Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

swenyx

Nechci nijak soudit to co se v Lidicích stalo, mám k nim úctu, ale tady film se až moc táhne a ve finále je to celkem nuda. Postavy jsou sice fajn a s nikým jsem víceméně ani problém neměl jen to prostě nemá žádnej pořádnej průběh. Musím ale uznat že se na to kouká hezky a kamera nebo herecké výkony jsou okay. ()

daleba

Nevím - svádí to naprat plnej počet jen jakoby z úcty k obětem a přeživším. Ale s tím se evidentně počítalo a už jen z toho důvodu to prostě neudělám. Když člověk navštíví památník, je po minutě úplně psychicky v prdeli. Kdyby se něco podobnýho podařilo dostat do filmu aspoň z 20%, bylo by to úplně jiný! Místo toho tady ruší divná hudba, nějaká (asi jakože moderní) rozmazaná kamera a spousta směšných scén (atentát na Heydricha vypadá jak když ho točili Indové). Je to velká škoda, protože tohle téma si zasloužilo něco mnohem mnohem lepšího! ()

PTuranyi

Výborne natočený tragický príbeh Lidíc z perspektívy jedného z preživších, uväzneného Šímu. Výborné herecké výkony hlavne Karla Rodena a Romana Luknára. Niektoré scény napr. vyhrabávanie vypálenej obce v zasneženom poli alebo poprava mužov sú síce efektné ale zdali sa mi málo uveriteľné. ()

neo10

Film Lidice předčil mé očekávání. Neočekával jsem dokonalý film, silný zážitek ale film přináší. Paradoxně hlavní dějová linie mě silně nudila a celý film natahovala. 2 hodinový film mi připadal jak 4 hodinový. Kdyby režisér nechal film o cca 20 minut sestříhat, vůbec nic by se nestalo.Velký problém jsem měl s přespřílišným "uměleckým" zpracováním jednotlivých hlavních a dějově napínavých scén (popravy apod), které ve výsledku divákovi dávají jen velmi těžko celkový obraz toho co se vlastně v Lidicích stalo. Je to taková směska individulních příběhů a někde mezi tím má divák pochopit, že za vypálení Lidic může nějaký dopis. Dojem z filmu také kazí nápadně přilepená scéna (dotočená jako poslední z celého filmu) o atentátu na Heidrycha. Díky tomuto dávám filmu pouze 3 * z 5. ()

Luciaaas2

Film, který si hraje na Hollywoodský velkofilm. Je škoda, že Český film v posledních letech zkomírá. Čekal jsem mnohem více. Celý film provazí jen nuda, občas jsou tu silné momenty, po kterých mrazí. Ale to filmu a slabému scénaři moc nepomůže. Jen přemýšlím, kam zmizel ten slušný rozpočet. S takovým rozpočtem se už musí na České poměry natočit veledílo. Z Lidic se dalo určitě vyždímat více látky, ale i tak je film slušný, herecké výkony nejsou špatné a Roden, ten prostě nezklame.... ()

Unrealik

Prostě dokumentární film. Nějaké věci by šly udělat lépe/jinak (třeba že bychom poznali lépe více postav), ale když se na to člověk dívá jako na takový "dokument doby", tak ok. ()

Priest

Sice jsem chtěl původně dát jen 3* a to za hodně nudnou první polovinu tohoto filmu. Ale po otevření dopisu se děj začal dost výrazně zlepšovat a konečně se začalo všímat Lidic a ne Rodena. ()

R.Drson

Téma snímku je aktuální i dnes (viz zdejší diskuze) a scénář je dostatečně kvalitní, aby se z Lidic stala filmová událost roku. Bohužel jsou natočeny dost nesourodým týmem tvůrců. Se vší úctou, Petr Nikolaev není dostatečně silná režisérská osobnost, aby takový projekt zvládl, spíš mi přijde, že byl hodně pod tlakem producenta. Totálně zde selhala práce s komparzem či epizodními rolemi. Kameraman Antonio Riestra nebyl pro tento film dobrou volbou, neboť zde nemá možnost vizuálních experimentů a zřejmě si nebyl příliš jistý pojetím. Proto mě mrzí, že se na filmu nepodílel původně zamýšlený Vladimír Smutný, jehož práce by byla vzhledem ke zvolenému tématu určitě lepší. Hudba selhává nejen díky nadužívání, ale i díky své neoriginálnosti a nenápaditosti. Vyšší rozpočet není na filmu příliš znát, což se projeví hlavně v umělých domcích a jejich následném zničení či scéně poválečné Lidické tryzny s naklíčovaným davem (působí statickým dojmem) nebo snad narychlo natočenou scénou atentátu. Rozhodně je třeba vyzdvihnout některé herecké výkony např. Zuzany Bydžovské, Jana Budaře, Karla Rodena či Mariusze Osmelaka. Největší slabinou jsou herecké výkony mladých herců jako např. Ondřeje Nováka (je mi záhadou vychvalování jeho hereckého výkonu), Marka Adamzyka nebo Adama Kubišty (jeho malá role zavražděného syna mi znepříjemnila úvod). Film vyznívá ze začátku jako komedie, naštěstí se brzo vrátí do dramatu, které je však nebývale ploché, ačkoliv nabízí mnoho silných témat, které se připomenou v krátkých zato však silných scénách, které jsou bohužel násilně přerušeny. Lidice nejsou velkofilmem ani intimním příběhem několika obyčejných lidí na pozadí válečné tragédie, protože si zjevně sami tvůrci nejsou jisti čím by měly být. Promarněná šance vytvořit film, který by nutil k zamyšlení (k němu zatím diváky nutí jen připomenutá tragédie nikoliv film samotný). ()

novi74

Tento film nejlépe vystihuje tato věta: "Příběh Lidic, je příběhem obyčejných lidí, kteří se absurdní shodou náhod připletli do cesty dějinám." nic víc od něj nečekejte. Dějová linie se pohybuje od naprosté nudy, kdy se emotivní hudba snaží zachránit co se dá po řemeslně kvalitní historický film, který ale nezanechává hlubší dojem. Z průměru vybočuje sekvence obsazení a následného zničení Lidic. Filmu by prospěla kratší stopáž a možná i prostřih dobovými filmovými nebo fotografickými dokumenty (pohřed Heydricha,...) Přesto film jako celek zanechá hluboký dojem, nejen kvůli tématu, ale i díky hercům. Bydžovská, Fialová, Luknár a Roden každý si zaslouží jednu * ()

luckylittl

Velice emotivní drama od začátku do konce. Seděl jsem v kině a od půlky se potil jako prase, lapal po dechu a intenzivně vnímal každý okamžik co se odehrával na plátně. Chlap jako hora sedící vedle mě ke konci filmu brečel jako želva a když se rozsvítily světla a lidé začali odcházet, bylo to jako když skončil pohřeb. Člověk by slyšel i spadnutí špendlíku na koberec, taková tam byla atmosféra. Mě osobně se obrovsky líbilo, umíme takové filmy točit. Ještě dnes se nemohu zbavit dojmu, že mé všední "problémy" vlastně vůbec nic neznamenají... ()

Jan Preissler

Nevyložte si to nějak špatně, ale já osobně jsem byl tak trochu zklamaný tím podáním Lidic pod taktovkou Petra Nikolaeva. Lidice si dle mého názoru zaslouží víc. ()

R-2

Těžko o tomto tématu napsat "hezký film", spíš se hodí zajímavý snímek, pěkná kamera, výtečný Roden a opravdu zjištění, že jsem neznal příběh Lidic, tak jak byl. Podle mě řemeslně dobré dílo, s námětem, které ani s tím relativně dlouhým časovým odstupem, který od události utekl, nenechá diváka v klidu. ()

montel

Příběh Lidic začíná vraždou, kde František Šíma (Karel Roden) omylem zabije svého syna a proto putuje na čtyři roky do vězení. V té době naše území začínají okupovat německá vojska a vyjímkou nebyli ani Lidice. Osud této vesnice a jejich obyvatel vám po 69 letech od vyhlazení připomíná tento film...Další česká perla s Kájou Rodenem, který nemůže chybět. Jde vidět, že rozpočet nebyl zrovna malý. Film má světové parametry a je natočen velice dobře a diváky musí strhnout svým dějem. Lidi co hodnotili tento film odpadem nechápu. 75% ()

xion

Nijak nenadchnul, ale ani neurazil. Důstojné vyprávění jedné z velkých tragédií druhé světové války. Jenom dvě poznámky: po hodně dlouhé době můžu říct, líbila se mi role Karla Rodena. A závěrečné promítání dívek, které dostali jméno Lidice, považuji za zbytečný kýč. Jinak nebudu hodnotit, nehodí se. ()

wiky_mv

Někdo tady zmínil, že ve filmu chybí otázky. Že je jen patetický, hraje na emoce, nemá spád. Jaké otázky byste ve filmu chtěli? Tehdy se nacisti na nic neptali. Byla jen jediná otázka : Která vesnice? Myslím, že takovéto filmy mají smysl a je nutné tato témata neustále připomínat. Lidé totiž rychle zapomínají. Málo se připomínají příběhy Lidic nebo Ležáků. Co se týká spádu filmu, mně napak přišlo, že byl dost rychlý. Jen si nadávejte že film hraje na emoce, jen hudrejte, že film stojí na hudbě a je patetický, ale co jiného se od zpracování takovéto tragédie dá čekat? Já byl nadmíru spokojený a ještě teď mě mrazí v zádech, když pomyslím na osudy obyatel Lidic. Nadchly mě výkony Karla Rodena, Zuzany Bydžovské i Zuzany Fialové a spousty dalších herců. Moje hodnocení : Bravo! Na závěr poznámka k Enšpíglovu komentáři o atentátu na RH samotném - Možná proto působil až směšně, když v reálu byl téměř zpackaný a atentátníkům pomohla infekce a skutečnost, že nacisti nedisponovali antibiotiky.... ()

sherudan

Zajímavá kamera, několik skutečně působivých scén (králíci na hřbitově, Heydrichův koncert, Šímův pokus nechat se popravit, jeho návrat sněhovou plání), kvalitní herecké výkony, mezi nimiž vyniká Roman Luknár jako četník Vlček - jasný Český lev!!. Vynikající je závěr, kdy si papaláši nevědí rady s přeživším chlapem z Lidic a vyhánějí ho jako nepohodlný, rušivý element. Co film sráží dolů, je poněkud zmatený scénář, který honí příliš zajíců najednou, zejména krkolomné a hloupé slepení s příběhem osudného dopisu. Na některých momentech je až příliš viditelná nutnost předat historické informace americkým nevzdělancům, aby vůbec pochopili kontext (např. naprosto zbytečné zobrazení atentátu). Naopak potenciálně dramatický příběh vývoje vztahu Šímovy manželky a milenky byl zbytečně odbytý a potlačený. Přes toto všechno v kontextu současné bídy českého filmu spíš nadprůměr. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)