Běžný den v kanceláři se promění v děsivý boj o přežití poté, co 80 zaměstnanců kolumbijské společnosti Belko v Bogotě zjistí, že jsou pěšáky ve smrtící hře. Zatímco jsou uvězněni v budově, hlas z interkomu vyděšeným pracovníkům oznámí, že musí být během třiceti minut dva z nich zavražděni. Poté následuje další ultimátum. Z přátel se stávají nepřátelé a vznikají nová spojenectví, neboť na konci zůstanou naživu jen ti nejsilnější. (Cinemax)

sedm.1

Experiment Belko je hodně povedená záležitost, u které mi dát plný počet * zabraňuje jen bohužel dost odfláknutá, respektive nenápaditá pointa, na které měl James Gunn ve svém scénáři určitě sakra více zapracovat, a že by na tom zrovna tento šílený originální borec neměl, o tom snad nepochybuje nikdo. Každopádně, když pominu ono finální zaváhání, tak musím být jinak ale zatraceně nadšený, protože je to zkrátka sekec, mazec a celý film v podstatě definuje jedna z ženských postav zhruba v polovině filmu, kdy ke svému milému pronese tato slova: „V takovéto situaci jde dobro a zlo do hajzlu, lidi mají v povaze, že nakonec stejně každý začne kopat sám za sebe.“. A o tom to vlastně je. Experiment, jak se změní chovaní a charaktery lidí, pokud jsou zahnány do extrémních situací, ve kterých jde o vlastní život. A tvůrci se zde opravdu s nikým a ničím nemažou, lidi, doposud fungující kolegové a většinou i zároveň kamarádi se postupně začnou měnit v nelítostné predátory, zároveň je ale vážně těžké v dané situaci kohokoliv odsoudit do záporné role, rodinné příslušníky, pro které by se případně obětovali, tam neměli, tak bojovali o svůj život, to nelze nikomu přeci vyčítat. Nutné je ovšem podotknout, že tvůrci celou tuto psychologickou sondu žánrově nezabalili do nějakého dramatického, či emočně vypjatého hávu, ale naopak do řádně napínavého, ostrého, nekompromisního, krvavého thrilleru, který je zároveň ale i mimořádně zábavný a svižný, a opomenout nemohu ani výborný casting, kde mě bavil hlavně osvědčený Tony Goldwyn, ale opakuji, celkově ta herecká sebranka tu je vážně plná výrazných a sympatických ksichtů, takže i v tomto ohledu výborný. Experiment Belko je zkrátka opravdu odvážná, nekorektní jízda, k jejíž dokonalosti chyběl skutečně už jen ten nápaditější krůček v závěru, i tak je to ale vážně pecka! ()

iXtr3m3

Také malé veľké nič niečo. Neviem to ohodnotiť, dávam zlatý stred. Nebolo to zlé, gore fajn, napätie fajn, ale predvídateľnosť neskutočná vrátane samotného záveru. Ale pokračovaniu by som sa nebránil :) ()

Han22

No vida Greg McLean umí tedy natočit celkem slušný horor, nebo spíše vyvražďovačku. Tohle bylo mnohem lepší než ultranudná Temnota přichází. Námět sice není úplně můj šálek čaje, protože mě to prostě přijde uhozený - kancelářská budova uprostřed ničeho, plátování, čipy v hlavě - kdo by si to tam nechal dát? Navíc se to rozjíždí mnohem déle, než by bylo zdrávo. Nakonec se to ale rozjede a ten masakr vším co je po ruce je výborný, stejně jako některé zajímavé záporné postavy. Klaďáci se moc nepovedli, proto mě ani nebylo příliš líto že zařvali, snad kromě té nové holčiny. Celkově vztato slušná krvárna na 3*. ()

borec999

Podobné ako o rok neskôrší Mayhem, ktorý sa mi páčil o chlp viac. V korporátnej firme plnej pretvárky sa objaví niečo (nechcem spoilovať) vďaka čomu sa začne odhaľovanie pravých charakterov, šialenstvo a krvavý boj o prežitie. Film ťaží z pár správne psychopatických postáv (napr. John McGinley), slušného tempa a samozrejme krvavej akcie. Ako jednoduchý výplach mozgu okej, ale osobne by som sa nebál v akcii a aj krvavosti viac pritlačiť na pílu, predsa len o nič iné v takomto type filmu nejde. Greg McLean mal predtým na konte slušné Wolf Creeky a ani Belko Experimentom si hanbu neurobil. S hodnotením je to presne tak na 3,5*. 70% ()

Corpsegrinder

Ale jo proč ne.Tempo je šílený prakticky od prvních sekund a do akce se jde okamžitě, rozpad řádu uvnitř baráku vede k nevyhnutelnýmu masakru a uvidíte zde asi největší počet vybouchnutejch hlav na poli několika minut. Věděl jsem do čeho jdu a dostal jsem co jsem čekal. ()

SpaceOdyseus

Fajn premisa, ale jinak nuda. Prostredi kancelarske budovy je celkem nevyuzite a postavy se obcas chovaji jak debilove. Cekal jsem od Gunna chytrejsi scenar. ()

peto580

Videne v kine. Ako thriller to splnilo asi vsetko co malo. Neuveritelne tempo od prvej minuty az po titulky. A akonahle som cakal ze to polavi dalsia hlava bola dierava. Na 5* to neni, postavy sa niekedy spravaju debilne, ale asi tazko najdem beckovu jednohubku ktora nestraca dych ani jednu sekundu z 88 min stopaze. ()

MiaMahoney

Džast enadr dej in dý ofis... Standardizované chování, dreskoud, kjůbikly v oupnspejsu, uniformní jednání, mítingy o mítinzích, koučování, performens plány, šérování wíkly ryportů, korektnost za každou cenu atd. atd. atd. a nedivím se, že z toho pár lidem totálně jebne a vymyslí plán, jak nadobro eliminovat veškeré korposračky. Kdysi jsem v podobném neosobním korporátu také pracovala, pod dohledem androgynního robota jménem Viky a nervy jsme v jejím týmu zažívali všichni - srovnatelné s účastníky Belko experimentu. Stačilo, aby se to objevilo mezi dveřmi a už nám hromadně explodovaly palice. No, raději ani nevzpomínat... A teď mě omluvte, plánuju u nás v práci letní párty a dostala jsem takový nápad na její oživení. Teď jen zjistit, kde je přístup k firemnímu rozhlasu... ()

TheSpearCZ

Očekávání byla veliká, ale hned na začátku jsem poznal, že tohle není ten film, na který jsem se těšil po zhlédnutí traileru. Na překvapivě krátkou stopáž se jedná o více než dlouhý (nudný!) film, který se radši vyplatí přeskočit, protože céčkové filmy nikdy nebudou v módě. A ten konec byl vyloženě trapnej to si mohli odpustit. Nevyužitý potenciál jako hrom! Čisté 2* ()

Blueeyes

The Belko Experiment, taková sonda do běžného pracovního dne jednoho skoro normálního ofisu. Skoro nachlup stejně vypadala budova, kóje, kamrlíky, kuchyňky i toalety v jedné obří telefonní společnosti, pro kterou jsem kdysi pracovala. I ty vstupní turnikety byly takřka totožné. Meetingy, staffmeetingy, deadliny, termíny, reporty, analýzy, eventy, feedbacky, talky se supervizory a supervizory supervizorů..... Brrr, ani se nedivím, že někdo vymyslí takový experiment :-). Ale k věci, není to zlé a bohužel to není ani moc dobré. Líbí se mi charaktery, jejich progres a vnitřní boje a ze všeho nejvíc se mi líbí ta vůle jednoho z hlavních hrdinů - zůstat dobrým člověkem - tedy v rámci možností. Hodně silným momentem byla chvíle vybírání 60 kandidátů. Tak proč se to vzápětí shodilo až skoro parodickým masakrem? Vůbec k těm způsobům úmrtí bych si asi přála větší kreativitu scénáristů. Na to, kolik těl tam ve výsledku leželo, byl ten průběh pořád stejný. Tak tedy, koukat se na to dá a ztrátou času bych to určitě nenazvala. Čistý průměr. ()

cskomando

Ráj pro mé oči ! Říkáte si, že film nemůže mít tempo od začátku až do konce ? Omyl ! Skoro se dá až říct, že se jedná o rozšířenou verzi SAW (díky počtu osob uvězněných v budově a úkolů, které když nesplní tak končí). Najdeme zde krásně provedený gore, krev, brutalita v podobě nožů, sekáčků, bomb uvnitř hlav, které bouchají jak balónky na cirkuse a zároveň vymalovávají místnosti do ruda. Co víc si můžete přát ? Za mě bych to viděl jako objev a brutální hororový filmek pro tento rok, který obhahuje Británie ! Děj a scénář postav je velice jednoduchý a působí dost realisticky. Je to jednoduché, zabij nebo budeš zabit. ()

Flopik

Úprimne čakal som väčší masaker a to o dosť. Takto to skôr bolo ako obyčajný akčný film ale zato s veľmi zaujímavým námetom. Postavy v pohode , Adria je naozaj nádherná. Troška by som pridal akcie a keď už to chcelo byť horor tak zvýšil gore a to o dosť. Ale inak v pohode taká jednohubka. Neurazí ale ani nenadchne. ()

Blue.Shark

Pěkný sociologický experiment aneb co se stane, když sociolog nedbá etických pravidel. Celkem svižný, zábavný film, ve kterém se objevuje mnoho známých tváří. Trochu jsem si vzpomněl na Kostku, jen bez promyšlených pastí a v budově. Závěr potěšil. ()

johnymdoe

Michael Rooker a John C. McGinley, dva moji oblíbení herci, které si z nepochopitelných důvodů pletu a to v jednom filmu. Akční/sci-fi/horor, docela dobrý...nicméně námět už párkrát viděný. 60% ()

Untentrauer

Zábavné! Velmi koukatelné a povedené. Mrzí mě, že Rooker nedostal větší šanci...Ale výkon "Sgt. O'Neilla" byl, jako vždy skvělý a fandil jsem mu. Ta role mu sedla. Film je náhled do lidské duše a svědomí. I když je nápad přetažený za vlasy musíme uznat, že by to zhruba tak nějak probíhalo. A co vy? na jakou stranu by jste se přidali vy? Na stranu zabijáků s "dobrým, ušlechtilým úmyslem"? Nebo na stranu správňáků za každou cenu? Nebo by jste byli rozklepaní sráčové zalezlí pod stolem? Či pošuci nevěřící ničemu a hledající vlastní teorii všech příčin? ()

Wardan

Vlastně si ani nedokážu představit, že by takový výchozí nápad šel zpracovat zbaběleji, což je velmi překvapivé, vzhledem k tomu, že za tím stojí James Gunn. Nějaká krev se sice najde, na to však nenarážím. Narážím na to, že žádný z hrdinů není postaven před žádnou těžkou volbu. Zabíjejí pouze a jen v sebeobraně (v excesivní, ale přeci jen v sebeobraně) nebo jde o nehodu a v případě hlavního hrdiny se snaží ostatní za všech okolností chránit. Postavy, které zabíjejí, jsou buď od začátku odporné, nebo je to jen projev jejich od počátku budovaného chladného pragmatismu (takže také odporné), nebo jsou to jen nějací no-names. Vlastně většina postav jsou jen no-names, co nic nedělají, nebo mají jména ale, kromě jedné jednorázové funkce pro ně tvůrci nic nevymysleli (v klíčovém momentu zhasnout světla, v klíčovém momentu zemřít hrdinovi v náručí, …). Je to pořád docela zábava, protože je to správně svižné a dynamické, ve správných momentech napínavé a s velmi dobře vystavěným tajemným úvodem, ale je to zklamání. Nečekal bych, že James Gunn bude ten, co si bere takové servítky. ()