Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

Dana1926

Natočit film o jedné z největších ran naší historie je jistě samo o sobě velká zodpovědnost. Lidice jsou na české poměry opravdu velkolepým počinem s výborným arzenálem herců. Hlavně Karel Roden je skvělý jako obvykle, jen je vlastně po celou dobu mimo dění což je zvláště u něj škoda. Kapitán Vlček v podání Romana Luknáry byl taktéž úžasný. Co se týče scény atentátu na Heidricha přišlami trochu nedotažená, mimochodem opravdu neuvěřitelná podoba herce s opravdovým Heidrichem. Scény kdy se Šíma vrací do rodné vsi nebo vypálení Lidic musí pohnou s každým. Vše doprovází podamnivá hudba. Lidice jsou film který velice věrně popisuje co vlastně stálo za vypálením Lidic, a myslím si že rozhodně není zbytečný. A ono je nakonec velice těžké zavděčit se všem když téma se všech tak hluboce dotýká. Osobně jsem byla na Lidice hodně zvědavá a velice se mě dotkly a nezklamaly. Petr Nikolajev si vzal velké sousto a popral se sním vcelku dobře, zvládl natočit velice nadprůměrný snímek. Takže, když to sečtu kolem a kolem se všemi pro a proti tak jsou Lidice víc než důstojnou poctou jedné z tragérií české historie a to je nejdůležitější. ()

djerba

Vynikající herecké výkony, jako vždy excelentní Karel Roden a podle mě životní role Romana Luknára. Film pro mě nemá slabé místo a z konce filmu mrazí. Z marastu války do komunistických kleští - naprostá beznaděj!Tak z toho šla opravdu hrůza! Zasloužených 5 hvězd. ()

niki niki

Když se řekne "český film" pomyslím si nudný a blbě natočený, ale film Lidice takový není. Rozhodně jsem čekala horší a mile mě překvapil. ()

Tombič

Jakožto milovník dobových filmů jsem si nemohl nechat ujít tento. Upřímně jsem očekával větší doják, ale nadruhou stranu mě film ani nijak nezklamal. Roden byl jako vždy famozní. Jen určité pasáže filmu mi připadali zbytečné a nějaké mi zase naopak chyběly. ()

Nerajohn

Podle mě největší český film, kterému jsem ochoten odpustit i těch několik malých nedostatků. Takovýhle film potřebuje pořádnou výpravu, což měl. Atmosféra opravdu vypadá věrohodně, herecké výkony jsou taky fajn, osobně se mi nejvíc líbili Luknár a Assböck, výhrady nemám ani k hudbě. Jenom ten atentát byl asi zbytečný, navíc příliš připomíná střihem a režií Sequensův originál. ()

Zirael

Lidicím nemůžu dát vyšší hodnocení než 3* a strašně mě to mrzí. K maturitě jsme všichni dostali volňásky na tento film, což je na jednu stranu dobře, hodně lidí neví o co šlo. Špatné ale je, jak dovedli tvůrci promrhat peníze a hlavně zajímavé, napínavé a dojemné téma, protože dalšího filmu inspirovaného tématikou Lidic se hned tak zase nedočkáme. Stopáž je ubíjející. První půlka filmu je nezáživná, nemá vůbec spád. Že je příběh vyprávěn z pohledu Šímy mně nevadí, spíš naopak. Ale celé dění v Lidicích do vypálení mně jaksi nezajímá, což je hlavní kámen úrazu, vzhledem k tomu, že je mu věnováno hodně prostoru. Naopak scény obkličování Lidic, vyvraždění lidických mužů a zplynování dětí jsou velice dobře zpracované a na mě (i celé kino) silně zapůsobily. Velice dobrý byl i konec, kdy je Šíma vyškrtnut z dějin Lidic, protože se to propagandě zrovna nehodí. Ale pár scén tento dvouhodinový kolos nespasí, zvlášť když mu navíc podráží nohy divná hudba. ()

Bugiii

Osobně si myslím, že film se velice povedl, má všechno, co by takový film měl mít. Já jsem si Lidice v kině velice užila, a to hlavně emocionálně:-) ()

salome

Velmi silný příběh skutečna, a nelze jinak hodnotit. Pro někoho to je možná nuda, ale pak by se dalo polemizovat o jeho charakteru a vnímání, či citovosti. Na takových pak opravdu platí jen sci-fi a Harry Potter, Avatar, nebo Ordinace v růžové zahradě...Jsem vlastenec a tato událost, byť jsem v Lidicích nikoho neměla, ač nikdy nevíme, se mě dotýká. Velmi silná je ta samotná likvidace, snaha našich varovat, že do Lidic ano, ven ne, nebo "ona má trvalý pobyt v Kladně","máte mé čestné slovo" ...Těm co neviděli, opravdu doporučuji! ()

Honzuna

Nerozumím pohrdání v některých komentářích, podle mně se jedna o vcelku kvalitní film zaměřený na citlivé a zároveň zajímavé téma pro každého čecha. A už jen to na něj klade vysoké nároky a když se podíváma do minulosti jak to třeba taky mohlo dopadnout tak to podle mně dopadlo dobře a já osobně Lidice chválím, velmi dobré herecké výkony režie a hudba ho pro mně staví na 4 hvězdy. ()

old salt

Velmi špatný film pokud se týče režie, střihu, použití hudby, načasování scén. Prostě děs a hrůza. Herci to již nezachrání. ()

Eniaswow

Film zpočátku nudného rázu, postupně však jeho napětí a akčnost roste, až v závěru graduje tragickým vyústěním, to jest popravou všech mužů a zplyněním dětí.. Osobně bych nedokázal jít zpříma když bych viděl několik desítek svých přátel mrtvých a věděl, že není šanci přežít. ()

Mapl

Mně se to velice líbilo - začátek možná trošičku vláčnější, ale od třetiny filmu do konce neodtrhnete od plátna oči. Herecký výkon Karla Rodena nebo Zuzany Bydžovské je téma samo pro sebe - bravurní. Autenticita a někdy možná až drsnost onoho příběhu také mluví jasně ve prospěch snímku... Někomu to může přijít citově lehce zabarvené, ale věřím tomu, že tak to opravdu podobně mohlo být a bylo. Výkon pana režiséra Nikoaleva tedy rozhodně kladně hodnotím. 88 % ()

LucMosss

Nedokážu si pomoci a snad ani nechci, ovšem ten film ve mně zanechal něco nepopsatelného. Vím, že tento snímek má chyby, ale jako celek působí velice poutavě. (A zbytek příště. Kdo se o tento příběh moc nezajímal, bude překvapený, kdo se zajímal, možná bude trochu zklamaný.) A vzhledem k tomu, že nemám ráda naši tuzemskou tvorbu, tlesklám tvůrcům. (Takto zticha jsem u závěrčných titlulků už dlouho nebyla...) ()

Rodriguess

Posobiva drama, v kine som ani len na sekundu nemal pocit ze je to zdlahve i ked film trva 126 min. Skvele dielo vo vsetkych smeroch! A tie titulky a mena ludi po celom svete podla tejto dediny - krasne smutne! ()

Eddemi

Som rada, že som na tento film išla. Veľké plus! Možno by som trochu skrátila úvod, bol pre mňa príliš zdĺhavý... Ale ku koncu som zasa pochopila, že to bolo hádam potrebné nato, aby sa človek mohol vžiť do postáv. Trochu mi vadila Z.F. čeština, viac som sa sústredila nato, ako hovorí, ako nato ako hrá... avšak vo všeobecnosti hodnotím tento film pozitívne a aj keď som čakala priamejšiu verziu, v konečnom dôsledku si myslím, že všetkého tam bolo naordinovaného akurát. +++ PS: Krásna hudba! ()

BarVo

Aj z tohto pokusu je zrejmé, že natočiť kvalitnú a strhujúcu historickú drámu je veru ťažký oriešok. Napriek zaujímavej historickej téme, dobrým hercom a hudbe, ktorej ale miestami bolo tak nejak moc, a dokonca napriek celkom sľubnej zápletke, ktorá má však asi k realite ďaleko, sa filmu vôbec nepodarilo ma nejak citovo zasiahnuť. A pritom si celkom rada v kine poplačem. Proste všetko sa do jedného filmu vtesnať nedá, pretože potom to stráca účinok. Všetky naznačené dejové línie včetne tej hlavnej šli po povrchu. Samotná genocída bola vo filme znázornená akoby len tak mimochodom - pričom niektoré scény vypálenia mi evokovali skôr nedávne londýnske nepokoje. A atentát na Heydricha, bez komentára. História bola vždy mojou silnou stránkou, no veru som na chvíľku zapochybovala, či bol ten atentát vlastne úspešný... Možno keby som nevidela iné vynikajúce historické drámy, by ma to aj zaujalo, ale takto len 3/10. ()

Lister21

Myslím, že české filmy mají velký potenciál a nemáme daleko k světovým úspěchům, jenom ten potenciál využít. Je stále co zlepšovat. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)