Hollywoodské hvězdy George Clooney, John Malkovich a Brad Pitt se setkávají pod režijním vedením Ethana a Joela Coenových (Tahle země není pro starý) v netradiční černé špionážní komedii, v níž ukradený rukopis spustí lavinu neuvěřitelných událostí.  Osborne Cox (John Malkovich) je operační důstojník CIA, který bojuje o přežití. Jeho kariéra i manželství už dlouhou dobu nikam nevedou a Coxe chápe snad už jen láhev alkoholu. Harry Pfarrer (George Clooney) je domýšlivý ministerský úředník, který za zády své ženy holduje internetové seznamce a ve sklepě si sám vyrábí sexuální pomůcky. Za zmínku stojí, že udržuje známost i s nespokojenou Ozzieho manželkou Katie (Tilda Swinton). Když Ozzie definitivně přijde o práci u CIA, rozhodne se ve své slastné nevědomosti napsat vzpomínkovou knihu. Bohužel netuší, že jeho žena si chystá vhodnou půdu pro rozvod a zmocní se rukopisu z jeho počítače. Disk se pak omylem dostane do rukou potrhlé zaměstnankyně fitcentra Lindy (Frances McDormand) a jejího natvrdlého kolegy Chada (Brad Pitt). Oba prosťáčci v tom vidí báječnou příležitost, jak přijít k penězům, ale nenapadne je nic lepšího, než svůj objev nabídnout Rusům. Tím se ovšem spustí řetězec událostí, které ukážou, jak tajné vlastně tajné služby můžou být. (oficiálny text distribútora)

Kudly4

2* za to, že jsem se párkrát pousmál. Tohle šlo úplně mimo mě a ty škaredé herečky ? Utrpení ! Film pro lidi 50+ ty se možná zasmějí. ()

Anderton

Po geniálnom a umeleckom snímku Táto zem nie je pre starých, môže Burn after reading spôsobiť menšie až väčšie sklamanie. Menší umelecký záber, vlastne v podstate iba komédia. Treba to tak brať, že Coenovci striedajú seriózne snímky a tie ambiciózne. Ale aj tak mám pocit, že vlastne točia viac menej často ten istý príbeh, len v iných variáciách. Vydarená dynamická pohodová komédia. ()

francis

Tomuhle opravdu nemám co vytknout, bavil jsem se jak malej kluk a přitom se nedá říct, že by to nebylo chytrý, nebo že by tam byly nějaký prvoplánový scény a úlitby jen kvůli tomu, "aby to byla větší sranda". Jo, Brad a Frances hráli naprostý pitomce, ale rozdíl oproti postavám z hollywoodskejch crazy komedií je v tom, že takovejch lidí, jako jsou tihle dva, je na světě hromada. Coenové maj jejich chování parádně odpozorovaný, takže vlastně ani nemusí přehánět, když chtěji bejt vtipný. Jo, je to celý lehce absurdní, obzvlášť přistoupíme-li na to, že si film vlastně dělá legraci ze stavu v amerických tajných službách, ale já jsem ochotnej věřit těmhle dvěma povedenejm bráchům, že tahle situace může za jistejch okolností opravdu nastat... a díky tomu si film užiju ještě o kapku víc. ()

Dzeyna

Vážně nechápu, jak jsem mohla zapomenout o čem tento snímek je a že jsem ho vůbec viděla. Je naprosto skvělý, akční, zábavný a plný hlášek. Výborná kombinace herců - George Clooney + John Malkovich + Brad Pitt = dokonalá zábava, vtip a akce! Každý je něčím originální a každý je TOP herec. Navíc ženské obsazení je také na jedničku, Tilda Swinton a Frances McDormand jsou famózní a neokoukané herečky, které zde předvedly, že opravdu umí. Cel příběh je vymyšlen hodně zajímavě a o nudu ani neškrtne. Tento film mě vážně hodně bavil, baví a když se na něj kouknu někdy příště, tak mě bavit bude opět na 100%. ()

teutates

Síce sa tá krutosť od Coenovcov dala čakať, avšak tuna som ju vážne nečakal... rýchle, chaotické, pôsobivé, chladné... tak nejak sa to za tých 96 minút odohralo. Réžia rieši súčastné spoločenské problémy pomocou čierneho humoru a ako tradične sa im posmieva. Herecký koncert zaručený, Brad Pitt je ako vždy presvedčivý, originálni... 7/10 ()

Fingon

70%. Jéžiš, to zas byla slátanina... ale zábavná, hlavně scény v kanceláři CIA. A na tohle mám dělat analýzu... kde se schovala ta mrcha dominanta? ()

Ant

Tomu filmu něco chybí. Je to vtipné, ani to nijak výrazně nenudí. Marně jsem ale čekala na nějakou scénu, která by se mi vryla do paměti. Zamotaný příběh se odvijí bez nějakých zádrhelů, nic nevyčnívá. Až ke konci se děj začne hýbat určitým směrem. Na fuckujícího Malkoviche, shitujícího Pitta a zmatkujícího Clooneyho je opravdu radost pohledět, ale tentokrát ani tahle silná trojka nestačila. ()

predators

Sakra, to ale bylo sraček! :-) Zdánlivě vážné situace v konečném důsledku vyústí v poměrně vtipnou a hlavně slušnou pointu. Poslední věty úsměv na tváři rozzáří :-) Jakože filmy bratří Coenových mi moc nesedí, tento, především díky skvělým hercům nezatratím. No a jako většina tady kolem, pochválit musím B. Pitta, jeho role byla perfektní. Zajímavosti: G. Clooney rozsekal svoje křeslo ještě dříve, než jej stihl někdo vyzkoušet. / B. Pitt poslouchal ve sluchátkách J. Blunta. a J. Timberlakea. / Ve sběrnách papíru ubylo časopisů a novin...lidé je po přečtení pálí. :-) 75% ()

nascendi

Považujem za výhodu, keď sledujem film, o ktorom vopred nič neviem. Navyše som prehliadol úvodné titulky a tak som ho mohol vnímať bez rušivých vplyvov a hľadania súzvuku s ostatnými užívateľmi. Zaskočil ma neprirodzený prejav Malkovicha a Clooneyho (časť viny je možné pripísať nepodarenému dabingu). Hereckú česť potom museli (a úspešne) zachraňovať Pitt s Mc Dormand. Sujet nie je nijako originálny, o to významnejšiu úlohu zohráva jeho stvárnenie. Príbeh zdanlivo spiacej moci, ktorá po kontakte s nič netušiacim narušiteľom začne vykonávať naprogramované dielo skazy som videl už viackrát (od Troch mužov na zabitie až po Nepriateľa štátu). Vo všetkých prípadoch s lepším výsledným dojmom. Po prečítaní časti komentárov som sa rozhodol nerozpitvávať to, čo sa mi na filme nepáčilo. Netreba dráždiť kobru bosou nohou. Prečítal som si výnimočne aj diskusiu k filmu so zistením, že niektorí užívatelia sú podráždení ukážkovo. Zaujalo ma, že komentáre k filmom, ktorých režisérmi sú mnou nepochopené modly (napr. Stanley Kubrick, Tim Burton, David Fincher, bračekovci Coenovci, San Quentin Tarantino a Kevin Smith) sa viac rozchádzajú s hodnotením, než je obvyklé. A tak ma potešilo najmä to, že úžasnú podobu Frances McDormand s Dášou Bláhovou si dávno predo mnou všimla Jossie. A mne tak ostalo iba všimnutie si, že Frances sa vyzlieka menej často, ako Dáša. Asi je to tým, že má pred operáciami, po ktorých túžila celý film a pre ktoré bola ochotná urobiť čokoľvek. Doslova. ()

Slartibarkfast

Několik dějových linií, slepených do jednoho příběhu (či snad naopak). Nicméně je to velmi veselá komedie o lidské hlouposti, všednosti, konspiracích a touhách. Věčně zamotaný film, ve kterém procházíme životy několika lidí a sledujeme jejich reakce na životně mezní situace. Bavil jsem se, smál se a odnesl jsem si z kina po zhlédnutí dobrý pocit. Mám rád skládačky a hlavolamy a tak na mě tenhle film působil. Navíc komediálně podaný. 70% ()

Slarque

Bratři Coenové mě zase dobře pobavili. Zašmodrchaná černá komedie sice nepatří k tomu nejlepšímu, co pánové natočili, ale to její kvality nesnižuje. Z prvotřídního hereckého obsazení bych vypíchnul dvojici Richard Jenkins a J.K. Simmons. Oba pánové dokáží být perfektní i na malé ploše, kterou dostali k dispozici. ()

Arsenal83

Podivný film, bizár, občasne vtipný, u ktorého som dodržal hlavne návod na obale, teda jeho názov. Po prečítaní som spáli. Vlastne po videní my vyhorel v hlave a nepamätám si z neho jednu jedinú repliku. A pritom také slávne obsadenie... ()

Vitason

,,Prostě už to neuděláme. Ať už jsme udělali cokoliv." Ten pocit zná skoro každý. Jdete pozdě v noci pochmurnou ulicí a najednou máte pocit, že vás musí někdo sledovat. Ztlumíte hudbu, která vám vyřvává do uší, jestli za sebou neuslyšíte cizí kroky... Nic. Otočíte se a opět nic, ale přesto si myslíte, že vás musí někdo sledovat a že jde určitě o spiknutí nadnárodního rozměru. Díky Burn After Reading vím, že se nemusí jednat o cizího agenta, ale o rozvodového právníka... Bratři Coenové musejí mít ohromnou svalovou paměť, protože se opět vytasili s perfektním scénářem o paranoidních představách a přehnaném, nebo zraněném patriotismu, kdy opět představují zajímavé panoptikum stihomamem trpících postav, které si vychutnává velice zajímavé obsazení: živou reklamou na ipod Pittem počínaje a v županu štrádujícím Malkovichem konče. To vše je podkresleno zajímavou hudbou a trochu nepříjemnou kamerou. Ve finále musím ještě ukázat oběma palci vzhůru za obsazení Davida Rascheho, kterému to pořád slušně hraje, protože si svojí byť menší roli opravdu užívá a dokáže bavit každou vteřinou, kdy je na plátně. ()

Bachy

Bratři Coeni, já jsem z vás stále více a více unešen. Mě tenhle cynismus moc sednul. Ze začátku jsem lehce rozpačitý byl, ale brzy to vzalo za své. Sice je zde cítit typický styl obou režisérů, ale opět se to nedá s žádným jejich starším dílem srovnávat. Jedna postava lepší než druhá, vše se stále stejně špičkovými Coenovskými dialogy. Pro mnoho lidí je Tarantino králem dialogů, u mě vedou tito dva. Celý film se zamotává totální spletenec, který je nakonci bravurně přetnut dalším parádním dialogem a vše vyvrcholí s naprosto odrovnávající titulkovou písní. Asi budu jeden z naprostého minima, ale řadím do zlatého fondu. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Každá role perfektní postava. ()

eLeR

Ten najvyšší šef zo CIA krásne ten galimatiáš zamietol pod koberec .. a nabudúce to už radšej nerobiť. Malkovich úžasný. 4,5* ()

iamek

Sakra zvláštní snímek. Zbytečně překombinované, přeplácané. Casting samozřejmě dopadl dobře. Ještě aby ne když v jednom filmu vidíte herecké legendy jako Clooney, Malkovich a Brad Pitt. Mimochodem Pitt to slušně schytal. ()

Pitt a Clooney opět pohromadě?

Pitt a Clooney opět pohromadě?

25.09.2021

Mezi velkými hollywoodskými studii právě zuří nová bitva. Sony, Lionsgate, Apple, Netflix, Amazon, Annapurna, Universal, MGM i Warner Bros. se údajně v těchto dnech přetahují o práva na nový thriller… (viac)

Clooney natočí scénář od Coenů

Clooney natočí scénář od Coenů

26.10.2015

Spolupráce bratrů Coenových a George Clooneyho zatím čítá Bratříčku, kde jsi?, Nesnesitelnou krutost a Po přečtení spalte. Už brzy uvidíme jejich čtvrtý společný film, retro komedii Ave, Caesar!, tím… (viac)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008

25.12.2008

Clooney v tom lítá

Clooney v tom lítá

29.08.2008

George Clooneyho ještě letos uvidíme v nové coenovce Po přečtení spalte (tedy pokud si jí všimne nějaký tuzemský distributor) a pak má naplánováno tolik projektů, že i super-vytížený Nicolas Cage je… (viac)