Byla to největší válka, která se odehrála před televizními kamerami. Na jedné straně stál bývalý americký prezident Richard Nixon, který jako jediný obyvatel Bílého domu rezignoval na svůj úřad, aby se vyhnul hrozícímu odvolání. Na straně druhé se ocitl populární televizní moderátor David Frost. Jejich rozhovor byl napínavý jako ten nejprestižnější boxerský zápas a měl i stejný cíl – udělit tomu druhému smrtící K. O. Režie se ujal zkušený tvůrce životopisných snímků Ron Howard (Čistá duše, Apollo 13, Těžká váha), který má spolu s oběma představiteli titulních rolí, Frankem Langellou a Michaelem Sheenem, největší zásluhu na tom, že se ze zdánlivě odtažitého tématu, vyklubal jeden z nejlepších filmů roku 2008... Aféra Watergate, v níž vládnoucí republikáni s tichým souhlasem prezidenta připravovali odposlouchávání konkurenčních demokratů, patří k nejtemnějším kapitolám americké historie. V jejím důsledku rezignoval prezident Nixon na svůj úřad, aniž za za svou roli v celé aféře a za oklamání celého národa omluvil. Úspěšnému britskému showmanovi Davidu Frostovi to mohlo být úplně ukradené. Jenže on byl typem člověka, který se nehodlá zastavit ani na vrcholu a snaží se posouvat vlastní mantinely dál a dál. Tak se zrodil plán na sérii rozhovorů s bývalým americkým prezidentem, na jehož konci se měl kdysi nejmocnější muž planety omluvit za svůj největší hřích. Zdálo se, že Frost nebude mít naději, protože Nixon se od rezignace cíleně vyhýbal veřejným vystoupením. Ke všeobecnému překvapení ale na jeho nabídku kývl. Možná v tom hrálo roli podcenění, když svého konkurenta ocejchoval za pouhého baviče, kterého utluče argumenty a nepustí ke slovu, respektive k choulostivým dotazům, které by ho přitlačily ke zdi. Jenže jednou z největších chyb, kterou můžete ve válce udělat, je podcenění nepřítele. To samé ale platí i pro Davida Frosta a jeho tým. (oficiálny text distribútora)

Widlicka4

Franka Langellu mám zafixovaného jako takového přicmrndávače ve vedlejších rolích, a hle, najednou dostal pořádný prostor a člověk se nestačí divit! Vynikající ztvárnění exprezidenta, který chtěl udělat promo svým pamětem a zalepit díry v rodinném rozpočtu a nakonec se nechal chytit do pasti, nastražené povrchním novináříčkem, kterému ve skutečnosti šlo jen o jeho vlastní popularitu, nikoliv o nějakou pravdu. Aneb jak věci občas (respektivě většinou) končí jinak, než si aktéři představovali a přáli. Nicméně M. Sheen se Langellovi vyrovná, což je pro celkové vyznění filmu klíčové. ()

maxi_tom

Tak mám za sebou ďalší snímok prezentujúci americkú politiku na prelome 60-tych a 70-tych rokov 20. storočia. Režisérom je samotný "vzkriesiteľ" životopisných filmov. Pán Ron Howard, Film som vnímal ako voľné pokračovanie (resp. spin-off) Nixona (1995, r. Oliver Stone), samozrejme s iným hereckým obsadením. No musím povedať, že tento snímok ma príliš nenadchol. Samotný duel bol fajn, chémia medzi oboma protagonistami fungovala, napätie bolo cítiť, no chýbali mi detajlnejšie informácie a obšírnejšie poňatie Nixonovho prezidentovania. Nixon predsa nie je iba o Watergate a Kambodži, ale chápem že americký ľud to tak vnímal. Proste som predpokladal, že tam toho bude podstatne viac. Tie omáčky okolo zrodenia myšlienky duelu, jeho prípravy sa mohli osekať a venovať pozornosť už len samotnému duelu. Ináč štandardná Howordova práca. Nič viac, nič menej. Filmu dávam slabé 4* (6,5/10). Prvú za Franka Langellu, druhú za zaujímavé zakomponovanie dokumentárnych prvkov, tretiu za spomínanú chémiu oboch aktérov duelu a tú slabšiu poslednú za talianske topánky bez šnúrok. ()

Orbeek

Nejvíc nejvycentrovanější a nejlahodnější filmové dílo. Jak televizní přenos interview včetně všech příprav a okolností a samozřejmě vyjma (ne)vyřčeného především výrazů tváří, odhaluje charismatické, hluboce nečernobílé charaktery a o tolik více, než pouze případná novinová tištěná nebo rozhlasová mluvená verze. S dostudováním detailů některých historických fakt a mých neznalostí (kvakeři, Nixon vs Mao, Kambodža, Frost a spolupracovníci, skutečný rozhovor,...) bylo mé třetí shlédnutí a zážitek byl dokonalý(ný). Těším zas na někdy chtějíce ještě více přistudovat a věřím, že šestá hvězda nezhasne. Za tohle a Rush "Howard na hrad". ()

Oxytocin

Otázky Václava Moravce v dokumentárním až divadelním zobrazení pro filmového diváka... čekáte, čekáte ... tlachy o ničem a hle moderátor tahající za kratší konec celou dobu přeci jen sebevědomého pana exprezidenta dostane... to však víte, ještě než si to pustíte. ()

pavlosji

Už jsem ten film viděl několikrát. A stále mě fascinuje. Obratně popsané drama jednoho mocného muže a jednoho zdatného řečníka. ()

Ajbell

Tento film sa nedá hodnotiť na rovine dobrý-zlý. Dokonca sa "umeleckému" filmu podobá veľmi málo. Ponáša sa skôr na zdramatizovaný dokument. V krajine vzniku, ktorej sa príbeh bezprostredne týka má film určite väčšiu hodnotu ako tu, na opačnej strane planéty. Za pozretie určite stál, ale keďže ešte veľa chýbalo k plnohodnotnému filmu, tak ho nehodnotím vyššie ako iba priemer. ()

ORi_SV

Bez žádných okolků - prostě další epický snímek Rona Howarda. Do toho přidejte bravurní langellův herecký výkon a máte skvěle vystižený a odprezentovaný skutečný příběh. Jsem vždy trochu zklamán z těchto politických životopisných filmů, ale Howard prostě ukázal, že v jeho případě se opravdu bát není čeho. Snad jen... na roli Davida Frosta mi Michael Sheen prostě nesedl, ale chápu, je to Brit a vážně umí hrát, takže není podiv, že si jej Howard pro tuto roli vybral. ()

peproch

Vloží všechny své peníze i reputaci i perspektivu do projektu svých rozhovorů s R.Nixonem po jeho abdikaci. V průběhu natáčení musí změnit sebe i svůj přístup a nakonec uspěje, když donutí RN k vyznání, přiznání trestní viny i své zpupnosti (když se postaví nad zákon) . Nádherně vypjatý a vyexponovaný příběh o interview. ()

TylerD.

Politické drama, dost špatnáá kombinace abych film vypnul do deseti minut. Naštěstí jsem odolal. Nejlepší na filmu jsou podle mě dvě věci. Dobří herci a dialogy. Občas umocněné střety různých společenských vrstev. Komunikaci vypjaté na základě jemných narážek, hraní si s překračováním mezí toho, co je ještě vhodné vyslovit nebo mlčením a hraným úsměvem je záživné sledovat. ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (viac)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (viac)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (viac)