Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

kailee_

Hodnotím víceméně první dojem, takže to jiní po opakovaném zhlédnutí můžou vidět úplně jinak. Stejně tak si myslím, že po opakovaném zhlédnutí prvního Pána Prstenů musí být ten film podstatně lepší, protože neumí podávat informace divákovi a ten je zjistí až zpětně. Tenhle film se dá dobře srovnat s prvním dílem Pána Prstenů a když budu brát obsahovou stránku, na všech úhlech pohledu vyhrává Hobbit. Kamera konečně dává smysl a je super, ale tam se dá u hlavní trilogie obhájit tím, že museli schovat kamerové triky a kvalitní CGI nebylo dostupné. Takhle má vypadat první díl. Na rozdíl od prvního Pána Prstenů není plný plytkých a zbytečných scén, drží si atmosféru, dobře vypráví začátek příběhu i představení nových postav a stejně tak zvládá bavit i nenudit. Ano, oproti trilogii Pána Prstenů je to více pohádkový styl, ale co je na tom špatně? Film je zvládnutý na výbornou, zatímco dramaticky stylizovaný Pán Prstenů je zničený prázdnýma postavama a rádoby vtipnýma scénama, které jsou strašně na sílu vsunuté do děje a ničí atmosféru. Raději se podívám na super pohádku než drama, které ničí sebe samo. Ještě můžu porovnat charakter Bilba oproti Frodovi a tam není opět co řešit, protože Bilbo, na rozdíl od Froda, není prázdná postava, ale má charakter, využívá ho a herecké obsazení tu postavu neztrapňuje. První Pán Prstenů u mě má 3* a myslím, že zcela oprávněně, i když problémy prvního dílu u pokračování z většiny eliminovali. Tohle je jasná pětka. ()

Hashirama

Expozice natažená na 162 minut (co se děje v prodloužené verzi, by mě fakt zajímalo), která se “natáčela” na Novém Zélandu zřejmě jen kvůli lákavým daňovým úlevám, která namísto vábivých krajinek spíš vyšťavuje procesory. Peter Jackson se stává otrokem přehršle CGI, které je umělejší než průměrná kalifornská pornohvězda, a na svoje staré filmařské finesy a vynalézavost (miniatury, optické efekty) rezignuje, aby genericky vyrenderoval skoro tříhodinovou adaptaci prvních padesáti stránek dětské pohádky, která zákonitě nenabídne téměř nic. Ani atrakce, ani velký příběh ani velkolepé finále (byť se Jackson evidentně v posledním aktu pere s faktem, že nemá co nabídnout), jen utvrzuje člověka v tom, že tady sledujeme z prstu vycucaný produkt. ()

Hellknight12

Po včerajšom dokončení maratónu LOTR som sa rozhodol si dnes dať maratón Hobita. Samozrejme v režíserkej verzii. Nejako mi doteraz nedochádza prečo sú 3 filmy z tak krátkej knihy. Knihu mám prečítanú. Prvý film začína trošku inak ako kniha a má to aj svoj dobrý dôvod. Dôvod je taký, že kniha bola napísaná pred LOTR a film sa odohráva po LOTR a takto tu máme celkom pekný úvod a vlastne P. Jackson sa rozhodol podať cez už známeho výpraváča a to cez Bilba. Po tomto úvode nám film začína presne tak ako kniha. Herecké výkony, herci, hudba, kamera a masky sú skvelé. Príbeh je fajn a za mňa najlepšia spracovaná časť knihy. Tento film ma to dve verzie kino má 169 min a režisérska 182 min. Efekty sú fajn ale nič extra. Je tu pár miest, kde som si povedal, že je to až príliš upravené cez PC. Čo je za mňa škoda. Film môžem odporučiť každému kto má rád knihu a dobrodružné fantasy. A hlavne to stojí najlepšie ako samostatný film. Celkové hodnotenie za mňa je kino verzia 85% kino verzia 90%. ()

Nix

Kolikrát si říkám, že takové skvosty nemá ani cenu nějak podrobně hodnotit nebo vůbec používat nějak moc slov. Tohle je prostě kult, kdo nezná, což jako snad ani takový člověk není, ať si pustí jednu z nejlepších fantasy, která kdy byla natočena. Je to v duchu Pána prstenů, není to lepší, ale pořád je to nadprůměrná podívaná, která těžko hledá konkurenci. Dycky jsem chtěl být Hobbit aspoň na pár dní. ()

rublik05

Pán prstenů je pochopitelně někde jinde, nicméně první Hobit: Neočekávaná cesta za ním zas tak moc nezaostává, jedná se o příjemný start celé trilogie, tvůrci si dali záležet na pěkných kostýmech a snesitelném vizuálu, herci jsou vcelku v pohodě, dost postav se však nemá šanci nikterak projevit. Hudba je tradičně vynikající. Souboje jsou víceméně fajn, nepůsobí zas až tak uměle a nepřehledně, jak tomu je třeba v třetí části. Jedničce musím vytknout především místy lehce drhnoucí tempo, umělé efekty a nepříliš povedené skřety, kteří občas působí jako karikatura. Své kvality Hobit dozajista má, pořád se jedná o povedenou fantasy podívanou, kterou si pan Jackson ostudu rozhodně neudělal. 8/10. ()

Cooller

atmosféra jako u pána prstenů... film se zbytečně natahoval ale vůbec mi to nevadilo protože to alespoň uchová ještě déle tu atmosféru :)..těším se na další díly.. už aby to tu bylo... ()

Zombiepod

Úžas. Stavím sa, že minimálne polovica tých, čo porovnávajú Hobita s Pánom Prsteňov, nikdy túto knihu nedržala v ruke, pretože ako v literárnom, tak aj vo filmovom smere je to jednoducho neporovnateľné. Jackson to však zasa dokázal. Kombinuje totiž svoju nenapodobiteľnú fantáziu Tolkienovho diela s istou rozprávkovosťou, akú sme tu ešte nikdy nemali, a zároveň so starou známou atmosférou Stredozeme poháňanou majestátnym soundtrackom. Dej v žiadnom prípade nie je zbytočne predĺžený, práve naopak, každá scéna mala istú osobitnosť a veľký význam na to, čo sa v trilógii ešte udeje, naviac prekvapujúci aj pre čitateľov vsuvkami, ktoré veľmi potešia. HFR 3D v tomto prípade využíva potenciál takmer naplno, niečo podobné som teda ešte nikdy nevidel (nálety kamerou na Stredozem vyrazia v tejto verzii dych), bez prehnaných okatých scénok "aby to lietalo z plátna" skôr využíva 3D do hĺbky a tým pádom viac vťahuje. Trpaslíci vynikajúci, síce zatiaľ slabučko vykreslení (napokon 13 hlavných postáv je ťažko v jednom filme opísať, nemyslíte?), rovnako aj pamätné scény (mesto goblinov, hádanky s Glumom, orly), ktoré sa navždy zapíšu do histórie filmovej fantasy. Keď po nádhernom epickom finále nabehli titulky, kinosála zavládla tichom, až sa ozvali smutné výroky zo všetkých strán - "To už je koniec?", a mne osobne ešte polhodinu bilo srdce ako o život. Naposledy som sa takto cítil práve pri trilógii LotR, čo je dôkazom toho, že Peter Jackson zasa viac pootvára dvierka do sveta Tolkienovej fantázie, a posúva žáner na samotný vrchol, ako to už napokon raz dokázal. Už sa neviem dočkať pokračovania. // Odporúčam prečítať výborný článok k filmu od užívateľa Douglasa. ()

BarMaja

Jsem nadšena. Možná tam bylo pár zbytečných scén, ale celkově to dopadlo skvěle! Tři hodiny uběhly jako voda a mě jen trochu mrzí, že na pokračování si rok počkám. Trochu jsme se bála, jelikož kritika nebyla moc příznivá, ale už po několikáté jsem si ověřila, že kritika je často irelevantní. To, co to nejvíc zkazilo, byl samozřejmě dabing. Celou dobu jsem se těšila na trpasličí zpěv a oni mi ho přetextovali do češtiny - zabít! Taky elfština zněla dost kostrbatě. Už se těším na další návštěvu kina bez dabingu. :)// Všem doporučuji verzi bez dabingu. O mnoho větší zážitek! ()

Ninivius

Kino se nebavilo a přátelé usínali ale já jsem nemohl od plátna odtrhnout oči. Znovu se vrátit do Hobitína i když o 60 let dříve bylo opravdu skvělé a moc se mi líbilo propojení s pánem prstenů. Bilbo dokázal jako hlavní hrdina lehce překonat Froda a trpasličí "společenstvo" bylo také skvělé, i když asi ne tak moc jako společenstvo původní. Neumím si představit, kolik z toho filmu budou mít lidé křeří neviděli nebo nečetli pána prstenů, protože je to taková pohádka pro fanoušky s mnoha odkazy .Uvidíme co nám přinese Bilbo v dalších dílech, já osobně se moc těším. ()

wOOzIe

I kdyby byl hobit sebehůř natočen, tak to pro mě bude stejně užasný film na který se těším pěkně dlouho. Na to až se zase budu moci vrátit do světa středozemě. A dojem: Naprosto úžasné. Od prvního do posledního traslíka, přes elfy, skřety až k vedoucímu Bilbovi a Gandalfovi . Pro někoho až moc napodobenina Pána prstenů, ano ale o tom to je. Pro mě absolutně nenudící 2 a půl hodiny. Všechny ty dodatky a nové scény působí naprasto skvěle opravdu, a fungují přesně tak jak Jackson slíbil. Sem naprosto spokojen, těším se na další díly. ()

IEO10

Ale jo pokud to člověk neporovnává s Pánem prstenů,může si to klidně užít na plný pecky.Už po přečtení knížní předlohy musí bejt každýmu jasný,že to nemůže bejt stejně epický zážitek jako u Pána prstenů a s tim by měl asi každej na Hobita jít ,aspoň já sem s timhle pocitem šel a užíval sem si téměř každou minutky filmu měrou vrchovatou,takže moje pocity nemůžou bejt jiný než pozitivní,samozřejmě je tam pár věcí,který bych klidně vypustil jako např.bojující skály,ale celkově je to prostě velmi podařený návrat do Středozemně,kde všichni hlavní představitelé odvádějí minimálně tak dobrou práci jako ústřední postavy z trilogie Pána prstenů a i ,když hodně lidí namítá,že to bylo až moc natahovaný a v určitejch chvílích nudná podívaná,mě osobně to uteklo jako voda ,ale beru to z pohledu fanouška,je mi jasný,že lidem kteří k tomu nemaj takovej vztah jako fanoušci,můžou mít zcela opačný názor ,to chápu nehádám se s nima.Peter Jackson nepřišel na svět s ničím novým,žádné skvělé nápady které by diváka zvedali ze sedadel,vsází na jistotu a jede furt ve stejně zaběhlých kolejích jako tomu bylo v Pánovi prstenů,mě osobně to nevadí a sem rád,že po těch letech sem se zase mohl jednou na tři hodiny vrátit do Středozemně kouzlo je zpátky.80%.........THANKS PETER ()

Jacccob

Ano, bylo tam mnoho zbytečných věcí, ano, pár záběrů a scén mohlo být lepší, ale Jackson to opět pro mě dokázal, i když stejně bude kritizován z několika důvodů. Přinejmenším je to přímo nadlidské očekávání, které má většina návštěvníků kin, už kvůli tomu bylo jasné, že film bude spíše rozpoluplný. Někdo mu vytýká ne příliš povedený konec a dlouhý začátek. Ale kde má režisér zakončit první část podle předlohy, v níchž nejsou takové záchytné body jako v Pánovi Prstenů?? V Hobitovi se výpravě sice stále něco děje, ale to jsou jen " menší " střípky, které se až na konci poskládají v pořádný problém. Mezitím není žádný problém nějak závažný, proto není možné dobře určit konec. Kdyby film skončil po úniku z jeskyně skřetům nadávalo by se stejně. Já to beru s nadhledem, že na tento film jsem se těšil od prvního puštění traileru někdy před rokem, a už tehdy jsem věděl, že se najdou ti, kteří ho budou kritizovat a možná i oprávněně. Pro mě je tento film novým dobrodružstvím mířícím do Středozemě a tak to také zůstane. LOTR nepřekonán, přesto má Hobit jisté kouzlo, které se ani v Návratu Krále neobjevuje. Pokud se vám libíly všechny tři díly Pána Prstenů, i přes malé výtky nebudete litovat, že jste šli právě na Hobita :) . PS : Bilbo je Martinem Freemanem zahrán naprosto dokonale. ()

enigmus

První část je skvělá, nesla se v duchu knihy- tedy v pohádce (což už je první věc, kvůli které nelze Hobitta srovnávat s Pánem prstenů). Vše co bylo v knize, ať už to byl i malý detail film obsáhl, a to i včetně dodatku o Sauronovi. Ačkoliv se občas film pokoušel být příliš vtipný (scéna zabití skřetího krále), tak pořád mi to splynulo do jednoho krásného dojmu z filmu, ať už to bylo tím že jsme se znovu vrátili do Středozemě, nebo zahrnutím menších situacích. Tak či onak dávám pět! ()

Uter123

Čo povedať keď už v prvých patnástich minútach filmu som pocítil hrču v hrdle a chcel som sa rozplakať ako malé dieťa, čo do konca filmu na moje zdesenie, následovalo ešte dva krát. Castingová revolúcia. Herci nie, že vedia čo hrajú oni sú naozaj tými postavami a ja som si nevedel od prvej chvíle predstaviť iných predstaviteľov Bilba a Thorina, to sa mi ešte v živote nestalo(Jackson is fucking with everyone, AGAIN). Prekrásna audiovizuálna stránka filmu a úvodná mrazivá scéna choralu trkváčov. Pekné efekty, iba pekné pretože to robila VETA a čakal som viac. Skvelé lokácie a 166 minút čarovania Jacksona . Škoda detskej atmosféry, prílišnej farebnosti a zabúdania na porekadla, že aj málo je niekedy viac a 48fps FUCK YOU. A expected gluuuum bol najlepší. ()

klochy

Bilbo je sympaťák, Stredozem je späť vo svojej všetkej kráse. Vážnosť niekam mizne a predkladá sa nám príliš veľa, pre mňa nezapadajúceho humoru na tak temný svet, a teda sa vytrácajú aj emócie, ktoré mi tak chýbajú. Digitálny škreti sú síce skvelo prepracovaní, ale už nenaháňajú taký strach, niesú to tie odporné "reálne" príšeri z Pána Prsteňov. Možno keby som to nevidel vo vysokofrekvenčnom premietaní (48fps), ktoré sa môjmu oku páči ale pôsobí mi skorej ako zábavná atrakcia, zdvihol by som na 4*. Avšak tých 160 minút mi ubehlo strašne rýchlo, je proste fajn byť zase späť aj keď toho všetkého už ostalo strašne málo. Teším sa na pokračovanie, stále verím.... ()

Colchack

Už to nie je ten "wow efekt" ako u LOTR, ale predsa len má Hobbit niečo do seba. Bolo to pekné farebné, dynamické, zábavné, ale samozrejme aj temné "se vším všudy" ako sa na Stredozem patrí. Scenéria Nového Zélandu úchvatná aj po 10tich rokoch :P. Z celého filmu jednoznačne najlepší Serkisov GLUM. Uvidíme čo nám prinesú zvyšné časti po tomto "zmiešanépocity - vytvárajúcom" prvom diely. PS: Konečne som zistil ako vznikol golf :D Kino 3D (HFR) originálna verzia + ST, 80%. ()

sigin21

Naprosto nekritických a fanouškovských 5 hvězdiček! Úvod v Ereboru je něco neskutečného a věřím, že nemalá část publika v Imaxu marně hledala svoji čelist na zemi. Tohle je prostě esence čisté filmařiny a kdo si to není schopný užít, tak ho opravdu lituju. Peter Jackson je zpátky a jestli tohle byl jenom začátek cesty, tak budou příští rok muset fasovat uvaděči v kinech pytle na mrtvoly, protože to nejen fanouškovské srdce prostě nemůže vydržet. ()

PavelH

Hezky jsem si šetřil knížku na ten správnej okamžik a premiéra prvního filmo byla přesně on. Přečetl jsem knížku asi před týdnem, mám všechno srovnaný, jak to Tolkien napsal a můžu směle porovnávat. Upřímně jsem byl hodně zvědavej, jak to Peter pojal. PP a Hobit jsou totiž úplně odlišný knížky. Hobit je vlastně krásně napsaná pohádka. Jackson to ovšem pojal znamenitě. Ponechal takovou nadlehčenou část příběhu a proložil ji akcí a temnotou. Úzasné! Nevynechal jedinou maličkost předlohy, ba co víc, obohatil děj o další detaily, a přesto jsem se ani na chvilku nenudil. hnidopichové budou srovnávat s PP a budou říkat, že to už tu bylo, bla bla bla. Sorry kluci, ale tohle není jen tak něco, je to HOBIT. Legenda mezi knížkama, se kterou se musí zacházet opatrně. Hned na záčátek si mě film získal skvělou bitvou mezi drakem a trpaslíkama, kde nás Jackson uvádí do děje, a trpasličíma zpěvama ve dnu pytle. Pak už jsem jen hlatal a zíral. Všechny části příběhu jsou natočený skvostně. Všechy postavy mě baví. I na trpaslíky se dostane, což muselo být složité. Místo společenstva, kde byl každý naprosto odlišný od druhého, tu máme 12 děsně podobných trpaslíků. Všechno je to proložený nádhernejma přeletama nad krajinou, úžasnejma scenériema a 3D kamenama a hořícíma šíškama :) Do toho vám hraje super soundtrack, kterej má opět velmi chytlavej a silnej hlavní motiv. Celkově jsem nadšenej a těším se, co bude dál! ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Slavný James Bond zdá se našel nový domov. Společnost Amazon totiž čerstvě uzavřela dohodu se studiem MGM a celé si jej tak pořídila za 8,45 miliard dolarů. Rázem se tak knihovna streamovací služby… (viac)