Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

revere

Příběh Františka Seidla alias Šímy mi už dlouho připadal jako silný materiál. Komunistům se ideově nehodil hrdina, který zahýbal nemocné manželce, nenosil domů peníze a jednoho ze svých tří synů, byť v hádce, zabil třemi(!) ranami nožem. V tomto ohledu mu scénář filmu osobní profil poněkud vylepšuje. Což je možná škoda, neboť se tak zmenšil prostor pro duševní přerod této kontroverzní postavy. I tak musím konstatovat, že ve mně osud Rodenova Šímy přetlačil emoce ze samotné lidické tragédie. Není jednoduché zpracovat scény tak notoricky známé a zároveň je velmi obtížné je nezaujatě sledovat. (Zvláště pak, jste-li z Kladna a do Lidic chodíte s dětmi na procházky.) Trochu kýče, například stroboskop při pochodu ozbrojené rojnice na způsob béčkového psa baskervillského, jsem tvůrcům odpustil. Pro skvělý casting, od Rodena, který je poslední léta na roztrhání, přes několik nadějných neokoukaných tváří až po Joachyma Assbocka, který už hrál snad všechny gestapáky a esesáky světa. A pro bravurně zpracované "mávnutí motýlích křídel" coby předehry k tragédii. A především pro zjevnou, někdy tedy až příliš zjevnou, snahu o poctivé, důsledné a přitom důstojné zpracování. A ještě jedno plus za to, že své spielbergovské inspirace v závěru filmu udrželi na uzdě a scénu lidického areálu tak nezaplavili dojatí přeživší a pozůstalí s růžičkami v dlaních. ()

A.MacGyver

Kdyby byla možnost jednou za život na CSFD hlasovat hvězdičky šesti, sedmi nebo patnácti, dal bych to dnes za film LIDICE. Nebudu říkat jak film je dobrý či špatný. V kině za celou dobu byly slyšet pouze kapesníky, všichni seděli v kině v tichosti do posledního písmenka v titulkách a lidé vraceli plné popcorny a nápoje. To mluví za vše, gratuluji tvůrcům... ()

Stealth2

Silná hudba, to především ! Bezchybný Karel Roden a velmi silně hrající Zuzana Bydžovská. Výborně zpracovaný příběh vyhlazené obce za II. války, který zná celý svět. Je moc dobře že tento film vznikl. ()

kreidlp

Nevím co ten film tak zkazilo, zda to byla výměna režiséra, nebo dopracování anetntátu na Heydricha, či nezvládnutí tématu. Tento projekt měl přece vše, od peněz, až po skvělé obsazení. Pro mne osobně to bylo velké zklamání. ()

surprise

Velkokýč? Ani náhodou. Prostě jen divácky přístupný film se závažným tématem a artovým přístupem. Myslím, že právě tak se májí točit filmy a zvláště u nás se to jaksi nedařilo. Takže jen dál touto cestou. ()

dratkovani

Velmi nezdařilý pokus o válečný velkofilm,ochotníci z malého města by nepředvedli tak slabý výkon,nebýt Karla Rodena,tak hodnotím jako odpad,je pravda,že ani nebylo co hrát,film postrádal hodnotné dialogy a musím konstatovat,že zkazit tak nádherné a silné téma chce opravdu umění,to, jak bylo vidět,p.Nikolaev má!!!Vše působilo křečovitě a nepřirozeně,místy až trapně-škoda....... ()

pace

(shlédnuto v kině)Čekal jsem více, K.Roden nebyl špatný, ale k jeho brilantním jiným rolím to kvalitou nevyšplhalo. Film sází na citovou hodnotu a slzavé oko diváka u scén s vražděním dětí, odebírání jejich matkám, atd. To podle mě určitě nestačí. Ale jinak žádná nuda, takže 3 hvězdy a možná ještě kousek. ()

noek

Jednou větou - televizně zpracovaný hraný dokument o Lidicích, kdy čekám každou chvilkou, že z levé strany vyskočí s mikrofonem Standa Motl :) Škoda, prvně si myslím, že chyba je již na začátku a to v dramaturgii. Proč sledujeme všechny a vlastně nikoho?! Divák defacto nemůže s nikým navázat emoční vztah, protože mu nedá režisér šanci. Asi nejzajímavější postava českého četníka by si rozhodně zasloužila více rozehrání a nakouknutí do nitra. právě on je všeho svědkem. Roden bohužel v žádném případě nepřekračuje svůj herecký stín a jeho role je půlplynová. A do toho fešácký kriminál, jak z čenických humoresek, ubírá vnímání tragédie války. Koncert na Hradě?! Proč, kam to posunulo děj?! Do čeho bych ještě rejpnul, protože zrýt se dá skutečně celé dílo. Spíš bych dal na závěr svého rozčarování a pro porovnání film "Jdi a dívej se" ... tady mě to ždíme nadoraz. Lidice jsou selanka utopená v naprosto kýčovité muzice, záběrovaná jak školní cvičení. Prostě zklamání. ()

dosik

Podle mého hodnocení takových 70%. První polovina filmu nudná, druhá už lepší a gradovala s výkonem. Téma bylo velice emotivní, ale já bych tam ještě přitvrdil, aby bylo vidět, co byli Lidice. Proto, i když nejsem úplně nadšen z toho filmu si myslím, že by ten film měl vidět asi každý.. ()

KleaCarter

Celá rozklepaná jsem čekala, až film začne, a když skončil, na nějaké klepání nebylo ani pomyšlení. Ve vší úctě k této události, strach z nějaké skutečně emotivní situace jsem nakonec ani nemusela mít. Nevím, zda to bylo vinou tvůrců nebo mou, ale zdálo se mi, že diváci jsou "brutálních" a "skutečných" scén téměř ušetřeni. Já osobně tyto scény nesnáším zrovna nejlépe, ale u filmů, které se mají člověka dotknout hluboko u srdce jsou zřejmě občas zapotřebí. Kromě mírné deprese jsem si totiž z kina neodnesla téměř nic. Tvůrci by si měli vzít příklad z polské Katyně, kde tedy rozhodně režisér Andrzej Wajda své diváky nešetřil. Naproti tomu, jak se film, věnuje mnoha postavám, sice velmi stroze, ale přece, jedná se bezpochyby o osobní příběhy dechberoucí, které snad nikoho chladným nenechají. Zvláště pak člověka začně zvedat ze židle, když si uvědomí, že kvůli takové hloupé klukovině přijde o život tolik nevinných lidí. Nejvíce jsem se těšila na výkon Karla Rodena, a ten opět nezklamal. Bohužel nebo bohudík, těžko říct, je příběh spíše právě o něm. Místo, aby film dostál svého komerčního názvu "Lidice" měl si ponechat svůj původní název, který nese kniha Zdenka Mahlera "Muž, který přežil Lidice" a oběti tohoto nelítostného masakru nechat klidně spát. Film prý už vidělo přes 130 000 diváků, opravdu si ale zaslouží reprezentovat tuto tragédii více, než zpracování jak jej známe ze školních lavic? ()

Jevablo

Tenhle film ve mně vyvolal hodně emocí, bohužel povětšinou negativních a se samotným příběhem nesouvisejících. V prvé řadě byla obrovská chyba, že scénář dělal pan Mahler, kterého si vážím jako historika, ale jako scénárista je naprostý amatér. Takže - máme skvělé téma na opravdu dobrý film a k tomu mizerný scénář. Ani Alice Nellis nepomohla, je to zkrátka ploché, neživé, robotické. Herci si ani v situacích, které by je měly vnitřně doslova trhat na kusy, nemají co říct a pouze na sebe tupě zírají. Pokud už mluví, tak z nich padají hrozné fráze. Pořadí scén občas působí, jakože by ho složilo pětileté dítě - plus scéna s atentátem (navíc mizerně natočená) je do filmu vložená hrozně násilně. Jako dobrý, že jsou ve filmu zachovány historické události, ale z toho blockbuster nespíchnete. A ta délka filmu - obdivuju každého, kdo se nenudil po první hodině. V takové kaši pak zaniknou scény, které měly být silné - vražda dětí, popravy... Herci - je to prostě špatný a to je problém režiséra. Ještě relativně solidně hrají Roden s Budařem, ale třeba Bydžovská je úplně herecky mrtvá (hraje Bydžovskou), plus to čtení dopisu pro manžela, to je vyloženě slabý (takhle bych to přečetl i já). Můžou za to samozřejmě i ty androidní texty, které Mahler vkládá (správně by se asi řeklo rve) postavám do úst. Hudba - světlý bod. Někdo může říct, že je jí moc a že nahrazuje mluvené slovo. Ano, je jí moc a nahrazuje mluvené slovo, ale zaplaťpánbůh za to... Závěrečné titulky - proboha, kdo tohle vymyslel?? Vůbec to nepůsobí, tak jak by mělo, naopak sbírka fotek posbíraných bůhvíodkud je směšná. Daleko silněji by působil seznam obětí. Zobrazení Němců - já beru, že to bylo brutální a bestiální, co provedli v Lidicích. Ale byli skutečně všichni takové bestie, jak jsou tady popisováni a ztvárňováni, odpovídá to zážitkům pamětníků? Nebo se prostě vybral ten nejhůř vypadající kompars a hurá do uniforem? Přišlo mi to takové prvoplánové. Popravy - já nechci patos, ale odmítám věřit, že tam ti chlapi šli přes mrtvoly právě zastřelených a v klidu se postavili do řady, nikdo nic neřekl, nikdo třeba nezačal utíkat nebo se nevrhl na nejbližšího Němce - vždyť už neměli co ztratit, ne? Tahle scéna ovcí jdoucích na porážku mi přišla i pro oběti dost nedůstojná... Takže celkově - jako dokument solidní (dvě hvězdičky). Jako film nula hvězdiček. ()

h.madlenka

Film, který svým vzhledem (stylizací, kamerou) naprosto vybočuje z běžné české produkce. Bývám trochu nedůvěřivá k "lidským příběhům" na pozadí historických událostí, ale tenhle je zpracovaný s obrovským citem. Ačkoliv by se daly Lidice označit za velkofilm, jejich jemně rozvíjený příběh působí komorně. Protože se odehrává během celé války, můžeme sledovat jemné vlákno příběhu, jak se nezadržitelně vine ke konci... Přestože příběh Lidic znají všichni, film nepadá k lacinému citovému vydírání... a přesto má drtivý emocionální dopad. Herecké výkony jsou skvostné - viděla bych to na Českého lva pro Karla Rodena. Minimálně. ()

Adoshek

S takto silným zážitkem jsem z kina nešel hodně hodně dlouho. Mrazivý a dojmutý pocit ve mne převládal celou cestu domů a ještě zbytky večera, kde i sebemenší přepnutí na jinou myšlenkovou a náladovou vlnu bylo naprosto zbytečné. Pro mne byly Lidice přesně tím, co jsem od nich očekával. Tj. pravdivým znázorněním této bestiální genocidy od Němců, zobrazení osudů obyčejných nevinných lidí s Rodenem v hlavní roli. I když je pravdou, že jsem Rodena očekával spíše jako osobu, která se zúčastnila masakru přímo v Lidicích.Jedinou výtkou pro mne z celého filmu bylo zpracování atentátu na Heydrycha, který byl opravdu hodně odfláknutý, až řekl bych skoro trapný. Škoda, kdyby jej udělali pořádně a nebo ve filmu nezobrazovali jen jej zmínili, neváhal bych s hodnocením nejvyšším. I tak to byla pro mě velmi velká podívaná - výborná hudba, kamera, skvěle zvládnuté dobové kostými a ostatní drobnosti, i zajímavá idea se závěrečnými titulky. ()

Chuckiecz

Osud Lidic mi není neznámý a tak mne zajímalo, jak si tvůrci poradili se všemi fakty, které zpečetily osud této středočeské vesnice... Jenže... Psát o tomto filmu je těžké. Velmi těžké. Film je velmi sugestivní a velmi emotivní... Nemám slov jak shrnout celek... Ve filmu herecky exceluje Karel Roden, který hraje Lidického kováře, který jako jediný muž přežil. Mistrovsky zahraná role a budu se velmi divit, pokud nedostane Českého lva. Nevím co psát. Napadá mne mnoho a psát nejde nic. Film doporučuji. Pro děti však vhodný není...I když zrovna ty by jej měli shlédnout... ()

shinlove

Výborná režie a tradičně i Karel Roden nedosáhnou sami o sobě na plný počet. Místy (i když vím, že to bylo schválně) mi vadila roztřesená kamera a co především - samotné vypálení Lidic šlo určitě natočit lépe. Bohužel nevím přesně, jak to v Lidicích bylo - zda to bylo přesně jako ve filmu. Ale jen pro srovnání - jednoznačně při vzpomínce na scénu z Patriota s M.Gibsonem, kde lidi nahnali do kostela a ten potom zapálili, mám i nyní husí kůži a to jsem při Lidicích opravdu neměl. I když člověk věděl, že to je opravdu část našich dějin, která se stala a není to výmysl, nepůsobil na mě film jako celek tak, jak by měl. Habrmannův mlýn je mnohem intenzivnější a věrohodnější i co se důstojníků SS týče. 4* ()

Shaman::..

Myslím, že v případě Lidic jsou hlasy kritiků až příliš kritické. Ano, pravdou je, že z hlediska námětu, emocionálního náboje příběhu, se jedná o nevyužitý potenciál. Ale rozhodně se nejedná o špatný film. Kvalitativně srovnatelná s polskou Katyní. Kde v průměrné Katyni se jedná o 3/4 zmateného příběhu, který zachraňuje bravurně zpracovaná emocionální bomba na konci filmu. Oproti Lidicím, které jedou celý film na neutrál, s hezkou hudbou a kvalitním Rodenem v zádech. Škoda scény poprav lidických mužů, které chybí alespoň část chladnosti poprav v Katyni. Druhá výtka směřuje k několika koncům filmu. Ale jak říkám, mohlo to dopadnout mnohem hůř. Třeba jako sci-fi Habermannův mlýn:-) ()

blackmag

Abych pravdu řekla, bylo tam opravdu velice málo scén, které by mě "nudily" - a to ještě ani v né pravém slova smyslu. Snímek je samozřejmě drsný, uvědomíte-li si, že to opravdu stalo. Na druhou stranu je moje hodnocení z padesáti procent scestné, protože já mám ráda Karla Rodena.. každopádně snímek stojí za shlédnutí a pokud vás nedostane fakt, že se jedná o českou historii, možná vás dostane ta hrůza, která je ve filmu hmatatelná. Jediné mínus: Dle mého názoru mohl film skončit v části, kdy se Karel Roden vrací do Lidic a najde jen zasněžené pole. Dodalo by to tomu filmu pomyslnou třešinku. ()

Chlo0opek

Povedené. Tak dobré, jak jsem si představoval. Herecké role také dobře zvládnuty. Lepší 4*. A dokonce - navzdory dnešním zvyklostem - z kina při závěrečných titulkách odešlo pouze pár lidí a zbytek stále sledoval plátno.. Že by ještě ta úcta existovala? ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)