Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

MJMilan

Je to vlastně film na motivy známé pohádky Mrazík - pro sebe jen žil a lidem ublížil ... nu ale k věci, Al Pacino jako drsný týpek, který se postupně vypracuje z prachobyčejného vězně na prachobyčejného bosse :-) Al Pacino tu roli samozřejmě zahrál skvěle a to i s tím, že hlavního "hrdinu" udělali opravdu totálně vymatlaného. Ten děj, no jak to říci, nebyl asi šálek mého čaje a bylo to asi právě proto, že Pacino tu hrál hloupého neomaleného zabijáka... věřím, že lidé ocení především tu věrohodnost. ()

tomeek

Hardcore. Krok za krokem do čím dál větších sraček. Skvělý Pacino, neskutečně syrový příběh (snad ještě víc než Kmotr) o tom, "ako sa dostat z dola hore". Stopáž je pekelná, ale vůbec mi nevadila. Takový příběh potřebuje prostor. Film, ve kterém padlo asi nejvíckrát "OK" a "fuck", co jsem kdy viděl. Perfektní hudba! ()

sir-dave

Nadprůměrný Al Pacino v jedné z dalších gangsterek. Kdybych měl porovnávat, osobně bych dal přednost jiným, ani né tak skrze délky, jak z celkového dojmu, který mi nepřinesl nic až tak nového. ()

misulka03

Ačkoli Al Pacino podal v tomto filmu obdivuhodný výkon, v závěru jsem měla pocit, že už přehrává a že postavu ve svém pojetí vytvořil až moc extrémní. Ale jinak se před tímto filmem skutečně skláním. ()

andrii

Gangsterský dýchánek peprných dialogů a šťavnatých scén v krvavé „kápi.“ Ďábelský vzestup a pád cool drogového megalomanského bosse Al Pacina. Opájení se luxusem, bohatstvím, samolibostí a pyšnou mocí. Paranoidní zoufalství, zatemnění mysli, zvrhlost, otevírající brány pekelné… Depalmovský drsňácký „spicy chod“ pikantní střihové stylovosti, kamerové radikálnosti a řízného filmařského tempa. Apokalyptické finále nasáklé střílecí řežbou, dovršené šílenstvím a skonem drogového krále, propadajícího se do zářezu krvavé koupele. ()

URBAN

Konečně jsem se nato podíval a musím říct teda páni . Tento film ukázal svět podstětí takový jáký doopravdy je jako to ukázal třeba Kmotr a to se cení , ale v mých očích to nemělo úplně tu štávu jakou by to mělo být takže nejsem naprosto spokojen , ale stačilo jen málo a byl bych s tímto materiálem spokojen a to málo je více akčnosti . ( 11.10.13/MAC ) ()

stOKYi

Carlitova cesta sa mi páčila o niečo málo viac, bola emotívnejšia avšak tu to bolo všetko také pragmatické, syrové tvrdé bez romantiky. Al Pacino to zahral skvele, hneď od prvého momentu som ho nemal rád a to ja mám Al Pacina veľmi rád :) Zahral to skvelo. ()

alisa.upir

Geniální ukázka 48 laws of power v praxi. Některé úspěšně, některé jako totální fail. Perfektně propracované psychologické profily postav. Opravdu film, který stojí za to vidět. ()

Radiq

Pačíno sa mi tu ozaj páčil a aj to ostatné bolo tak akože dobré. Prostě chápu, že se film stal inspirací, nejen v herním a filmovém průmyslu, ale i v životě. Ale musím říct, že v podstatě zásadní jsou tam pro mě jenom dvě scény: ta s motorovkou na začátku a ta přestřelka na konci. Délka je možná trochu moc přestřelená, ale nemužu říct, že bych se u toho nudil. Filmovej plakát se taky stal klasikou a prostě nemá chybu. Pacino fakt asi v nejlepší roli, co jsem s ním viděl, i když tu hubu někdy křiví až trochu moc přehnaně. Divim se, že to víc neproslavilo i Stevena Bauera, kterej vůbec nebyl špatnej a vzhled na to měl. K dokonalosti u mě ale tenhle film nedosáhl. Prostě mu něco chybí, ale přesto doufám, že se nikdy nedočkáme remaku. ()

SeanLSD

De Palma, Stone, Pacino, Moroder... - všetko páni, ktorí vedia vytvoriť poriadny efekt, a vzostup zemitého grázla v čisto 80´s štýle nie je výnimkou. De Palma stavia svoj vizuálne opulentný film na atmosférickej rozvláčnosti, ktorej škodí priveľa sfúkanej psychológie medzi poriadnymi melami - úvod a záver síce zaberajú pekne krvavé strety s Juhoameričanmi, ale medzitým sledujeme čiste osobný život - podobne ako v Scorseseho ukecaných mafiánskych klasikách. A podobne ako napr. v MAFIÁNOCH, nIč sa nedozvieme o tom, ako sa to robí, ako to celé funguje, k čomu pritom dochádza a nedostaví sa dokonca ani akcia, pre 80. roky tak typická...- napokon rozmýšľam, čo sa celé tie 3 hodiny na obrazovke vlastne dialo. Odpoveď je však vzápätí poruke - Al Pacino sa dial! ()

Deyw

dalsi klasika kterou miluju..ta doba kurva to byly casy..nadherna hudba,kamera,pacino..nejlepsi jeho film..strasna pecka na kterou nedam dopustit..pacino je demon! ()

trojtmberk

Al Pacino má prostě dar od boha přesvědčit nás, že je mafiánskej kapo. Ať už je to odměřenej a chladnej Michael Corleone nebo živočišnej a divokej Tony Montana. A k pětadvacetiletý Michelle Pfeiffer se snad ani nemá cenu vyjadřovat, ta se musí líbit každýmu i kdyby tam stála ty tři hodiny jen jako dekorace. ()

Hafran

Trošku syrové a neotesané, ale pod nánosem krve se skrývá parádní řemeslo, které mě samotného nejvíc překvapilo vizuální perfektností, kterou bych v takovémhle žánru příliš nečekal. ()

TheBalrog

Patřím k těm lidem, kteří řadí Scarface na stejnou úroveň jako Kmotra, né-li výšše. Herecký výkon Al Pacina v roli Tonyho Montany, nepopsatelný !! ()

matezzz

Příběh o vzestupu a pádu Tonyho Montany, který z ničeho získal všechno a to všechno zase ztratil. Scéna s motorovou pilou.. ta mi zůstane v paměti, stejně tak jako když v závěru Tony boří hlavu do hromady kokainu na svém stole. Dlouho jsem tento film obcházel a až parodie v SouthParku mě přiměla jej shlédnout. A to bylo dobře, protože tohle je opravdu nestárnoucí kvalita v čele s vynikajícím výkonem Al Pacina. ()

chelseaman22

Jsem už doslova přejeden! Těchto mafiánských filmů jsou kvanta. Všechny jsou vysoce kvalitní, všechny nabízí výborné herecké obsazení a HLAVNĚ: Jsou všechna úplně stejná! Akorát (bohudíky) série Kmotr je výjimkou. Al Pacino se mi mnohem více líbil v Ďáblovo advokátovy. 65% ()

wafc

Řezničina tak výborná, že by se za ní nemusel stydět ani Radim, ale co mě nepřestane fascinovat, je Al Pičíno. Viděl jsem s nim tolik filmů a všech mě tak neskutečně sral (zdravim Donnieho Brasca!), že jsem se bál, že mi otráví i tenhle máztrpiss. A ono se tak stalo! Je sice krásné, že se Alfredo naučil kubánský přízvuk (což ani neni poznat, protože mu prostě neni rozumět jediný slovo, ale pokud Kubánci mluví jak po lobotomii, tak se omlouvam), ale když mluví hůř jak Gregory Peck, tak je vlastně nemožné sledovat film bez titulků. Přesto všechno budu hodný a i přes tenhle otřesnej hereckej výkon dam všech pět, protože námět a zpracování je prostě eňoňuňo. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru