Německo. Současnost. Učitel gymnázia Rainer Wenger se rozhodne během jednotýdenního projektu na téma „Státní formy“ vyzkoušet jeden pokus, aby zhmotnil studentům počátek diktatury. Pedagogický experiment s ničivými následky. Nejdříve to začalo neškodně s pojmy jako disciplína a pospolitost, ale během několika dnů se teorie změnila v praxi. Název projektu: Vlna. Už třetí den začínají studenti ty, kteří smýšlejí jinak, odstraňovat a ustrkovat. Když se situace na turnaji ve vodním pólu nakonec vyhrotí, rozhodne se učitel experiment zrušit. Příliš pozdě! Vlna se už dávno dostala mimo kontrolu… (oficiálny text distribútora)

vinnetou500

Tak to mě nadchlo. Ze začátku filmu jsem živě rozprávěl s taťkou o všech možných detailech ve filmu atd.. ale od nějaké 49 minuty už jsme seděli oba mlčky jak přikovaní a do konce filmu nikdo neřekl ani slovo.. Působivý snímek! V závěrečných minutách tuhla krev v žilách a naskakovala husí kůže....... ()

sibskyn

Atmosféra začíná pomalu houstnout a čím dál více kouře příbývá do vzduchu, a parní kotel ke konci naprosto doutná. Film má sice pomalejší tempo, ale tím koncem všechno zachraňuje a odpustíte mu, že se pomaly rozjížděl. Dokáže to ve vás vyvolat nějaké city, úžas, a to si na filmech velmi vážím. ()

Azareth

Minimálne film s géniálnou zápletkou, skvelým obsadením, takmer bezchybným scenárom a jedným z najprepracovanejších koncov, ktoré som kedy videl. Tiež je to jeden z tých filmov, ktoré neurazia ani po päťašesdesiatom zopakovaní. ()

Elilast

Skutečně znepokojující, jak snadné sklouznout k fašismu, který je tak nebezpečný a mocný právě proto, že je řízen emocemi a lidskými slabostmi. ()

Scaevola

Málokdy se stane, že film s vážným až těžkým poselstvím a zneklidňujícím vyzněním funguje i po stránce technické, a především i pobaví, ale v tomto případě se téměř vše povedlo. Tvůrci si možná jen mohli odpustit krvelačný závěr, protože samotné, skvěle zahrané vyvrcholení před naplněnou aulou by samo o sobě postačovalo k dokreslení bezbřehé touhy lidí po návodu. ()

Saxos

Inspirováno příběhem středoškolského učitele dějepisu na škole v kalifornském městě Palo Alto, který chtěl žákům vysvětlit, jak jednoduché je v rámci diktatury ovládat masy lidí. Jeho Třetí vlna byla schopna během několika dnů pohltit většinu studentů školy. Klady: velmi dobré a zajímavé zpracování tématu. Zápory: bohužel původně jsem viděl v originálním znění a samozřejmě výsledek byl o hodně lepší, jak cz dabing. Závěr: doporučuji. ()

Dvojirakri

Ukázkový vzorek populace  - fanatik, člověk který prohlédne, člověk který se manipulovat nenechá, člověk který je posílen, a celá řada pěšáků, na který je působeno manipulací diktatury. Ti kteří nejsou ochotni se podřídit jsou vyloučeni. Opravdu si myslíte, že v dnešní době nemůže v Česku vzniknout diktatura nebo alespoň velice dobře fungující skupina, která má jasné znaky sekty? Evropou zmítá VLNA populismu, ne až teď, už dlouho, nejsou jen Putin, Babiš, Okamura, Orbán, předtím Berlusconi... Ti všichni potřebují rozdělený národ a k té hlučnější a méně bystré polovině promlouvají. Ona nemusí být úplně hloupá, jen může být odvážnější ve svých tvrzeních když ví, že vedle stojí někdo kdo má stejný názor. Přesně to je ten ovcismus. Prožil jsem si na prvním stupni základní školy něco podobného jako děvče, které přišlo jediné do třídy v červeném namísto aby bylo v bílé košili. Opovržení, přehlíženost, odtržení od kolektivu i ponížení od učitelů. A to jen proto, že moji rodiče neměli na to aby mi mohli koupit značkové hadry. Nebylo mi ještě ani deset a už tehdy jsem věděl, že žiju mezi ovcoidními tupými křupany. Výsledky prezidentských voleb v naší obci mi dávají za pravdu. Ale zpět k filmu - myslíte, že v dnešní době nemůže v Česku vzniknout diktatura nebo alespoň velice dobře fungující skupina, která má jasné znaky sekty? Může. Ono stačí dát si ke své fotografii na jakékoli sociální síti malou českou vlajku. Ale v každé takové skupině obyvatel se může kdykoli najít někdo komu hrábne a na koleje pokácí strom... Poselství filmu? Síla člověka je v individualismu. ()

PTuranyi

Výborný nápad na scenár, ale napriek tomu som mal pocit, že atmosféra nebola až taká dusivá ako sa nám snažil scenárista nahovoriť. Skutočné grády to dostalo až v úplnom závere. ()

p.paja11

Netradiční snímek, který po dlouhé době pochází z německa. Člověk tady jasně vidí, jak kdysi něco takového jako fašismus mohlo lehce vzniknout. Filmu dávám 85% ()

aciss

Dávám ***, bohužel. Na tento film jsem se těšil něco okolo 4 měsíců. Reakce po shlédnutí = zklamání. Nápad vynikající, hudba dobrá, velmi dobrá závěrečná scéna ... to všechno patří ke kladům filmu. Co se mi ale vůbec nelíbilo, byly herecké výkony některých aktérů. Občas svými přehrávajícími výkony působí jako spolek ochotníků při prvním představení. Zřejmě to nebude z části jenom jejich vina, dle mého soudu za to můžou i špatně napsané postavy. Navíc film postrádá akci, nějaké oživení - od prvního okamžiku jsem čekal na NĚCO. Ale když ani v půlce to NĚCO nepřišlo, začal jsem se trochu nudit. Vlna měla zaujmout, strhnout, donutit lidi zamyslet se. Místo toho zapadla mezi průměrné bijáky. Z Tsunami se stalo kapří prdnutí. ()

gonzo

Velmi zajímavý film, který ve mne vyvolával velmi nepříjemné pocity nad tím, jak lehce lze zmanipulovat i inteligentního člověka. Trochu mi vadili ty figurky studentů, že šlo od začátku vidět "tohle bude psychopat", takové moc polopatické to bylo. Konec mne malinko zklamal, přišlo mi to zase moc rychle utnuté a takové zjednodušené. Ale dobrá myšlenka, dobří herci (ti mladí), dobrá kamera (líbili se mi ty kontrastní barvy). Prostě další důkaz pro české ustunkané režiséry, že za pár korun se dá natočit i dobrý konverzační "thriller" a ne jen nějaké Hře-bejkoviny. Jo a úplně jsem si vybavil toho pingla Landu, jak se promenádoval v kostele v bílém hábitu, tupce kolem sebe oslovoval "bratři" a kázal mravní čistotu. ()

freezer02

Dramata obvykle nesleduji, v tomhle případě jsem udělal vyjímku, možná i proto, že je to natočené podle skutečnosti a hle...jsem přímo nadšen, možná nejlepší německý film vůbec! 80% ()

Bartson

Film o tom, jak masa dokáže být lehce manipulovatelná. A je to pravda, i bohužel děj tohoto snímku je podle pravdy. Je ale také pravda, že v průběhu času, už se masa řídí i sama a je pravda, že pak nastává problém. Krásný snímek o tom všem, při kterém mrazí. A není to z II.světové...bohužel se to znovu stalo v dnešní době, jen v menším měřítku. ()