Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

Káčule

Očividně velká většina komantujících nemá úctu k Lidickým lidem. Běžte k památníků zplynovaných dětí a řekněte tam,že je to kýč. Omyl dámy a pánové je to krutá pravda. Tak to prostě bylo a k Harlequinu bych to opravdu nepřirovnávala to je ubohost ()

Irma

Tuhle ostudu si příběh Lidic opravdu nezasloužil. Špatně napsaný scénář, nevěrohodné dialogy i situace, amatérské zobrazení atentátu na Heydricha mluví za vše. Špatná režie, pod jejímž vedením i tak skvělí herci hrají nevýrazně a není jim rozumět. A ty podivné barvy na vlasech! ()

smudy

Už jen kvůli tomu, proč vzniknul ten film. To co se stalo roku 1942 si tento film zaslouží úctu a pokoru. komentáře "Národní velkokýč" Mi přijde ubohé a dotyčnému bych odkázal ať zustane při svách scifi filmech a neuraží Českou narodnost! Scénář jenž napsal osud. Režie která dokonale popisuje událost. Hudba krerá tomu dodává vážnost celého snímku. Je dokonalé! ()

odella4

Navodilo mi to pocity, který nejspíš mělo, seznam jmen na konci mě definitivně rozbulel a začala sem mít ráda Rodena. A jako bonus-tuzemský výrobek. Za mě 4* ()

chaosteory

Bez mála čtvrt století jsem bydlel na Kladně a kdyby ne nic jiného, tak povinné školní výlety za uctěním památky si budu pamatovat do konce života. I z tohoto důvodu jsem se Lidicím dlouho vyhýbal s obavami, že adaptace tak tragické události dopadne špatně. K mému překvapení jsem je nejen dokoukal, ale dokonce byly místa, kde mě film opravdu dostával. Bohužel za to vděčím pouze třem věcem. Tou první jsou herecké výkony aktérů, kteří byli vybráni rozumně a role jim sedly na míru, obzvlášť paní Bydžovská ve mě zanechala hluboký vjem, vzhledem k prostoru, který měla. Jako druhá věc zaujal hudební doprovod, který až na malé vyjímky dobře dokresloval tragické momenty. Na půl cesty je pak zpracování, kde jsem sice najednu stranu rád jak to dopadlo, ale na druhou je řada věcí, které mi přišly buď málo dotažené nebo naopak přehnané (obsazení Lidic mi přišlo moc osekané nebo prvoplánoví králíci, to bylo trochu moc). Dost mi taky vadila často nedomyšlená kamera a nastavení scén, jeden záběr málem jasno, pak nic a to nemluvím o momentě průjezdu jednotek lesem, kde i přes šero se vedrem vlní vzduch. ()

schindler

Podobné filmy, které jsou natočený podle nějaké skutečné tragické události, kde vím zhruba co se stane, mě vetšinou chytnou u srdce a postarají se opětovné přehrávání v hlavě v následujících dnech. Lidice určitě nejsou špatný film, jenom to šlo celé nějak mimo mě, celé je to takové neutrální, jako by se mě to vůbec netýkalo, škoda. ()

Rozmarýna

Na české poměry výborný film, proto dávám 5 hvězdiček. Velmi jsem ocenila natočení přípravy na vypálení Lidic - kameramani v poli chystající se na natáčení, obklíčení vesnice vojáky, náklaďák s kanystry benzínu ... Každého slušného člověka musí z příběhu Lidic zamrazit, i kdyby neviděl tento film, ale jen byl seznámen s lidickou tragédií. Z tohoto důvodu nechápu, jak někdo může film kritizovat jako patetický, protože nepateticky to natočit nejde, ta tragédie Lidic je patetická sama o sobě. Souhlasím s Malarkey, někteří si tu svým komentářem mastí svoje ego. ()

data675

Dal sem dvě hvězdy, jednu za konec, který se mi opravdu líbil a druhou za herecký výkon Karla Rodena..víc hvězd si však film nezaslouží ani omylem...potenciál, který film měl, nenaplnil ani z poloviny a tak se z tohoto snímku stala levná podívaná založená pouze na tragice historické události. ()

rakosabasta

Herci skvělí, kamera skvělá, ani ke střihu a hudbě žádná výtka... ale na tu ambiciózní stopáž 2 hodin se někde po cestě (lehce po půlce filmu) zatoulal scénář... ()

ktulinka

Byla to tragédie. Jak Lidice samy o sobě, tak bohužel i ten film. Na třičtvrtě filmu roztahanej Roden ve vězení a pak pár scén, který měly z diváka vyždímat aspoň slzičku. Čekala bych, že ty podstatné (minimálně pro mě podstatné) historické scény budou to hlavní, ale bohužel. Přesto dávám tři hvězdy, protože musim uznat, že mě dojal moment, kdy se Roden vrátí a po Lidicích není doslova ani stopa. ()

Jinoch

Je to jako když přijde do vaší restaurace hodnotit jídlo známí kritik - znáte jeho oblíbená jídla i přísady do nich, ovšem to, co neznáte je jejich množství a správné dávkování. Na první pohled možná kritikovi zachutná, ale s odstupem času cítí, že je zkrátka něco špatně... A bohužel stejné je to i s Lidicemi - spousta chyb ve scénáři, v druhé části naprosto nevyrovnaná dějová linie nebo třeba prvoplánové snahy o monumentální a světový výraz filmu (naprosto přehnané použití hudby, cizí jazyk dodávající punc světovosti nebo jakési pokusy o kvalitní práci s kamerou)... Největším mínusem Lidic je zkrátka to, že se nejedná o skutečný velkofilm, ovšem jen o jeho napodobeninu. Na druhou stranu, film má i pár světlých momentů a jsem rád, že alespoň nějaká (filmová) připomínka tohoto takřka až mučednického místa vznikla... 50% ()

PEPR

Osobně jsem rád, že v dnešní době, kdy zisk a výdělek je alfou i omegou někdo natočí film, který nemusí být dokonalý, ale připomene nám hrůzy nejen našich dějin ale dějin celosvětových. Druhá světová válka není jen o osudu českých vesnic Lidice a Ležáky. Přesto tento film považuji za důstojné připomenutí památky 340 obětí této genocidy a všem kteří bojovali za svobodu. ()

ragtime

Ostal som dosť sklamaný. Herci sú zvolení vkusne, príbeh je zaujímavý, ale film má prehnanú stopáž a uvítal by som údernejší koniec. Jednoducho to malo skončiť tesne po útoku na dedinčanov a malo by to väčšiu silu. ()

krijka

Jedna věc mi na tomto, jinak řemeslně velmi dobře zvládnutém, filmu vadila a to sice neschopnost scénáristy a režiséra vybrat si, co vlastně chtějí točit. Měl to být příběh Františka Šímy a strážmistra Vlčka, jakýchsi dvou podivných protipólů zmatené doby? Jestli ano, tak pro mě byl ten příběh utopený a, pokud to trošku přeženu, mě vlastně ani nezajímal. Nedojímal mě ani smutný osud kriminálníka Šímy, ani ještě smutnější osud policajta. Bylo to natočeno chladně, s odstupem, možná to měl být autorský záměr, ale moc to příběhu nepomohlo. V podstatě jediná scéna, která mě hlouběji zasáhla, byla ta, kde se zastřelí německý voják z auta splynovávajícho lidické děti. Ta ale zase postrádá logiku. To se do té doby domníval, že vyvezli děti na výlet na školu v přírodě? No a nebo to měl být velkoryse natočený hraný dokument. Jenže pak je tam Šímův příběh úplně zbytečný a působí spíš rušivě. Takže vadí mi ta roztříštěnost a chlad filmu. Pozitiva-dobré herecké výkony, Roden je klasicky výborný, nezklame Luknár a snesitelný je i Budař, obsazení nových a neokoukaných tváří, velmi dobrá Hrůzova hudba i kamera. ()

Snakefinger

Lidice byla obrovská tragédie o tom žádných pochyb není, a stejně tak i tento film o tom žádných pochyb taky není. Emoce vyšly do ztracena a mně nechal naprosto v klidu. Bohužel. Není podstatné že se to natočilo v Česku (je hodně působivých českých filmů), ale tentokrát fakt zásah vedle a to v každém směru. A je to škoda, protože herecké výkony (hlavní paní Bydžovské byly excelentní) nicméně všechny postavy mi přišly hodně bezduché. Navíc jsem si nejsem až tak zcela jist, jestli v některých pasážích se nejednalo o fabulaci ať tak či onak, si lidská tragédie Lidic zaslouží lepší film. ()

Tanulin

Myslím, že naši filmaři UMÍ ačkoli Habermannův mlýn, Hlídač č.47 se mi líbili víc. Roden je opravdu neuvěřitelná studnice herectví. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)