Rise of Footsoldier sleduje neúprosný rozkvět Carltona Leache jednoho z nejobávanějších fotbalových chuligánů, který se dostane až na místo samotného člena známého gangu kriminálníků, kteří jsou jedni z nejobávanějších od Londýna až po Essex od začátku osmdesátých let až po konec devadesátých. (oficiálny text distribútora)

Maynard.

Velice nenápadný kousek, na který sem narazil úplnou náhodou. O filmu jsem nevěděl vůbec nic, asi sem jen tušil, že se bude točit okolo anglických chuligánů. Jo, začátek přesně naplnil moje očekávání, ale rvaček mezi fanoušky tam bylo málo a hlavně jen z kraje filmu. Pak se film uplně změní ani nevím jestli k lepšímu nebo horšímu, ale každopádně k ostřejšímu - vyhazovačské rvačky, sex, drogy, zbraně, gangstři a mafiáni. No prostě totální peklo. Film je super v tom, že je vyprávěn hlavním hrdinou a navíc je film parádně sestříhaný, takže mi chvílema připadal jako Trainspotting nebo Sbal prachy a vypadni. Chvílema sem teda musel odvracet zrak, páč některý bitky byly vážně vostrý, ale nejhorší byl asi výslech tureckejch mafiánů, bléé. Tohle rozhodně stojí za skouknutí, ve svém kategirii jeden z těch hodně dobrých! A abych nezapomněl, tak je to base on true story, čemuž se chvílema nechce ani věřit... /2.skouknutí/. A tu jednu hvězdu přidávám. A dobře dělám, páč tohle se vážně povedlo a zaslouží si to plnou palbu. První ple filmu je doslova strhující, fakt parádně natočený vzestup jednoho borca, ze kterýho se stane obávaný mafián. Od druhý půlky film malinko ztrácí na tempu, páč se v něm objevují nové postavy, které sice mají co říci, ale už to není takový jako představovačka hlavního hrdiny. Oproti např.Hooligans je tohle parádní jízda, která bude bavit pžíznivce násilí a drog :o))) Tak proč tomu sakra dávám plnej? :o)) ()

kapsomut

Mám rád životopisné filmy. Navíc tohle je výborný kousek, který se hned po shlédnutí řadí mezi mé velice oblíbené filmy. Docela brutální scény i na mě. Navíc Ricci Harnett to zahral nepředstavitelně! Neuvěřitelné, jak jsem mu to věřil. Jasných 5* a 92%! --- "Paranoia is what keeps me alive. I'm taking no chances. Every room in my house is armed. You break in and I'll bathe in your fucking blood. And if one day my time is up. Let me say to you: I'm just gonna sit and beg for my life... well, then you're some sort of cunt." ()

castor

Z fotbalového chuligána mezi gangstery, kteří se nebojí vzít do ruky mačetu, sekyru, bouchačku nebo třeba kráječ na pizzu. Tenhle ostrý kousek začíná jako biografie Carltona Leache, reálné postavy spojené s násilím ve jménu klubových barev i s britským podsvětím. Tomu se brzy dostane podstatně výraznější prostor, protože naše agresivní hovádko stoupá na samotný vrchol systému, jehož nikdo z nás nechce být součástí, protože slitování je v jejich světě známkou slabosti. Jeho pestrý život diváka zajímá, stejně jako řady postav, se kterými se postupně setkáváme. Fotbal, rvačky, první žena, kšeftíčky, první milenka, velké peníze, heroin, druhá žena, steroidy, hodně násilí, hodně děvek, hodně krve, hodně motherfucker language. Tvůrci nás ve zběsilém tempu nenechají příliš vydechnout, v druhé polovině se víc soustředí na Leachovy kumpány a jejich postupné ztráty soudnosti, nechybí napětí, dravé scény, intenzivní atmosféra. Prakticky neznámí herci jsou velmi přesní a přesvědčiví, režie je dynamická, nicméně druhá polovina si zasloužila krapet větší péči. Přesto velká spokojenost. ()

*CARNIFEX*

Trochu mi trvalo kým som si zvykol na tie nesympatické, britské ksychty a tú za mňa extrémne hrôzostrašnú formu spracovania. Buď som mal zlú verziu, alebo to ozaj pôsobí, ako nejaké kurevsky lacné, TV spracovanie. Každopádne, i keď nie som veľmi prívržencom takýchto filmov (gangy, drogy, kurvy, honenie si ega, kokotiny, sračky a omáčky ..) na “Rise of The foot..” sa pozerať dá, pôsobí násilným a špinavým dojmom, čo u podaktorého diváka bude stačiť, aby udelil nadpriemerné hodnotenie. Dejová linka však moje vnímanie nijak extra nezaujala, spracovanie ma taktiež neohúrilo, pričom nebyť tej násilnej formy, asi by ani nebolo načo pozerať. Takže z tohto hľadiska a dôvodu, určite nad-priemer, inak príbehovo absolútne tuctová záležitosť. ()

swe

A kdyby jich náhodou bylo víc, vždy pomůže má dobrá kamarádka, má železná tyč!! Předně je nutno říci, že nejde o chuligánský film! Pojednává sice o životě westhamské chuligánské legendy Carltona Leache, ale hromadné pěstní řežby potěší oko diváka pouze v prvních dvaceti minutách, dál už jen monitoruje Carltonův postup v hierarchii londýnského podsvětí, boje s konkurencí a osudy jeho nejbližších přátel. Rise of the Footsoldier zobrazuje podsvětí velmi realisticky, se vším co k tomu patří: drsný slang, podrazy, drogy, štětky a hlavně pořádná dávka krve a násilí. Film je řemeslně velmi dobře zvládnutý, ale absolutní pochvalu si zaslouží všichni zúčastnění herci (v čele s Ricci Harnettem), jejich výkony byly bombastické! Určitě jeden z nejbrutálnějších filmů a to nejen ve svém žánru. NIC PRO SLABŠÍ POVAHY! ()

• Snímek byl natočen na motivy autobiografické knihy "Rise of the Footsoldier" od Charltona Leache. Film tak popisuje skutečné události. (Saur.us)
  • O skupině fanoušků Inter City Firm vypráví i film Hooligans (2005), který je hlavně pohledem do života anglických fotbalových chuligánů. (JardaBauer)