Verejní nepriatelia

• Česko Veřejní nepřátelé (viac)
USA / Japonsko, 2009, 140 min

Píše sa rok 1933 a hospodárska kríza v Spojených štátoch trvá už štvrtý rok. Z väzenia v Indiane utečie banda bankových lupičov. Na čele s Johnom Dillingerom (Johnny Depp) vyčíňajú v Chicagu. V priebehu niekoľkých minút dokážu kompletne vykradnúť každú banku, pričom polícia je na nich krátka. V tridsiatych rokoch minulého storočia vzniká FBI a mladý riaditeľ J. Edgar Hoover (Billy Crudup) má veľké ambície vytvoriť moderný úrad plný mladých dravých profesionálov. Za šéfa pobočky v Chicagu vymenuje agenta Melvina Purvisa (Christian Bale), ktorého veľkou túžbou je dostať Dillingera aj s jeho kumpánmi. Dillinger si s ním však iba pohráva. Purvis presvedčí Hoovera, aby do jeho tímu povolal aj skúsených starších agentov, inak nemá šancu. John Dillinger sa zamiluje do mladej Billie Frechetteovej (Marion Cotillardová). Keď po zatknutí musí pred súd, najme si toho najlepšieho advokáta, ktorý zariadi, aby ho neodviezli do inej väznice. Dillingerovi sa opäť podarí utiecť a znova vykráda banky. Purvis svoj boj nevzdáva a stále sa ho snaží nájsť. Je mu jasné, že to nebude ľahké. Dillingerovi je v Chicagu už trochu tesno a so svojimi kumpánmi vyčíňa aj v iných mestách. FBI je im však na stope. Keď pri lúpeži postrelia jedného z bandy, Purvis krutým spôsobom získa od umierajúceho informácie, kde sa Dillinger schováva. Pripraví veľkú akciu, aby ho dostal. Dôjde k obrovskej prestrelke a prenasledovaniu v autách, muži umierajú na oboch stranách. John Dillinger je jediný z partie, kto prežije. Purvis je presvedčený, že jedného dňa sa do Chicaga vráti, pretože tam žije dievča, ktoré miluje. Lenže Dillingerovi je jasné, že Purvis ju veľmi dobre stráži... (TV JOJ)

Lachtaan

Jako milovník gangsterek z období prohibice jsem po delší odmlce narazil na perfektní příspěvěk mezi ty, jež můžu považovat za kvalitní. Z tvorby Michaela Manna jsem toho prozatím moc neviděl, přesto mohu konstatovat, že pro toto téma má cit a když posbírá herecké jistoty, jakými bezpochyby Bale a Depp jsou, tak máme vyhráno. Cením také faktu, že jsem snad teprve podruhé v životě viděl Johnnyho bez sebelehčí masky. Být opačného pohlaví, tak ho s touhle vizáží naprosto žeru. [viděno na Netflixu 6.3.2020] ()

Micro41CZ

V mnoha aspektech podobné Nelítostnému souboji: koncept ikonické záporné osobnosti vs ikonický kladný charakter (chvílemi nevíte, komu fandit a jestli si náhodou role neprohodili), naturalisticky autentická kamera, jež působí někdy skoro jak home video, pocit, že se může stát cokoliv. V mnoha aspektech podobné Veřejnému nepříteli: zločinec jakožto výrazná inteligentní osobnost, která si s okolím pohrává a dominuje mu, zvraty ve formě vězení/útěk z vězení atp. Samo o sobě je to pak v prvé řadě herecký koncert v podání Deppa a Balea (opět Depp o chlup lepší, a ať si říká kdo chce co chce, i Baleův skromný styl "ne"herectví jednoho výrazu působí sakra dobře, když má někdo charisma, jde to samo), který je zahrán na jedničku. Mann umí navodit atmosféru, která se zaryje pod kůži, i tak filmu chybí výraznější dějové momenty či zvraty. (Ony tam jsou, ale člověk s nimi počítá a vše se děje v rámci nepřekvapivých mantinelů.) Celkově film baví (až na občasné hlušší sekvence, ale nebrzdí to nijak extrémně), ale nedaří se mu natolik strhnout a uchvátit jako zmíněný Nelítostný souboj. Váhám mezi 4 a 5, ale protože existuje od stejného režiséra velmi podobný film, který je lepší, dávám gangsterce z třicátých let zasloužené 4*. ()

uhlajz

Nudné pasáže se střídají s ještě nudnějšími, do toho sem tam slušná scéna. To opravdu není to, co jsem čekal od filmu, na který se těším půl roku... Na druhou stranu musím ocenit to, že se tvůrcům opravdu povedlo i díky skvělému Deppovi to, že Dillinger vypadá jako velký sympaťák. Na rozdíl třeba od Veřejného nepřítele č. 1, kde jsem s hlavní postavou moc nesoucítil:-) ()

marvan

Na jedné straně gangster, na druhé zkušený vyšetřovatel a přestože stojí proti sobě, jsou to v jádru stejné charaktery. Je to obdoba westernového souboje, kde motivací hrdinů je čest. Začátek 20. století zvěstuje konec těchto romantických desperátů a nástup úřednických solitérů bez vášně a bez duše. Mann je v jádru právě tím staromilským romantikem, tesknícím po starých dobrých časech, kdy muži byly opravdovými muži a ženy bohyněmi. Postavám všech jeho filmů nelze upřít jakousi vznešenost. ()

rudeboy

POMOv komentár podľa mňa výstižne charakterizuje tento film. Naozaj je veľkou škodou, že Baleova postava nedostala viac priestoru v súkromnom živote, aby sa mohol komplexnejšie "vyfarbiť" jej charakter. Takto sa duel medzi Dillingerom (Depp) a Purvisom (Bale) ochudobnil o úroveň zápasu o divácku priazeň a sympatie, pretože proti sebe tu nestoja dvaja rovnocenní ľudia, ale človek (Depp) a profesia/zamestnanie/inštitúcia (Bale). Najväčšími plusmi Verejného nepriateľa sú podľa mňa Johny Depp a dokonale vytvorená atmosféra USA 30.tych rokov. ()

Raven0

Ono to není tak zlé, jak jsem čekal. Jenže... Divák si prostě neustále drží k filmu odstup. Celý děj působí chladně a odtažitě... Co mě bavilo, byla nejednoznačnost postav, kdy divák dlouhou dobu neví, komu fandit... Deep byl fajn, Bale dostal na můj vkus málo prostoru. Na kameru si stěžovat nemohu, působí vcelku originálně. Nakonec z toho je nadprůměrná gangsterka. Na špičky žánru však prostě nemá. ()

LadyDevil

Čekala jsem od toho víc. Johnny byl sice skvělej - scénka, kde si na policejní stanici prohlíží svoje fotky a prohodí k okolním chlupatým, jaký je skóre zápasu, nemá absolutně chybu..jeho "parchantský" očka, vtípky, který hází v rozhovoru s novináři..paráda:-) Problémem je ale to. že všechny vypsaný klady jsou jediný. V podstatě celej film o stířlečkácha a honičkách v autě, s nemastným Balem a žádná velká pointa..chyběl mi okamžik, kterej by mě opravdu vzal, zacloumal se mnou. Konec se sice povedl, ale přesto zůstává pocit, že nebyl využitej potenciál a mohlo se to všechno natočit líp, nehledě na kameru, která mi taky moc nesedla. Takže hvězdy hlavně za Johnnyho:-) ()

wer4

Nekonečne dlhé váhanie medzi 3 a 4* .. bola som pripravená na "chlapský" film, ale aj ten sa dá natočiť pútavejšie. Nejde o to, že je to jednoducho celé zle, ale nie je to celé dobre a to je hlavný problém. Striedanie výrazne dobrých scén s desnou nudou filmu veľmi nepomohlo a keby nebolo scén s Deppom a Cottilard, tak by som tento film zaradila medzi najväčšie sklamania v poslednom období. ()

Beky

Mann už mě nebaví!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ale vůbec!!!! To že dokáže natočit film snad i na foťák mně už nepřijde zajímavý, ale úchylný a film se zrnitým obrazem v nočních scénách neni realistický, ale naopak nerealistický!! Jedině zvuk je opět fantastický, který podtrhuje atmosféru reálna opravdu reálně!! Scénář je mizernej a děravej jak roztřílenej gangster, nebavil mě, Bale opět hraje Terminátora, ale kupodivu je naplátně strašně málo a nepůsobí vůbec tím velkým detektivem, který má zájem dostat někoho, kterej škodí a je zlej a hnusnej....sakra, vždyť on je mnohem víc sympatickej než ten polda??? Prostě Bale špatně, Depp nic extra, protože to není extra role!! Bohužel, já se tak nudil, že jsem to nedokoukal a k filmu se vratil až druhý den, i nevyrovnaná hodnocení svědčí o tom, že něco není v pořádku a to že někdo natočí jednu dobrou přestřelku...tak to snad kvalitní film nedělá!!! Jednou větou: Uprostřed filmu je chyba, když Depp přijede v autě na křižovatku, jsou skrz okno vidět vojáci, pak je záběr na celou křižovatku a vojáci tam už nejsou vidět. ()

Redi

Tady už bylo vše řečeno... děsná kamera, děsný vteřinový střih (to je teď nějak v mödě, aby člověk z té akce nic neměl nebo co?), hrozný Ch.Bale... a délka... to tímto u mě dělá zklamáním roku. 50% ()

ivan bohatyr

Vynikajici film, Johnnymu to fakt sedlo a on je vybornej herec, tady nejoblibenejši. Myslim tato doba je na filmy ideálni, dlouhé kabáty, krásné ženy, auta a rozmach zbraní při vynalezení automatu, který má ten nezaměnitelný kulatý zásobník. Některé scény byly opravdu nezapomenutelné, jak se šel projit po policejnim odděleni, nebo v kině podívejte se doprava, doleva... a konec uplně nejlepši. I přes to, že hrál Depp padoucha, asi každý mu fandil. Ale na můj vkus až moc lehce utíkali z vězení a ze začátku byla policie uplně bezmocná. ()

PierrevanH

Asi by se dalo odpustit, že příběh není žádné zajimavé veledílo i že hlavní hrdinové mohli mít ještě víc proklesné postavy, a to zřejmě proto, že film těží ze skutečných událostí, takže asi nešlo děj moc překrucovat. Očekával jsem galapředstavení a psychickou přestřelku dua Depp x Bale, ale ta se bohužel nedostavila. Co naopak musím pochválit, jsou všechny scény, kdy se střílí ať už přestřelky či loupeže, vše vypadá realicticky a napínavě, neboť střelecké hody Mann ovládá skvěle. Hodnocení tři* a půl. ()

mickyreed

První polovina filmu na plný počet nemá. Nicméně ... ve druhé polovině již začíná atmosféra řádně houstnout. A závěr byl tak napínavý, že více to snad ani nešlo. Mann dokázal svou velikost. Depp, Bale a Marion Cotillard potvrzují své umění :) ... když tak premýšlím ... nikdy mě více nemrzela smrt padoucha, než u tohohle snímku. ()

kurcatovium

Nakonec dám čtyři, i když jsem váhal, jestli by nestačily tři. Film doplácí hlavně na svoji délku. Akční přestřelky jsou fajn, ale místy Veřejní nepřátelé klopýtají díky vysloveně nudným pasážím. Po sestříhání na hodinu a půl by to mohla být vpravdě povedená gangsterka. Takhle je to pořád slušné, ale vzhledem k celkové rozbředlosti nijak ohromující. A ani výborná hudba to nezachrání. ()

lennyd

Bankovní lupiš John Dillinger (Johnny Depp) má zvláštní pověst. Ačkoliv je jeho činnost odsouzeníhodná, je prostými lidmi obdivován - pro svoji odvahu postavit se bankovním korporacím, státu i vládě. Jenže jeho skutky nejsou po chuti policejním orgánům, a tak je vybudován nový úřad pro vyšetřování činů, které přerůstají hranice jednotlivých států - Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Jeden z jeho detektivů, Melvin Purvis (Chrisian Bale) bere polapení Dillingera jako svůj osobní úkol, a neváhá využít i Dillingerovy přítelkyně (Marion Cotillard), jen aby svůj úkol splnil ... Někdy mi přijde, že Michael Mann je snad placen od minuty - všechny své filmy natahuje na neuvěřitelné délky. Což by sice nevadilo, kdyby se celou dobu "něco" dělo - ale stejně jako v Miami Vice je i ve Veřejných nepřátelích spousta hluchých míst, při kterých má divák co dělat aby neusnul. Nutno ale podotknout, že oproti Miami Vice se Michael Mann vrátil ke svým kořenům, ke hře na kočku a myš - i když k Nelítostnému souboji mají Veřejní nepřátelé docela daleko. Ale jinak potěší skvělé zpracování 30. let, při kterém jsem si zavzpomínal na podobně laděné (i když trochu naopak) Neúplatné. Po herecké stránce jsem trošinku zklamán výkony obou hlavních představitelů (Depp se drží trochu zkrátka a Bale bohužel nedostal tolik prostoru) - a tak si jen představuju, jak by film vypadal, kdyby si své role vyměnili..? ()

noriaki

Trochu zdlouhavý snímek o legendárním americkém gangsterovi. To co se Mannovi povedlo v Nelítostném souboji, tentokrát vůbec nezvládl. Mezi ústřední dvojicí to nejiskří a místo napětí se stupňuje nuda. S Deppovou postavou jsem se vůbec nesžil a celou dobu mu přál popravu z rukou Christiana Balea. Film je natočený na digitální kameru, což mu sice propůjčuje vzezření laciné evropské minisérie. Jestli je to dobře nebo ne, to záleží na vkusu. Já jsem z toho byl trochu rozpačitý. ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (viac)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (viac)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (viac)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (viac)