Hollywoodské hvězdy George Clooney, John Malkovich a Brad Pitt se setkávají pod režijním vedením Ethana a Joela Coenových (Tahle země není pro starý) v netradiční černé špionážní komedii, v níž ukradený rukopis spustí lavinu neuvěřitelných událostí.  Osborne Cox (John Malkovich) je operační důstojník CIA, který bojuje o přežití. Jeho kariéra i manželství už dlouhou dobu nikam nevedou a Coxe chápe snad už jen láhev alkoholu. Harry Pfarrer (George Clooney) je domýšlivý ministerský úředník, který za zády své ženy holduje internetové seznamce a ve sklepě si sám vyrábí sexuální pomůcky. Za zmínku stojí, že udržuje známost i s nespokojenou Ozzieho manželkou Katie (Tilda Swinton). Když Ozzie definitivně přijde o práci u CIA, rozhodne se ve své slastné nevědomosti napsat vzpomínkovou knihu. Bohužel netuší, že jeho žena si chystá vhodnou půdu pro rozvod a zmocní se rukopisu z jeho počítače. Disk se pak omylem dostane do rukou potrhlé zaměstnankyně fitcentra Lindy (Frances McDormand) a jejího natvrdlého kolegy Chada (Brad Pitt). Oba prosťáčci v tom vidí báječnou příležitost, jak přijít k penězům, ale nenapadne je nic lepšího, než svůj objev nabídnout Rusům. Tím se ovšem spustí řetězec událostí, které ukážou, jak tajné vlastně tajné služby můžou být. (oficiálny text distribútora)

hippyman

zmatené, křečovité, přehnaně komplikované - to se mi honilo hlavou hned po shlédnutí tohoto podivného komediálně-dramatického mixu. na snímku mě vlastně zaujala jen nevšedně ulítlá postava brada pitta; celou dobu jsem čekal, co z toho vyleze a... ono docela zklamání. po přehrání smažte, bratři určitě umí líp! 60% ()

Cappuccino

“Aké z toho plynie ponaučenie ? “ “To neviem pane. “ “Ja hergot tiež nie. “ “Asi už to nabudúce nerobiť. “ “Ale čo sme urobili? “ “To ťažko povedať..“ Tieto záverečné slová vystihujú môj pohľad na film. Päť hviezd nedám kvôli pomerne nudnému začiatku. Štyri nedám kvôli tomu, že ma Coenovci nehorázne sklamali. __ Výber všetkých rolí sadol ako “riť na šerbeľ”. Vyvrcholenie bolo síce zaujímavé, ale viem si ho predstaviť aj úplné inak a samozrejme v lepšej forme. Ťažko povedať prečo niesom úplné uspokojený. Možno to bude vďaka zvláštnemu deju, ktorý má tendenciu uspávať ľudské zmysly až do bodu vankúša. Ale na jedno pozretie neurazí, už len vďaka výborným, hereckým výkonom (áno, aj starý Malkovich). Preberte si to ako chcete. ()

Ruut

UPDATE 2019: Coeni umí fakt i líp.. No hlavní je ponaučení: Už tohle nedělejte :-) ------ Spalte, podpalte, zastřelte, zasekněte sekeru do lebky, vystřelte mozek - jo! A Brad Pitt jede, už zase. Ovšem Coeni fakt umí i líp. ()

-OverLord-

Ujetější komedii s takovým obsazením byste hledali asi hodně těžko. Film, kterej je hodně povedenou parodií na špionážní filmy a obsahuje docela hustý a vtipně šokující scény. Já se bavil. ()

Allien.9

Zkuste mi někdo po tomhle filmu říct, že Pitt neumí hrát!!!XD Když nepočítám roli šílence ve 12 opicích, je to zatím jeho nejlepší výkon... A zároveň nejvtipnější - seladonský sportovec se sluchátky na uších a mozkem sýrové topinky?XD Po herecké stránce prostě není, co dodat. Clooney? Super. Malkovich? Super na druhou. Já osobně Coeny moc nemusím, ale tenhle film (krimi, komedie, drama) se jim vážně povedl ve všech směrech. "OSBOURNE COX...?"XD ()

HAL

Tleskám Coeni. Ne proto že by to byl dokonalý film a brilantní bránicitrhající zábava, ale prostě proto, že po Téhle zemi, oscarovém úspěchu a získání obrovské slávy mězi běžnými diváky dokázali sebrat herecké obsazení snů... a vyblbnout se s ním v antifilmové tragikomedii která je všechno možné, jen ne mainstream. Praštěná mozaika propletených osudů lidí, kteří až příliš často netuší co dělají, ale zato viděli až příliš mnoho béčkových špionážních filmů. Smíchy jsem se zlomil jen ve dvou momentech, typicky Coenovských dlužno dodat, a během filmu jsem si párkrát říkal že tohle je až moc nežánrové a o ničem i na mě, ale... mé pocity po prudce absurdním závěru perfektně vystihujícím celý film jsou veskrze pozitivní. 8/10 ()

Peytl

Naprosto skvělá záležitost, díky chlastu a mé fenomenální paměti (smíchy jsem si stříkl do textilu) se repliky, které pronáší Malkovich, Pitt a Clooney, ozývají nad ránem z pod stolů mých oblíbených podniků vždy, dokud jsem schopen alespoň minimálně artikulovat. Hvězdný návrhář a netvor desetiletí, Malkovich, je bez debat největším bourákem s koulema jak medicinbaly a z jeho úst dostává slovo kurva nový, jiný rozměr. Spojení komedie a dramatu se zde dokonale povedlo a máte-li rádi nejčernější humor, kteří Coeni produkují v množství větším než malém, pak budete spokojeni převelice. Zkrátka a dobře, pokud jednou zvednete telefon a na druhé straně se vám představí někdo, kdo sám sebe tituluje Milosrdným Samaritánem, pak je nad mozol jasné, že budete mít problém ...životy nás všech stojí na maličkostech, nebo-li efekt motýlího křídla po Coenovsku. ()

Javert

Typická, ale přesto něčím jiná coenovka. Rozhodně je to však zábava, která v sobě kloubí komediální prvky alá Lebowski a prvky dramatické (a často až brutální) alá Fargo - tedy přesně tak jak se píše v popisu filmu. Ústřední pětice herců je skvělá (hlavně pak ta mužská část). Pittův přihlouplý cvičitel a jeho ještě blbější úsměv - 10/10. Fuckující Malkovich -10/10. Clooneyho záletník - 10/10. Jediné co mě štvalo byl občas trochu nudný děj. Dialogy musím jako vždy pochválit - byly výtečné. Nemůžu se ovšem zbavit pocitu, jak už to tady někdo napsal, že je to jen takové malé soustíčko před dalším velkým coenovským majstštykem alá Big Lebowski, Fargo nebo Miller's Crossing. 8/10 ()

k212

Studeně satirická óda na lidskou hloupost a průměrnost, kterou si divák příliš neužije, ba naopak hezky ho nahlodá, v extrémějších případech u něj může vyvolávat lehkou nevolnost, že patří ke stejnému živočišnému druhu jako zoufalá snůška kreatur, zde se pohybujících v absurdních situacích, jenž si sami pečlivě -avšak nevědomky- připravují. Coeni dávkují hladinu jízlivosti a necitelnosti promyšleně pomalu, aby se v poslední části stala dramatickým všezakončujícím prvkem. Jsou to tito pánové za kamerou, kteří dokáží svůj film zaranžovat tak, že vypadá jedna velká shoda náhod. A HUMOR nad tím vším ... ten se musí dolovat a hledat, neboť nedostatek nadhledu uvnitř tohoto opusu, musíte vykompenzovat ohromnou dávkou sami v sobě. 80% ()

kingik

Zkrátka geniální film s porcí inteligentního humoru, který tak brilantně dokáží servírovat pouze bratři Coeni. Brad Pitt dokazuje, že když chce, je takřka oscarový a George Clooney se umí odvázat. John Malkovich tu na sebe strhává zaslouženou pozornost a tenhle film se prostě musí vidět, protože je natolik absurdní, až je vlastně geniální, a to už jsem psal na začátku. ()

Šakal

po posledním filmu bratří Coenů ( tahle země není pro starý....) jsem se opravdu těšil na jejich další počin a musím říct, že snímkem burn after reading mě opravdu potěšili! Naservírovali nám opravdu parádní příběh. Konfrontace CIA versus "partička šílenců" zabalená do Coenovského cynismu. Parádní herecké obsazení jemuž vévodí Brad Pitt v roli zaměstance fitcentra( který si tuto roli opravdu užíval) , ale pozadu nezůstali ani ostatní zůčastnění! Místami jsem měl opravdu neskutečné záchvaty smíchu, ale i přes to že jsem se opravdu bavil, člověku neunikne ten vážný podtón,ikdyž je zaobalen v tomto komickém hávu! Nedosahuje to sice kvalit předešlého díla( a nechci je( ani se nedá ) srovnávat) ale rozhodně se tohle dílko bezesporu zařadilo k tomu lepšímu ( u mě ) co Coenovci doposud natočili. dávám poctivé 4* a jsem opravdu moc zvědavý na další jejich počin! ()

Legas

Asi si většina uživatelů CSFD řekne, že jsem padlý na hlavu, ale mě tahle Coenovský taškařice připomínala Četníka ze Saint Tropez. Jednak jde o situační komedii plnou omylů a vtipných náhod, jednak většina herců ( především Clooney, Pitt, McDormand) velice vtipně přehrává. Bavili se herci, bavili se Coeni, bavil jsem se i já. ()

Sobis87

Po přečtení spalte stojí na hraně dvou světů, přičemž do jednoho z nich spadají serióznější filmy Coenů plné mrazivých podtónů, brutality a noirových prvků, a do druhého světa spadají více komediálně laděné počiny, do nichž samozřejmě taky zasahuje cynismus autorské dvojce a její slabost pro proklatě černý humor, ale přesto jde o trochu příjemnější a uvolněnější zážitky než v případě první skupiny. Stejně jako například v Lupičích paní domácí jsou i zde postavy vysoce stylizované, jejich výstupy si v ničem nezadají s teatrálními projevy postav z Bratříčku, kde jsi nebo již zmíněných Lupičů. Brad Pitt jako krapet jednodušší "sporťák" je doslova na zabití, John Malkovich v roli psychopatického agenta naplňuje coenovskou představu o potenciálním zlu, které ale nepotlačuje lidské slabosti. Tilda Swinton si může díky tomuto filmu do filmografie připsat další chladnokrevnou čubku, postava Frances McDormand svou blbostí kazí, co se dá a nebýt jí, spousta špatných věcí by se ani nestala, George Clooney funguje jako komická figurka i jako tragická postava a J. K. Simmons je ohromně vtipnou třešničkou na tomto hvězdném dortu. Podle postav by se mohlo zdát, že si Coeni zadělali na další vtipnou taškařici, ale pravda je někde jinde. Ve filmu se sice objevuje spousta komediálních situací a několikrát jsem se i hlasitě zasmál, ale prostě to, co postavy na plátně provádějí, je v rozporu s klasickou představou o komedii. Ať si Brad Pitt skáče a blbne jak chce, pocity paranoii, bortící se vztahy, neschopnost komunikace, nevěra a chladnokrevné uvažování postav zanechávají silnější dojem. Po přečtení spalte je o něco více mrazivou podívanou naťukávající seriózní témata, než komedií a jejími hlavními přednostmi jsou skvěle napsané a nejednoznačné postavy, jejich perfektní ztvárnění a fakt, že něco takového tu už dlouho chybělo. Coenovic starším majstrštykům se Po přečtení spalte sice rovnat nemůže, ale i tak se jedná o velmi kvalitní podívanou. 75% ()

IQ Tiqe

Proč!? Proč jsem se na to jen koukal, když to je od Coenů? Big Lebowski byla kravina, Tahle země neni pro starý ještě větší a ani u tohohle filmu jsem minimálně do půlky neměl ponětí, o čem to je. Když o ději zpětně přemýšlím, tohle mohla být slušná krimi komedie, jenom kdyby to udělal někdo jiný a jinak. ()

strougy

Bratři Coenové se představují v hodně špatné formě a nabízí strašně průměrnou podívanou, kterou nezachrání ani normálně kvalitní herci v špatně napsaných postavách či ty dvě zábavný scény u plešatýho šéfa CIA a dobrý song k závěrečným titulkám. ()

ed_wood

Coenovci, Pitt a poslednú dobu aj Clooney sú moji obľúbenci, preto som sa na film veľmi dlho tešil. Po zhliadnutí som ale bol trošičku sklamaný. Nehovorím, že je to slabý film, skôr naopak, bavil som sa na ňom kvalitne, ale niečo mi tu chýbalo. Možno to, že som čakal Pitta, ktorý si zahrá vo filme trocha dlhšie, možno nie príliš dlhá minutáž, možno mi tam vadila otravná Tilda Swinton...neviem no. Ale keďže som už spomínal, že Coenovci a Pitt sú mojimi favoritmi, tak si jednu hviezdičku pridám a dávam 4. ()

Jordan

nebudem a nechcem prezrádzať NIČ z tohto filmu, pretože každým prezradeným faktom, maličkosťou, detailom, opisom, zvratom, hláškou či čímkoľvek iným stratí ten, kto si film ide pozrieť prvý krát, niečo z toho, čo robí vo výslednom efekte z tohto filmu geniálnu čiernu komédiu, majstrovskú filmárčinu po stránke scenáristickej, režijnej a hereckej (!!!), každopádne poviem, že coenovci, ktorí už vyše 20 rokov dokazujú, že na tento svet prišli, aby točili filmy a ja ich za to každým ďalším prírastkom do ich filmografie viac a viac zbožňujem, nesklamali a na plnej čiare rozbalili to, v čom sú naozaj dobrí - žánrové hračky, čierny humor, nadhľad, irónia, nekompromisnosť, cit pre výber všetkého potrebného od castu po hudbu, sklon k bizarnostiam (spomeniem jedine - lebo to mi nedá - podivný fialový trojúholník) a drzosť, lebo to, čo v tomto filme predvádzajú, si môžu dovoliť vážne len oni . . . a my ich za to milujeme! ()

Pitt a Clooney opět pohromadě?

Pitt a Clooney opět pohromadě?

25.09.2021

Mezi velkými hollywoodskými studii právě zuří nová bitva. Sony, Lionsgate, Apple, Netflix, Amazon, Annapurna, Universal, MGM i Warner Bros. se údajně v těchto dnech přetahují o práva na nový thriller… (viac)

Clooney natočí scénář od Coenů

Clooney natočí scénář od Coenů

26.10.2015

Spolupráce bratrů Coenových a George Clooneyho zatím čítá Bratříčku, kde jsi?, Nesnesitelnou krutost a Po přečtení spalte. Už brzy uvidíme jejich čtvrtý společný film, retro komedii Ave, Caesar!, tím… (viac)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008

25.12.2008

Clooney v tom lítá

Clooney v tom lítá

29.08.2008

George Clooneyho ještě letos uvidíme v nové coenovce Po přečtení spalte (tedy pokud si jí všimne nějaký tuzemský distributor) a pak má naplánováno tolik projektů, že i super-vytížený Nicolas Cage je… (viac)