Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

Morloth

Bez debat je Al Pacino skvělý herec a byl bych jej za něj považoval, i kdybych tento film neviděl, takto jsem si jen své mínění jen utvrdil. Brian de Palma natočil výbornou gangsterku, která oproti Scorseseho a Coppolových filmů více upřednosťnuje hlavní postavu. Okolní dění je jen jakási kulisa, která umožňuje Pacinovi rozjet svůj přes dvě hodiny trvající vražedný maraton. Montana připomíná De Nira z Mafiánů, je brutální, buranský, přímý, odvážný, vznětlivý, ale navíc bonusově téměř pořád sjetý. Dalo by se dozajista polemizovat nad tím, zda by člověk s takovýmito dispozicemi byl schopný vyšplhat až tak vysoko, ale ono je to celkem jedno. De Palma se narozdíl od již zmíněných dvou zmíněných režisérských person nesnaží o realistický příběh, stejně jako v mnoha svých dalších filmech je pro něj důležitá akce a pro její hladký průběh je ochoten odpustit kdejakou nereálnost (viz. závěrečná scéna). Přesto je samotné ztvárnění Montany úchvatné. Na to jakou má tento film stopáž, je to super nářez! ()

(mOnkey)

Scarface, další z mých vánočních klasik, která v posledních letech nesmí chybět na mé štědrovečerní tabuli. Jakkoli to může znít divně, tenhle film si každoročně pouštím právě na Vánoce, ani sám nevím, čím to přesně je (ale dolujte odpověď z někoho, kdo minulý rok v tomhle čase viděl například Begotten nebo Guinea Pig 2). Pravděpodobně za to z velké části může Al Pacino, který tady v plné parádě předvádí, čeho je schopný. Ale svůj podíl na tom má taky scénář, který v průběhu tří hodin přetváří drobného kubánského kriminálníka minulosti, jehož skutky by mohly být v Americe snadno zapomenuty, na hanebnýho pancharta® par excellence. Pancharta, jenž se ke konci neštítí už vážně ničeho a jehož proměna je až hmatatelná. Hodně lidí postavou Tonyho Montany opovrhuje a jako hlavní důvod uvádí právě onu ničemnost hlavního charakteru, který v sobě na první (a asi ani druhý či jakýkoli další) pohled nemá nic dobrého. K takové postavě je pak velmi těžké něco cítit nebo se s ní nedejbože ztotožnit. Proto chápu, pokud někdo odsoudí Scarface právě kvůli tomu nebo kvůli domnělé přehnanosti násilí viz slavná scéna s motorovou pilou. Ale jak zmiňuje už samotný De Palma v bonusech, je třeba si uvědomit, že v oné scéně vlastně nefiguruje nic jiného než naše představivost a že kromě několika cákanců krve, zděšených výrazů, hrůzných zvuků a Tonyho odvracení tváře nevidíme vůbec nic explicitního (Proto se ptám, jestli náhodou není problém spíš ve vaší hlavě, než ve filmu?). Ale to je asi jen můj pohled na věc - tedy pohled člověka, který kdyby žil v osmdesátých letech v Miami, chtěl by se stát mafiánem. Rozverný disco soundtrack je pak už pouze třešničkou na té sněhobílé hromádce, kterou si Tony Montana střádá na svém stole. ()

kaposlav

Evidentne z úvodu antikomunistická propaganda, ktorá mala pošpiniť méno Fidela Castra, ale akosi si časom sama nasrala na hlavu. Aspoň vidno akých politických väzňov vypustili do ulíc amnestie Václava Havla. Z kriminálu na hrad:) ()

Martin741

Opat vyborna gangsterka s Al Pacinom, ktory opat dokazal, ze hrat vie skvele. Vyborny scenar o vzostupe a pade jedneho kubanskeho emigranta. Film divaka nenudi ani chvilu, o to sa postara kopa vybornych dialogov a neskutocny masaker na zaver. 95 % ()

zdenotvor

999 filmov ohodnotených a predomnov tisíci,dlho som si vyberal film pre toto okrúhle číslo. Nakoniec som sa rozhodol zvoliť scarface,nakoľko gangsterky sú jedným z mojich obľúbených žánrov. Rozhodne to neľutujem,aj keď Scraface na mňa nezapôsobil až tak ako moje srdcovky ako je Bronx tale,či Goodfellas. Je pravda že tu bolo dosť brutality ,Al Pacinov oskarový výkon ,precízna hudba a záver ktorý ma naozaj dostal.Možno bola chyba že som si tento film rozdelil na 2 krát a po opätovnom zhliadnutí prihodím aj piatu hviezdičku,no zatial ostávam pri štyroch. 80 % ()

Figu

Al Pacino hraje Tonyho Montanu, nebo Tony Montana hraje Al Pacina? Vždyť to jsou dvě naprosto totožný postavy! Al Pacino = malej velkej muž!!! Malej vzrůstem, avšak velkej v řemesle hereckým!!! První polovina této prvotřídní gangsterky utekla parádně, byla zábavná, zajímavá a dostala mě do role fanouška Tonyho. To jak se Montana šplhal k moci, ke které ho dostal hlavně jeho dravej přístup, drzost a nebojácnost, to na mě působilo fantasticky. Druhá půlka filmu ukazuje už úpadek velkýho Tonyho. Dravost se začala vytrácet, nebojácnost zastínil chlast a drogy a já mu vyloženě přestal i fandit... Nicméně si prožil zajímavej život, namačkanej do 170 minut, který utekly opravdu jak voda. Za zmínku stojí i jedna z prvních významných rolí tehdy ještě neznámé Michelle Pfeiffer! 80% ()

William_

7/10. Pokud snímek vidíte až po Mafiánech, Kmotrovi, Tenkrát v Americe a všech těhle profláknutých mafiánských filmech, nemá Vás to už ničím novým překvapit. Pokud bych film viděl před výše zmiňovanými snímky, byl bych asi odvařený. Takhle je to poctivý mafiánský příběh co Vás uchvátí skvělým hereckým výkonem Al Pacina nebo Michelle Pfeiffer a především skvěle vyobrazenou atmosférou 80´s Ameriky, diskoték a všeho okolo. ()

dezorz

Brian De Palma sikovne unikol noznicam cenzorom a v roku 83 ponukol v US nevidanu brutalnu gangsterku. Inac priamociary, normalny film, podobne brutalne a priamociare gangsterky v tom case davno tocili v japonsku. ()

shyster

Kolikrát že už jsem tenhle film viděl? 7krát. A vím že to není konečný číslo. Tam, kde mě Kmotr uchvátil svoji elegancí, tak tady to byl přímo opak. Ta fatalita a nevyhnutelnost zkázy hlavního hrdiny byla elektrizující. THE WORLD IS YOURS. ()

Petoss1

Slová ako perfektné, vynikajúce, majstrovské na to nestačia to treba jednoducho vidieť a zažiť celé to dobrodružstvo Tonyho Montanu. Najlepší film Al Pacina s tým jeho pekelným hlasom. 91% ()

Langy10

Hodne dobry film. Nejvic se mi libyl Tony, takovej spravnej gangster..jinak to nemelo spatby pribe, kazdopadne me tenhle film celkem prekvapil, cekal jsem neco az moc spatnyho a ono tohle...Tony byl celkem i vtipnej to je dalsi vece, proc se mi libi ...fakt hodne dobrej je to spise3+, ale porad zustanu na ty trojce :).. mozna si to jeste rozmyslim nekdy :) ()

WoWoW

Příběh, kterých je filmový svět plný a dokonce je to remake, ale víte co, je to skvělý. A za všechno to skvělý může hlavně Al Pacino, jehož herecký výkon byl tak famozní, že jsem celý film jen slintal. Tony Montana je jedna z nejúžasněji zahraných postav filmové historie. ()

O´Neill

Ať se na to dívám, jak se na to dívám, na tomhle filmu jsou dvě věci úžasné a jedna skvělá. "Jen" skvělý je námět, který sice má něco do sebe, ale přiznejme si - je to klišé. Nadruhou stranu úžasná je hudba, která je prostě v každém momentu celých tří hodin naprosto perfektní. A ta třetí absolutně nejlepší věc na tomhle filmu je Al Pacino. Ten chlap se snad pro podobné role narodil, protože stejně jako v Kmotrovi, i zde zahrál prostě naprosto úžasně a hodně oscara. Bohužel tyhle tři věci nedělají film, byť jsou důležité. Časově je to lehce přestřelené, dostává se nutná dávka slabších scén, a vidíme řadu nepotřebných věcí. Slušný film? Možná. Srovnatelný s Kmotrem? Ani náhodou. ()

joker.george

Neuvěřitelná, dechberoucí, monumentální jízda, která mě donutila udělat to, co už jsem rozvíjel v pár předchozích komentářích... Al Pacino předvádí herecký koncert a skoro až nemožné se vžití do role. Snímek mě uchvátil od prvních okamžiků a nemohl jsem z něj spustit oči. Každá scéna byla osobitá a skvěle zapadala do dokonalého celku, ale o to jsem se musel přičinit i já sám, protože se Vás snímek nesnaží do děje vtáhnout a uhranout Vás. Přestože se vše zvěčňuje pompézně, tak se nevyžívá v emocích, ale to mi vůbec nevadí a jsem rád, že jsem si snímek dokázal vychutnat. A Moroderova hudba, která se snímkem souzní z něho dělá neskutečný zážitek. ()

Attta

Genialita v čisté podobě a mladý Al odvedl neskutečně skvělou práci zahrát Kubánce (pokud to chcete docenit tak je třeba vidět v originále). Totálně válcující hudba dodává skvělou atmosféru a společně s výbornou kamerou jsem jen chrochtal. Mafiánské filmy mám obecně rád a laťku mám už za ty roky hodně vysoko a tady můžu s ledovým klidem říct, že nemám absolutně žádné výhrady. ()

ad

Mafiánský epos s rozměry antické tragédie, výborná kamera a dokonalý Al Pacino hrající další ze svých životních rolí (kde je probůh Oscar, za tohle si ho zasloužil víc než za Vůni ženy)... Jen ta baba tam byla zase zbytečná, ale to už je u většiny filmů pravidlem, že ženská milostná podzápletka musí být všude, ať je sebezbytečnější... ()

Lopic

No cekal sem mozna trosku vic. Misty mi to prislo trochu zdlouhavy a docela mi vadil Tonyho az moc rychly vystup na vysluni. Chvili sem uvazoval i o 3*, ale to by prece jen bylo malo a Michelle Pfeiffer by si to nezaslouzila :) ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru