Milionár z chatrče

• Česko Milionář z chatrče (viac)

18-ročný mladík Jamal Malik (Dev Patel) sedí v televíznom štúdiu naproti moderátorovi indickej verzie súťaže Chcete byť milionárom a čaká na poslednú otázku, ktorá ho delí od rozprávkovej výhry 20 miliónov rupií. Ešte pred krátkym časom bol chudobným chlapcom z bombajského slumu, chlapcom, ktorý sa narodil do sveta bez budúcnosti, do sveta nepredstaviteľnej biedy. Ako sa chalan z ulice dokázal dostať tam, kam sa nedostali ani mladíci z lepších rodín, ani učenci s niekoľkými titulmi vo vrecku? Odpovede na tieto otázky bude z Jamala ťahať niekto oveľa nepríjemnejší ako televízny moderátor. Pred poslednou otázkou má Jamal iba jeden deň na to, aby sa pripravil. Bohužiaľ, prípravu mu strpčujú policajní vyšetrovatelia, ktorí ctia prezumpciu viny a snažia sa aj s použitím brutálnej sily získať od Jamala odpoveď na kľúčovú otázku - akým podvodom sa dostal na krôčik od rozprávkového bohatstva. Jamal im rozpráva svoj životný príbeh, z ktorého policajti pochopia, prečo pozná odpovede na všetky zákerné súťažné otázky. A tiež sa dozvedia, že Jamal má aj ďalšie dôvody k účasti v slávnej televíznej súťaži než len vidinu hromady peňazí, napríklad úsilie nájsť stratenú lásku... (TV JOJ)

fars

Dlouho jsem to odkladal, dlouho. Vecne jsem nemel naladu, nebo jsem si ji nechtel udelat. Kolem toho filmu byl proste takovy humbuk az jsem ztratil zajem ten zazrak videt (ted se tak divam ze z mojí topky uzivatelu jsem posledni kdo to jeste nehodnotil :-) Ale film opravdu stoji za to. 8 oskaru je sice trochu ulet, ale ber to cert, ti oskari pro me stejne nejsou smerodatni. Podstatne je ze to bylo pohodove, nebylo to nudne, melo to sympaticke postavy (i kdyz ujecene decka me obcas trochu stvaly). Pekne odvypraveny pribeh o chlapci z indie, jeho protloukani se drsnym zivotem, o tom jak chudy chlapec z periferie k lasce a penezum prisel. Jak byl konec predem jasny, tak me prijemne pohladil a ja se u nej usmival jak idiot :-) 85% ktere ma film na csfd aktualne sedi docela presne. ()

mortak

It is written! Ano, ale cynickým manipulativním scénáristou. Jde o sled emočně vyděračských videoklipů bezohledně manipulujících s divákem. Ke každé otázce je přivařen jeden příběh, který je vždy natočen tak, že ho emotivně prožívate od začátku do konce. Od začátku víte, že hrdina až dosud přežil, a že má slušnou, i když nikoliv prestižní práci. Milionář z chatrče se stylem podobá filmu Lola běží o život (děti běží, do toho zní rytmický soundtrack, který pak donekonečna omílají na komerčních stanicích), a je zajímavý jen propojením západní pop-kultury (Who wants to be a millionaire) s tou bollywoodskou. ()

Deverant

Všechny výtky které Slumdog Milliionaire uštědřují seeker23 a Tetsuo jsou oprávněné. Ten film je tak anglický jako romány Charlese Dickense a Indie tvoří jen kašírovanou kulisu pro celou tu sladkobolnost a cukrkandlovost příběhu o tom jak chudák ke štěstí přišel (v tomto směru jsou výroky o tom jak Boyle vystihl atmosféru Indie vrcholně směšné). Co ale nemůžu neocenit (když uzávorkujeme všechno to co film říká o osudu atd.) je, jak krutě film zobrazuje situaci člověka. Je pod pravomocí slepé tyché a ať udělá cokoli, nemůže nikdy zcela určovat svůj osud (aktivnější Selim končí rozstřílený ve vaně plné peněz, pasivní Jamal vyhraje jackpot). V tom je nejzásadnější diference od dickensovského univerza, kde šťastný konec je důsledkem etického "zákona", že "dobro" musí být odměněno. V Slumdog Millionaire dochází jen k prostupování Reálna do sféry Symbolična a, jak víme, právě z hlediska Reálna nehraje statistika žádnou roli a není důvod, proč by KAŽDÝ vrh kostek nemohl být vítězný. ()

dr.fish

Tak tuhle báchorku nežeru, i když je perfektně natočená. Jde o fantastický kalkul, čistě na efekt, který jednoznačně vyšel. ()

WolfR

Milionář z chatrče vypráví příběh o jednom mladém Indovi, který si musel projít velmi těžkými životními zkouškami, nicméně díky nim teď stojí před poslední otázkou v soutěži o 20 miliónů rupií. Celý film vlastně mapuje celý jeho dosavadní život a vše čím si musel projít. A já říkám, je to geniální, avšak mnohdy, a hlavně konec filmu, neuvěřitelně předvídatelné. Nicméně na to jak jsou hrdinovy útrapy velké, film vyzní příjemně a optimisticky tak, že si za to nebude rvát vlasy, jak je to kýčovité, protože ono není, je to vlastně až pohádkové, zahřejete to u srdce. Film roku to podle mne není, na druhou stranu myslím, že Oskar za režii je na svém místě. 5 hvězd. ()

KajusaK

Po třetím shlédnutí konstatuji, že jde o opravdu povedený film z Indie. Skvělý výběr herců, pěkná hudba a skvělá režie. ()

FrankSusta

Život je jen náhoda, jednou jsi dole jednou nahoře, život plyne jak voda a smrt je jako moře! touhle písničkou by se dalo začít i nejspíš skončit. Jo, byl to opravdu nádherný film, i když se sem tam objeví nějaký ten nekoukatelný moment, ale nevadí mi to. Indie (dle vyprávění některých, kteří mi o ní vyprávěli) je zachycená skvěle, herci jsou naprosto přirození... na styl (rozstřesené) kamery si sice musíte pomalu zvyknout, ale poté to již nevnímáte a zkrátka tam pasuje.    No, a ze začátku mi to připomínalo Obvyklí podezřelý    skvostný film, kterému i přes pár nejasností dávám pět hvězd! ()

kubin.

První věc, kterou musím zmínit je neuvěřitelně neobvyklá, nevšední, inovativní a já nevim ještě jaká kamera. Téměř každý záběr byl něčím zajímavý a nový a to se mi na filmu líbilo určitě nejvíc. Druhá věc byl příběh, který byl prostě jak vystřižený z nějaké pohádky typu Popelka. Ale překvapivě to vůbec neuškodilo a na konci jsem byl šťastnej jako kdyby se to všechno přihodilo mě. A to je zásluha Dannyho Boyla, který mě neuvěřitelně dokázal vtáhnout do filmu a jeho řešení prolínání až tří dějů, tak že je všechno krásně jasné, je prostě precizní. K tomu všemu povedený soundtrack, který sice asi poslouchat moc samostatně nebudu, ale k filmu se přesně hodil a dotvořil tu pohádkovou atmosféru. Prostě nádhera, a věřte mi, letos bych nechtěl rozhodovat o oskarech, protože se sešlo velké množství filmů, kterým bych to přál, které mě oslovily, a které si to všechny zaslouží. Slumdog Millionaire je jedním z nich. ()

jumas

Tak tento film mě ůplně nadchl. Je to vlasně strašně moc velká náhoda, že má otázky, na které zná odpověď díky svým životním příhodám. A že si na poslední otázce jen tak z ničeho nic frkne "A" je taky pořádná machrovina. Opravdu neuvěřitelný příběh o tom, jak se z chlapce z chatrče stane milionář. ()

moviefilm

Ked som si prvý raz pozrel profil tohto filmu na csfd, povedal som si, že to je další oscarovský preceňovaný film, ktorý získa nomináciu akurát tak v kategorii najlepší neamerický film a pravdupovediac nevenoval som mu viac pozornosti. Potom získal nomináciu na Zlatý globus a ja som si ťukal na čelo. Ked vyhral, myslel som, že je porota bud zaujatá, alebo nenormálna. Ked však Milionár z chatrče získal oscarovú nomináciu v hlavnej kategorii, rozhodol som sa pozrieť si ho. Z chabého očakávania vznikol nádherný film s veľkým srdcom. Bravúrna réžia Dannyho Boyla, ktorá dokáže navodiť tú správnu atmosféru, excelentné herecké výkony Deva Patela, či Anila Kapoora, skvelá kamera a hudba, vynikajúci scenár, O Saya a Jai Ho. Milionár z chatrče je pre mňa jednoznačne jedným z najlepších filmov roku 2008. ()

Noviik

Je to vůbec možné? Sen původem z chudinského slumu, za kterým se skrývá pouze a jenom obyčejná láska, která je mocnější než veškeré hrozby zkaženého lidstva. V cestě sice stojí vražední muslimové, zbohatlí kuplíři, zkorumpovaná policie, vlastní bratr a další překážky, ale to Jamalovi jeho sen nezkazí. O svoji lásku bude bojovat a boj nakonec vyhraje. Nejlepší pasáže z celého filmu jsou jednoznačně ty velmi syrové v první půl hodině, ta krutá stránka, která se zdá přehnaná, ale asi je pravdou, že podobně žijí miliony lidí na světě. To je to nejlepší na celém filmu, i když je značně přehnaný a dostatečně romantický, tak si také drží svou tvář krutosti a toho drsného pozadí. V druhé části filmu, tedy dospělosti hlavních hrdinů tempo zpomaluje, je trochu komplikovanější, ale přesto zajímavé. Příběh zjištění správných odpovědí je propracovaný, neukazuje prostě jasnou odpověď, ale vždy ukazuje celý příběh, čímž si mě film získal. Osobně jsem si asi nejvíc oblíbil postavu Salima, zejména scéna ve vaně je vrcholem jeho postavy, a to doslova. To, že film získal Oscara bylo celkem nečekané, ale je dobře, že Hollywood a celý filmový svět vidí, že film nedělají jenom velké hvězdy. Danny Boyle měl štěstí na scénář, ale to štěstí proměnil perfektně, takže mu Oscar nespadl do klína jen tak. O čem je dnešní film? O hercích? Ne, to ukázal právě Milionář z chatrče. O produkci? Ve společnosti velkofilmů, které na nás útočí ze všech stran asi těžko, že? Myslím, že hlavně o scénáři, který je prostě buď dobrý, nebo špatný, k tomu ten zbytek a výsledek může být všelijaký. Zde se to ale povedlo skloubit do toho dobrého. ()

Radiq

Oscara si to určitě zaslouží, to je nepochybné. Já starej šťoural musím omrčet tři věci: 1) změna v herci byla od Jamalova dětství moc drastická (odstátý uši a celkově ta hlava), 2) nechápu, proč tak najednou začali mluvit anglicky (je možné, že je v Indii angličtina tak moc rozšířená? I ta show je v angličtině? Možná jo, ale já předpokládám, že ne.), 3) taková jednoduchá otázka na nejdražší otázku (nebo je to pro Indy tak neznámé?). Ale příběh to byl krásnej, drsnej a slumově asi i dost pravdivej. První půlka samozřejmě lepší. ()

SoolenJV

Indii drsnou i barevnou, tak nám ji prezentuje tento film. Perfektní kamera střih podpořený svižnou hudbou, zábavné i vážné eskapády Jamala a jeho bratra a poněkud předvídatelná love story. ale člověk stejně drží palce, i když ví, jak by to mělo dopadnout. Nečekal jsem, že to bude až tak dobré. ()

bk81

Vynikající film, právem oceněný Oscarem, i když.....možná bych mu dal jen 1/2 a tu druhou Temnému rytíři. To byly každopádně největší klenoty roku 2008 ve filmovém světě.. ()

bartias

Danny Boyle je zkušený filmař a Milionář z chatrče je dalším z jeho precizně natočených kousků. Střídá různé roviny vyprávění, vtahuje do děje a vyvolává příjemné napětí, jeho vadou ale je, že se nakonec zvrhne v prachobyčejnou love story. Boyle dovede šidit exotickým prostředím a neméně exotickými postupy odkoukanými z bollywoodských filmů, příběh už ale nikdy není tak hravý jako na samém začátku vyprávění, když je hlavní hrdina ještě klukem. A jakkoliv je závěrečná píseň chytlavá a jakkoliv má dobrou choreografii, Milionář z chatrče působí jen jako chabý pokus napodobit indický styl. ()

wendelin9

Skvělý film který mísí drama s romantickou HOŘKOU komedií a popravdě - mě nenechal vydechnout. Dechberoucím zážitkům s Jamalova dětství, které se nám hlavně v první polovině odkrývají, nebudete chtít věřit a s každou přibývající minutou se vám bude nejen otevírat pusa ale možná vám i začnou odumírat palce, které budete Jamalovi držet v souteži Chcete být milionářem?.... Krutý příběh o tom jak 'chudák ke štěstí přišel' se možná zdá být již profláklý, ale tenhle film je důkazem toho, že to tak není. ()

reky

Příjemná podívaná, nic víc, nic míň. Nějaký hlubší dopad ve mně film nezanechal. Vše působí už od začátku tak nějak načančaně a líbivě. I když tu pár drsnějších scén je (úvod, oslepování dětí), oproti Městu bohů jsou však přeci jen pasáže odehrávající se ve slumech trošku "soft" a je vidět, že to tvůrci v této oblasti nechtěli nijak přepísknout, aby byl snímek koukatelný i mladšími diváky a byl celkově přístupnější. U mě tak vítězí spíš forma nad obsahem, audiovisuální stránka je totiž rozhodně zdařilá, dobře vybraná hudba a okamžiky ze studia proložené Jamalovým životem mě bavily (třeba ten Taj Mahal). Vůbec celý film mě bavil a rychle utekl, proto solidní 4 hvězdy, něco navíc, co by mě přinutilo dát absolutní hodnocení, jsem však na první zhlédnutí ve filmu nenašel. Ještě si na závěr dovolím rýpnutí - Benjamin Button je trochu jiná liga (samozřejmě vyšší), takže alespoň podle mě měla být soška za nejlepší film někde jinde. ()

3n3my

To nikomu nevadia tie nezrovnalosti v súťaži, na ktorej vlastne celý film stojí? Odkedy sa vysiela Live a ísť len tak na WC po zadaní otázky...? Ehm, to hádam nie! Teda nechápem a Oscara za film a scenár taktiež nie. ()

Zemřel herec Irrfan Khan

30.12.2010

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato

20.12.2010

V 80. letech platil Jean-Jacques Annaud za jednoho z nejlepších evropských tvůrců (ne-li nejlepšího). Pak jeho kariéra nabrala charakter sinusoidy. Po bizarnosti Jeho veličenstvo Minor je nejvyšší… (viac)

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

03.04.2010

Samozřejmě, o tomto filmu u nás nečtete poprvé. Starořecká fantasy War of Gods (resp. Dawn of War, pořád je v tom trochu zmatek) měla původně bezprostředně konkurovat Souboji titánů, ale díky… (viac)