John Adams

• USA John Adams
všetky plagáty
USA, 2008, 8 h 18 min (Minutáž: 62–91 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

David McCullough (kniha)

Paul Giamatti, Laura Linney, John Dossett, Stephen Dillane, Sarah Polley, Samuel Barnett, David Morse, Rufus Sewell, Justin Theroux, Tom Wilkinson (viac)

Miniseriál HBO o druhému americkém prezidentovi Johnu Adamsovi přibližuje život tohoto výjimečného muže, jehož nezávislý duch, úcta k právnímu řádu i závazek osobní svobody měly hluboký vliv na hodnoty, z nichž se zrodily USA.  Miniseriál HBO je věnován pozoruhodnému životu jednoho z nejméně pochopených a doceněných „otců zakladatelů“: druhému prezidentovi Spojených států amerických Johnu Adamsovi.Titulní roli hraje Paul Giamatti, jeho oddanou ženu Abigail ztělesnila Laura Linneyová. Seriál mapuje životní cestu jednoho z prvních zastánců americké nezávislosti, jehož odkaz je mnohdy zastíněn mnohem slavnějšími současníky, jako byli George Washington, Thomas Jefferson, Alexander Hamilton a Benjamin Franklin. Vedle vylíčení bouřlivých událostí, které provázely zrození amerického národa, je tento seriál také fascinující studií lidské přirozenosti a strhujícím milostným příběhem o vzácném vztahu mezi Adamsem a jeho ženou. A v době, kdy se americký národ stále víc politicky polarizuje, seriál o Johnu Adamsovi připomíná a oslavuje hodnoty svobody a nezávislosti, na nichž byly Spojené státy americké vystavěny.
Seriál byl natočen podle knihy Davida McCullougha, oceněného Pullitzerovou cenou, která se stala jednou z nejprodávanějších historických biografií všech dob. Reže se ujal držitel ceny Emmy Tom Hooper. (oficiálny text distribútora)

KoRner

Zábavná forma dejepisu s výbornými hereckými výkonmi na čele s Paulom Giamattim. Žiadna akcia, ale plno zaujímavých dialógov o vzniku USA, obsahujúcich toľko informácií, že som nemal čas ani rozšíriť obzory pomocou Googlu. To však neznamená, že nie sú epizódy napínavé. Čakanie, či oslobodia britských vojakov, alebo či sa vrhnú do vojny s Britániou si s napätím nezadajú ani s nejakými thrillermi. Adams bol výnimočný človek, skvelý rečník, skromný človek, inteligentný muž, ktorý viac než načúval radám svojej manželky a spolu so svojím synom Johnom Quincym jediným z prvých 12-tich prezidentov, ktorý nemal a ani nechcel mať žiadnych otrokov. Preto som rád za seriál o tomto, oproti Washingtonovi, či Jeffersonovi, dosť opomínanom zakladateľovi Spojených štátov. Len by som vymenil posledné dve časti o jeho osobných problémoch za problémy vojny s Britániou a následné vypálenie Bieleho domu (1814). ()

NeosinneR

Prvé dve epizódy za solídnych 5*, malo to akciu, šmrnc, no odkedy odišiel Adams do Európy, všetko sa začalo točiť okolo politiky, a stratilo to na kvalite, miestami dokonca na 3*, takže všehovšudy pekné 4*. Ako seriál o vzniku Spojených štátov amerických je to ale dosť pútavé. ()

cab

Biograficky portret politika, pravnika, reformatora a druheho prezidenta USA v sedmidilne miniserii ve velkolepem podani televizni stanice HBO. Jestli ma nekdo zajem o obdobi zrodu USA z vice komorniho pohledu diskutujicich kapacit za zavrenymi dvermi ci o politicke intriky vyjimecnych politickych osobnosti te doby, ktere byly zahrany nemene presvedcive s hlavni zasluhou John Adams v podani (Paul Giamatti) a jeho vecna radkyne a obdivuhodna zena (Laura Linney), nevahat a shanet. 100% ()

Yoss

Toto su presne typy historickych serialov, ktore oblubujem. Nezatazuju vas mnozstvom faktov a datumov a aj tie podaju v atraktivnom obale pre divaka. Politika vs. sukromie, sukromie vs. politika, vykreslenie povah "otcov zakladatelov" je presne to, co som potreboval, aby som si oddelil postavy ako Adams, Franklin, Washington ci Jefferson. A tak si budem pamatat prveho ako muza cinu a skveleho recnika, druheho ako prostitutku na francuzskom kralovskom dvore, tretieho ako vyborneho vojvodcu a generala a stvrteho ako mlkveho, ale o to rozhladenejsieho a inteligentnejsieho cloveka. Aj ked pristup tvorcov moze byt subjektivny a nemusi sa zhodovat s historickou realitou, HBO urobilo sakramentsku pracu. Nehovoriac o vykonoch Giamattiho (Adams), Wilkinsona (Franklin), Morsea (Washington), Dillaneho (Jefferson) ci Ivaneka (Dickinson). A pri pohlade na toto ma napada iba jedno... Kedy sa bude nieco taketo nakrucat aj na Slovensku o nasich dejinach? PS: Druhy diel a boj o Deklaraciu odporucam ozaj kazdemu, svojho casu by som to urcite privital aj v skole. ()

PAVEK

Seriálový klenot z produkce HBO. Nečekejte žádné bombastické scény, snahu šokovat či cokoliv podobného. Tohle je skutečně poctivá práce, vynikající konverzační drama, tak trochu záležitost pro fajnšmejkry. John Adams je skvělou ukázkou toho, jak se dá vybudovat seriál s parádní a dechberoucí atmosférou, a to čistě na základě historické akurátnosti a propracovaných dialogů. Třešničkou na dortu je pak hudebně vynikající úvodní znělka. Velký dík tentokrát patří Black cloudovi, tvůrci titulků, protože tento seriál, ve kterým se to hemžilo starým, ušlechtilým jazykem, byl jazykově i překladatelsky velice náročným. ()

KOZEL84

Zatím sem viděl jenom pilota a už dlouho sem takhle výborného neviděl.Už se těším na další díly.Je to moc zajímavé. Tak sem to dokoukal a 5 zůstává.Hodně povedený a zábavný kus dějepisu.Hlavní zásluhu na tom má úžasný Giamatti a pak taky Laura Linney.Až mě štve že už je konec.Bylo moc zajímavé sledovat všechny ty velké jména.Johna Adamse sem předtím neznal a sem rád že sem ho poznal.Víc takových (mini)seriálů! ()

Honza dAve

Intelektuálně-seriálový "Appeal to Heaven" :-), dalo by se říci; jeden z nejúžasnějších a zárověň nejpoučnějších seriálů, co jsem kdy viděl. Paul Giamatti (Win Win, Saving Private Ryan ...) a Steven Dillane (Welcome to Sarajevo, The Hours, Game of Thrones) zde hrají herecký koncert doplňovaný Laurou Linney (Love Actually, Exorcism of Emily Rose), když hrají jedny z mála politiků, kterých si vážím. http://en.wikipedia.org/wiki/Pine_Tree_Flag :-) ()

danny_21

HBO umí, to je bez debat, Giamatti jako výřečný pan Adams dobrou volbou, přesto nehodnotím nijak přehnaně vysoko, protože toto období otců zakladatelů optimistických států nemusím. Někdo sice může vidět ve veřejně proklamovaném vlastenectví čistou hodnotu, pro mě je to ale stejněj jen jinak zabalené politické pletichaření.Dávám 3 hvězdy i za tu snahu polidštit Jeffersona, Franklina, Washingtona a další a za povedenou výpravu - 70 % ()

xpaja

Suverénně nejlepší historický seriál se kterým jsem měl tu čest. Zároveň výborná exkurze do dob vzniku USA, lepší než všechny hodiny dějepisu. John Adams se představuje jako jeden ze strůjců vzniku Spojených Států, jehož odkaz je v dnešní době neprávem opomíjen. Adams je vykreslen jako skvělý právník, ale díky jeho upřímnosti velmi špatný diplomat. Seriál popisuje nejen samotný vznik US, ale i strasti které nové a nestabilní soustátí provázely ještě dlouho po vyhlášení nezávislosti. Až po přirozený vznik systému dvou politických stran, kterému se Adams velmi bránil a jež přetrvává do dnešních dob. Skvělý scénař nezobrazuje historické postavy černobíle, ale jako komplexní osobnosti s jejich klady i zápory. Herecké výkony P. Giamattiho (J. Adams) , L. Linney (Abigail Adams), T. Wilkinsona (B. Franklin), S. Dillaneho (Jefferson) i dalších zaslouží absolutorium. ---== 90% ==--- ()

pali87

Je úžasné že HBO ponúka takéto množstvo kvalitných seriálov. Opäť dokonalé zachytenie doby a človeku začne byť jasnejšie prečo je v američanoch toľko patriotizmu. Vynikajúce zobrazenie politiky a emotívne zachytenie osobného života Johna Adamsa. ()

Sakulnikov

Prostě skvělé, což není zas tolik překvapivé u HBO. Paul Giamatti je zde úžasný. Pro mě byla postava Johna Adamse poněkud neznámá, ale seriál, i když místy si upravuje historii, tak ukazuje všechny důležité body počátku USA. Zvláště spor federalistů a republikánů, znovu jsem si uvědomil, jak byly Spojené státy křehké, a že se jednalo o 13 "národních" států. Na sérii mi vadily pouze dva body - občas ne zcela jasné posuny v čase a na to navázané podivné stárnutí postav v rámci dílu. ()

jarmil8

Tak jako John Adams v podání Paula Giamattiho peskuje malíře za nevěrohodný obraz událostí idealizovaných na jeho obraze, tak se snaží seriál o čerstvý pohled na moderní americké dějiny. Dějse nevyhne zkratkovitosti - např. karikaturně ztvárněná francouzská šlechta si vysloveně říká o gilotinu, ale na druhé straně je příběh plný melancholických momentů. Chvílemi to vypadá, že Hooper staví americkému národu dalších pomník (téměř nesnesitelný druhý díl), aby pak zdůraznil osobnost ambiciózního Adamse, jeho vřelé city k manželce a komplikované vztahy k dlouho odloučeným dětem. Méně experimentování s úhly pohledu kamery by bylo ku prospěchu, často působí rušivě a samoúčelně. Giamattiho jsem neviděl v lepší roli! ()

Luciaaas2

Perfektní, stylově natočený syrový seriál o Americkém prezidentovi. Excelentní výkon Paula Giamattiho, role mu naprosto sedla, za kterou bych mu hned udělil Oscara. Nedokážu si v ní nikoho lepšího představit než Giamattiho. Seriál se vymyká řemeslnou rekonstrukci Amerických dějin, tak jak to bylo, bez nějakého přiklášování, romantizování. Vřele všem doporučuji, nebudete zklamaní... ()

bobbio

Seriál John Adams ako ďalší zo sérií produkovaných HBO ma chytil od prvej časti, venuje sa doposiaľ málo sfilmovanej histórii Spojených štátov, je skvelým zobrazením vtedajšej doby. Hlavný predstaviteľ Paul Giamatti sa svojej role zhostil skvele, avšak na ,,sympatickosti" mu uberá prísna, neústupčivá, a workoholická povaha druhého amerického prezidenta. Celková pochmúrna atmosféra je reálnym odrazom vtedajšej doby. Vrele odporúčam milovníkom historickej drámy. Kto od seriálu očakáva humor a akciu, nedočká sa. moja obľúbená postava: generál Washington v podaní Davida Morseho. 90% ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson