Špinavá hra

• Veľká Británia Play Dirty

Severní Afrika, 1942. Ofenziva nacistického generála Rommela uvízla na mrtvém bodě a Britové se pod Montgomeryho velením připravují k protiútoku. Plukovník Masters vede speciální jednotku pro sabotážní operace, která dosud nebyla příliš úspěšná. Brigádní generál Blore mu však dává poslední šanci, když mu Masters předloží fotografie hlavního Rommelova skladu pohonných hmot. Masters vyšle jednotku sedmi mužů, aby provedla nebezpečný výpad 400 mil za frontovou linii, kde hluboko v nepřátelském týlu zničí německé zásoby benzínu. Blore nicméně trvá na tom, aby jednotku vedl někdo z vnějšku. Volba padne na kapitána Douglase a malá jednotka se vydává do pouště. V průběhu akce však dojde ke změně plánů ústředního velení... Film Špinavá hra byl volně inspirovaný akcemi Long Range Desert Group, jednotky vytvořené v severní Africe během druhé světové války k průzkumu bojem a sabotážním akcím v týlu nepřítele. Snímek, který v mnoha ohledech vybočuje z dobové konvence heroických válečných filmů, bez příkras a s nebývalou autenticitou ukazuje, v jakých nelehkých podmínkách museli britští vojáci plnit své úkoly. Nejde jen o boj s nepřítelem, ale i o boj s rozmary počasí, s obtížným pouštním terénem a v neposlední řadě se vztahy uvnitř jednotky. Přesvědčení, že válka je ve své podstatě špinavá hra a zločinný podnik, se autoři filmu drží až do samého konce. (Česká televize)

BigBang

Moc mě to nebavilo, v hlavní roli herec na dnešní očekávání příliš pomádový, ale ještě to není zase tak moc staré, aby to žilo jen z nostalgie. Hlavní dojmy: - krásná terénní auta v poušti, - vyrobeno ještě v době bělošské: Afrika plná bělochů a jimi plně ovládaná. ()

josieaddms

Tenhle film už není jenom galerií všech Caineových předností a talentů, ale dost zajímavou sondou do této doby. Rozhodně netradičně podaný film o válce, o jednotce, o happyendech a celkově o vojácích. Tohle se rozhodně vyplatí vidět i člověku který v zásadě není fanda válečných filmů, jako například já. Ovšem tohle je něco trošku jiného. Nečekejte kladné postavy, sentimentální děj, ani finální rozuzlení. Tenhle film je pěknou a strašidelnou hříčkou. ()

Inozuka

Nádherně nekorektní film o špíně války. Banda lumpů ve službě ještě větší bandy lumpů v lampasech. Ta samozřejmost při všem tom zabíjení mi trochu připomínala Takeši Kitana ve filmu Brother. Pražádná morálka a smysl pro cynicky černý humor. Bavilo mě moc. Když odhlédnu od filmové nadsázky, je tam jasná inspirace akcemi SAS a LRDG v Africe za 2. světové války. ()

markotter

Banální příběh ale tak výborně zrežírovaný a zahraný všemi protagonisty, že to vůbec nevadilo. Daleko lepší než hrdinské eposy, kde síla kamarádství překoná nejednu překážku. Tady nebyl kamarád nikdo s nikým, etika šla do háje, ale člověk z toho mohl cítit, že takhle to asi ve válkách chodí. Prostě špína. ()

marlon

Netradičný britský "postesk" za vojnovou kampaňou britskej koruny v severnej Afrike počas druhej svetovej vojny. Z pohľadu niekdajšej imperiálnej mocnosti nie celkom nelogický, ak vezmeme do úvahy zúžený priestor pre bojové vystúpenie jej ozbrojených zložiek v čase tak prestížného merania síl, akým svetová kataklizma (žiaľ) rozhodne bola. Púštne diaľkové skupiny neboli údernými či prepadovými jednotkami operujúcimi v štýle commandos v týle nepriateľa a ich úlohou nebol ani priamy boj, vykonávali "len" hliadkovú a prieskumnú činnosť. Za to sláva, ktorá sa im dostala, bola nebývalá. Akútny nedostatok "správnych" hrdinov sa však v obdobiach zúfalstva a národnej tragédie často kompenzuje ich vyrábaním a "vhodnou" úpravou. Film našťastie neskĺzava do propagandistickej roviny a je ideologicky zdravo odľahčený, aj preto pôsobi tak verne. Je význačný niekoľkými dlhými a strhujúcimi akčnými scénami, ktoré sa odvíjajú bez toho, aby boli prerušované dialógmi. Suchá strohosť, cynizmus a šarm netypických hrdinov sú jeho hlavnými prednosťami a ani zopár zbytočných logických prešľapov vo finiši nemôže ubrať nič z jeho čara. Inšpirácia Aldrichovým snímkom je očividná, napriek tomu možno "Play Dirty" považovať za ďaleko vydarenejšiu variáciu "špinavcov" a to najmä pokiaľ ide o antivojnové vyznenie a historickú autentickosť. A aká špinavá hra? To je vojna, určovaná mocenskými prioritami, v ktorej neplatia žiadne pravidlá! Vždy tomu tak bolo, je a aj bude! ()

karlee

Strohý popis akce bez nějakého většího psychologizování by mi teoreticky měl vyhovovat, ovšem místy je to trochu zdlouhavé. Taky škoda, že ve třetině filmu rozbijí vysílačku, která předtím hraje parádní německé a italské šlágry. Ale konec slušný (bohužel ne těch 20 minut před ním, tam jsem tu logiku příběhu nebral), ()

subic

Jestli chcete přežít, dívejte se, poslouchejte a mlčte, hraju bezpečně. Zajímavý válečný film ze severní Afriky. Blonďák Michael Caine měl tehdy 35 let. 70% ()

mikhail

Jeden z najlepších vojnových filmov aké som kedy videl. Nie je to klasický vojnový veľkofilm. A to je len dobre. Dej sa odohráva okolo zvláštnej partie vojenských aj nevojenských indivíduí poslaných na zaškodnícku akciu do týlu nepriateľa počas 2. svetovej vojny v severnej Afrike. Vtip, akcia, majstrovská réžia a herecké výkony zabezpečia, že sa divák pri jeho sledovaní určite nebude ani chvíľu nudiť. ()

Hawaj

Dost zajmavej film o jiný bandě špinavců tentokrát v africké poušti. Film je skvělý a nemilosrdný až do konce. Žádné plané hrdniství, klišé nebo melodramata. Kdekdo by měl v současnosti problém natočit něco tak dobrého. Dost možná je to jeden nejpravdivějších filmů o válce. Akorát nevím proč, ale všichni jsou zajímavější nebo hrají líp než Majkl Caine. ()

tatopulos

Film byl pro mě velkým zklamáním čekal jsem minimálně něco jako Kam orli nelétají nebo Zvláštní jednotku s Lee van Cleefem https://www.csfd.cz/film/90840-zvlastni-jednotka/komentare/ Konec vyzněl jako plácnutí do vody- nějak se nám to nepovedlo, uděláme alespoň konec překvapující. Nerozumím tomu, že Zvláštní jednotka má dost nízké hodnocení a Špinavá hra celkem vysoké.Film se snažil být drsný, ale působil na mě jako když místo normálního mýdla použiju mýdlo na praní- mýdlo jako mýdlo, všichni se přece myjí a umírají a přirozenost je přece přežít a my jsme tady všichni drsní chlapáci. ()

g.laudeo

Převratnost ve své době zřejmá (špinavá realita války, v níž je hlavním motivem splnit úkol a přežít), sama o sobě však nestačí. Rozvleklé, rozvleklé. Konflikt mezi hrdiny neoriginální. ()

Gortyna

Filmy z konce 60. a začátku 70. let by měly mít kategorii samy pro sebe. Samozřejmě to je nostalgie, ale mně se zdá, že tehdy filmové umění jako celek dosahovalo vrcholu. Minimálně se proporcionálně netočilo tolik hovadin jako později. Některým přátelům tady se to zdálo rozvleklé, zdlouhavé. Hodnocení filmů je i generační záležitost . Nikdy mě neuchvátily prvorepublikové filmy ani filmy z 50. let (ty ostatně mohou uchvátit recesistu nebo duševně nemocného). A tak chápu, že filmy z 60. let nenadchnou dnešní třicátníky. Nicméně - Špinavá hra byla čistá nádhera. ()

maraHCV

Průměrný válečný snímek,Michael Caine sice dodává lesk ale film je minutu od minuty nudnější,samozřejmě až na poslední scenu s vlajkou která to bohužel nezachrání... ()

pafka

Jeden z tech, co me neoslovil. Vyprava byla mizerna, odvypravene nezajimave a rekl bych az nudne. Napeti snad az v poslednich 20 minutach. Herecky nezajimave, nevtahlo vas do deje, bylo vam vsechno jedno a nakonec taky tady hodnoceni. A podle toho vypada. ()

Gor'seye

Na rozdiel od iných, ja tento film nepovažujem za variáciu na Tucet špinavců - okrem pár momentov to nemalo spolu nič spoločné. A určite to bolo lepšie ako Tucet špinavců. btw. dosť dobrý záver ()