Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce. (oficiálny text distribútora)

krijka

Opět jeden z filmů, kde forma zabila obsah. Když jsem kdysi četl komiks, líbil se mi, byl mnohovrstevnatý, střídaly se v něm časové linie a skvěle shrnoval naši rozbitou poválečnou historii pohraničí. Tohle filmu chybělo. Pověstná Nebelovská mlha se objevila jen dvakrát, celý děj byl jasně lineární, směřoval z bodu A do bodu B bez jakýchkoliv odboček a kdo je Němý a jak to skončí bylo jasné tak v polovině filmu. Vůbec nešlo o vykořeněnost pohraničí, zůstal jen jalový a tuctový příběh pomsty. Jasně, rotoskopie byla zajímavá, postavy při ní vypadaly zajímavě, stejně jako pozadí, jenže to bylo asi všechno. Tak si skoro říkám, že se mohlo ušetřit na tricích, mohl se natočit normální film a ty ušetřené peníze se mohly nacpat do scénáře. ()

AnimalMother

Něco tak nehorázně atmosférického a technicky brilantního, si takhle špatně napsaný scénář opravdu nezasloužilo. ----- Po druhém shlédnutí přihazuju hvězdu. Poetický film. ()

miraporthos

Tak nevím, u některých filmů se mi líbí jejich civilnost a to, že nemají do posledního puntíku propracovaný scénář (vlastně jako sám život), u některých jiných zase zbožňuju pořádný propletenec a vypointovaný děj. Tady mi scházelo obojí, protože to vlastně stojí na půli cesty. Ta "pomsta" víc jak čtyřicet let po válce je nějak těžko uvěřitelná (kvůli zpracování). Nicméně, moje maminka v sedmdesátých letech sloužila na nádraží v Ostružné, tak to nakonec na ty tři hvězdičky bude :-). No a ještě na závěr - je to tak realistické, až se tomu nedá uvěřit. ()

mujotec

Škoda času. Bohužel! Dlouhá nuda bez pořádného příběhu. Ona opěvovaná technika a animace měla své velké mouchy, jako obkreslování drapérií a vlasů, kdy měli tvůrci vsadit na jednoduchost a nerušit každým záhybem, často necitlivé spojení reálného a dokresleného, neživost grimas a td. Obrovská reklama, ale dílo samotné je k ničemu. ()

ragtime

Prečo? Prečo to muselo dopadnúť takto? Vizuál je skvelý, ale tak ako sa ukázalo už dávno v prípade Pixaru, dej, resp. scenár a príbeh je základ. A v tomto prípade sa film zaoberá Aloisom Nebelom, mužom totálne nezaujímavým a pritom napríklad osud Nemého by bol omnoho pútavejší. Je to naozaj škoda. ()

Aria

Tolik se od toho očekávalo... Po vizuální stránce nepřekonatelné, ale co se týče děje? Děs a hrůza.... Asi prostě nejsem na filmy bez pointy. ()

Djflash

Počin Alois nebel mě opět po čase přiměl navštívit naše zastaralé městské kino. Tento zajimavý český projekt pod taktovkou debutujícího režiséra Tomáše Luňáka sazí především na neotřelé technické a vizuální zpracování, které se v českých luzích a hájích zas tak často nevidí. Po této stránce není filmu co vytknout jsou na místě puze slova chvály, což samo o sobě dokazuje i získání evropského filmového oskara v kategorii nejlepší animovaný snímek.. Komiksovou předlohu jsem bohužel nečetl , a tak nemůžu posoudit jak moc pečlivě se autoři drželi originálu. Příběh je tu totiž celkem vekým kamenem úrazu, a to už nezachrání ani Miroslav Krobot či jiné herecké hvězdy. Děj až na pár záchvěvů má velmi slabé tempo, a i když se vizuáalní stránka filmu společně s hudbou snaží leckdy návodit dramatickou atmosférů zdaleka se to nedaří tak jak by mělo. Herecké výkony a charaktery postav spadají spíše do kategorie druhořádých záléžitostí., to samozřejmě snímku také moc nepřidá na zajímavosti, ale co se dá dělat. Autotři si asi mysleli, že divák bude tak ohromen vizuálmí stránkou, a proto si níčeho jiného všímat nebude. A tací diváci se samozřejmě našlí a možná, že ještě časem najdou, a jak se říká proti gustu žádný dišputát takže budiž. Na druhou stranu musím podotknout, že technické a grafické zpracování jsou jen atributy, které v tomto případě sice působí velmi dobrým dojmem, ale pokud si tohle odmyslíte, tak zjistíte, že tento film lze hodnotit jako průměrný a těch na českém území vzniká požehnaně mnoho, a v tomto ohledu není Alois Nebel žádnou vyjímkou. ()

cajda77

Když už se podívám na český film, tak většinou vyhledávám něco zajímavého. Alois Nebel se určitě netváří, jako nezajímavý film. To "komiksové" zpracování je prostě úžasné, ponurá atmosféra je pak dokonalá, i výkony herců je mi líbily, dodaly filmu potřebnou krutost. Děj se rozjížděl postupně, zpočátku zajímavé, v půlce filmu mi ale začalo docházet, že mám čekat zklamání. Přišel konec a zklamání bylo nezměrné. Film s opravdu výborným nábojem se díky nedotaženosti scénáře proměnil v epizodu seriálu Ulice. Přes všechny neduhy i tak velmi zajímavý film, pěkný zážitek! ()

Alvin

Ambice byly veliké, o čem svědčí i účast spousty herců, kteří nemají zapotřebí hrát v každé české mainstreamové sračce. Jen škoda toho řídkého příběhu, který to ve výsledku sráží dolů, ale za snahu vytvořit něco originálního si to čtyři hvězdy zaslouží. ()

CHYREN

Kritici se pos*ali z Áloise. To už víme. Ačkoliv mne docela ta technologie nadchla, celý film je typicky intelektuálně zakálený od hlavy až k patě. Jasně, románek pro ženský se koná. A protože populace stárne, asi je dost atraktivní pro divačky 40+. Kvůli němu mají naději, že na ně někde čeká nějaký "ajzlboňák" v děrevni u trati. A klidně by si to vyšláply (na zbytek života) z Prahy do Bahníkova ve vysokých lodičkách. Ehh..tohle je trapas. Ty dvě hvězdy jsou za technologii. Protože, jsem tu dobu prožil s docela otevřenýma očima a o lidech, kteří věřili v lepší časy( který nám slibovali nejen populisticky, ale i politicky, aby to všechno co nejrychleji zahodili jako otravnou onuci) není ani slovo. Navíc .. opět je tu to téma odsunu Němců z pohraničí. Opět nám někdo nutí, že to byl nespravedlivý trest. Jdi se bodnout, debžone.. ()

heruon

Chvály i kritiky na tenhle film jsem slyšel kvanta, takže jenom stručně můj názor. Mám pocit, že je to film, ve kterém je poetičnost použita správně a společně s rotoskopií (konečně vím, co to slovo znamená) činí film výjimečným. O nějaký hluboký příběh tady nejde, myslím, že jakákoliv přehnaná akční scéna by filmu jenom uškodila. Musím dodat, že jsem film viděl v kině, postaveném (a vybaveném) za normalizace a navíc o zimním podvečeru, takže atmosféra filmu se se mnou táhla až domů. Rozhodně jeden z těch lepších českých filmů. ()

carnacv odpad!

Chtěl jsem dát hvězdičku, ale pak jsem zjistil, že vlastně nemám za co. Film absolutně o ničem. Shlédl jsem již pár animovaných snímků, ale žádný nebyl tak tragický jako tento. Nezvládnuté scény, kdy nejprve sledujeme statiku postav, které náhle na povel ožívají. Tohle jsou snad základy režije. Toporné postavy, téměř bez grimas, mrtvé pohledy. Takhle se ve filmu nehraje. Dále obrazová nevyspělost. Animace jak z minulého století, místy proložená nadstandardními texturami, či věrnými kopiemi skutečných reálií. Kamera? Statika, statika, občas hýbající se statika. Asi v půlce filmu kameraman partně objevil tlačítko zoom, nicméně ho zjevně moc nezaujalo, a tak pro jistotu zůstal u statiky. Prázdná místa. Interiéry? Chabá dějová linka..... Nuda.... Jako já chápu, že tohle je asi naše nejlepší česká digitální animace, jenže tohle pořád o značný parník zaostává za konkurencí. Marně jsem se snažil nalézt pozitivum. Nenašel jsem. ()

Big Daddy

Technicky zcela jistě zajímavé, ale myšlenkově prázdné. Nepříliš rozsáhlý scénář nedá bezesporu přitažlivým hercům vyniknout a jen podtrhuje nudu panující po většinu stopáže. Snad jen milovníci komorních dramat se mohou na konci radovat z prožitku minut minulých. Omlouvám se pokud jsem snímek nepochopil a tím pádem nedocenil, ale největší radost jsem z něj měl když skončil. ()

gizi

Nemůžu říct, že mě film zklamal, ale ani mě nenadchnul. Řekl bych, že by ani nevadila ta vleklá pomalost, kdyby ale něco přinášela, ono ale nic. Navíc jak je v Česku zvykem, zbytečně se plýtká sprostými slovy. Pak ta jedna píseň, která se tam vůbec nehodí a nezapadá, pak ten Neckář tam zase nezapadá časově... Vlastně jsem trochu zklamán, protože to mohlo být mnohem lepší. 60%, 7.9.2013. ()

PSyk

Příběh řídký a ještě navíc krkolomně vyprávěný - žádné velké napětí, jen čekání na očekávanou pointu. Technicky se mi to velmi líbilo. takže u mne lepší průměr. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Od roku 1988 uděluje evropská filmová akademie filmové ceny pro evropskou kinematografii. Původně se ocenění jmenovalo Cena Felix a od roku 1997 bylo přejmenováno na Evropské filmové ceny. Udílení… (viac)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Český Alois Nebel oceněn Evropskou filmovou akademií

Český Alois Nebel oceněn Evropskou filmovou akademií

03.12.2012

Udělování Evropských filmových cen v Berlíně suverénně kralovala komorní Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Není to žádné překvapení, film o nemoci a umírání ve vztahu dvou starých manželů… (viac)