Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

Lachtaan

Filmový klenot doby, která byla pro tenhle žánr nejplodnější. Gangsterka jako ušitá na míru ďábelskému Alu Pacinovi. Tříhodinová cesta od politického uprchlíka ke zmagořelému sebestřednému drogovému magnátovi. U obou vypjatých akčních scén byste neuvěřili, že jsou skoro 40 let staré. [viděno na Netflixu 11.3.2021] ()

lennyd

Al Pacino. Al Pacino. A ještě jednou Al Pacino. Al Pacino v roli mladého kubánského uprchlíka, který se prokousává z role chlápka pro špinavou práci až na mafiánského bose. V každé minutě filmu Al Pacino dokazuje, jak skvělým hercem je, ostatní vedle něj vypadají jak dřeva. Dokonce i Michelle Pfeifferová, a to už je co říct. Scénář Oliver Stone, režie Brian De Palma. Lahůdkový filmeček... ()

Tomasso001

To co chybělo ve scénáři dohnal Al Pacino svým osobitým stylem, je pro takové role stvořený.. Zabral sem se do filmu a těch 170 minut uteklo jako voda. Kdyby Tonyho Montanu hrál někdo jiný, asi bych si odeběhnul párkrát na pokec než bych to dokoukal. Pro mě jeden z nejlepších gangster filmů... ()

danoo

S_C_A_R_F_A_C_E = megalomanský, dokonalý, _S_lávny, štýlový, klasi_C_ký i postmoderný, novátorský _A_ prelomový ďalej synkretický, hype_R_tenzný, ostentatívny, nadmieru chladnokrvný, krvavý, násilný, brutálny, primitivistický, apokaliptický a aj cez to všetko úchvatný, sugestívny, veľkolepý, _F_renetický, oslnivý, sebavedomý, výsmešný, tr_A_gický, tragikomický, sardoni_C_ký, nestriedmy, odpudivý a stále inšpiratívny, nenapodobiteľný a n_E_uchopiteľný zážitok. ()

tomxxx

Od filmu jsem čekal styl ala The Godfather, ale je to snímek plný brutality bez skrytého smyslu, což mi vůbec nevadilo. Bavil jsem se až dokonce, i když je jeho stopáž neskutečně dlouhá a celí jsem zhlédla nadvakrát. Al Pacino nezklamal a předvedl angličtinu s dokonalým přízvukem. Chování některých postav je, podle mého, dost podivné a nesmyslné. To je však u filmů tohoto typu normální. ()

BS

Syrová surovost postrádající i špetku nějaké elegance, která je typická pro gangsterské filmy. Tony Montana (fenomenální Al Pacino) je prostě buran, který se díky tomu, že se nebojí jít přes mrtvoly dostal až na vrchol a tam jen zahnívá. Excelentní! ()

uiu

Tak jsem se konečně odhodlala podívat se na ten starý klasický film Scarface a nelitovala jsem ani minuty. Příběh Tonyho Montany, který z Kuby utekl do USA za lepším životem, ale zjistil, že jako hispánský přistěhovalec tu může leda tak umývat nádobí ve fast foodu a rozhodl se, že takhle teda rozhodně žít nechce. Sledujeme vzestup a následný pád gangstera, který se nezalekne ničeho a přitom si stále udržuje prestiž. Životní pravdy, že pěkná rozmazlená ženská se zjizveným poskokem svého manžela nikdy nic mít nebude, ale jakmile nabyde bohatství a respekt, tak by se kvůli němu zbláznila :) Parádní stylizace filmu, parádní výkon Al Pacina (kdybych byla tenkrát puberťačka, asi bych měla jeho plakáty po pokojíčku - bohužel jsem se narodila až o 4 roky později). Film, který si zaslouží svůj kultovní punc a zastánce Scarface Society :) ()

tnp101

Jediným zásadním problémem pro současného diváka představuje fakt, že se jedná o obrovský kult a očekává tak možná až příliš. Člověk si musí uvědomit, že blížících se 30 let od doby vzniku se nedá jen tak hodit za hlavu a s tím pak souvisí ještě jedna věc a tou je násilí a vulgarita, což je sice jeden z ústředních faktorů, proč je společností tolik uznávaný, avšak v dnešní době je zamyšlení se nad znechucenými diváky, jež ve své době opouštěli promítající sál z důvodu brutálnosti, spíše úsměvný. Tím vším se nesnažím snižovat řemeslnou kvalitu filmu, jsou to zkrátka fakta a naprosto přirozený proces. Nic z toho naštěstí neznamená, že si jej nelze výborně užít. Jedná se svým způsobem o dva filmy v jednom. První polovina vyobrazuje vzestup, druhá vrchol a pád. Obě fáze jsou výrazně odlišné, nezapřou však své vysoké kvality po stránce filmařské i herecké a především atmosférické, což je jeden z největších superlativů a důvodů, proč je každá další projekce stejně silná jako první … čtyři a půl. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: „Scarface“ lze u nás v současné době stále sehnat v nádherném steelbook balení. Jedná se však o limitovanou edici a k dispozici nebudou donekonečna, takže pokud plánujete koupi, moc dlouho neotálejte. Krása klasické plastové krabičky je na míle vzdálena této kovové variantě. Trochu tedy zamrzí pouze absence karet, kterými je „kovové“ balení vybaveno v zahraničí. Pokud s koupí váháte, snad vám při rozhodování pomůže několik následujících řádků. Obrazový přepis je prezentován v poměru stran 2,35:1. Čím na první pohled oslní je vynikající ostrost a ohromné množství dříve neviděných detailů. Obojí mimochodem v takové podobě, s jakou se u podobně starých snímků nesetkávám každým dnem. Přepis sice nešetří zrnem, ale vzhledem k jeho přirozenosti jsem s ním neměl žádný problém. Pokud však zrno nenávidíte, šťastní moc nebudete. Barvy přesně odpovídají prosluněné atmosféře Miami osmdesátých let. Díky vysoké sytosti se sice nedá mluvit o nejreálněji vypadající podívané (barva pleti apod.), na tu různorodou barevnou paletu se však dívá skvěle. Černá je opravdu temná, a přestože není její podání dokonalé (odstíny se slévají značně dohromady a ztrácí se v ní detaily), pro potřeby snímku ji mohu označit za silnou, což platí také o kontrastu. Přepis nejeví žádné viditelné známky komprese, což je vzhledem k délce stopáže také potěšující. Film vypadá výborně, což jsem vzhledem k jeho stáří v takovém podobě opravdu nečekal a tak trochu nechápu chladné zahraniční recenze. Originální zvuk je překvapivě zastoupen formou DTS-HD 7.1 MASTER stopy. Ta magická číslovka pochopitelně nezaručuje, že by se jednalo o referenční poslech, tím není ani zdaleka, dovede však hodně příjemně překvapit a to především v akci a hudbě. V obou jmenovaných „oblastech“ neváhá zvuk podat velmi prostorově, agresivně, dynamicky a se smyslem pro detail (zvuky zbraní). Mluvené slovo a vlastně skoro veškeré scény bez hudby, či akce už tak úžasně nezní. Dialogy nepatří mezi nejčistší (zde se ten zub času podepsal) a u scén obsahujících pouze mluvení moc ostatních detailů okolí neuslyšíte. Přesto všechno se jedná o působivou stopu s hromadou hodně silných momentů. Navíc si můžete velmi jednoduše porovnat, o jak lépe zní v porovnání s původním stereo mixem, který je na disku ve formě DTS 2.0 také obsažen. O českou stereo stopu se postarala televize Prima v roce 2001 a v hlavních rolích uslyšíte Jířího Pragera, Jana Šťastného, či Bedřicha Šetenu. Úroveň dabingu ujde, originálu ale nesahá ani po kotníky a zvukově slabota. Bonusy odstartujeme nově natočeným materiálem, tedy 38 minutami rozhovorů s lidmi nejen z filmové branže hovořících proč film obdivují, jaké vzbuzoval reakce ve své době a podobně. Je to příjemné, ale pokud je náhodou přeskočíte, o nic zásadního nepřijdete. Tento nově vzniklý přídavný materiál je také jako jediný na disku prezentován v HD, v konečném důsledku však z nějakého důvodu nevypadá o moc lépe, než všechny ostatní SD materiály. Další v pořadí je hromada smazaných scén, jež si nemůžete pustit odděleně, ale pouze jako součást 22 minutového videa a ty na rozdíl od předcházejících rozhovorů doporučuji. Dále tu máme 12 minutový filmeček o skutečném světě drog té doby a následuje trojice videí: The Rebirth - o původním filmu a přípravě tohoto remaku; The Acting - o jednotlivých hercích; The Creating - povídání o tvorbě a reakcích po premiéře. Jejich celková stopáž se pohybuje kolem 55 minut a z informativního hlediska se jedná o nejvhodnější volbu, přestože se nejedná o nic světoborné a v žádném případě nečekejte velké množství produkčních fotografií a videí už vůbec ne. Následuje zbytečný 12 minutový pohled na tvorbu videohry, který se pochopitelně neobejde bez přehnaného chválení. Velmi zajímavý je však 3 minutový pohled na televizní podobu filmu ukázkami cenzury. Nakonec tu máme ještě jedno nemalé překvapení. Disk je vybaven funkcí „U-Control“ a ta kromě fíčury, která při sledování filmu počítá „fuckování“ a vystřílené náboje, nabízí ještě PiP stopu, jež kromě v předchozích bonusech již viděných materiálů disponuje také hromadou dalších (mimo rozhovory i scény z 1932 verze filmu atd.). Bonusy bohužel nedisponují českými titulky, anglické u všech ale nechybí. Z audiovizuálního hlediska s přehledem nejlépe, jak kdy film vypadal i zněl, doplněné o uspokojivé množství bonusů. Pokud jste fanoušky filmu, neváhejte. 80% () (menej) (viac)

Jazzzz

Mezi Gangsterkami dozajista nadprůměrný počin, který má ke Kmotrovi velice blízko. Tenhle film je velká herecká exibice Al Pacina, který se nám ukazuje jako zatraceně skvělý herec. Jestli pět nebo 4... Poslední dobou procházím jistým stádiem, kdy měním poměrně dost svých hodnocení. Důvodem jsou jiné parametry, které chci u shlédlých filmu zdůraznit. Tento film je sice skvělý, ale opravdu jde o pouhou Gangsterku, žádné velké drama, takže jde spíše o film na oddechnutí, nelze od něj ani čekat víc. ()

T-pack

Al Pacino je magor... teda, Tony Montana je naprostej magor, Pacino ho jenom skvěle zahrál. Koule z oceli a "oslava" kokainovejch kingpinů, s Kmotrem asi nejlegendárnější gangsterka všech dob. A má to svůj důvod, protože film i přes svou relativně dlouhou stopáž nenechá ani na chvilku vydechnout. Scarface i dodnes přináší spoustu šokujících scén a sorry, zkoksovanej Tony, kterej samopalem rozstřílí asi patnáct chlapů a nechá si do těla nastřílet stejnej počet kulek, to je zasraná gangsterská opera. Tenhle film snad nemá jedinou chybu a to vim, protože spoustu hlášek z něj jsem slyšel ještě před tím, než jsem ho vůbec viděl. ()

elanius

(92/2013) / Čo viac dodať ku Scarfaceovi. Brutálny, surový materiál zostrihaný na 170 minút gangsterskej parády. Napriek tomu, že je jasné ktoré mená stoja za výsledkom, hneď za nimi je v tesnom závese Giorgio Moroder, ktorého hudba a výber songov dodáva filmu tú zváštnu, depresívne pôsobiacu podobu. (10/10) ()

hanagi

Se sledováním cesty kubánského imigranta na vrchol gangsterského žebříčku a jeho následného pádu jsem měla docela velké potíže. Primitivní, naturalistické násilí, samopaly a motorová pila. Hromady bankovek a hory koksu. Nevkusný a okázalý luxus a ani jediná alespoň trošičku sympatická postava. Navíc ty rozhalené košile se špičatými límci, odhalená a chlupatá hruď ověšená masivními zlatými řetězy, sexistické řeči...Ještě teď mi naskakuje husí kůže! Jenže přesně tak to taky mělo působit! ()

Redi

Al Pacino je samozřejmě naprosto geniální, a i když mě ta stopáž uběhla poměrně rychle a ani jsem se nějak nenudil, tak jsem se z toho rozhodně ani neposadil tak na prdel jako ostatní. Možná kdybych to viděl dřív (někdy v těch 90's/2000's), kdy jsem ještě nic neviděl a gangsterky už vůbec ne, tak bych to nejspíš ocenil jinak a taky to nadhodnotil jako většina z nostalgie (jako je to u spousty jiných filmů), ale doteď jsem už viděl víc a lepšího, a to mi ještě mega restů chybí. Btw. hudba je naprosto k sblití. ()

Pavlínka9

Ten film má něco do sebe. Znám i původní předlohu z roku1932, ale beru oba snímky, jako zcela samostatné filmy. Je pravda, že Al Pacino je bravurní a jeho arogantní a svéhlavý hlavní hrdina - takových existuje opravdu málo a jeho herecký výkon - bylo to až děsivé s jakou vervou do sebe až házel bílý prášek. Znázornění životního stylu a obživy Montany - je to skvěle, pro mě až do detailu ztvárněné. Herecké obsazení - super, scény s krví - já se zrovna v tomhle nevyžívám a nevyhledávám to a ukázka "bohatství", alespoň toho fyzického, kterého dosáhl - nedokážu si ani představit, že bych měla vanu jako on :D. Pro mě to byla ukázka života, který já nechci, ukázka toho, kam se dá až dostat a kam se dá až dostat i přes zábradlí :D Ano - je to monumentální - i počtem minut, i hereckým obsazením i tou výpravou, přesto to pro mě není extrémní top a proto jen 4*. Ale rozhodně je to 5 rozhodně blízko. ()

noriaki

Al Pacino hrál v lepších filmech, hrál i zajímavější postavy, ale nejsem si jistý, jestli někdy hrál takhle dobře. Scarface je film, který se mi časem líbí víc a víc. Cestu k němu jsem si našel právě přes Tonyho Montanu, chorobně ambiciózního kriminálníka s palčivým pocitem, že mu svět dluží úspěch a bohatství. Když konečně uvidí příležitost vydrápat se na povrch, nezastaví se před ničím. Brian De Palma se toho nebál. Scarface je občas až nepříjemně naturalistický a krutý film, v němž hraje morálka jen malou úlohu. Postava protagonisty není sympatická, ani omlouvaná. V některých scénách - ne nutně jen krvavých, je vyloženě odporná. Tony Montana vztekle buší na dveře pekla a nevyhnutelně se blížící tragický závěr je téměř osvobozující. ()

Slider

Cesta kubánskeho 'emigranta' z prisťahovaleckého tábora až na vrchol drogovej mafie plná krvi a násilia, podčiarknutá svojráznou réžiou a úžasnou hudbou, ktorá nenahraditeľne dokresľuje 80te roky. Al Pacino vo svojej najlepšej roly, ani Michael Corleone mu tak nesadol a svojim výkonom spravil z Montanu legendu svojho žánru. ()

Tomesh

Tony Montana je nejtvrdší motherfucker, kterýho jsem měl tu čest kdy vidět.. Pacino prohlásil, že je to jeho nejlepší role. Vždycky jsem si myslel, že největší monstrum je Joe Pesci (Mafiáni, Casino), ale Tonymu nesahá ani po kolena. Montana je převtělením maximální arogance, nebetyčného seběvědomí a nepříčetné šílenosti toho nejhrubšího zrna vůbec. Možná až moc horká kubánská krev se v něm nezapře, když bez mrknutí oka oddělá svého přítele, aby toho v zápětí hořce litoval. Navzdory své inteligenci a odvaze, jedná jako zvíře, ale nepřekročí hranice svého přesvědčení. Ano, i Tony Montana má své dobré stránky. Nikdy by nezradil (hrdost nebo ješitnost), zdobí ho přímost jako kulka letící do Lopézova xichtu a není to řezník narozdíl od sosových poskoků, kteří by neváhali vyhodit do povětří auto plné dětí. Závěrečná přestřelka mě totálně odvařila.. Pohled na Pacina až po uši zabořeného do hory koksu, mě přivedl na myšlenku, že bych si tu a tam docela rád sjel jednu dvě lajny a následně rozstřílel třicet chlapů jako řešeto a zemřel stejně hrdě a nasraně jako Tony. "I still standing! You think you can take me? You need a fucking army if you gonna take me!" Zfetovanej takovým stylem, že si z kulek ve svým těle dělá prdel. Ano, to chci, tohle žeru. "I am Tony Montana. You fuck with me, you fuck with the best. Say Hello To My Little Friend." ()

Brain-D

"How you like that"..tak tuhle větu nikdy nevyženu z hlavy. Al Pacino podle mě ve své nejlepší roli a jeho španělský přízvuk. Al Pacino zde prolomil hranice a naprosto mě dostal. Pro mě je to srdcovka (Top 10) ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru