Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

Mistickzz

Hobit, hobit, hobit. V konečnom dôsledku ide o jeden z najlepších filmov tohto roku a nepochybne sa jedná o špičku vo svojom žánri. Lenže už to nie je LOTR, i keď atmosféru Stredozemi film nestratil, tak Vás (teda aspoň mňa) môže prepálená stopáž na nie celkom rozvitom príbehu nudiť, ani väčšina nových postáv si ma tak nezískala, ako pri prvej trilógii, ale zas vidieť staré známe tváre, bolo príjemné a Martin Freeman ako Bilbo bol skvelá voľba, i keď samotný Bilbo nedostal toľko priestoru ako som predpokladal. Ale oplatí sa to vidieť v kine, reklama na Nový Zéland a skvelá hudba Howarda Shorea vás odrovnajú a film miestami príde ako rozprávka. Síce som čakal od Hobita viac, tak sa i presto teším na druhé zhľiadnutie, no na plný počet to zatiaľ nie je. ()

Lavi

Jacksonovo ztvárnění Tolkienova světa si mi prostě líbí a ještě nikdy jsem po odchodu z kina neměl takovou chuť vrátit se a mrknout se ještě jednou. I přes všechny výtky, na kterých občas opravdu něco je (ty upadnuté knoflíky nedávaly narozdíl od knihy žádný smysl), si prostě nemyslím, že by to někdo dokázal zfilmovat lépe... a ta stopáž je krátká, najednou byl konec... klidně bych to roztáhl na delší dobu a po třech hodinách dal teprve přestávku :-P. Já jsem si to užil. ()

Kanibal

Výrazné vizuální orgie propojené nepříliš zábavnými rozhovory. Poměrně příjemně byly zakomponované písně, které jsou se třetím rozměrem možná jedinou novinkou, kterou jsem zaznamenal. Jinak pryč je atmosféra obtížné cesty nicotného hrdiny... už jde jen o pohyb z bodu do bodu, bez výrazných emocí a Martin Freeman s tím nedokáže udělat nic víc, než že je při tom okouzlující. Scéna s Glumem je podle mě ta nejzábavnější z celého filmu. Zchudlé filmové studio ždíme nepříliš tlustou knihu poměrně cynickým způsobem a na filmu je to znát. PS: Sarumana už mohl Jackson opravdu vynechat, Christopher Lee už je skutečně starý pán a svou roli odseděl... hrozně to bilo do očí... ()

Wimy

Nejsem tak nadšen, jak jsem předpokládal, že budu. Nicméně to byl nadprůměrný film, na který bylo příjemný se dívat. Sice je Pán Prstenů o laťku výš a na těch 5 to teda úplně není, ale protože to byl tak vizuálně pěkný film, tak je dám. Jen té akce tam mohlo být i víc, předlohu jsem sice nečetl, ale doufám, že se jí dočkám v dalších dílech. ()

cachina

Zcela logicky se nám nabízí srovnání Hobita s Pánem prstenů. V určitých aspektech se přirozeně shodují, v jiných zase odlišují. Např. oba filmy mají velmi podobnou strukturu vyprávění. Hobit je ale více pohádkovější (viz scéna kdy si trpaslíci zpívají při mytí nádobí), ale to je i knižní předloha. Pán prstenů je naproti tomu temnější. Hobit také disponuje humorem spíše pro menší publikum (např. zlobr se vysmrká do Bilba apod). Snímek je celkem natahován, poměrně dlouho trvá než se na plátno dostaví nějaká akce, do té doby se můžeme kochat Hobitínem, Roklinkou apod. Musíme také přečkat vleklou večeři u Bilba, ve které se formuje nové společenstvo. Bohužel Hobit už nedostává z diváků takové emoce jako Pán prstenů. Chybí tu více emocionálně vypjaté scény. O trpaslíky se jaksi divák nemusí strachovat, protože přežijí vše, co na ně číhá. Obrovský hrůzostrašný pád bez jediného šrámu i několikaset krát početnější převahu skřetů. U Pána se divák více bál o osud a život postav. Triky zase trochu pokročily (viz hromoví obři) a musím vyzdvihnout Andyho Serkise a jeho Gluma, jehož setkání s Bilbem považuji za nejlepší scénu z celého Hobita.V porovnání s Pánem prstenů, kdy Peter Jackson nasadil laťku více než vysoko, nebude to dnes na plný počet hvězdiček, kdyby ale jako první vznikl Hobit nebo kdybych ho viděl dříve než Pána, byl bych s plným hodnocením neváhal. ()

honzii

Pokud se ubráníte srovnání s Pánem prstenů, možná budete ve výhodě. Peter Jackson šel totiž trochu jinou cestou. Místo komplexní dospělé fantasy kde šlo o vše, jakou Pán prstenů byl, Hobbit funguje spíš jako dobrodružná jízda. Neznamená to, že by to byl o to horší film. Znamená to jen, že se musíte odpoutat od nenaplnitelného očekávání a od Pána Prstenů samotného. A pokud v tom máte pořád binec, doporučuju si přečíst Douglasovy poznámky, kde skvěle rozebírá neduhy srovnávání Hobbita s PP, ale zároveň jeho překvapující výsledky (došlo vám např., že je Hobbit časově i dramaturgicky strukturován skoro stejně jako Společenstvo prstenů?). Hobbit je mnohem chytřejší, než na první pohled působí, a Peter taky. ()

Chipsonator

Návrat krále fantasy žánru! Peter Jackson opět ve formě a připravil nám neskutečný návrat do Středozemně. Hobit je pohádkovější verze Pána Prstenů a mě to naprosto vyhovovalo (ikdyž králičí povoz Radagasta mě teda už dost překvapil). Máme tu novou skupinu hrdinů, třinácti trpaslíku (všechna jejich jména je snad nemožné si napoprvé zapamatovat), všichni strašně sympatičtí a je to opravdu fajn parta(mými favority se staly jejich král, dva bratři a trpaslík na plešato), jejich skupinu pak dotváří samotný Gandalf šedý a mladý Bilbo Pytlík který byl zamlada pořádný frajer což je jen pravda a Martin Freeman si s rolí Bilba popasoval vážně skvěle. První půlka filmu je více ukecaná ale to vůbec nevadí protože film na vás dýchá neuvěřitelnou atmosférou (jen mě mrzí že jsem měl trpasličí píseň nadabovanou ale jinak mi dabing přišel v pohodě a 3D za tu oběť stálo protože obraz byl prostě fantastický!). V druhé půli to už na nás však Peter Jackson vybalí ze vší parádou a na nás čekají strhující bitvy a do nich hraje fantastický soundtrack filmu který právě teď poslouchám. Hobit: Neočekávaná cesta je králem současného filmového fantasy a už se opravdu těším až se za rok zase sejdu s partou třinácti trpaslíku, jednoho čaroděje a půlčíka. Věřím že to bude přinejmenším stejně skvělá jízda jako byla teď! 95% EDIT:Po domácí projekci (tentokrát hezky v originálním znění) jsem se jen utvrdil v tom že Hobit je to nejlepší fantasy od dob Návratu krále a věřím že se nakonec trilogie Hobit bude moci postavit hrdě na trůn fantasy žánru po boku drsnějšího a méně pohádkovějšího (né že by mi to na Hobitovi vadilo že je více pohádkovější, ba naopak, jsem za to rád, když budu chtít syrové a drsné fantasy sáhnu po Pánu prstenů a když budu chtít něco odlehlejšího a pohádkovějšího tak sáhnu zase po Hobitovi) Pána prstenů. Tolkienovo fantasy převedeno na plátna Jacksonem je Pánem žánrů fantasy! ()

Seti

Já, jakožto fanoušek, jsem nadšen! Jackson nám přináší první kapitolu z dalšího příběhu ze Středozemě, který je jiný, a to je právě jeho předností. Je pravdou, že tentokrát Peter vychází více vstříc těm, kteří se v historii Středozemně trochu orientují a některé pasáže se tak nezaujatému divákovi mohou zdát zdlouhavé a nezáživné, ovšem vše má v jeho vyprávění svoje místo. Příběh samotný doznal několika podstatnějších změn, za které však Jacksona nehodlám pranýřovat, jelikož chápu, že se většina z nich udála v důsledku provázání a semknutí dějových linií ze samotného Hobita a dodatků z Pána Prstenů. V některých případech také posloužily zatraktivnění pro filmový materiál, za což by bylo také nefér Jacksona křižovat. Co se postav týče, tak ty hlavní byly skvěle záhrány (především Bilbo, Glum, Gandalf a Thorin) ale casting se povedl celkově a mezi starými známými se neztratili ani nováčci (je jasné, že vzhledem k rapidně větší družině i rozdílné důležitosti jednotlivých členů nemohli dostat všichni stejný prostor, ale předpokládám, že v průběhu trilogie bude mít svůj moment každý). Co se týče technické stránky a výpravy, tak ta nabízí to nejlepší, co je dnes k dispozici, a přestože se Jackson na CGI spoléhá více než v LOTRovi, tak nepropadá žádné digitální megalomanii jakou předvedl v King Kongovi, a především veškeré triky slouží vyprávění a nejedná se o žádnou samoúčelnou onanii. Jediné negativum vidím v přehršli kýčovitých východů a západů slunce, těch mohlo být skutečně méně. Před Neočekávanou cestou jsem se obával, co chce Jackson do těch 10 hodin nacpat, ale teď mu již bezmezně věřím, protože při sledování první části jsem se nenudil ani okamžik a chvílemi jsem chrochtal blahem jak prase na líbánkách. Prostě to Peter opět dokázal a servíruje fantasy dobrodružství, které musí každého nepuristického fanouška Středozemně nesmírně zahřát u srdce. Čekání na pokračování bude opět dlouhé. (PS. 3D mi přišlo zbytečné a hudba je o něco méně výrazná než v LOTRovi, ale furt se drží na vysoké úrovni a ústřední hudební motiv je úžasný.) ()

Lisabellla

Ne, že bych to hodnotila dle vlastních měřítek. Tolkien nikdy nebyl mým favoritem, známá trilogie si mne nikdy nezískala a na Hobita jsem šla víceméně ze zvědavosti. Žádné srdcervoucí navrácení do Středozemě, žádné opětovné shledání s oblíbenými postavami a žádné rádoby srovnávání s tím či oním dílem. Hobita jsem brala jako samostatnou jednotku. Jako film, který mne sice nijak neuchvátil, ale ani nezklamal. Hudebně to bylo gigantické, to ano, efekty se daly sice srovnat s leckterým jiným třidéčkem, ale rozhodně neurazily. Já byla spokojená. Spokojená jako někdo, kdo si přišel do kina odpočinout, posadit se a nechat se vést příběhem od začátku do konce. Spokojená jako někdo, kdo se přišel podívat na nenáročnou výpravnou pohádku o skřetech, trpaslících, elfech, odvaze a přátelství. Spokojená jako někdo, kdo nic nečeká a koho tedy nemá co zklamat. ()

Indy

Tak ako knižná predloha Hobita nemôže kvalitatívne súperiť s Pánom prsteňov, tak aj jeho filmová podoba prehráva porovnanie s ospevovanou trilógiou. Rozhodnutie rozdeliť nie veľmi rozsiahlu knižku na tri filmy nebolo šťastné, dva by boli viac než dosť a mohli byť bohatšie na nezabudnuteľné momenty. Každý diel Pána prsteňov má aspoň 10 top scén, prvý Hobit ich má tri (prológ, hádanky v tme a záver nad priepasťou vrcholiaci príletom orlov). Film tak bohužiaľ občas vypadáva z tempa, ale veľa zachraňujú titulné postavy. Bilbo je vďaka M.Freemanovi dokonalý každým svojim gestom, veľkým ťahúňom je Thorin v podaní neznámeho R.Armitaga, ktorý aj dobre spieva (pieseň Misty Mountains je kúzelná scéna) a dobre sa tvorcovia pohrali aj s bledým škretom Azogom, ten je parádny. Pre hudbu platí to, čo pre film, veľmi dobrá, ale na kompozície Pána prsteňov nemá. Stále je to však film z toho fantastického Tolkienovho sveta, z ktorého sa v Jacksonovej réžii nemôže vytratiť pravá a poctivá fantasy atmosféra a každým ďalším pozretím sa mi prvý Hobit páči viac a viac. 10/10 ()

Pelargius

To, co teď napíšu, mě velmi rmoutí. Víte, na tento film jsem se těšil bezmála 5-6 let, neboť Pán Prstenů mě v dětství velice ovlivnil a knihy velmistra Tolkiena jsem přečetl všechny na jedno nadechnutí. Opravdu moc jsem se těšil na tuto pohádku, kterou mi můj otec četl před spaním. No jo, jenže TOHLE už není pohádka, nýbrž změť nejrůznějších žánrů, počínaje novozélandským cestopisem, konče typickým americkým akčňákem. I přes to, že Martin Freeman, který zahrál Bilba Pytlíka, byl naprosto úžasný (pokud to schramstne nějaké Oscary, tak to dostane on nebo Serkis), musím říct, že se mi to nelíbilo. Všechno to odporné předigitalizování (jestli znáte film Beowulf, tak víte), počítačem vytvořené příšery, umělé stavby (ani nevíte, jak moc mě zklamala Roklinka) a v jeskyních skřetů jsem si připadal jak v nějaké akční počítačové hře, kde tlupa neporazitelných trpasličích Norrisů běhá z jedné strany na druhou, vraždí všechno co se hýbe, metá kotrmelce a salta a...no hrůza. Žádné kvalitní dialogy, skoro 20-ti minutový úvod (už tady jde vidět, jak se Jackson snažil natáhnout film), moc rychlé a dost často rozmazané scény a to všechno mělo velký vliv na mé dnešní ohodnocení. Jediné, co k tomu jde napsat je: škoda. ()

Chmur

Přidám taky trochu do mlýna, i když to nebude možná to nejkvalitnější zrní. Režie Po zhlédnutí filmu jsem přemýšlel, zda by to jiný režisér natočil lépe. První co mě napadlo - samozřejmě. Je to ale pravda? Kolik bylo v poslední době natočených lepších velkofilmů s tématikou mytologie, fantasy? Petersen není špatnej režisér ale Troja se mu zrovna dvakrát nepovedla, Titáni průšvih, nový Barbar Conan taky slabota. I když Hobit nebyl dokonalý a mnozí nad ním ohrnují nos, tak pořád výše zmíněné filmy notně převyšuje. Přesto bych se chtěl Petera na něco zeptat. Proč ta šíleně dlouhá stopáž a zbytečné scény? Copak nevíte, že nastavovaná kaše není úplně ta nejchutnější? Nestačilo by 120 minut hutnějšího děje? A proč ty neustále pády desítky metrů hluboko, kutálení se z příkrých svahů, bortící se mosty a skalní římsy, popírání zákonů zdravovědy, fyziky a logiky? To mi vadilo už u LOTRA. Nemáte pocit, že tyhle rádobyhusťácký akční scény jako vystřižené z béčkových filmů pro puberťáky váš film degradují a sráží dolů? U mě za tři. Výprava Jednoznačně největší devíza filmu. Nádherné prostředí Nového Zélandu opět funguje jak magnet. Kulisy a animace trpasličích měst, Kraje a Roklinky jsou opravdu povedené. Jednička s hvězdičkou. Kamera Taky zaslouží potlesk. Podobně jako v LOTROVI chvílemi vyvolávala závratě a jindy zase dojetí. Jedinej, možná nezaviněnej problém byl v tom, že všechno už tu bylo a to rovnou třikrát. Jedna mínus. Hudba Celkem pochopitelně převzatá z LOTRA, takže opět nic překvapujícího, ale nové trpasličí téma se mi líbilo natolik, že jsem si ho ještě doma pobrukoval. Jednička. Kostýmy a masky Na jednu stranu se mi různorodost trpasličí party líbila. Na druhou mě ale nutila zapomenout, že se jedná o trpaslíky. Kili, Fili, Ori, Bofur a Thorin jsou sympaťáci ale ne trpaslíci. Taky nám trpaslíci i hobiti oproti LOTROVI vyrostli. Vedle Gandalfa a elfů vypadali, že mají v průměru tak 155 cm. Skřeti zase vypadají směšně a ani ti největší tvrďáci nebudí respekt. Azog je snad členem emo hnutí. Proč má všude po těle jizvy? Navíc vypadá, že ho snad uplácali z modelíny, hlavně ve spojení s tou protézou v podobě kuřecího hnátu - zřejmě známka punku. U mě za tři. Herci. Dobrý výběr. Freeman jako Bilbo excelentní, Armitage dodal Thorinovi vznešenost, zachmuřenost a tvrdost, McKellen dle mě hrozně přehrává (ale možná je to jen můj pocit), Serkis jako Glum opět parádní, herci ve vedlejších rolích celkem v pohodě. U mě za dva. Co říct na závěr. Asi použiji slova Jarka Nohavici z jedné jeho písně: "mohlo to být lepší, nebylo to špatné". ()

joora1

Všechny negativní komentáře ať jdou do háje :). Stejně většina lidí jen brblá a hledá jen negativní věci či nedokonalosti. Ten, kdo má rád Středozem, hrdiny legendární ságy Pána prstenů a celý příběh o nejen o hobitech a jednom prstenu, tak musíte dát 5 hvězdiček. Peter Jackson nám předložil další příběh, který se odehrával před Frodem a jeho družinou a opět nezklamal. Trpaslíci jsou opravdu báječnou rasou a každý musí žasnout nad jejich udatností a tvrdahlavostí. Bilbo je skvěle ztvárněn Martinem Freemanem a troufnu si říct, že výběr nemohl být lepší. Udatný trpasličí válečník Thorin je zase alternativou k Aragornovi, byť se to nedápřímo srovnat. Do toho staří známí Gandalf, Saruman, Elrond, Galadriel a další...nové tváře v podobě podivného čaroděje s nejrychlejším králičím spřežením nebo ostatních trpaslíků z výpravy nemají chybu. Do sebe zde zapadají i střípky z minulosti, které se objevily v budoucnosti (to je zvláštní spojení:)) aneb zmínka černokněžného krále z Angmaru, který velel jako hlavní z devítky v honbě za prstenem či Nekromant (ano, překvapivě starý známý - nebudu spoilerovat). Vše korunuje 3D zážitek z Imaxu v původním znění a Jacksonovi úchvatné přelety nad krásně barevnou krajinou nebo nadupaná akce, kdy člověk ani na vteřinu nevydechne. A jestli ve filmu bylo něco, co bych měl negativně hodnotit, tak to vyšumělo tak rychle, že se to mozek ani nestačil zaznamenat. Klobouk dolů před takovým fantasy. ()

Evonichna

Musím uznat, že jsem se bavila, ale mám k tomu jedno velké ALE. Vzhledem k tomu, že znám knižní předlohu, film oproti ní byl narván bitkami až na půdu. Normálně bych dala asi čtyři hvězdičky, ale štve mě přístup tvůrců zejména to, jak se snažej z lidí za každou cenu vyždímat prachy. Závěrečná upoutávka s okem byl fakt výsměch. ()

figgo jr.

Letos mě většina mnou očekávaných filmů zklamala. Naštěstí mi to vynahradil Hobit, který se dokázal svou kvalitou přiblížit i Pánu Prstenů v což jsem ani nedoufal. Jeden z nejlepších filmů roku 2012. ()

DavidS.

Návrat do milované Středozemě a přírodních kulis Nového Zélandu, který trpí pocitem déjà vu...Hraje se na jistotu, neobjevuje se žádný nový nápad, realistické masky ustupují přemíře digitálních hrátek a pro nejmenší tu máme ježečky a králíčky a bohužel sáně...Čtyři hvězdy až po třetím zhlédnutí, což byl director´s cut... ()

Sajuska1991 odpad!

Jsem znechucená celým tímhle tahem na 3 díly. I celým zbytečně natáhlým a unuděným vleklým 1.dílem! Nezlobte se na mě, milovníci krajinkáři, ale to bylo podruhé v životě, co jsem dokázala usnout v kině ... Usla jsem když procházeli krajinkou a povídali si, a vzbudila jsem se když procházeli krajinkou a povídali si .... tak jsem usla zas. ()

kikakrystof

Viděno v kině a mohu říci že je to skvělá podívaná. Když to ale srovnám s LOTRem tak je to průměrný film. LOTR měl v sobě něco víc, prostě něco co Hobitovi chybí :) EDIT: Dostal jsem se na profil filmu, protože bude brzo druhý díl v kinech a mohu říci, že se nepamatuji ani jednu postavu kromě Gandalfa a Glooma :) ()

Wally

Moc jsem se na tento film těšil, ale asi to byla chyba, protože neoplývám nadšením....chápu, že jde o první díl trilogie a tak se nejlepší věci samozřejmě nemůžou hned vybalit, ale příjde mi to jako kdyby vzali první díl LOTRa a jen místo jednoho trpaslíka, elfa a člověka, tam dali trpaslíků třináct a hotovo...úplně stejný děj...jdou, jdou, hory, skály...ha trollové...jdou, jdou...bacha na skřety...jdou, jdou...dobrý den, Elfové...a zase jdou, jdou...stejná podzemní bitva...jdou, jdou...pohled do dálky na Erebor/Mordor...konec. Nemá to prostě nápad a to je velká škoda.... Samozřejmě oceňuji výpravu, nádherné exteriéry, triky (ty jsou však již pro takový film samozřejmostí) a hlavně to, že se člověk dozví, co vlastně bylo před 'Frodem' (knihu jsem nečetl), ale přeci jen jsem čekal víc nápaditosti.... Nicméně se těším na pokračování, které určitě shlédnu... ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Slavný James Bond zdá se našel nový domov. Společnost Amazon totiž čerstvě uzavřela dohodu se studiem MGM a celé si jej tak pořídila za 8,45 miliard dolarů. Rázem se tak knihovna streamovací služby… (viac)