympataci. Particka, co bojuje proti nespravodlivej spolocnosti. Postupom casu sa s nich stavaju neludske zvierata, ktorym na konci ich fanaticke a pokrytecke iluzie celkom vysumia. Ale aj tak. Tito ludia si snad fakt mysleli, ze zivot trebars v komunistickom Vietname bol nadherny a spravodlivy ?!? Asi dost dolezity film. Kronika historickych udalosti, na ktore by sa nemalo zabudnut. V istom zmysle uchvatne kino, pretoze je natocene s velkou preciznostou a otvorenostou. Pre mna je to trosku prilis "dokumentarne", prijal by som hlbsi pohlad do mysle hrdinov, hlbsie zdovodnenia motivacie ich cinov. 64 % ()

maara666

Jeden z mála německých filmů, který patří do extratřídy. Až na cirkus v soudní síni, kdy soudce opakuje jemu adresované nadávky, to byl super thriller. Na Němce velmi solidní herecké výkony. Film je dále reklamou na kouření; kdy i v nejdrsnějším německém kriminálu máte stále co pokuřovat;) Váhám, zda dát 4 nebo 5 "*". ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Snad jen jednoho většího překvapení jsme se dočkali při vyhlašování Oscarů za rok 2008 v hlavních kategoriích: nejlepším hercem v hlavní roli se nestal Mickey Rourke za Wrestlera, ale Sean Penn za… (viac)

Zlaté glóby 2009

Zlaté glóby 2009

12.01.2009

Slavnostní ceremoniál vyhlášení a předávání Zlatých glóbů pořádaný Asociací hollywoodských zahraničních novinářů je za námi a na nás je, abychom si to zrekapitovali. V oblasti filmu se stal jasným… (viac)

Zlaté glóby 2009 – nominace

Zlaté glóby 2009 – nominace

12.12.2008

Ti, pro které je vyhlašování prestižních cen Asociace hollywoodských zahraničních novinářů svátkem, se přiblížili k očekávanému večeru mílovým krokem. Včera totiž Asociace vyhlásila nominace za rok… (viac)