Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiálny text distribútora)

Hany686

Jako historická sonda do Evropy 14. století nefunkční, leč v pošmourné atmoséře fantasy říznutého středověku excelující snímek. Samotné poselství bohužel vyznívá poměrně lacině, at´ už si ho divák interpretuje jakkoli. Velice potěšil výkon Carice van Houten a samozřejmě, jak jinak, tradičně vynikajícího (božského a naprosto dokonalého) Seana Beana, který opět potvrzuje svůj nepřekonatelný talent zhynout epickou smrtí . ()

Calvus77

Nebylo to špatné, očekával jsem od toho míň :-) Výhrady, které k filmu mám, zde nemohu uvést, páč bych prozrazoval mnoho...Trošku propracovat scénář, nepohrávat si pouze s černou a bílou, ale využít i jiné barvy a bylo by to fajn. Proč si někdo dá tu práci a poměrně snaživě nám tu vykreslí středověk a nedotáhne to pořádně do konce a do detailu?! A ten závěr si mohli odpustit! Zkrátka jim chyběl Čepek s Kačerem z Údolí včel... PS: podoba jedné z postav s Klausem "de Aguirre" Kinskim asi nebyla náhoda... ()

aboj

Keby som tento film bral vážne, tak nedám ani jednu hviezdu. To mali byť akože krutí a poverčiví ľudia stredoveku? Tak to mohli zasadiť kľudne aj do súčasnosti, lebo dnešná doba nie je o nič lepšia. Ale atmosféra filmu nebola na zahodenie. ()

Deacon59

Horor to opravdu není v žádném případě. Velmi dobrý Sean Bean, líbil se mi konec. Celkově ve mě film zanechal hodně nepříjemný pocit. ()

Fujin

Víra vs. ateismus ba přímo vzívání temných sil provází vaše zvědavé čočky při sledování příběhu o moru a jedné vesnici, která odmítá onemocnět. Spojit tak dravost Solomona Kanea a intelogentní pointy Black death byl by to majstrštyk. Já se bohužel nudil a zůstal nedotčen byť jediným záběrem až ke konci, který mi trošku rozzářil mé unavené oči. 15 min ke konci je žel bohu velmi málo. ()

anomaliana

Milujem filmy s takouto tématikou. Od začiatku až ku koncu som film pozerala s najväčším záujmom a hltala som minútu po minúte. Absolútne nemám čo vytknút. Maximálne to sadlo môjmu štýlu. Určite si to pozriem ešte jeden, či dva razy. Eddie Redmayne tam bol neskutočný. :-) ()

Bránolog

První půlka mě hodně bavila, pak jsem chvíli nevěděl, co si o tom myslet a závěr to zase vylepšil. Plně souhlasím s tím, že to nebyl horor, spíš takové drsnější Společenstvo prstenu (nejen kvůli Boromirovi). Potěšila řada roztomilých středověkých reálií - mučeníčko, trhání koňmi atd...Poněkud podobné (a musím říci, že lepší) je Poslední údolí. ()

Smoldo56

Musím sa priznať, že do tohoto som išiel hlavne kvôli Seanovi Beanovi, ktorý ma už niekoľkokrát presvedčil, že je výborný herec. Príbeh ma až tak neťahal. A Stredovek už vôbec nie. Naštastie to čo z toho vzniklo, je oveľa lepšie než moje predstavy a ja som sa bavil od začiatku do konca. Dej síce nieje nijak hollywoodsku a vlastne je to len velmi komorný príbeh o putovaní (prvá polovca) a o nájdení tajomnej komunity o ktorej sa hovorí, že jej vládne diabol, pretože v ich blizkosti sa nevyskytol mor. Odhalenie bude však celkom reálne podložené a za to len ďalšie plus. Koniec som si však predstavoval viac napínavejší a celkovo chýba viac akcie. V celom filme totiž dôjde len k 2x menším akciam, inak je to len o chodení, presviečaní a zase chodení. Napriek pár chybám som mal oveľa lepší pocit z toho stredoveku, ako z Robina Hooda, Ridleyho Scotta. Bravo. ()

hokič

Nemám rád, když si autoři filmu berou postavy jako rukojmí svých vlastních poselství. Pak s nimi totiž nakládají účelově, aniž by se nějak zvlášť museli namáhat s logikou děje a motivací. I se smyšlenými postavami by se mělo hrát fér, jinak z toho může být za vlasy přitažený nesmysl. V případě Černé smrti to s postupujícím dějem bohužel platí ukázkově. Rozsahem lehce komorní historický film s uvěřitelným obsazením slibující zajímavý exkurz do temných časů naší historie se v poslední třetině mění ve fantasmagorickou účelovou splácaninu. Ve stejném okamžiku, kdy jsou hrdinové filmu - zasazeni do kruté reality své doby - v jistém smyslu divákovi zlidšťovány, jim autoři filmu zavaří nesmyslnou zápletku, z níž není při nejlepší vůli úniku. Úplný závěr filmu pak všechen zmar jen korunuje. ()

Uframufrag

Z mojho pohladu je momentalne hodnotenie tohto filmu na CSFD nadhodnotene. Film je nudny, kamera uplne az znervoznujuca a ten nabozensky fanatizmus............. no neviem, samozrejme ze v 13-stom storoci boli uplne ine pomery, ale aj tak.... 2* za asi 2 zaujimavejsie sceny, inak nudaaa ()

wairau

Už už jsem chtěl film počastovat hodnocením trochu nižším, protože přiznávám, že jsem tvůrcům skočil na ten mysteriozně-čarodějnický špek a to by potom byla jiná (hodně slabá) káva. No, nakonec se vše v dobré obrátilo, a když kouzla a čáry zmizely v bažinách, příběh dostal až mrazivé finále,které mě donutilo se na chvíli zamyslet nad lidskou manipulovatelností. Takže nakonec velmi dobré tři hvězdičky. Dal bych čtyři, kdyby: 1) se sem tam tak neklepala ta kamera, přece jen co sedí k Jasonu Bournovi, nesedí v lesích dávného středověku, 2) film na mě nepůsobil chvílemi moc amatérsky, 3) partička lovců čarodějnic v podezřelé vesnici se nenechala tak snadno "opít rohlíkem". ()

Rommeo

Černá smrt byl můj první snímek z režie Christophera Smitha. Lze v něm vidět mnoho společných jmenovatelů jako u jeho předešlých filmů a to např. Kamera či potemnělost nebo surovost. Kamera je dostatečně zajímavá a v mnoha situacích napomáhá diváka vtáhnout do děje. Navíc zpodobnění středověku v době morových ran je neskutečné. Oceňuji režisérské pojetí, které ukazuje holou historickou pravdu a tím i surové pojetí lidské fyzičnosti a utrpení a neschovává se za romantizující představy. Zpracování projevů moru na lidském těle bylo dokonalé. Zápletka byla dobrá a i její filmové zpracování nebylo k zahození. Konečné rozuzlení bylo emotivně vysoko a na diváka opravdu zapůsobí. I odkaz, ukazující jaký vliv na lidské jednání a sociální chování mají negativní události je výborný. ()

Apii

Film až příliš krutý, surový a temný. Dobrý začátek, příjemný děj a vcelku kvalitní herci - škoda podivného zakončení a zbytečného a hloupého doslovu. ()

dawit86

je to horor? není to horor? osobně bych se nepřiklonil ani k jedné variantě. Ač prostředí v kterém se film odehrává a děj by spíše svědčil o tom, že se o horor jedná, tak to nejdůležitější strach v mém podání chyběl. Ovšem napětí to nijak neubíralo. Stará Anglie, mor kam se podíváš a uprostřed toho všeho vesnice, čistá jak lilije, no to by v tom byl čert aby za tím nestála nějaká čarodejnice. Pokud člověk nepatří, zrovna mezi skalní fanoušky takovýchto žánrů, musí na ně mít zvláštní náladu. Já jsem tu náladu měl, a proto film hodnotím kladně. Nebylo to nic na co bych bych dlouho vzpomínal, ale rozhodně mne to neurazilo a proto dávám *** a 1/2 * :)) ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (viac)