Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

Feacher

Musím říct, že na český film 10. let 21. století se mě to líbilo. Údajně historicky docela přesné s dobrými herci a tak dále.. Za mě super. ()

Sa.sa

Karel Roden to zahrál opravdu dobře a film na něm stojí... Lidice byla neskutečná tragédie a svinstvo války i když to k ní patří... 😢 Samozřejmě byla to tragédie na kterou by se nemělo zapomenout ()

Hombre8

Velká kritika se snesla na tento film. Jasně, není to tradiční záležitost, kterou by většina čekala - v podstatě hraný dokument, ale autoři prostě zvolili jiný pohled a zaměřili se na relativně neznámé postavy a aktéry tehdejších událostí, které, podle mne, zajímavě rozpracovali. Za mne dobrý. ()

vladous

Velmi pofesionálně povedené dílo. Nikolajev se opravdu se svým úkolem převzatým na poslední chvíli zhostil vskutku bravurně. Riestrova kamera spolu se střihem citlivě dokumentují jak okázalé tak detailní scény. Jedinou slabinou je zpracování vlastního atentátu, ale všichni víme, že tyto záběry byly dotáčené, a že byly šity horkou jehlou, je zde patrné. Hudba je pak kapitolou sama o sobě, a i když zaznívá v průběhu téměř celého děje filmu, je zcela nevtíravá, naopak originálně podbarvuje jednotlivé scény. 90%, ale pro mě, kterého toto historické období zajímá 5 hvězdiček ()

YNWA

Malý bráška Schindlerova seznamu, alespoň co se emoční stránky týče. Celým kinem třískala vlna emocí na všechny strany. Jak je to možné? Asi proto, že nikdo nečekal, co pro nás vlastně páni filmaři přichystali. A taky proto, že hudba strhne a dojme snad každého, kdo má uši. Co se týče samotného příběhu, je to celkem bída. Člověku, který na hodinách dějepisu na ZŠ občas dával pozor, tato podoba Lidic nic nového nepodá, spíše naopak. Na druhou stranu pozitivně hodnotím ucházející spád, tvůrci nás nenudí zbytečnými "prodlužováky". Nicméně pár sekvencí je zase až moc rychlých a chvilka nepozornosti způsobí, že vlastně ani nevíte, že tam něco podobného bylo. Karel Roden opět prokazuje své kvality, stejně jako Zuzana Bydžovská. Hodnocení spíše 3 a půl *. ()

Incanus

Protože zde neexistuje poloviční hodnocení, dal bych původně 3 a půl hvězdičky, dávám 4. Film Lidice vypráví příběh, který se možná stal, možná nestal - spíše nestal (myšlena linie příběhu Karla Rodena a jeho postavy), přesto stojí na reálných základech. Během okupace Němci byla vymazána z povrchu vesnice Lidice a zde vidíme pokus tvůrců o přenesení této látky na filmové plátno - jestli si film zaslouží své místo ve "zlatém fondu"? Ano, zaslouží - ukazuje hrůzu, kterou si dnes jen stěží dokážeme představit. Karel Roden hraje výborně, ostatně zde nemám výtek k hereckým výkonům - neměl jsem pocit, že by některé postavy "přehrávaly" či nedostaly dostatečný prostor. Možná by se daly najít nějaké ty chyby, ale nebudu hnidopich a spokojím se s výsledným produktem, který až vyjde na DVD, bude mít místo v mé filmotéce jisté. Na některé události se nesmí zapomínat, odkaz Lidic a Ležáků bude díky těmto dílům "žít" dále. ()

jendajan

Slušný "dokument"....Asi je dobře, že občas takový film vznikne. Lidé si pak možná objektivněji uvědomí v jak luxusním a pohodovém světě dnes žijeme. Roden v hlavní roli je asi sázka na jistotu a určitě svým výkonem i přesto, že toho moc nenamluvil, nezklamal. Celkově bych to ale jako nějaký super trhák nehodnotil. Určitě to má silný příběh, což již zvolená nacistická tématika předurčuje. Je určitě zarážející, že bez jediného objektivního důkazu a důvodu dokázali nacisti vypálit celou vesnici a postřílet většinu obyvatel. Na české poměry slušný film mapující šílenou událost, ale nemůžu se ubránit dojmu, že něco tomu prostě chybělo, nějak mě ta atmosféra filmu nedokázala úplně pohltit a vtáhnout do děje.... Prostě kvalit Habrmanova mlýna to nedosahuje ani omylem........ Dal bych tak 65 % ()

corax8

Scény kdy jsou odebírány děti se mi vryli do paměti. to je drný to takhle vidět. Jinak spíše lepší průměr. Zajímalo by mne jak by to natočila Nelis ()

Jorge K

Osobně bych pro film tohoto druhu preferoval spíš formát hraného dokumentu. Je těžké k tomu cokoliv psát, myslím si, že čím méně, tím lépe. Kdo zajde, bude mít na čas o čem přemýšlet. ()

karmalat

Upřímně napsáno, čekal jsem víc. Je to tak 2/3 dokumentární, 1/3 hrané, Roden hraje jako obvykle dobře. Nejprve mě to moc nechytlo, ale postupem čím dál víc mě zatahovalo do děje. Ale bylo to spíše příběhem samotným než filmovým uměním jako takovým. Poučný film. ()

Evziiik

Když jsem se rozhodovala, jestli na Lidice jít nebo ne, dívala jsem se jako vždy na CSFD. A jsem hodně ráda, že mě slabých 67% a komentáře typu "kýč a 2 hodiny nudy" neodradily a na film jsem šla. A hned po skončení filmu jsem měla chuť všem těm, kteří sem podobné komentáře psali, něco říct. Samozřejmě, pokud někdo čekal dvouhodinový masakr, střílení do lidí na potkání a podobný americký kraviny, tak to byla jistě nuda. Ale pokud někdo znal příběh Lidic alespoň ze školy a věděl, co film nabízí, což je uvedeno už v upoutávce filmu, tedy "Opravdu si myslíte, že znáte příběh Lidic?", tak ho film musel pohltit během několika minut. Vlastně ve filmu ani tak nejde o samotné vyhlazení Lidic, ale především o příběh, který tomu předcházel. Film ukazuje to, co sliboval, tedy obyčejný život obyčejných lidí, kteří z ničeho nic přijdou o všechno, o život. Takže podle mě jde o velmi dobrý český film, který neni jen slátaninou pro zkrácení dlouhé chvíle a pobavení diváka, ale je to pohled do života lidí, kteří byli vyvražděni v podstatě kvůli kravině a rozmarům několika blbců a o to je to horší, že jde o pohled do našich dějin. Takže já osobně můžu všem tento film jedině doporučit. ()

Norri

Lidice se zřejmě nedají hodnotit jako obyčejný film. Je to paměť národa. Něco, o čem jsme se učili ve škole, jen jsme si to neuměli dost dobře představit. Nemá smysl hodnotit příběh, ten napsal život. Co se týká režie, tak s tou jsem byl maximálně spokojený. Bylo použito několika druhů snímání kamery (roztřesená a na helmě), která jsem v českém filmu asi ještě neviděl, ale bylo toho použito střídmě a určitě to nerušilo. Maximálně jsem spokojený s hereckými výkony, hlavně s tím Rodenovým, už tradičně. Nenapadá mě nic, co bych filmu vytknul. Snad jen jednu nevýznamnou, asi 3 sekundovou scénu bych natočil znova. ()

madline24

Rozporuplné. Ocenila jsem, že scénář vychází z historické reality, ale některé snahy o velkofilm se silným příběhem mě docela zklamaly. Luxusní Jan Budař v malé, ale nezapomenutelné roli srší výbornými hláškami- obecně musím říct, že scény z vězení mi přišly mnohem opravdovější a zajímavější pro diváka než samotné Lidice a jejich tragédie. Celý film na mě působí spíš jako dokument bez příběhu, který by ho držel dohromady, což se povedlo třeba v Cameronově Titanicu. ()

Koleen

Na české poměry dobrý film s vynikajícím Karlem Rodenem. Nic méně mi není jasná jedna věc. Na konci filmu Karel Roden kupuje u řidiče autobusu lístek do Lidic, přitom řidič musí vědět, že Lidice už neexistují. Tak proč mu to neřekne? ()

golf78

Film Lidice považuji za jeden z těch povedenějších. Než jsem usedl do sedačky v kině, tak jsem si zde přečetl několik recenzí a musím dát pomyslný políček lidem, kteří ten film strhávají. Film je dobrý a nemá smysl se tu pseudointelektuálsky rozepisovat a hodnotit. Film je koukatelný, má příběh a produkce se snažila, aby film vypadal světově, což se jim do jisté míry podařilo. Každý nechť si udělá svůj názor sám. Rozhodně doporučuji na film zajít. ()

brutalbagr

Lidice jsou historickým dramatem. Pokud někdo čeká něco jiného, potom nepochopil žánr. Ano, film působí na city - to je jeho záměr. Je natočen řemeslně velmi dobře; přináší podívanou, nad kterou je třeba přemýšlet. Nejedná se o snímek, který si pustíte v neděli odpoledne "na nudu". Je to ten typ filmu, který se vyplatí vidět na velkém plátně s kvalitním zvukem, jako audiovizuální kulisa do obýváku naopak stěží zaujme. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)