Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce. (oficiálny text distribútora)

MaximusMax

Kromě jednoho působivého záběru (úvodní panoramatická jízda krajinou) mi toto dílo přišlo dost slabé. Film paradoxně postrádá výraznější stylizaci a i přes odkaz na komiksovou předlohu působí černobílý vizuál dost samoúčelně a navíc během procesu "zkomiksování" značně utrpěly herecké výkony. Navíc řemeslná kvalita rotoskopického zpracování je dost nevyrovnaná. V některých záběrech je dokonce i mimika odvedena se ctí, v jiných (a paradoxně velmi často emotivně nejvypjatějších) se však objevují výrazné řemeslné nedostatky (což může být způsobeno buď rozdílnou zručností animátorů nebo nedostatkem času). Scénář podle mě rovněž není napsán na oscara. Přesto smekám před nekonečnou trpělivostí a dřinou zúčastněných animátorů...nutno však podotknout, že nejde o animaci, jak tuto techniku mnoho lidí nazývá ()

Beawish

Tenhle film pro mě představuje zázrak, objev a zcela nový pohled: nikdy bych nevěřil, že i v téhle branži má kvalitní, promyšlená a inteligentně provedená PR masáž takovouhle moc. ()

r.carlos

Atmosféra filmu na vás dolehne již při samém začátku. Celý film je opřen o neopakovatelné kouzlo Jeseníků (zvláště v noci a při bouřce). Animace taky dobrá, možná by neškodilo občas přidat jinou barvu (aby vynikla např. krev nebo cigareta). Bohužel příběh je poněkud slabší. ()

platzman

Moc hezká záležitost, atmosférická pecka kde "jednoduchý" příběh krásně charakterizuje chování lidí v naší zemi kolem revoluce. Úspornost není vůbec na škodu, naopak. Po zdejších komentářích velmi příjemné překvapení. ()

rene75

Poučen několika recenzenty jsem nic nečekal a byl jsem mile překvapen. Pomalé tempo a mlha mne vcucly do sebe a já jsem si užíval pocity a emoce a holé věty, kterými promlouval Nebel. Souhlasím, že děje tam je málo, ale mně nechyběl. Takže doporučení pro ty, co se chystají: nečekejte nic a mějte tu pokoru, že buďto to přijde nebo taky ne. ()

pokeandrew

Pomocí obrazu a hudby se podařilo vytvořit tak hustou a pohlcující atmosféru, že příběh pro mne nebyl už tolik podstatný. Jedinečný Miroslav Krobot, jenž se snad pro tuto roli narodil hraje výborně. Ale hraje vůbec? Ano Miroslav Krobot je Alois Nebel a naopak. Škoda jen, že u delších záběrů na mlčící herce animace omezuje jejich mimiku. Nekonveční snímek má svoje mouchy ve vyprávění jednoduchého příběhu, ale přesto je to počin, kterému tleskám. ()

Geuin

Tenhle film není pro ty, kdo se drží při zemi. Lenivý příběh polyká svou temnotou a jako dlouhý, temný sen vyústí ve světélko naděje, které nás na konci jen tak náhodou pohladí. Atmosféra mě pohltila, dokonalé zpracování odvedlo svou práci. Pro mě rozhodně nejlepší český film, který jsem za posledních...ehm...XX let viděl. Tolik jsem od filmu nečekal, taky hlavně proto, že někteří uživatelé CSFD napsali docela příkré komentáře, což jen dokazuje to, že tohle dílo není pro každého... ()

d4

Teraz neviem, či je chyba vo mne, pretože nepoznám komiksovu predlohu, alebo priamo v predlohe. V obidvoch prípadoch sa však dá prepracovať scenár tak, aby bol 1.) zrozumiteľný aj pre neznalcov predlohy, 2.) aby sa na predlohu miestami len odvolával, ale pritom si išiel "to svoje". Namiesto toho, sa Alois Nebel hrá na akýsi poetický príbeh o stratenej, no znovunadobudnutej láske (alebo motivácie? alebo o prekonaní životnej traumy? však ja som tomu vlastne vôbec nepochopil!!!) s postavami, ktorých ciele sú nejasné, zámery takisto a na konci filmu zistíte, že sa vlastne nikam neposunuli (možno okrem Aloisa, ktorý nadobudol novú známosť ... ale to je charakterový posun za všetky drobné). Možno píšem trochu agresívne a chaoticky, ale ako by ste reagovali na najväčsie sklamanie roku? Úplne zbytočne vyhodených 80 mil. korún. Dve hviezdičky putujú práve animátorom, ktorí by si ich zaslúžili aj päť. ()

de-andre

Na film jsem se tak těšil, až mne zklamal. Možná, když by vyšel podle původních plánů před 1-2 roky, bylo by to lepší. Skeptický jsem začínal být už po shlédnutí traileru a nedávném přečtení prvního dílu trilogie. Z toho jsem mimochodem ve snímku moc nezahlédl. Ač graficky Nebel ujde, příběh byl pro mne zcela prázdný. Neviděl jsem v něm žádný humor, romantiku, dramatičnosti také nepříliš. Budu si muset přečíst zbylá pokračování, a i přesto, že v nich neočekávám velký potenciál, troufám si říci, že přeci jen mohl jít snímek jiným směrem. Pokud je toto to nejlepší, co jsme schopni představit světu, pak nám příliš šancí nedávám. ()

Lang75

Nečekal jsem nic, ani jsem se nepídil po ději, recenzích apod. A vyplatilo se. Výborně uděláno, nevyznám se v těch technikách, ale přijíždějící parní lokomotiva na velkým plátně byla paráda. Plus Krobot. A dějík co ubral jednu hvězdu. Díky díky za kvalitní zážitek, doporučuji a držím palce na Oskari. ()

filipm

Nádherně vypracovaná atmosféra filmu. Děj je velmi jednoduchý, ale není to u tohoto filmu na škodu. Je více umělečtěji proveden, což já osobně velmi hodnotím. Proto plný počet. Hvězdička navíc je skladba Půlnoční s Vaškem Neckářem - ta je bombová! ()

Vodomilec

Úchvatné, i když sem tam moucha. Ten tichý úžas který mě obklopoval v kině Světozor po skončení filmu dokládal, že jsem v tom nebyl sám. Film si bohužel našel cestu i do multikin, a myslím že i díky tomu je zde hodnocení filmu tak nízké. Pět hvězd na malé vyvážení. Směšný film Den nezávislosti má lepší hodnocení. Tak to je na zamyšlení. ()

ffrancek

Fakt je, že oproti komixu je to dost okleštěný, ale že bych se v příběhu ztrácel se říct nedá, myslím, že ze současné tvorby to docela přesvědčivě vyčuhuje, ale na to sere pes ()

delif

Příběh, děj, scénář?...no nic moc. Stejně mě to ale bavilo, celková atmosféra filmu byla taková depresivní (a tím i strhující, fuj). Možná však měl tento film větší potenciál, proto 3* ()

DorianGreene

Grafické zpracování a temná atmosféra nemohou zachránit neuvěřitelně jalový děj. Do kina jsem šel po nadšených recenzích s velkým očekáváním, odcházel jsem s pocitem vyhozených peněz za lístek. ()

Joachim36 odpad!

A přitom ta komiksová předloha je tak brilantní.... škoda, že do filmu se vešlo sotva 10% původního materiálů... a to ještě ty nejnudnější kousky - místo toho jsme dostali záběry na kapající kohoutek a třesoucí se koleje - ať žije ART vole. Komiksovej Nebel je takovej bodrej chlapík, co chodí světem a furt mu to v hlavě šrotuje a vypráví zajímavý kousky (vo pohřbu Masarkyka, vo Hlaváku, o odsunu Němců, o svym dědovi, čarodějnickejch procesech a největším vlakovým neštěstí atd.). Ve filmu z něj Krobot udělal nemluvnýho Robota... hoď kačku a možná ti něco povím.... Postavy plochý, nikdo nedostane pořádnej prostor. Že Wachkův fotr byl kolaborant si asi člověk musí domyslet. Mimochodem hudba celkem chybí. A ta nejvíc zprofanovaná skladba co jede v rádiích, se objeví asi na 5 vteřin. O tom jak je to celé zakončeno snad raději pomlčím. Takže nelíbilo a sere pes (joo to tam Wachek taky řekne asi jen jednou). ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Od roku 1988 uděluje evropská filmová akademie filmové ceny pro evropskou kinematografii. Původně se ocenění jmenovalo Cena Felix a od roku 1997 bylo přejmenováno na Evropské filmové ceny. Udílení… (viac)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Český Alois Nebel oceněn Evropskou filmovou akademií

Český Alois Nebel oceněn Evropskou filmovou akademií

03.12.2012

Udělování Evropských filmových cen v Berlíně suverénně kralovala komorní Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Není to žádné překvapení, film o nemoci a umírání ve vztahu dvou starých manželů… (viac)