Televizní minisérie HBO natočená podle literární předlohy Evana Wrighta - reportéra časopisu Rolling Stone, který jako člen 1. rozvědky námořnictva zaznamenával své zážitky z průběhu první vlny amerického útoku na Bagdád v roce 2003.  Generation Kill je televizní minisérie HBO vycházející z literární předlohy Evana Wrighta z roku 2004, která se zaměřila na prvních čtyřicet dní války v Iráku. Sedm epizod líčí skutečné osudy mladých vojáků a jejich zážitky z předvoje americké invaze, nazvané Operace Svoboda pro Irák, kdy zápolili s nedostatečnou výzbrojí, s nekompetentním vedením důstojníků i s nejasnou bojovou strategií. Ewan Wright se účastnil této válečné operace jako člen 1. rozvědky námořnictva a napsal o jejím průběhu řadu článků pro časopis Rolling Stone.
Seriál těží též ze zážitků dvou vojáků, kteří se této operace osobně zúčastnili - jsou to seržant Eric Kocher a kaprál Jeffrey Carisales, kteří při natáčení působili jako konzultanti. Třetí člen rozvědky, seržant Rudy Reyes, jenž v seriálu vystupuje, hraje sám sebe. V hlavních rolích uvidíme Alexandra Skarsgarda, Jamese Ransoneho, Starka Sandse, Lee Tergersena, Jona Huertase ad. (oficiálny text distribútora)

crha

Výborný seriál. Jediné co mi vadilo, že jsem se chvílemi neorientoval, co se vlastně děje a spoustu ať už zkratek nebo těch vojenských termitů jsem prostě nechápal. Jinak tenhle seriál se nevyžívá v nějákých brutalitách, jako jsou ustřelené hlavy a vyhřezlá střeva, ale spíš v reálnosti a snad i objektivitě. Všechny díly jsem dal prakticky na jeden zátah, takže ke konci už jsem často pokukoval na hodinky. Kdybych se ale díval tempem díl za týden, tak si asi ukoušu nehty i s prstama, jak bych se těšil. Respektuji cizí názor, ale pokud někdo, jako Chupacabre, hodnotí odpadem, tak nechápu, že se na to vydržel dívat 7 hodin. ()

Eluin

Skvělý seriál, v jehož počátcích se sice divák v postavách moc neorientuje, ale po několika dílech se to zlepší. Někteří lidé si stěžují na málo akce, což moc nechápu. Seriál se snaží být - v intencích Wrightovy knihy - poměrně věrnou rekonstrukcí invaze do Iráku, kde těch akčních momentů - v globálu - zase až tolik nebylo. Oceňuji - podle mého nevojáckého hodnocení - věrohodné vojenské prostředí (včetně obligátní vulgární mluvy), zajímavé zpracování, uvěřitelné herce a absenci patriotického patosu. Vynikající kousek. ()

Zaitsev

Nečekaně vynikající seriál - trošku "chlapskej" :) Tušil jsem, že to bude dobré, neboť jej vyprodukovala dvojice Ed Burns a David Simon, jež jsou podepsáni za neméně kvalitním seriálem The Wire. Všech sedm epizod jsem doslova zkonzumoval během chvíle a s odstupem se těším na opáčko. Charaktery jsou krásně prokreslené a zcela v duchu série, tedy "homo-gayovsky" cítím čím dál tím větší slabost pro Alexandera Skarsgarda - hraje uplně skvěle na poměrně úzkém prostoru (spolujezdec v humvee) :) Potatil se chlapec :) ()

hazaba

Námětem lze přirovnat k Bratrstvu neohrožených - zatímco tam sledujeme osudy jedné vojenské jednotky za druhé světové války, tady to je druhá invaze do Iráku. Skvostně napsané i natočené. Jen se člověku chce plakat, jake vypatlance nalézáme ve velení vojáků, v tomto případě námořnictvu. Na druhou stranu se pak člověk nemůže divit, že invaze dopadla, jak dopadla... ()

Raziel_cz

Nepopsatelný seriál o válce v Iráku se vším, co obnášela a znamenala pro vojáky. Nečekejte ale druhé Bratrstvo neohrožených, Generation Kill je, znovu, série o válce, nikoliv válečná. Akční scény jsou v těch sedmi dílech asi tři a z toho v jedné a půl po sobě kvůli nedorozumění střílí mariňáci navzájem. Zbytek tvoří především obrazy opakovaně chybujícího velení a mnohdy až humorné nicnedělání hlavních aktérů. Poslední díl, kdy už je konflikt u konce, je asi nejlepší a závěrečná scéna s podkresem Johnyho Cashe nejpůsobivější, jenom škoda, že je bez varování utnutý, jako i všechny ostatní části. U nich to ale aspoň vždy přišlo v pravý moment. Jako celek důkaz toho, že druhá světová skutečně byla poslední pořádná válka. ()

viktorka181

OK, přiznávám, že jsem jenom hledala válečný seriál pro svého drahého, na který bych se zvládla koukat i já, abychom se u té telky pořád jenom nehádali. A přiznávám, že důvod té koukatelnosti tady pro mě měl představovat Alexander Skarsgard. Jenže ono to nějak dopadlo tak, že drahý u toho povětšinou spal, zatímco já paralyzovaně hltala obrazovku (a rozhodně ne jenom kvůli Skarsgardovi, i když jeho postava - myšleno v obou významech toho slova, byla hodně dobrá). Něco tak realisticky napsanýho, natočenýho a zahranýho jsem dlouho neviděla. Scény, při kterejch byste ty paka zelený (nebo tady spíš "maskáčový") nejradši rozstříleli na cimprcampr, aby se probrali (blbost, vím), scény, kdy vám je některejch postav v jejich bezmocnosti tak líto, že byste je nejradši objali (oukej, jsem asi cíťa)... Prostě syrová sonda do života několika amerických vojáků v jedný Írácký akci (nebo mi to tak aspoň připadalo - osobně žádnýho neznám). Závěrečná scéna s Cashovou hudbou mě prostě rozsekala. Jednu hvězdu odečítám za to, že jsem se v příběhu a některejch postavách z důvodu toho, jak je to natočený, místy ztrácela. ()

GOREGASM

Nejdetailnější sonda do denní rutiny amerických mariňáků, která nese cejch seriálového génia Davida Simona (Treme, The Wire) a v praxi odmění každého, kdo je odkojený precizní HBO filmařinou. Kdo lamentuje, že tam není žádná akce, a že se tam nic neděje, tak ať si tam s těma klukama k**** zajede :-). Ne, beze srandy, precizně vykreslené vztahy mezi vojáky, ať už jsou prcáni svým nadřízeným se nedodržení tzv. standardu vousů, nebo jsou na vážkách, jakou logiku má akce, do které jdou, popřípadě se soustředí na správné načasování k poklidnému vykonání velké potřeby, dělá z Generation Kill realistický pohled na armádu v tom nejtitěrnějším detailu, kde je jistě spousta G.I. Joeů, spousta zoufalců a taky spousta dobrých chlapů. Každý si tímhle psychologickým očistcem projde po svém a každý si z něj své odnese. To jestli má tahle individuální daň smysl si musíme zodpovědět sami a Generation Kill nám černobílé odpovědi rozhodně nenabídne. 100% ()

Xatrix

Vemte Jarhead Sama Mendese, přičtěte k němu Bratrstvo Neohrožených, vynásobte tunou realismu a podělte na osmihodinovou stopáž. Výsledek už nehledejte, stojí přímo před Vámi - Generation Kill. ()

Blaogranas

No, trochu jsem postrádal nějakou tu bojovou akci, ale o tom tento seriál opravdu není. Zato podrobně vykresluje americké mariňáky a válku z pohledu jejich očí. Popisuje je jako zabíjecí stroje, těšící se, kterého Iráčana budou moci pokropit. Spousta z nich omylem sejme civilistu a mnohým to ani nevadí. Popisuje neschopnost velících důstojníků, marnost a zbytečnost některých misí i nepřiměřené civilní ztráty. Z filmového pohledu zde najdeme sympatické kluky, o kterých těžko říct, jestli jsou to herci nebo skuteční vojáci; tak dobře to bylo zahrané a natočené. Být tam trochu víc akce, tak to nemá chybu a je to čistých 100%, ale nemůžeme chtít něco, co se nestalo. Přesto není čeho litovat. ()

Pořez

No zaokrouhleno ;-) Každopádně doporučuji, protože ten seriál stojí min za 90%. Nevím, do jaké míry je to "opsané" od skutečnosti. Ale už to, že nezakrývají fatální pochybení vůči iráckému obyvatelstvu, je signálem jisté důvěryhodnosti. Díky a pokud bude HBO takhle pokračovat, tak se na "Pacifik" budu velmi těšit. ... Osobně mi nejde na mysl, na co asi koukal Chupacabre. Ale možná je to jen nějakej "zasranej liberál" :-D ()

Paulusek

nebudu tady opěvovat jak užasný to je seriál, že ode mě dostal plný počet. Těch 5* má seriál za přibližení reality jak vypadaly prvný dny amerických jednotek v Iráku a hlavně za poukázání americké debility a idiotismu některých mužů a jejích rozkazů. ()

Lucas87

Nejlepší byla ta Iračánka, která na ně spustila u toho check pointu anglicky o tom jak je tam ropa a jejich prezident je hlupák. Nepřijde mi to ovšem tak dobré jako Pacific nebo Bratrstvo neohrožených.... ale je to více než průměr. ()

Stíba

Přímočařejší a osobitější pohled do každodenního života (amerických) jednotek při bojích na Blízké východě budete těžko hledat. Hodnocení jednotek samotných je pak už věc druhá... ()

AbelXavier

Charakteristika slibuje mnohe, obsah ocekavani nedosahuje. Rozlozeni vah je jaksi opacne. Namisto, aby jazycek ukazoval na misku akce, miri smerem neuveritelne hlaskujicich marinaku. Nejen, ze jim tyhle sahodlouhe smordchy nevreite, casto se pidite po pointe a smyslu. Prestoze je zasluzne s jakou vervou a investicemi se HBO vydali do tohoto projektu, verim ze prevazuje mnohem vice tech, kteri by uvitali vice akce a napeti, na coz po sedm dilu tak palcedrzejic cekali. ()

sarfian

Dobré stvárnenie vojny v iraku. Zaujímavé, vtipné a uveritelné. Každý diel mal čo ponúknuť, len je škoda, že to malo len 7 dielov. Po dopozeraní som si ho okamžite zaradil medzi moje oblúbené seriály. VIDENÉ 1x ()

Mira90

Jo, já myslím, že takhle to při (druhé) invazi do Iráku vážne mohlo vypadat. Perfektní záležitost, syrová, přesto i zábavná. ()