Walt Kowalski je vdovec a nekompromisný vojnový veterán, ktorý sa tvrdošijne drží svojich názorov a predsudkov aj napriek tomu, že svet okolo neho sa mení. Tento nešťastný starnúci muž nevychádza dobre so svojimi deťmi ani svojimi susedmi. Jedným z nich je aj Thao, nepriebojný chlapec, ktorý sa pokúsi ukradnúť mu jeho milované auto Ford Gran Torino, aby tak zapôsobil na členov miestnych gangov, ktorí terorizujú okolie. (RTVS)

Acrobat

Z hľadiska auta sú Američania až treťotriedny spracovaním, motorom a jazdnými vlastnosťami. Ale tú legendu, ktorú vedia okolo nich vytvoriť je neuveriteľná a milá zároveň. Hm. Ak už odísť z tohto sveta, tak spolu s niekým. Najlepšie s nejakou chamraďou, ak chcem byť slávny. Možno to je problém. Nechcem byť. V tichosti a skromnosti odčiniť svoj život, ktorý už nevládzem prispôsobovať. Komu? Za nikoho nie si zodpovedný. Clint je očividne zámerne až žalostne tragický, po Harmanovom skrate (kde zlyhala slovenská spoločnosť) sa na Gran Torino dá dívať už lepšou očistenou optikou. Egoista, vojak, tvrďák, seba disciplinovaný vlastnenec musím byť, mamka moja? Do čerta, odprasknem ťa ako psa. Všetci si myslíme, že Clint je prašivý pes? Nie, len sa nám akosi na staré kolená rozcitlivel. A tak nejak americky. ()

Durgas

Mal som trošku pochybnosti, ale realita predčila moje očakávania. Žiadne lacné káranie typu "fujky fujky prisťahovalecká neznášanlivosť" sa nekonalo, všetko bolo podané tak ľudsky a nečiernobielo. Z Clintovho hrania a hlášok som miestami umieral ("Takové sráče jako vy jsme v Kórei skládali pěkne na sebe... jako pytle s cementem."). Výborný film, ktorý si časom určite pustím aj v originálnom znení. Som zvedavý na ten rozdiel... (potom možno pozmením na plnú paľbu, pretože tie 4* sú tu fakt tesné) ()

deLaFere

To je prostě síla, kritika "moderních" USA jako řemen. Naturalizovaný Polák se všemi pionýrskými a patriotickými vlastnostmi nakonec najde smysl života u asijských emigrantů, protože vše ostatní je hnus. Bílí rozmazlení dobytci, černí bezmozci, žlutí bezmozci a v tom ostrůvek, kde se vytváří něco krásného, aby to po zničení asi vstalo jako Fénix, v podobě nové naděje pro USA symbolizované charakterními imigranty. Američané potřebují novou naději, Eastwood jim jí tak trochu dává, ale na hodně nepříjemném základě, protože oni tu naději potřebují, jejich degenerace je tak velká, že se nám o tom ani nesní. Moc se mi líbí i role církve, kterou ve filmu považuji za výzvu k návratu ke tradičním hodnotám, je schválně symbolizovaná mladým člověkem, ale kvalitním člověkem. A na závěr : stejně mě štve, že ty svině všechny nevystřílel :-) ()

bono22vox

S trochou rasismu nejdál dojdeš, vrčí staroch Eastwood a já mu to neskutečně žeru... Značné kouzlo filmu dodává to, že je barevně tónován, jako by bylo krátce po dešti nebo před bouřkou; často se potopí do šerosvitu, kdy z tmavého pozadí svítí Eastwoodova lebka obalená vysušenou kůží jako ikona zašlých časů. Pořád ještě kolují fámy, že Gran Torino mělo být pokračování Drsného Harryho a že původní scénář byl o policajtovi ve výslužbě. Není to pravda, ale nejde tady ostatně o přímou návaznost, nýbrž o eastwoodovskou legendu, která se může vlnovitě přelévat mezi jednotlivými filmy. Je to už dávno, co býval obviňován, že je fašista a propaguje násilí; nyní si může s touto pověstí pohrávat a vyvracet předsudky o sobě samém a ostatně i o rasismu. Pochopitelně, Gran Torino si budou jako „věrný obraz reality" brát do úst právě mnozí rasisté z přesvědčení - namísto toho, aby ho viděli jako způsob, jímž se Eastwood vyrovnává s minulostí. Když rasista říká rasistický vtip a směje se mu, protože mu připadá pravdivý, pak na tom nic směšného není. Když se ale člověk směje tuposti rasistických stereotypů, pak je to humor a sebereflexe. V Gran Torinu se obě tyto polohy mísí a hodně záleží, jak se na určité scény díváme. Eastwood se zasazuje nikoli za to, že lidé určité rasy jsou stejní (a podřadní) - ale je proti tomu, aby zmizela svoboda zanadávat si. Jednoduchý příběh s tunami nadávek, plný nasranosti na svět a s trochou akce se nakonec dopracuje k velmi netradiční a neočekávané pointě, která je ale vlastně jediná možná. Bylo by zbytečné, kdyby Eastwood ještě někdy v něčem hrál. Lepší už by to být nemohlo... 100% ()

diodoros

Clint Eastwood v úlohe na prvý pohľad typického zakomplexovaného starnúceho cynického amerického veterána z vojny v Kórei a patriota, ktorý neznáša všetko, čo vidí, najmä však to, že do "jeho" štvrte sa sťahujú aziati, z ktorých jeden (jeho mladý sused) sa pokúsi ukradnúť mu jeho milované auto, aby sa zapáčil miestnemu gangu. Z počiatočnej nenávisti a apatie sa však začne formovať priateľstvo s jeho susedmi a nakoniec aj s mladým "zlodejom" a začne sa postupne odhaľovať Eastwoodova trauma a pôvod jeho terajšieho charakteru. Film spočiatku chrlí jednu hlášku za druhou až kým sa nestane definitívne nestane drámou o živote starého vdovca, jeho rodinných vzťahoch, novovznikajúcom vzťahu s mladým uzavretým susedom, zážitkoch z vojny, šovinizme, o náboženstve, živote a smrti a o problémoch s mladými a gangmi a zúfalstve, ktoré súvisí s konfrontáciou s nimi a bezvýchodiskovým stavom, keď človek skutočne vidí pomstu ako jedinú možnosť, vrcholiacou nečakaným a dojemným záverom - výborným symbolickým aktom priateľstva. Eastwood týmto veľmi ľudským filmom opäť dokazuje, že je skutočným majstrom svojho remesla. ()

zapalik

Celou dobu se dá ve filmu většina předpovědět, jste o pár desítek minut napřed, ale stejně má ten chlap neustále kulervoucí charisma (takový škleby neumí ani nastřelenej Dejdar po liposukci) a na konci ve mně přesto, že bylo jasný, jak to dopadne, vzbudil silnou emoci. Rozhodně nejde o nejsilnější film všech dob, ale rád si ho, stejně jako další z filmů tohohle charakterního chlapáka, znovu pustím. ()

Nocturno culto

Kruci, tohle byla vážně síla, od začátku až do konce to jde krásně hladce a posloupně, nikde se to nezasekne, nenajde se hluché místo ..Tohle dílo má hloubku, myšlenku, není to jen prostředek k bezduchému zabíjení času ..Docela to se mnou pohnulo, v lecčems jsem se ve Waltovi viděl a otevřelo mi to oči ..Tohle je druh filmu pro který má smysl utratit peníze..Lze si z něj hodně vzít i do reálného života .. ()

kyselej

Vzbudil ve mně hluboký emoce. Naprosto charismatický Eastwood, a vůbec dobře hrající, své role skvěle hrající herci a pěkná hudba. Víc psát netřeba, jen: Krása. Opravdu dojemný bezchybný film. Souhlasím s juta, golfista a všemi co se jim ten film líbil a skoro nebo uplně je rozbrečel, já teda měl fakt na krajíčku, což se mě děje jen u opravdu, vyjimečných, výborných, mistrovských filmech, jako je tento, s báječnými, naprosto skvělými, úžasnými herci. ()

Dawsigi

Miluji Clinta Eastwooda v této roli věčně nevrlého starce. Můžeme sledovat krásný příběh válečného veterána, který postupně graduje k naprosto bezkonkurenčnímu konci. ()

young man

Gran Torino umí udeřit přesně kam chce a se svou skvělou výpravností mu to nejspíš i dovolíte a po několika úderech přímo na srdce dáte nakonec taky 5 hvězd, takže není co řešit. ()

Kotsour

Druhé shlédnutí tohohle výborně hodnoceného snímku mě utvrdilo v tom, co jsem si pamatoval od posledně. Tenhle snímek mě prostě úplně minul a přijde mi neskutečně nadhodnocený. Nevím, jestli je to tím, že všichni žerou Eastwooda (a to já teda ne), ale pro mě je to skoro dvouhodinový natažený klišé, ve kterým přesně vím, co se bude dít a to mě teda nebaví. Herecký výkon Clinta (a to musím uznat) je fakt špička, ale tím to končí. Obecně se mluví o skvělých hereckých výkonech, ale nad tím teda jen nevěřícně valím oči. Mimo Clinta nikdo nehraje, naopak je to kolikrát křečovitý, až to bolí. To samé v některých scénách - naprosto špatně zvolené dialogy, ale i špatně zahrané scény (především když jsou tam mladí herci, naprostá příšernost), scénář tím zbytečně trpí. Celkově mi to prostě přijde jako když Gott dostane dalšího slavíka - už je to taková setrvačnost, zvyk a nezajímavá očekávaná nuda. Spousta lidí by mě za tohle asi hnalo, ale (ač to není špatný film) ta čitelnost, předvídatelnost a podle mě i cílenost mi to dost kazí. ()

haWranka

S tím, že Eastwooda prostě nemám ráda (a vlastně ani nevím proč), asi už nic neudělám. Ale jsem ráda, že i přesto jsem se na tenhle film podívala, protože stál za to. Velmi silný příběh, nádherný obraz a v neposlední řadě skvělý výběr hudby. Přesto jsem ale překvapená, že je tu film na 17. místě v žebříčku, na můj vkus to totiž bylo natočené až moc prvoplánově. ()

mira.l

Asi pudu ke zpovědi. Bude to vypadat nějak takhle: "Otče, zhřešil jsem. Pustil jsem si Gran Torino, aniž bych si předtím přečet, o čem to je. A já blbec čekal nějaký příběh, možná něco ve stylu jakési road movie o tom, jak se stárnoucí muž vydá někam na cestu s nádherným autem. Už to víckrát neudělám, otče." Konec zpovědi:). Musím říct, že tak nějak úplně nerozumím zdejšímu hodnocení. Ano, mám vcelku rád C. Eastwooda, koneckonců to co vytvořil s H. Swank a M. Freemanem v Mil.Dol.baby, byl majstrštyk. Čekal jsem možná(?) asi něco v podobném duchu. A co jsem dostal? Stárnoucího, imrvére nasranýho dědka, na kterým je od začátku vidět, že má nějakej problém sám se sebou, a to problém dost starej a velkej. Navíc má poměrně dost vyhraněný rasový názory, ale no budiž. A navíc je to tvrďák, možná že tvrďák až velkej. Asi nejlíp to bylo patrný ve scéně, kdy zachránil tu holku od skupinky asi 3 nebo 4 černochů, kdyby se na něj vrhli hned jak vylez z toho pick-upu, tak by ho asi zmalovali tak, že by se od nich moc nelišil... Navíc konec mi přišel jako z hodně blbýho akčního filmu...A teď k autu. Kdyby se ten mladej žluťák do tý jeho garáže vloupal ne proto, že chtěl ukrást to auto, ale prostě třeba proto, že byla plná nářadí, tak se vlastně ten příběh mohl odehrávat klidně dál úplně stejně i bez Gran Torina. Proboha, vždyť to auto, o kterým jsem čekal, že to celý bude, se tam celý objevilo asi v šesti záběrech, na dobu jistě ne delší než dvě minuty, a to asi dost přeháním. V neposlední řadě to na mě působilo dojmem, že tomu chybělo cosi jako "další Hilary Swank", nebo jak to nazvat, prostě nějaký další herecký tahoun, protože na co dvě hodiny koukáme? Na dědka Clinta a bandu aspoň mě naprosto neznámejch šikmookejch rákosníků, který vypadaj tak nějak všichni stejně. Zkrátka a dobře, ač ten film jistě má něco do sebe a má svojí hodnotu, mě teda na zadek neposadil a byl pro mě poměrně velkým zklamáním. Za mě jedna hvězdička ze soucitu, že jsem to dal až do konce. ()

danny_21

Nestárnoucí Clint v postavě protivného, patriotistického, svérázného, cynického - fašounského děduly, kterého bych sakra já bral za svého všemi deseti. Dědek hláškuje o sto šest, úplně vzpomínám na Bojové nasazení, hraje jakbysmet - je to sice klišé a jedna velká šablona, ale sere pes, Eastwood své životní dramatické příběhy umí prodat, tak jako málokdo - nebýt toho pomalejšího nástupu, bylo by to za pět, takhle Tůtů a jeho přátelé dostávají 85 % ()

Armin82

Clint je prostě Clint. Herec nebo režisér, je to jedno. Vynikající takřka pokaždé. Svýma schopnostma v Hollywoodu vyčnívá, jako Federer v tenise, Messi ve fotbale nebo Jágr v hokeji. Prostě vyjímečnej člověk. Toho zapšklýho morouse zahrál excelentně a ty hlášky v českém podání Ladislava Županiče nemají chybu. Ten konec byl teda hodně překvapující, ale ve finále i logický. Potlesk ---->100% ()

m4xp4yn3

Old man’s guide to livin‘ & ethics. Je úplně jedno že je to naprosto čitelné a antiumělecké. Eastwood-režisér uznává stejné principy jako jeho hlavní hrdina - přímočarost, poctivost. S tím ostatním mu pomůžou sousedi. ()

01.01.2012

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (viac)

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

20.02.2011

Zatímco napjatě čekáme na X-Men: Elitu (trailer vypadá lákavě), Matthew Vaughn už plánuje další projekt. A opět by mělo jít o komiksovou adaptaci. Předlohu nazvanou The Golden Age napsal Jonathan… (viac)

01.01.2011