Darca

• Česko Dárce (viac)

Jonas vyrastá v idylickom svete, kde existuje len šťastie. Ľudia nepoznajú utrpenie, vojny, násilie, strach ani bolesť. Základom sveta je jednotvárnosť - rovnaké domy, rovnaké oblečenie, rovnaké rodiny. Na okraji spoločenstva žije jediný držiteľ a strážca všetkých pravdivých spomienok ľudstva - Darca. Jeho prostredníctvom Jonas získava to, čo nikto iný nesmie vedieť - pravdu o skutočnom živote a skúsenosti predchádzajúcich generácií. Jonas začína chápať, že jeho spoločenstvo žije v ilúzii dostatku a bezpečia za cenu absencie citov a možnosti voľby. Ľudia necítia emócie, lásku, vášeň, priateľstvo, nevnímajú farby. Pocit harmónie je vytváraný umelo. Jonas objavuje najtemnejšie stránky utopického sveta. Každý v spoločenstve je pomocou každodenných injekcií zbavovaný všetkých zlých spomienok a zážitkov. Ich svet je podvod, denne zaplatený smrťou nepohodlných ľudí, v prospech riadenej existencie. Tvárou v tvár tejto skutočnosti Jonas už nedokáže žiť ako predtým. Čelí ťažkému rozhodnutiu, ktoré ovplyvní nielen jeho vlastnú existenciu, ale aj budúcnosť celého sveta. (TV JOJ)

TINaMA

Vzhledem k tomu, že předlohou filmu byla, dle mého názoru vyvedená dětská kniha, neměla jsem od zpracování velká očekávání. Výsledek mě mile překvapil, ale v globále si myslím, že šlo příběh vytěžit víc. Takže za mě zlatý střed. ()

WugWugs

Ďalší z rady "young(dumb) adult fiction" filmov, ktoré mladého človeka považujú automaticky za hlupáka s nevkusom. Tento má však na počudovanie aspoň obstojne napísané dialógy a pár lepších hercov, až na hlavného hrdinu, ktorý je klasický dobrácky hysterický nevedko. Viac ako zbierku klišé som od ženskej autorky ani neočakával, žiaľ s pribúdajúcim časom sa dojem stále zhoršuje a záverečná komická polhodina zabila všetky zbytky lepších dojmov. Na vyváženie sexizmu - existuje aj veľmi dobrá ženská sci-fi tvorba, ktorú však nik pre decká neprerozpráva, lebo tam nie je dostatok polopatistickej "akcie" (napr. C.J. Cherryh). Ohľadom témy, ešte stále existuje v USA niekoľko komunít založených na Skinnerovom utopickom románe Walden Two a behavioristických princípoch, najznámejšia z nich Twin Oaks Community ich však už pred časom opustila; experimentom s životom a správnym žitím vždy pomáha, keď sa neberú až tak vážne, že ignorujú všetko ostatné a končia elitárstvom s gumami v radoch "elít". ()

breebee

Taková jakože jednohubka. Neurazí, nenadchne. Hlavně jsme už od traileru všichni čekali zlabší Divergenci a bylo nám jasný, že to nebude nic extra. Herci sympatičtí, obsazení mě hodně překvapilo, docela zvučná jména. Jinak jako námět dobrej, ale dost nedotaženej. Celý to bylo trochu nelogický, moc to nedávalo smysl, no. Ale stejně nechápu jak jsem to mohla tři roky přehlížet a nepodívat se na to dřív. Docela oceňuju, že to má jen jeden díl, protože kdyby bylo víc knížek, tak na zfilmování dalších dílů se nikdy peníze nenajdou, a to fakt nesnáším. ()

Tweetak

Kdyby to nemělo tak trochu nedotažený děj, tak bych dal i 5*. Když do toho moc nešťouráte, tak je to zajímavý snímek k zamyšlení. ()

Milole

Problémom tohto filmu je to, že sa jedná iba o melancholický príbeh bez akejkoľvek akcie. A to niekomu nemusí stačiť. Mne teda nie. Toto ale býva problémom mnohých knižných predloh a ich sfilmovaní. Bohužiaľ, jedna myšlienka na 100 minútový film je veľmi málo. ()

rengers

Nádherné vykreslení lidské podstaty a povahy. Jak žít v míru, souladu, nepřemnožovat se, neznat co to je nenávist, lež, lakota atd... Líbilo se mi jakým způsobem je film nasměrován. Utlumení emocí je jediný způsob přežití? Jsme příliš inteligentní na to, abychom na této planetě přežili? NEJSME!!! ()

Mistr119

Naprostá idylka, ideální společnost, ale přesto se něco zakazuje. Proč? Protože nic se nezměnilo, jen to má nová jména. Film v podstatě naplňuje ideologii komunismu v budoucnosti. ()

mmirri

Myslím si, že plným přijetím a oceněním protipólů dosáhneme jednoty v její neskutečné mnohosti. Pokusy o dosažení ideálního lidského života tak, že některé póly buď vymažeme nebo půjdeme cestou slepého středu vždy byly ještě hrozivější, nežli v tomto filmu. Umíme si představit, že rovnocenným postojem k radosti i smutku dojdeme úrovně hlubší spokojenosti. Pak jsou náročnější představy jako třeba ocenění lásky i nenávisti. Ale dokud necháme jeden stín nebo jednu světlou stránku existence oddělenou, popřenou a nezapojenou zcela rovnoprávně, naše existence prostě nebude kompletní a tedy naplněná a šťastná. Myslím, že cílem naší cesty je milovat sebe takoví, jací skutečně jsme a tou cestou je sebepoznávání. ()

UncleMorty

Píše se rok 2166 a probouzíte se z cryo spánku v Evropské Unii. Společnost se vyvinula natolik, že offended speciální vločky, transformovaní power rangers a captains nohates absolutně dojebali veškerou kulturu. Jediným řešením bylo si vlastně naordinovat korektní vločky, díky kterým se všichni chovají stejně vypatlaně jako absolventi gender studies v roce 2022. Svět je dobrý a jediná zděšením křicící bytost jste vy, za což vás politicky ukorektní zásahem raketou Javelin. Aby toho nebylo málo, existují zde stále ti vševědoucí chytráci, kteří mají jako jediní Multipass na emoce a můžou si vlastně dělat co chtějí, třeba jako účelně zavraždit díte protože váží jen o pár gramů míň než protějšek. Průser nastává ve chvíli, kdy jeden z těhle Vyvolených daruje emoce v rámci studentského pobytu puberťákovi, jehož první emoce se projeví samosebou v kalhotech a ono volání divočiny tak Džonáše zavede za šťávou, ke které ho to táhne asi stejně jako Syriského imigranta na Německý sociální systém dávek. Džonáš tak svou kalhotovou emocí započne pád dokonalého systému Evropské Unie, který vyvrcholí v útěk do zlé konzervativní České Republiky, kde jsou lidé ještě normální. ()

Lily7

Výborně zpracované téma. Filmu nechybí hravost ani nápad. Zajímavé je využití černobílého filmu. Za mě skvělá práce! ()

Baroque

na to, aké kapacity sa v tomto kúsku ocitli mi mi príde výsledok príliš... priemerný. všetko je tak nejako očakávané, predstava o utopisticko-futuristickej spoločnosti s nádychom takmer nacistickej ideológie propagujúcej sociálne elitárstvo, podozrivú rovnoprávnosť na úkor individuality a eutanáziu nie je ničím objavný a takmer zbytočný. hlavný "hrdina" je dosť nesympatický. jeff bridges to nijako zvlášť nezachránil, atď., atď., lepší priemer. ale ak to vaše oči neuvidia, nezaplačú. 65% ()

felixRR

Ničím nevynikající tuctové zpracování povedené knihy, která není moc akční, takže konec je v tomhle směru výrazně přetažený, jen aby bylo nějaké napětí. ()

Mephistophel

Nepříliš originální film podle knihy cílené na náctileté. Řada motivů již byla k vidění jinde a často v mnohem zdařilejším provedení. Film dosti připomíná Equilibrium, ale nejedná se o kopii. Kniha, podle které je Giver natočen, je starší. Herecké výkony byly spíše slabší, navzdory nečekeně kvalitnímu obsazení (Bridges, Streep, Skarsgard). I když hlavní příčinou špatného dojmu je rádoby hraní Thwaitse, který se první polovinu tváří jako zfetovaný retard a druhou jako zarputilý šimpanz. Nedostatky v logice se objevovaly v celém filmu, ale závěrečná pasáž byla tak zoufalá, že mě skoro rozbolely zuby. Ale abych jen nenadával, hraní s barvami a přechod od černobílé k plné barevnosti byl povedený. Pokud chcete vidět dobrý dystopický film, pusťte si Brazil! ()

marekbecica

Říkám si, kdybych nečetl knihu, jestli bych z toho filmu něco měl. Ve filmu chybí plno zásadních věcí, které jsou pro pochopení jejich světa důležité. Ten konec byl obzvláště divný, knižní zakončení je sice podobné, ale rozhodně není takto jednoznačné (což mu je mnohými vyčítáno). Herecké výkony byly hodně slabé a jejich chování naprosto nepřirozené. Nějak mě nedokázaly vtáhnout do děje a uvěřit příběhu. A předat nějaké "poselství" se filmu také nepodařilo. Hodnocení - kniha 80%, film 35%. ()

kjama

Plusové body za nádherně a nápaditě vytvořený svět a krásnou hru barev. Oceňuji také skvělého Bridgese, Holmes i Rush, záběry Thwaitese zblízka spíše polekaly. Mínus dávám za občasnou nelogičnost. Film mi (ne)nápadně připomíná Equilibrium v té základní myšlence, ovšem snahou o to být filmem pro teenagery se blíží Divergenci a Hostiteli. ()

deedulka

Zajímavý film o tom, jaký by byl život, kdybychom byli drženi ve sterilním, rovnostářském a bezpečném prostředí bez emocí. Hlídáni a řízeni staršími, neznat radost ze sněhu nebo prostého sáňkování, doteku lidské dlaně...jak by byl svět bez citů černobílý. Jonas je příjemcem paměti od svého předchůdce a najednou zjišťuje co je radost, hudba, láska ale také bolest a smrt. Po zjištění významu procesu vyřazení se rozhodne vzpomínky a emoce předat i všem ostatním. Mladá ústřední dvojce byla neokoukaná, ale to bylo spíše pozitivum. Naopak Meryl Streep mne ve filmu moc nezaujala a Jeff Bridges sice herecky zaujal, ale slovně týral. Čím je starší, tím víc huhňá, až jsem si přála, aby ho ve filmu předabovali. Nejedná se o akční dílko, ale spíše o hloubavý film. Tak nějak mi ale stejně utekl jako voda a zanechal v podivném přemýšlivém rozpoložení... ()

BR23

50 x opakujú meno Jonas ale ,,tak sa nesmie vravieť, je to zakázané,, :D Načo tam tá spoločnosť mala aj jeho mentora ked boli očividne proti nemu a boli spokojní? Význam toho- jeho pôsobenia nikto ani nevysvetlil, ani to nebolo naznačené... takže sa divák nemôže ani dovtípiť. Asi aby im to tam mohol pokaziť? :D Neverím že tá situácia by bola až tak bezcitná, keby sa trocha posnažili, mohli by žiť v mieri a pokoji, bez tých nechutností..., Tá romantická linka tam do 3,14-če načo bola? To skutočne neexistuje film ktorý je voči tomuto triezvy a nie naivný ako malý školáčik? Ked mali odstrániť tú Sáru či jak sa volala načo s tým čakali? lež sa henten jeho mentor vykecá a ,,pamäťová vlna,, zasiahne aj ich v poslednej chvíli? :D Ten koniec ala perníková chalúpka a pome k úplne cudzím ľudom bez vysvetlenia čo sa to vlastne deje, prečo sme boli od perníkovej chalúpky až tak drasticky izolovaní bez snahy obyvateľov vonkajšieho sveta nás kontaktovať, hl. hrdina nepotrebuje počas namáhavého vyhnanstva jesť, a ak malé dieťatko potrebuje piť, hl. hrdina mu odkialsi vyčaruje flašku mliečka. Prečo by nás mali obyvatelia perníkovej chalúpky prichýliť, ako a prečo funguje hranica pamäte- to sú tam všetky spomienky i okolitých ľudí- kto ich tam dal?, prečo by ju niekto nadstavil tak aby sa zázračne (v podobe mystickej vlny) aktivovala ked tadial niekto prejde...To nemohol už predtým jeho mentor urobiť ? A prečo že? Pretože by to bolo vtedy ešte nebezpečné? A teraz to nieje nebezpečné? ved to mohli pôvodný architekti (možno nosiči ľudskej pamäte citov) tej hranice a nápadu odkontrolovať, nie? Mohli si sami určiť a spýtať sa spoločnosti či je všetko oukej a ked nie tak to zrušia nie? nemuseli by čakať, ved ich tá spoločnosť očividne vydržiava, nie a nie ich -darcov odstrániť (nech nerobia neplechu, vid vyššie: význam povolania darcu)) ale ani pustiť za hranicu?- To si nemôžu darcovia povedať sami, ved sú nespútaní tak čo? dokonca môžu aj klamať. Problem solved.,... BTW: sánkovanie nie, pretože na sánky potrebujeme sneh, a sneh nie, pretože to si žiada zmenu klími na studenú a nepríjemnú a nepraktickú lebo by viazla doprava a transport potravín... BLBOST: Už dnes existujú lyžiarske centrá so snehom a to všetko pod strechou... žiadna zmena klímy k tomu nieje potrebná. http://blog.sme.sk/blog/6945/110586/SkiDubai5.JPG Pls,... no more... Soudtrack, epičnosť a nápad boli super- Ešte jedna vec: ak iba oni- spoločnosť, boli izolovaní tak načo so sebou bral aj malé decko jakošto nová šanca na budúcnosť? ved zvyšok sveta bol potom v poriadku (vid. perníková chalúpka) žiadna záchrana sveta nieje potrebná kedže to len oni boli jaksik vedľa... Celkové hodnotenie 40-50 % ()

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku

22.11.2014

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, zároveň se ale dočkali tak tristního přijetí, že u Disneyho s pátým dílem nepospíchají. Scénář byl sice hotový už v roce 2011, producent Jerry… (viac)