Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

route60

Nadávejte klejte, prskejte na lidice Petra Nikolaeva ale jedná se o dost dobrý film s realným pohledem na strašné historické události které známe všichni, jaký doják? vdyť to si nikdo nevycucal z prstu natočit to bez emoci? to nešlo a výprava kamera nebo réžie je na vysoké urovni, včetně všech herců. ()

toomm

Tam, kde Habermannův mlýn exceluje Lidice silně pokulhávají. Asi je to právě proto, že se snažil svézt s úspěchem předochozího válečného dramatu s Karlem Rodenem. Ale v zábavnosti a schopnosti vtáhnout diváka do děje se mu nevyrovná ani náhodou. Potěší totiž právě jen zmiňovaný Karel Roden, kterému je věnována menší část děje a to je z celé dvouhodinové stopáže prostě málo. Lidice nabízejí historicky ne úplně přesnou, schávně na city hrající a chvílemi opravdu nudnou válečnou story o nacistické sviňáně. On ten film není zlý, ale není ani dobrý. 50% ()

michma2

Na tak složité a povinné téma, je to velmi dobré filmové zpracování a P.Nikolaev se s tím statečně popral. Herecké výkony velmi slušné, u výběru herců jsem ocenil i snahu obsadit herce s dobovými obličeji. Za tenhle pomníček se Lidice určitě stydět nemusí a školáci se u něj rozhodně nebudou nudit (testováno na 15letém švagrovi). ()

sunjata

Tohle si všude po světě známá tragédie druhé světové nezasloužila. Postavy v člověku nevzbudí žádné emoce a byly mi vlastně lhostejné. Přitom takový Vlček, Šíma, Kowalski, to jsou osudy, to je materiál, bohužel spláchnutý do záchodu ... Vypjaté scény popravy lidických můžů, zoufalé matky škrábající na okno, plynové náklaďáky, Šíma ležící ve sněhu ve vesnici srovnané se zemí pak mají zachraňovat celkový nedostatek emocí a náboje. Vůbec nejhorší jsou scény likvidace Lidic, kdy ztvárnění připomíná kriminální publicistiku typu "Na stopě", kde hranou rekonstrukci nějakého mordu komentuje afektovaný hlas komentátora. Kýčovitě pak působí i přibarvované vizuály vesnice a krajiny. Lidice si ovšem moderní filmové ztvárnění zaslouží a nedůstojné to rozhodně není, jen je mi líto, že tenhle silný příběh byl zaobalený do tak hluché podívané. V případě tohohle filmu je potřeba řádně oddělit, jak dopadlo filmové ztvárnění té události a událostí samotnou. Kritici filmu přece neplivou na památku lidí z Lidic. ()

Crybaby

Tematicky zaujimave, herecky slusne obsadene, zaujimavo napisane a dobre odprezentovane. To ale nestaci. Chvilami som sa nudil, tiez dlhave chvile ticha tam nesedeli. Viac menej k tomu nemam co povedat, o Lidiciach som pocul po prvy krat a vcelku ma to zaujalo. ()

maniacxl

Mimořádný film s mimořádně dobrou kamerou a herci.Hudba mi místy vadila,to přiznávám.Ale jinak téměř bez chyby.Jednu či dvě hvězdy si Lidice opravdu nezaslouží!Za mě určitě 80%. ()

wocicko odpad!

Tento film neobstál po žádné stránce: herecký výkon blbý, scénář je plytký a neodpovídá historické skutečnpsti, hudba je slátaná, atmosféra veškerá žádná, kostýmy působí příliš uměle. Jediné, co udělali tvůrci opravdu dobře - a opět musíme žasnout nad sílou a falešnosí reklamy - je ta věta z plakátu: Opravdu si myslíte, že znáte příběh Lidic? Působí to na ego tak dobře, že se chytnu za nos a honem běžím se dozvědět, jak to s tou vesničkou, jež nás "post mortem" proslavila po světě, vlastně bylo, než mě při případné neznalosti nachytá soused... ()

matej700

Jenom hudba nestačí. A ve chvíli, kdy má film vrcholit to jest při zabíjení lidických mužů se tento film hodně zadrhává. Promarněná šance. ()

pafka

Uzasne tema, ovsem naprosto, nebo temer, bez emoci. Coz je skoda a spousta mist je prihlouple podbarvenych hudbou - pochodem pri poprave vsech lidickych muzu. Z vlastni zkusenosti si mi zda hudbu uplne potlacit a tak to dostava vetsi autenticnost. Nebo pri tom hrali? Tezko.... Jinak urcite nadprumerne dilo velikych rozsahu. ()

Vesna

Proč vrátný, o kterem divák nic neví, otevřel cizí dopis? Proč jsou při konečné likvidaci vesnice přítomni velitelé a vysocí důstojníci? Proč Rodena, odsouzeného na čtyři roky v létě, pustili na svobodu v zimě? Vlastně, tady odpověd známe - aby mohl působivě klečet uprostřed zasněžené pláně, ze které jako zázrakem zmizely všechny trosky, do posledního ohořelého trámu... Obdivovaný scenárista překrucuje historii, rozděluje postavy na ďábelsky zlé a ctnostné, a dělá z nás blbce. Abychom náhodou necítili k Rodenovi méně sympatií, svého syna nezabil, ne, ten mu vlastně upadl na nůž. Rodenova žena a milenka samozřejmě nakonec drží spolu v té zlé době. Vůbec spolu Češi drželi, a pomáhali si. A Němci byli samozřejmě nestoudné svině (až na jednoho jediného vojína v Čechách, který byl tak slušný, že se zastřelil), i vysílačku podstrčí, aby mohli dobře zničit tuhle vesnici. O té druhé se nikdo ani nezmínil. To není všechno dalo by se vypočítávat dál. Předkládají nám tu Němce, kteří se chovají jako Rudá armada. Ale nikdo nám neřekne, Beneš poslal nevycvičené parašutisty do akce bez zázemí, špatnou organizací, a nefunkčními zbraněmi. Nikdo neřekne, ano, Němci se pomstili masakrem, ale ty životy má na svědomí Beneš... ()

martinvloren

Škoda času. Oplzlý, bezbožný a sterilní film, který si klade za cíl od prvního okna vyvolat v člověku emoce. Kdyby to zkoušeli v USA, kde jsou lidi k tomu vedený jednat na základě hladiny hormonů v krvi, možná bych zabral i já. Aletoto zkoušet v ČR? Za Jana Vondráčka 1* a doufám, že se nenatočí Ležáky, jinak si půjdu koupit sud německého ležáku a utopím se v něm. ()

Wulz

Bohužel to nebylo tak dojemný a velkolepí jak jsem čekal. Dobrý návrat Karla Rodena z vězení, do Lidic......všude jen sníh......od chvíle kdy se Roden oběví na scéně je to vždy nejdojemnější....aspoň pro mě. ()

Reiner

Katastrofa - v tomto případě především filmová. Češi už neumí natočit film jak vidno. Je to smutné. Dost jsem se rozmýšlel, nakonec aspoň 1 * . Děj naprosto o ničem, záběry jako z ústavu, hudba (?) spíše pro pocit a postavy jako psychotičtí herci… ()

DR.SZ

Sice se až moc velký velkofilm snaží popsat perfektně dějství kokolo Lidic, ale působí to prostě jen jako konstrukce, která neví, kam se nejdřív podívat. Všechny záběry jsou chaoticky poskládány, a režisér se snaží zuby nehty vystihnout úplně všecky příběhy, které se staly a pšitom stačilo vše zkrátit a zaměřit se na vězeňskou část v čele s Karlem Rodenem. Ten by za to možná mohl toho Lva získat, ale takhle, když byl pořádně zabrán nakonci, to nešlo. Ovšem výpravná stránka a ostatní role byly bezvadně taktéž zahrané a slzy se uronit musely. Vcelku dobře natočený film s dobrým pozadím a s dobrými rekvizitami, a ani ty chyby nejsou tak výrazné. 65% ()

Marty_cz

Nejsem příznivcem nijak zvlášť českých filmů, jelikož mi přijde, že Češi čím dál víc neumí natáčet filmy, ale kdyby všechny naše filmy měli takovou hle kvalitu, tak naše kulturní filmařský umění je na velice vysoké, kvalitní a velmi dobré úrovni. Škoda jenom v tom, že tohle je jenom, takový výkřik taková světlá chvilka na českém filmovém trhu. Ale k filmu… Jednoznačně skvělí. Natáčet takhle skvělí 100% český je super. Proč říkám 100% skvělí, tak to protože lidi dneska kašlou na historii, která navíc byla teprve nedávno, a když se řekne, že 2. světová většina si vybaví Německo menší část i Hitlera a všichni vylodění v Normandii. To, že tady byl nějaký protektorát Čechy a Morava to už většina lidí neví, nezná a myslím si, že je dobře když se takhle bude přibližovat naše historie tohohle národa mladým lidem nejlíp už školákům na základní škole, aby věděli, že 2. světová válka nebyla jen o 3 pojmech a viděli by trošku líp, že válka není jen boj a jak to ovlivňuje lidi okolo atd. Obrovská gratulace. ()

maxcold

A mě se to líbilo. A moc se mi to líbilo. To, že blbým nápadam, jak zbalit holku se může stát něco tak strašného je naprosto šílené. Herci skvělí, hudba skvělá, příběh dokonalej. Hltal jsem to všechno. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)