Duna

• Česko Duna (viac)

Grimaldi

Villeneuve to zase dokázal. Stejně jako v případě Příchozích jsem se přemáhal film shlédnout. Nakonec jsem na naléhání snoubenky, a hlavně po pražském koncertě Hanse Zimmera souhlasil a můžu s čistým štítem říct, že Duna je naprosto úžasný film s dechberoucím prostředím a rozmáchlým dějem. Nečetl jsem předlohu, ale pochopil jsem z internetu, že je to dílo, které bylo dlouho považované za extrémně obtížné, skoro až nemožné převést do kvalitní filmové podoby. Naštěstí má Villeneuve skutečný cit a talent nejen na lokace, vizuál a již zmíněný soundtrack, ale taky si dokázal zvolit perfektní herce. Timothée Chalamet je herecký talent desetiletí a Rebeccu Fergusson rád spatřím v každém filmu, ale i zbytek obsazení je naprosto famózní. Někdo může namítat, že se dějově nic úplně zásadního nestane a tento argument se dá pochopit. Ale já přesto tak úžasně odvedenou práci hltal od první minuty a nemůžu se dočkat druhé, snad ještě lepší části. ()

KukulienkaHO

Veľkolepé sci-fi dobrodružstvo... Áno, tým Duna bezpochyby je. Ja som sa bohovsky bavil od začiatku až do konca. Viackrát mi doslova padla sánka. Keď hneď z úvodu film vychrlil kopu informácií o tomto vesmíre, myslel som si, že sa stratím a zopár vecí v priebehu filmu úplne nepochopím. Obával som sa celkom zbytočne. Komunikácia Duny k divákovi je výborná. Vynikajúco nám to prekresľuje jej svet a na konci som skutočne všetkému, o čom sa tu hovorilo a dialo (a bolo toho teda hodne), porozumel. Postavy ma bavili, hlavne samozrejme hlavný hrdina. Určite veľkú zásluhu na tom majú herci, ktorí tu odvádzajú skvelú prácu. Príbeh, svet a dej fungujú takisto fantasticky. Vôbec mi nevadilo, že tu nie je nejaká mimozemská fauna či flóra (teda samozrejme mimo červov), pretože ten film to vo výsledku vôbec nepotrebuje, keďže kladie dôraz na iné veci. Atmosféra je úžasná, no ešte viac ju prehlbuje hudba od Hansa Zimmera. Samostatne by som si ju určite nepustil, pretože voľakedy nie je moc príjemná na posluch, ale v rámci filmu sú tie dunenia výborné. O nádhernom vizuáli ani nemusím písať... Veľmi ma prekvapuje až rozhorčuje kritika niektorých ľudí len zato, že im príbeh či postavy prídu slabé. Áno, nejedná sa (hlavne čo sa postáv týka) v týchto ohľadoch o veľdielo, ale koho to zaujíma, keď to dokopy tak skvelo funguje a vytvára maximálne strhujúci zážitok?! Na pokračovanie sa teším veľmi a určite už zájdem do kina.😄😄😄 ()

Karlosik_4

Duna, film, který měl u fanoušků fantasy velká očekávání a film a v mém případě je naplnil na takových 85 %. Čím že to bylo? Scénářem? Režií? Kamerou? Hudbou? Efektama? Nebo snad hereckým osazení? Ano, ano a znovu ano. Protože tento film má vše dotáhnuté k něčemu, co by šlo nazvat dokonalostí. Akci nečekejte tak velkou, ani moc posunu v ději, neb Duna je hlavně uvedení v nový svět a ukázání jeho plného potenciálu. Jedná se o film, u kterého se uvolníte u okouzlující hudby a zároveň si užijete do detailu propracovanou podívanou která vám potvrdí že Sci-fi fantasy má ještě co nabídnout. Pro lidi, co nečetli knihu si myslím že slušných 4.5/5 ()

yourhead

Knihu jsem četl až poté, co jsem viděl verzi Denise Villeneuvea a i tak to pro mne je jeden z nejkrásnějších literárních zážitků. Teď, když už jsem na Arakisu o 3 díly a 3,5 tisíce let dál a písečné duny nahradila zeleň, stává se pro mě vzpomínka na první díl této nadčasové knižní série silně melancholickou záležitostí. A proto jsem rád, že se tam můžu vracet právě skrze Denisovo zpracování. Naprosto bezchybný casting, který mi četbu nijak nenarušoval a ztvárnění každé postavy mi přijde trefné. Čestný a charakterní vévoda Leto, tajemná a mateřská Lady Jessica, charismaticky křehký Paul, přátelský mistr boje Duncan Idaho, statečný a loajální Gurney Halleck, podlý a chladnokrevný baron Harkonnen a další. Vyprávění se nedrží úplně přesně předlohy a já bych to kvůli ladnosti filmového vyprávění odpustil. Někdy naopak jedna věta popíše to, co v knize zabralo několik stránek. Například když se Gurney Halleck se svojí jizvou na tváři od Harkonnenského karabáče snaží přiblížit mladému Paulovi povahu těch zvířat: They're not human, they're BRUTAL! V tom jak to vysloví je všechno co o Harkonnenech potřebujete vědět. Další věc která je naprosto fascinující je design, kostýmy a výprava. Když si vezmete že ta kniha vznikala před 60ti lety, tak všechny ty technické části ať už jsou to luminy, laserpaly, filtršaty a toptéry, jsou všechny neuvěřitelně nadčasové. Možná proto, že si Frank Herbert ve své době nedovedl představit na jaké úrovni dnes bude výpočetní technika, ve filmu nevidíme snad jediný počítač. Pouze lidské počítače Mentaty, školené v logice. Tuto část si Frank pojistil v knize tzv Služebnickým džihádem, který lidem zakazuje vytvořit stroj k obrazu mysli člověka. Další věc která mi dělá moc dobře je hudba. Hanz to trefil. Zpěvy a nástroje vás přenesou na dálný východ a vy si dokážete představit že tam někde na marocké poušti můžete zažít podobné dobrodružství nebo potkat Šaj-halůda. Nemůžu se dočkat jak budou v druhé části vypadat sýče. Tohle je rozhodně zážitek ke kterému se rád vracím. ()

taibrek

Zase by som z toho nerobil scify príbeh storočia, ale dalo sa to v kľude dopozerať. Horšie je už, keď si hneď na začiatku uvedomíš, že to je len polka knihy a pokračovanie je v nedohľadne. Dovtedy aj zabudneš čo sa stalo v prvom diely. V podstate žiadna nová myšlienka, len boj o vládu, suroviny a čakanie na nejakého panáčika, ktorý to dá všetko do poriadku. ()

PTuranyi

Nová Duna je veľkolepá - obrazom aj zvukom. Hans Zimmer natlačil do atmosféry všetko, až nestíhali reproduktory v kine. Herecké výkony výborné a vo vážnych scénach zapadajú do atmosféry. Horšie je to v civilných scénach, ktoré sklzavajú k veselosti. Tie mi nesedeli. Našťastie ich bolo len pár. Mám chuť si pozrieť predchádzajúce dve verzie a porovnať ich. 90% ()

chozze008

Konečně sci-fi sága pro mě. 2,5 h warm up a přesto jsem se vubec nenudil. Nic pro milovníky x-tra CGI, výbuchů, světelných kdovíčho a laserů. Velmi oceňuji že i obávaného červa uvidíme trochu až ke konci. Úplně vidím jak by se to dalo krásně zprasit , třeba scénou s deseti červy které zázračně sejme kdovíco. Naštěstí todle tvůrci viditelně nemají v úmyslu. Přestože jsem fanda sci-fi ty nejvíc profláklé Star-něco, pokud jsem něco viděl, tak sotva dokoukal, natož abych si ulít ještě na hromadě add seriálů. Co koukám na další recenze, ano lituji, že jsem zrovna tohle neviděl v kině. Spice ()

kopecek

Tak tomuto říkám mistrovské dílo. Po zhlédnutí jsem film zhlédnul ještě asi pětkrát a pak si šel přečíst knihy, které mě taky instantně zaujaly, chytily a už nepustily. Jsem rád, že můžu být snad u zrodu další kultovní ságy jako byl Pán prstenů. Očekávání na další díl/y jsou obrovské a natěšenost ještě větší. To co Hans Zimmer opět předvedl s hudbou je neskutečné. Kamera prvotřídní, vizuální efekty jakbysmet (Marvel a další můžou jen závidět). Denis Villeneuve zde ukazuje, že je prvotřídním režisérem a scénáristou a já mu na jeho cestě budu fandit a nespustím jeho díla z očí, stejně tak jako herce Timothého Chalameta, který se pro mě stal hercem numero uno. Ovšem v tomto filmu je každý herec lepší než ten druhý. Jediná nevýhoda, kterou u filmu vidím, které mě ale nevadila je, že se film pro někoho může krapátko táhnout. Já v tom ale pouze vidím budování na další pokračování.  Takže: Vizuál- 10/10, Kamera- 10/10, Hudba- 10/10, Výprava- 9/10, Herecké výkony- 10/10 ---> Celkem 10/10 ()

Lendak

Pôvodne mi bola nejaká Duna u riti. Ale po tom, čo film získaval viac a viac chvál a osláv, tak som sa nakoniec rozhodol, že do toho kina pôjdem. ALE kvôli vtedajšej situácii som to nakoniec nestihol. Potom som ho videl na streamingu. Hovoril som si že si ho pozriem, ale nakoniec z toho nič. Potom som si len tak pozeral katalóg miestneho kina a videl som, že dávajú obnovenú premiéru. Nebolo o ničom diskutovať a išiel som a Pane Bože, jaký som vďačný!! Tam, kde masovky budú umierať nudou, ja striekam blahom nad tým prenádherným vizuálom doplnený o dychberúcu Zimmerovu hudbu (ktorého barz nemusím, okrem Interstellaru a Levieho Kráľa) a to všetko pod taktovkou Denisa Villenueva, ktorý spolu s Cameronom a Nolanom (ktorého tiež veľmi nemusím), sú pravdepodobne poslední, ktorí sa snažia doručiť poriadny kinozážitok v tom pravom zmysle slova. Môj názor asi nebude mať rovnakú váhu ako u iných, keďže niesom zoznámený s predlohou. Viem, že toto je iba prvá polka knihy a tu sa skôr zameriavajú na svet a mytológiu, čo ale môže odradiť masovky. Ale nedali to tu určite len tak a pravdepodobne nebude potom čas na vysvetľovanie a proste to dali sem. Moja dedukcia. Ale i tak je scenár skvelý a koniec pôsobí naozaj ako koniec. Prirovnal by som to ku LOTRovi. Na to, že film stojí "iba" 165 melónov, je tu neskutočné množstvo známych mien, ktoré ani nemá cenu počítať. Všetci, a aj keď iba na pár minút, dávajú všetko do svojich postáv, hlavne Brolin a Chalamet. No musím povedať, cez počiatočné obavy, že toto bol nezabudnuteľný filmový zážitok a oficiálne sa Druhá Časť stáva jedným z najočakávanejších filmov roku. 9 a pol piesočných červov z 10. ()

JackStrange

První část Villeneuve-ho Duny je jako dokonale vybroušený drahokam, je skutečně těžké na ní najít nedokonalost, a ještě těžší ji neodpustit. Stejně tak se mi ani po několika shlédnutích pořád neokoukala. Nemohu posoudit kvalitu předlohy, ale výsledek převodu na plátno, je pro mě ukázkou vrcholu filmového řemesla. 100% Když jsem odcházel z kina, nedokázal jsem si představit jak to může něco překonat,... ()

HellsAngel

Duna našla svojho mesiáša, no jeho meno nie je Paul Atreides, ale Denis Villeneuve. Ten si adaptáciou kultového románu Franka Herberta v mojich očiach definitívne upevnil status majstra sci-fi žánru a zároveň dokázal, že nič nie je nesfilmovateľné. Z audiovizuálneho hľadiska je Dune: Part One absolútne pohlcujúcim zážitkom, ktorý má silu vytiahnuť diváka zo sedadla v kine, zhypnotizovať ho svojou verziou ďalekej budúcnosti a nechať ho v meditatívnom tranze aj niekoľko dní po skončení premietania. Na tom má leví podiel Fraserova kamera a hudba majstra Zimmera, no celý štáb aj všetci herci (takýto perfektný casting sa nevidí každý deň) odviedli fenomenálnu prácu v transformovaní slov zo stránok Herbertovej knihy do živého prostredia, ktoré je rovnakou mierou cudzie aj povedomé, fascinujúce aj desivé. Z dejového hľadiska ide o pútavé prerozprávanie knižnej verzie s niekoľkými zmenami oproti originálu, ktoré robia príbeh emočne nabitejším, prehľadnejším a prístupnejším modernému publiku – no bez toho, aby sa vytratili témy, posolstvá a skryté významy, ktorými Duna oplýva. Rozhodnutie rozdeliť knihu do dvoch filmov som spočiatku vnímal skepticky, napokon však musím uznať, že to bol správny krok, ktorým Villeneuve získal dostatok manévrovacieho priestoru uviesť divákov do komplexného sveta intrigánskych rodov a kolosálnych piesočných červov. Druhá časť tak môže vyrásť na pevných základoch a ja som sa na ňu začal tešiť v momente, kedy sa objavili záverečné titulky. No rád si počkám, koľko bude treba, hlavne nech ju opäť režíruje Villeneuve. ()

Horác

Já jsem s tím v harmonii. Sedlo mi to. Atmosféra, vizuálno, i ta zde mnohokrát kritizovaná pomalost. Pro mě filmový zážitek. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl