Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce. (oficiálny text distribútora)

jigsaw44

Myšlienkou monochromatickosti obrazu boli už natočené i iné staršie filmy, no nie v týchto končinách, tak sa može zdat, že sa jedná o niečo výnimočné, ale opak je pravdou. Dej je nekonzistentný, velmi riedky, chýba tam akási hlavná myšlienka a pointa. Takže jediný drobný zážitok nám zostáva v podobe melanchlolických piesní, uspávacej grafiky prichádzajúcej hmly, svetiel či dazda. Až po vzhliadnutí tohto filmu prichádza ten neopakovatelne magický zážitok, nad ktorým rozum postojí, ked si uvedomíte, že rozpočet stál až 80 milionov kč. ()

zero_zelo

... to byla takový příhoda. dost vody uteklo, nechala sem si odstup od ty hysterie okolo filmu... abych přišla na to, že z toho zase tak vyndaná nejsem. asi to budu muset dát znova. takové krásně zpracované milé zádumčivě (především díky barevnosti a krobotouc) nic ()

baron156

Prostý nádražák Alois Nebel se jakýmsi zvláštním způsobem ocitne v blázinci, pak se zamiluje do uklízečky na hlavním nádraží v Praze a pak za ním jede až do Jeseníků přes celou republiku. Filmová jednohubka se super animací ale sprostými slovy dlouhými chvílemi. Film byl inspirovaný podle nádraží v mé domovské vesnici. Za to si zaslouží pár hvězdiček. ()

Hombre8

Zvláštní zážitek. O to nejspíš tvůrcům šlo, když dávali do kupy tenhle poeticko - artový snímek. Líbilo se, i když to byla spíše podívaná. Občas nudná, ale ještě to jednou dám. ()

Dymnik

Skvělý film. Tvůrcům bych vytkl snad jen to, že nebylo použito skutečné nádraží Horní Lipová se vším všudy (třeba jen přejmenované) a naproti tomu bylo použito nádraží Malá Morávka, které je vzdáleno vzdušnou čarou téměř 30Km. Navíc ve filmu  budova neodpovídá ani budově tohoto nádraží, protože ve skutečnosti nemá Malá Morávka vchod z boku. Ztotožnit Bílý Potok s Malou Morávkou nelze i  z důvodu, že, Horní Lipová je v oblouku a s více než dvěmi kolejemi a Malá Morávka je správně tak jako ve filmu pouze dvojkolejná a na rovném úseku. Ovšem to neovlivňuje kvalitu filmu a tak 5/5. ()

Metuje

Nevím no. Animace docela dobrá, ale do hodnocení filmu vstupovat nemůže. Na to, jak je film krátkej obsahuje velmi málo dialogů a snaží se bejt hodně artovej. Tak artovej, až bych nikomu nedokázal říct, o čem film vlastně byl. Herecký výkony snad ani nemá cenu hodnotit, protože se herci nemohli moc projevit. ()

moinka

Způsob zpracování super, ale bohužel mi toho chyběl jakýkoliv spád... spíš jsem odpočízávala minuty do konce... Zase mi to nahradila diskuze s tvůrci filmu a Terezou Voříškovou:) ()

bohemak2

Absolutní souhlas s uživatelem Greg. Film určitě děj má a jeho pozvolné vyprávění se mi líbilo, o technické stránce filmu se nedá vůbec spekulovat, to se musí jen vychutnávat. Zvuk, který je přehráván přímo z reálných záběrů, nemá chybu, vše prostě sedí... Tak proč tedy tak rozporuplné reakce? Alois Nebel je opravdu náročný snímek a není prostě pro každého. Hlavní chybu bych dával nejspíše jeho zdlouhavým záběrům mezi jednotlivými sekvencemi, kde "se prostě nic neděje" a ten typ diváka, který hlavně lační po tom, aby měl všechno přímo před nosem, prostě nudí. Ono je taky pravda, že vidět 3x okamžitě za sebou 5-10 vteřinový záběr na Jeseníky a okolí prostě po prvotním úžasu spíše vadí a ubírá to tempu (které je již tak snížené). Když se ale těmito scénami prokousáme, dostaneme před sebe originální dílo, které jen díky pár drobnostem a v celku ne úplně využitého potenciálu v podobě scénáře (vyzdvihl bych výborné scény s Krobotem) se nedočkalo těch nejvyšších met. Potenciál na to má, ale prostě takhle můžu jen říct "cajk Alois" :-) ()

KristovaNoha

Srdcovka. Po shltání spousty stripů, ať už vycházely kdekoli, po vystavení komixu na čestné místo v knihovně, po cestě do Jeseníků, je to jednoduše film, který jsem si nenechal ujít. Navzdory výhradám co čtu, není prázdný a není nudný. Slyšel jsem výtky na plochost výrazu díky formě, kterou autoři zvolili. Nejsem odborník na animaci, ale forma mi nepřišla ochuzující. Přesně sedla k ději nebo honosněji řečeno - k tomu, co chtěl film sdělit. Navíc má jednu výhodu: byť se tváří jako animace, jsou za ní vidět herecké výkony, což oceňuji jako originální kombinaci. Není to žádná nabubřelá řachanda ani akční řežba. Skutečně se to táhne jako mlha údolím pod Šerákem. A to je dost, protože mám pocit, že když se řekne "animace" vytane nám Disney a Pixar a to ještě ve 3D, tak na to zapomeňme a nečekejme velkofilm. ostatně vyhlašuji nezávaznou soutěž s jakými možnými a nemožnými filmy budou schopni recenzenti schopni Nebela srovnávat, ano pohybujeme se přesně někde mezi Sin City a Králem Šumavy :) Pokud se jedná o art, měl by mít nějaké vizuální wow scény. Ano, má je skoro na každém kroku, vyzdvihnu třebas záběr na klenbu Fantovy kavárny na pražském Hlaváku. Alois Nebel v sobě nosí příběh černej jako krtci, přičemž je to chlápek, o kterýho by si spousta lidí ani kolo neopřelo, takový dobrácký ňouma z nádraží, ostatní komické figurky z předlohy zde dostávají dramatičtější rozměr a troufnu si tvrdit, že autoři vykřesali z komixu tu nejhutnější esenci, protože ten je sám o sobě o mnoho lehčí, laskavější a vtipnější, možná že to by byla cesta, jak z Aloise Nebela udělat více postavičku pro davy, takového ikonického "švejka" přelomu tisíciletí. Cesta dramatu o odsunu sudeťáků a co bylo potom... je pokusem o historickou reflexi a ne špatným. Alois Nebel je splněný sen autorů komixu o tom, jak z komixu udělat plnohodnotný film a to se zachováním tématu, vizuální stránky, novátorsky a přitom citlivě. Takže kritiky o nudě a neumětelském zpracování sere pes. ()

trasprd

Po masivní reklamní kampani jsem se obával, že se bude jednat o další velmi trapný pokus české kinematografie o komerční trhák, což se díky bohu nestalo. Toto dílo, spíše klubového ražení, v sobě nese typický rudišovský rukopis - pomalé poetické vyprávění zaměřené na spíše náznakové vykreslení povahy a života hlavního hrdiny, zaměření na neopakovatelný detail, dobovou atmosféru, dávná traumata, česko-německé vztahy na pozadí historických událostí. Pevně věřím, že tento film nezapadne a dávám mu plné hodnocení. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Od roku 1988 uděluje evropská filmová akademie filmové ceny pro evropskou kinematografii. Původně se ocenění jmenovalo Cena Felix a od roku 1997 bylo přejmenováno na Evropské filmové ceny. Udílení… (viac)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Český Alois Nebel oceněn Evropskou filmovou akademií

Český Alois Nebel oceněn Evropskou filmovou akademií

03.12.2012

Udělování Evropských filmových cen v Berlíně suverénně kralovala komorní Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Není to žádné překvapení, film o nemoci a umírání ve vztahu dvou starých manželů… (viac)