Smrť čaká všade

• Slovensko Smrť číha všade (viac)

Ak je vojna peklo, prečo sa toľko mužov hlási do armády? V čase, keď armády netvoria regrúti ale dobrovoľníci a muži sa hlásia do vojenskej služby dobrovoľne, je adrenalínové prostredie bojiska silným a neodolateľným lákadlom, často priamo závislosťou. Napínavý príbeh elitných vojakov, ktorí majú jedno z najnebezpečnejších povolaní na svete - uprostred bojov deaktivujú bomby. Keď sa velenia špičkového pyrotechnického tímu ujme nový seržant James (Jeremy Renner), prekvapí svojich dvoch podriadených, Sanborna (Anthony Mackie) a Eldridgea (Brian Geraghty), a priamo uprostred bojov v uliciach mesta ich vtiahne do smrteľnej hry. James sa chová tak, akoby si neuvedomoval, že môže zomrieť. Kým sa obaja muži snažia svojho nového veliteľa udržať pod kontrolou, v meste okolo nich sa rozpúta absolútny zmätok a Jamesova skutočná povaha sa ukáže spôsobom, ktorý všetkých z nich navždy poznamená. (TV JOJ)

TomikZlesa

Mnoho povyku pro nic ? Film o ničem a zároven o všem. Prakticky žádné gradace, silný příbeh ani pořádný zvrat. Našlo by se nekolik hloupých momentů, ale fakt že sem při filmu byl hodně nervozní, napjatej a s hustý atmosféry me až mrazilo to nepoznamenalo. ()

Crawler-D

Smrt možná čeká všude, ale v devadesáti procentech to je jen nemístné strašení. Víc bych ocenil, kdyby hlavní postava James byl "obyčejný pyrotechnik", a ne člověk, který má pocit, že život už nikam dál nevede, a tak je vlastně jedno, kdy umře. Takhle totiž ze sebe dělá moc velkýho macha a hrdinu, a film tak přichází o civilnost, se kterou je jinak natáčen. Drama totiž nepřichází ze situace, z toho, co musí pyrotechnici dělat, z nesmírné odpovědnosti a strachu, které v jejich profesi panují, ale nedějový scénář si právě vypomáhá tím, že se James chová jak blázen a dramatické momenty sám vyvolává. Sám svého neštěstí strůjce. Bez toho by Bigelow obyčejného pyrotechnika v obyčejné situaci asi tak zajímavě zachytit nedokázala, co... ()

C0r0ner

Z mojí krátké armádní zkušenosti můžu říct, že tenhle film je reálně úplná blbost. I když by byl ten pyrotechnik nejlepší na světě, tak by ve vojsku dlouho nevydržel, kdyby neposlouchal rozkazy. Nicméně je to dost strhující film z dost aktuálního prostředí, který vypadá maximálně realisticky. 85% ()

Wormboy

Bud som to nepochopil, alebo to skutocne bolo o bande pyrotechnikov v Iraku, ktori odistuju bomby. Ak som to teda pochopil spravne, potom je pribeh v podstate nulovy. Spracovanie je remeselne v pohode, avsak neprinasa nic nove. No a teda celkove vyznenie filmu je vo mne vyrazne negativne, jednak kvoli pribehu, ktory sa tu nechadza, jednak kvoli tahaniu divaka za nos slusnym obsadenim (pricom zvucnejsie mena sa vo filme objavia dokopy asi tak 12 minut z cisteho casu) a jednak kvoli prehnanej dlzke a nic neprinasajucemu spracovaniu....Vyvstava preto vo mne otazka, ci ludia co to tu hodnotili videli ten isty film ako ja. ()

danecek24

67. Zlatý Glóbus za rok 2009 - nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Kathryn Bigelow, Nejlepší scénář - Mark Boal ()

pakobylka

Prostředí a podmínky obtížné práce pyrotechniků v Iráku jsou od první minuty vylíčené velice realisticky - a to za vydatné podpory ruční kamery, takže po formální stránce je od začátku všechno v naprostém pořádku. Jenomže autentičnost dostává částečně na frak v okamžiku, kdy se na scéně objeví hlavní hrdina - sólista, který nebere ohled na nikoho a na nic a zneškodňuje si nálože pěkně po svém. A je mu jedno, že ohrožuje nejenom sebe, ale všechny, kteří s ním jdou do akce a kryjí mu záda. Moc ráda bych věděla, jestli americká armáda opravdu funguje na takových principech. Nedokážu posoudit technické detaily - například jestli je normální, že pyrotechnik kope do kufru vozidla, který mu nejde otevřít - když ví, že v něm mohou být nastražené nálože. Ale že zahodí sluchátka a zvysoka kašle na svoje spolubojovníky - to už je na pováženou ….. Nicméně potom - naprosto bez varování - vejde znovu na scénu smrt, opravdová a lhostejná, se samozřejmostí, která vyráží dech. A snímek má najednou palebnou sílu ostré munice a míří přímo na srdce, dokáže vtáhnout do děje s razancí, která je nezměřitelná. Takže ve výsledku je úplně jedno, jestli je jeho první třetina - možná úmyslně (?) - tak trochu ve stylu nereálného akčního hrdiny Johna Ramba, protože celek prostě funguje. Smrt, která opravdu čeká všude, není dokonalá, ale má hutnou atmosféru, která nakonec s přehledem přebije všechny nedostatky a umlčí veškeré výhrady - a proto může být bez jakýchkoli pochybností kromě jiného i poctou americkým vojákům - pěšákům z iráckého tažení. Ať už na samotnou invazi Spojených států máte jakýkoliv názor. ---------- Dodatek z 2. 10. 2015: Víte ... kdybych ji posuzovala znovu - nepředvídatelnou, všudypřítomnou, trpělivě čekající Smrt, asi bych jí nedokázala přidělit plný počet hvězd ... bez ohledu na její nesporné kvality. Protože (ač to na první pohled tak nevypadá) představuje prototyp válečného dramatu, který jde na ruku americkému publiku - protože prezentuje ideály, které vlajku hvězd a pruhů už dávno opustily … pokud se pod ní kdy vyskytovaly. Ale nakonec jsem se rozhodla, že s hodnocením pod tentokrát nebudu šachovat. Vojáci neurčují zahraniční politiku, jsou jen jejím nástrojem - a snad alespoň někteří z těch hochů, vysílaných na zahraniční mise, věří svému poslání. Nicméně dle mého soudu o něco pravdivější pohled na novodobá válečnická dobrodružství US Army poskytuje kupříkladu snímek "V údolí Elah" (2007). ()

Flynn

Klobouk dolů před Kathryn Bigelow, že je ženská schopná takhle syrově podat dění a psychiku vojáků v Iráku. Ačkoli dějově se ve filmu vpodstatě nic extra neděje, člověka to stejně vtáhne a kouká, jak se pár chlápků od sebe může ve stejné situaci lišit. Jeden počítá dny do konce a druhý si užívá každodenní adrenalin s psychovýrazem ve tváři. ()

gabin(a)

Bravo TV Barrandov! Bravo Kathryn Bigelow! Bravo všichni! Film bez tzv. hvězd (hvězdy Ralph Fiennes a David Morse tu nebyli za hvězdy, tím myslím v hvězdých rolích, ne výkony). Obsazení pro mě neznámými herci považuji za největší plus, hrát hlavní roli obvyklí akční hrdinové nebo Pitt, di Caprio, Cruise či jiné současné hvězdy, těžko říct, jak by to dopadlo....Asi taky dobře, je to dobrá role a oni jsou dobří herci. Jenom si tam nedokážu představit Woody Allena, to bych se fakt bála o celou zeměkouli. Zkrátka to byl geniální tah, dodávající filmu asi největší dávku autenticity. A samozřejmě kamera. Perfektní! Líbí se mi, že je film téměř dokumentární, má autentickou atmosféru, nestraší tu žádná love story, dobráči a zláči, hurávlastenectví a patetické projevy. A nemůžu nenapsat, že bych v životě neřekla, že to natočila žena! Film jsem neviděla od začátku, vlastně jsem na něho zapomněla, kvůli havárii polského prezidentského speciálu, o které jsme se dozvěděli až ve večerních zprávách, a protože jsme v Polsku žili a máme tam přátele, tak mě to sebralo ještě víc než zpráva o "normální" letecké katastrofě. Po zprávách na ČT 24 jsem asi v půl desáté přepínala a najednou vidím v info na obrazovce nápis "Smrt čeká všude", ještě si říkám: "a dneska nejvíc v Katyni", a pak jsem si vzpomněla, co to je a že jsem to chtěla nahrát. Moje vnímání filmu bylo dost ovlivněné, tím, co se stalo, pročítala jsem internet apod., ale na mém názoru na jeho kvalitu to nic nemění. Musím ho vidět znovu, jednak celý, druhak už vím, jak to dopadne, takže se nebudu jen třepat, kdo co přežije a třeťak je to film, který prostě víckrát vidět můžu. ()

agathon

S odřenýma ušima jsem se probojoval na čtyři hvězdičky a upřímně moc nechápu celý ten poprask kolem filmu... resp. asi ho chápu až moc dobře, ono je to totiž tak trochu nic proti ničemu - dost akce, citlivý hrdina (i když to nepřizná), typicky americký "buddy" vztah mezi hrdiny, tak akorát špetka morálního soudu nad současností, ale v závěru jen jedno veliké pokrčení rameny. ten film hrozivě korektní a ani za mák nejde na dřeň představovaným problémům - i přes veškerou otevřenost k mnoha traumatizujícím faktům války v Iráku (a je to vůbec ještě válka, není to už spíš adrenalinový sport pro partu bláznů - se šátky a helmami - jakási postmoderně zvrhlá vybíjená s civilisty?). Velmi podobné notě šel daleko působivěji, razantněji, méně prvoplánově a naprosto autenticky "po koulích" Andrizziho sestřih Krátké filmy z Iráku. ale i když si o filmu samotném myslím různé věci, nejvíc mě zarazila úplně jiná věc: tah českého distributora, který se rozhodl nasadit film do kin až takřka rok po jeho premiéře v USA a necelý půl roku od jeho uvedení na náš dvd trh, je skvělou ukázkou české distribuční předposranosti, kterou si sice umím vysvětlit, ale připadá mi vyloženě trapná. ()

Andre3000

Tak tohle pro mě je asi největší zklamání ze všech filmů co jsem viděl a co sem čekal. Pár akcí velmi dobrých a napínavých,a le prostě sem jim nevěřil. pro mě to nebyli vojáci, ale pouze herci hrající ve filmu s často pro mě nepochopitelnými dialogy , které jakoby měli sdělovat jejich pocity, frustrace atd. Hodně scén se mi prostě nelíbilo, bohužel tomu přidal i dabing. ()

zette

Tak ja zazil velke zklamani. Nechapu, jak tento film muze nekdo srovnavat s Cetou?! Sceny s vybusninama jsou sice natoceny velice dobre ( cela rezie filmu je vice nez dobra ), smysl pro detail. Scenar se ale moc nepovedl, postavy taky ne uplne nejlepe vykreslene ( a ze prostoru pro to bylo dost ), dialogy tupe. Prostredi pusobive, byt se tocilo v Jordansku. Jinak jsem se ale dost nudil a nemyslim si, ze to je jen kvuli me lhostejnosti k americke armade v Iraku. ()

PROCESOR

Film, i když je válečný, není plný roztrhaných těl a hraní si s vlaječkou jediné supervelmoci. Zařadil bych ho spíše, jako psychologický a přiznám se, že některý věci mi přišly dost nepochopitelný. Proč po odkroucení mise není, jako správnej tatka se synkem a svoji milovanou manželkou? Protože nemůže, je to droga a on je závislý na adrenalinu. Válka skončila, ale vojáci zůstanou..Chtěli by jste ho za souseda? Je to hrdina, nebo psychopat.... ()

Juto

Kathryn Bigelow vymyslí majstrovské dielo filmu bez trikov, aspoň tých, ktoré sa nedajú odhaliť, a to je samo osebe triumf. Realistické, ale poetické ako diela veľkých majstrov. 9/10 ()

c.tucker

Je to osudový film, kde se chlápek probíjí v Iráku mezi bombami, je to trochu suverén, ale válka se mu dostala pod kůži a neví co s tím má dělat. Velmi zajímavý a originální pohled na válku, žádné moralizování, jen čisté konstatování. Závěr je super. ()

Maty85

Na to, že to natočila paní režisérka, tak to je zatracené dobrej snímek, možná i jeden z nejlepších s touto tématikou. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (viac)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

28.11.2019

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu

17.11.2014

Sepsat celovečerní adaptaci videohry Uncharted není legrace. Na tomhle úkolu si vylámalo zuby už několik lidí, a to včetně Davida O. Russella (Terapie láskou), Thomase Deana Donnellyho a Joshuy… (viac)

Alexander Skarsgård jako vikingský mstitel

Alexander Skarsgård jako vikingský mstitel

15.07.2011

Byl by asi hřích, kdyby mu dříve nebo později taková role nespadla do klína. Stellanův syn a hvězda seriálu Pravá krev se ze všech sil snaží rozběhnout filmovou kariéru. Po Melancholii, remaku Straw… (viac)