Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

Slarque

Ano, je to nesmyslně roztažené a v některých pasážích to dost vadí. Jinak je to prostě verze Hobita pro fanoušky Pána prstenů, takže s fanoušky knížky Hobit se prostě nepočítá. Radagastovi králíci jsou snad největší psycho, co jsem viděl v posledních letech v hraném filmu. Výprava i triky jsou bombastické, hudba vyšperkovaná povědomými motivy, obraz krásně čistý (mluvím o 2D), z herců nejvíce zaujme trio Richard Armitage (sakra! proč nehrál Aragorna?), Ian McKellen a Martin Freeman. Zvukový zážitek z prostorového zvuku v Dolby Atmos nemá chybu, tohle moje domácí kino nikdy nezvládne. Čekal jsem průšvih, takže mne to vlastně příjemně překvapilo. ()

LoLaa

Jo jo...i já, přestože jsem nikdy nečetla jedinou Tolkieonovu knihu, nemám ráda fantasy a Pána prstenů jsem vždycky viděla jen tak zběžně, jsem vyrazila do kina, abych zjistila, co na tom všichni vidí. A pochopila jsem! Svět, který jsem viděla na obrovském plátně jsem si zamilovala stejně jako všechny bytosti, z nichž na prvním místě je Glum a hned po něm vtipně hloupí zlobři. Opravdu jsem netušila, že u fantasy se nasměju chvílemi lépe, než u nějaké bláznivé komedie. Prostředí a krajina na Novém Zélandu mě okouzlila natolik, že mým dalším snem je se tam alespoň jednou v životě podívat... Nicméně jsem stejně jednu hvězdičku ubrala, ta hrozně dlouhá stopáž mi trochu vadila a to napínání na 3 díly je podle mě zbytečné. Ale oba následující díly si samozřejmě nenechám ujít :) ()

Bachy

Vyměkl jsem jako blázen. Hobit má tolik nedostatků a asi to vážně není takové jako Společenstvo. Kiliho bych zavraždil hned ve dveřích. Moment, kdy skřetí král prohlásí "That will do it" je facka všem filmovým fandům a kop na slabiny pro všechny Tolkienovce. Pozměněná scéna s lezením na stromy je epické bahno. Jenže, když po třech hodinách bez chvilinky nudy chci další a další scény, tak jde vše stranou. Čímž bych rád vzkázal všem těm "je to krátká knížka, jakto, že jsou z toho tři díly? To asi peníze?", že je asi Gandalf klepl po hlavě holí. Jednou jsem četl 5ti řádkovej seznam věcí na nákup a přitom jsem na tom nákupu byl hodinu. Asi pro peníze. Takže - jsou to buď čtyři hvězdičky s tím, že budu zakrývat, že mě to vlastně i přes ty wtf facky dost bavilo a nebo tomu napálím plno a nějak se poperu se svým svědomím. Volím bé, protože Saruman už je dost starej a mně je to líto ()

ainny

Je to na mě strašně dlouhý a LOTR to není. I tak ale Peter Jackson udržel nastavenou laťku a dal filmu svůj nezaměnitelný rukopis. Neumím si představit, že by to natočil někdo jiný a bylo to pojaté jinak. Některé scény naskakovaly automaticky a jiné mi tam zase chyběly. Ale to už je osud všech knižních předloh. Nicméně si myslím, že natáhnout Hobita do tří krutě dlouhých filmů není úplně nejlepší nápad. Takže když to shrnu - film se mi líbil, ale abych šla z kina s tím, že musím jít znovu, to zase ne. ()

Happens

Poutavá příroda, film nabitý a skrz naskrz proelektrizovaný neustálým nábojem děje, skvěle dodané charisma do hlavních postav. Není moc co dodávat. Jackson možná vytvořil dílo přesahující předcházející trilogii... ()

Chrustyn

Po ohromném úspěchu filmového ztvárnění "Pána prstenů", neskutečně očekávaná a mnohokrát odkládaný fantasy, určená pro všechny knižní i filmové fanoušky i pro ty, kteří chtějí vědět, co všechno předcházelo obtížné cestě Froda a tajemného prstenu. Režie se nakonec ujal "otec Pána prstenů" Peter Jackson, který "Hobita" natočil přesně v tom duchu, ve kterém ho diváci filmového "Pána prstenů" očekávali. Jako neznalec knižní předlohy musím podotknout, že příběh "Hobita" není tolik působivý jako ten z "Pána prstenů" a možná právě to je ten problém, který jsem s celým filmem měl. I přes všechny kvality, jakými jsou velkolepé triky, krásná hudba, herecké výkony a vše co v divákovi probouzí to, co naposledy prožíval před 9 lety u zakončení "prstenové" trilogie, musím uznat, že jsem se u filmu nejednou nudil a neustále očekával, kdy na mě Jackson vybalí něco úžasného, fantastického, neočekávaného a popravdě si na žádnou takovou scénu nepamatuji. "Hobit", tak pro mě zůstavá "jen" příjemnou ale zbytečně dlouhou pohádkou, která nenaplnila ani zdaleka má očekávaní ale rozhodně nelituji, že jsem jí viděl. Na druhou stranu, nevím, jestli jí chci vidět znovu. Silné 3*, díky vzpomínkám na "Pána prstenů" a nádhernou výpravu. P.S. Trilogii "Pána prstenů" jsem viděl několikrát v prodloužené verzi, tudíž moje výsledné hodnocení rozhodně není způsobené tím, že bych měl nějaký odpor k "Pánovi prstenů" nebo dokonce k žánru fantasy. Právě naopak. ()

Lenny.M

Nenesu nadšení jako všichni ostatní.. Celou dobu jsem z filmu cítila potřebu vytřískat z toho co nejvíc peněz na úkor kvality (a ani úžasné efekty to nezachránily). ()

hammer_head

LOTR byl brilantní a tím pádem hodně těžko překonatelný, ale myslím si, že Hobit je velmi slušnou a důstojnou podívanou, která se Lotrovi vyrovná. Hobit je daleko pohádkovější než Pán prstenů a tím pádem je vhodný i pro mladší publikum. Film disponuje nadernými přírodními scenériemi a přijemnými efekty stejně jako jeho předchůdce. Hobit má sice polejší začátek, ale jde přece o začátek trilogie takže o co jde. M. Freeman je v roly Bilba přijemnej a přesvětšívej, ale opět tady čtu, že je to nějakej ťunťa z nory co se neumí prosadit mezi hordou rádoby drsnejch trpaslíků, takže zase musím napsat no a co, o co jde je to přece začátek trilogie, která má další dva díly na pořádnej rozjezd. ()

klerik

Postavy z LOTRa boli do príbehu zakomponavené celkom znesiteľne. Je tu však priveľa síce dobrodružného putovania, ale bez konkrétnejšieho konfliktu. SPOLOČENSTVO PRSTEŇA malo podobnú chybu, ale vyvažovalo to súbojmi (spoločenstvo vs. chobotnica či jaskynný trol, Gandalf vs. Barolg, Aragorn vs. šéf ohyzdov). Tu boli všetky akcie príliš nezáväzné, našťastie vo finále to ako tak vyrovnal finálny súboj s modrým záporákom. Na to, že ide o pokus o veľkolepú fantasy trilógiu, je prvý Hobbit prekvapivo nenáročný... ()

SeBig

Nemohl jsem si odpustit a mrknul jsem hned po shlednutí ságy Pán prstenů na Hobita. Nějak jsem si to dost oblibil.. jsem rád že Peter Jackson se rozhodl natočit ješte jednu trilogii o Bilbu Pytlíkovi. Skvělé dobrodružství staré známe postavy Gandalf, Glum a spousta "nových" trpaslíci, zlobři.. hodně skvělé dobrodružství! Stejně mě vždy nejvíc zaujme to prostředí a to fantasy jak je to vše do laťe udělané. ()

korbitch22

Pána Prstenů v lásce příliš nemám, o to víc jsem z Hobbita dobře odvařenej!Začátek je dost těžkopádný, nejdřív shrnem negativa.... přišlo mi to ze začátku takové křečovité, herecky mrtvé a režisérsky hrozně divně poddané, to se naštěstí po odchodu z Kraje změní v úplný opak.Nelíbilo se mi, že všichni Skřeti jsou digitální a nehrají je herci v kostýmech a scéna s kamenými obry byla úplně zbytečná a to je asi tak všechno.Pozitiv je díky bohu obrovský přehršel, o proti pánovi prstenů je to hlavně mnohem sympatičtější představitel hlavní role, Martin Freeman coby mladý Bilbo Pytlík ( pryč je otravný Frodo a jeho ichytilní kumpáni ) si vaše sympatie okamžitě získá, doslova herecký koncert jaký se k takovému filmu sluší a patří, příběh je mnohem zábavnější, díky tomu že se Jackson drží slovo od slova knižní předlohy, máte opravdu takový ten správný pohádkový pocit téměř celou stopáž, není to takový křečovitý a utahaný bordel jako Pán Prstenů.Příběh je filmařsky daleko vděčnější, konečně se furt neřeší nějaký podělaný prstýnek a celou stopáž se na něj křečovitě neculí Sean Bean s tváří jako když má akutní zácpu.Putování jezábavné od první do poslední minuty, naprosto strhující výprava a maximálně úchvatné efekty.Je to epická akční pohádka s velkým P a já jako fantasy trhač můžu po víc jak 30 letech od natočení Nekonečného Příběhu říct, že se někomu konečně povedlo udělat krásnou fantasy pohádku pro všechny.U hororových scén s Glumem měl jsem mrazení po celym těle a naprosto jsem nechápal, jak to Jackson dokázal.Navíc jsem byl překvapenej z kvality českého dabingu, hlavně Bilbo je dokonale nadabovanej a jediná věc která samozřejmě citelně zamrzí je dabing Sarumana, jelikož už bohužel Boris Rosner není mezi námi.Pro mě obrovské překvapení, nmnohem a to říkám MNOHEM lepší a chytlavější než-li pán prstenů a já se strašně těším na další díly a jak dopíšu tenhle koment, jdu si Hobbita pustit doma abych vyzkoušel i původní dabing.Jedinou vadou na mém zážitku byla roztomilá kocovina a dvě pubertální čubky s dalším lehce ochlupeným mamrdem, jenž si přišli do kina povídat vo tom co je novýho na Facebboku, kolik kluků vojeli a kam půjdou večer v pce na dízu, jako bonus mocně papali slaný cracker z igelitu a celý film jsem to vydržel, ovšem po skončení filmu sem to nevydržel a ty čuráky vymrdal jak malý děti a záda mi kryl i mámi přítel, kterej je vymrdal ještě víc :) třeba aspoň příště ta pubertálně dementní pakáž bude v kině držet hubu.Příště se s tim srát nebudu a vyprcám je už během filmu.Když utratíte 2 kila za lístek, chcete si to taky užít a ne že vám tihle zmrdi celý film dělají v sále bordel, samozřejmě že nikdo ze stovky diváků neměl odvahu jim říct ani popel, typické.No ale i přes tuhle malou čerstvě ochlupenou čeládku jsme si tuhle maximální pecku užívali a přiznám se, že 5* je spíš za to překvapení a podle dalších projekcí možná svůj názor ještě změním.85%. ()

marhoul

Knížka, no spíše sešitek s touto pohádkou nenaznačuje, že by se z ní dala vytřískat další trilogie, ale Peter Jackson se toho nebojí a zkusí to. Sláva, sláva, opět mě to baví. Samozřejmě viděno v kině. ()

Scalpelexis

Se ctí a minimální pokorou k megalománii tentokrát Jackson dovedl svůj další příběh o Středozemi. A já rozhodně nebyl nespokojen. Očekávání byla samozřejmě obrovská: Jackson, Nový Zéland, jěště více peněz a pokročilejší technologie slibovaly velkolepou podívanou; jen vybrat správné herce a pohrát si s předlohou. Jackson, s vědomím, že nesmí zklamat nejzapálenější fanoušky, zkoušel narvat do filmu snad každé slovo, které Tolkien do Hobita vložil, což je dost možná nakonec největší kámen úrazu. Velkolepé představení příběhu s útržky ze Silmarilionu je pořádně nabitý sprint, ale dlouhé vydýchávání v kouzelném Kraji ubírá na švihu a chvílema se toho děje na plátně až mnoho nepodstatného. Kvůli tomu máme 3 díly místo vhodnějších 2? Linie s Radagastem mi přijde nechtěné komická a drobet infantilní, ale vše se vrací do správných kolejí s příchodem do Roklinky, úchvatnými hádankami ve tmě a dramatickým finále, kvůli kterému jsem odcházel z kina tak nadšený. Postavy jsou slušne zahrané, Thorin nabroušený a hrdý, Gandalf sympaticky zmatený a výborně dezorientovaný Freeman podtrhují vysokou kvalitu. Na škodu je možná až moc CGI triků, který sice vypadají vypiplaně, ale spíš jejich frekvence Středozemi škodí, což nahrazují staronové záběry z Nového Zélandu. Hudbu jsem si tak neužil, jako u LotRa, ale kamera má doslova křídla a hlavně ve finále předvádí kouzla. Již právě kvůli posledním minutám nasazuju nejvyšší hodnocení a i přes mírné nedokonalosti, drobných chyb a hlušších míst je Hobit stále výbornou podívanou. Dle mého názoru, kdyby neexisotval Pán prstenů a Hobit se takto nemohl s ním srovnávat, tak by hodnocení bylo ještě vyšší. Těším se na další pokračování; návrat do Středozemě nemohl být o moc lepší. P.S.: 2. projekci v IMAXu jsem si naprosto užil a utvrdilo mě to v kráse snímku. Scéna s orly mě nechala paralyzovaného, fantastický. [Bilbo Baggins]: "Why don't we have a game of riddles?" [Gollum]: "And if he loses? What then? Well if he loses precious then we eats it! If Baggins loses we eats it whole!" [Bilbo Baggins]: "Fair enough." [Půlnoční předpremiéra ČSFD, Premiere Cinemas Park Hostivař, 12.11.2012] ()

Jirka_Šč

Hodně jsem zvažoval 3*, ale pak jsem si řekl, že až příliš porovnávám s Pánem prstenů. Docela roztahané (viděl jsem ale prodlouženou verzi), značně mi vadil styl, kterým byl zobrazen skřetí král, ale nakonec tomu dávám šanci a zatím nechávám vyšší hodnocení. Jak mi v Enderově hře vadilo, že to nebylo alespoň 6 hodin, tady bych zkrácení přivítal. ()

packa

Hobit důstojně kráčí ve stopách deset let staré trilogie. Ingredience zůstaly zachovány, ostatně Peter Jackson by musel být padlý na hlavu, kdyby se nějakým způsobem odchýlil od prověřeného úspěšného konceptu. Kritika si stěžuje na dlouhou expozici, ale copak tomu bylo ve Společenstvu jinak? A ano, trpaslíci jsou místy protivní až na půdu, ale stejně protivně na mě v původní trilogii působili Frodovi souputníci Pipin a spol. Shrnutí - Jackson mě nezklamal, ale na druhou stranu musím dodat, že ani nepřekvapil. Natočil vemi slušnou fantasy, u které se dá očekávat, že to nejlepší na diváky teprve čeká. Vyčkejme tedy ještě dva roky na definitivní soud, ovšem první díl naznačuje, že do jedné řeky podruhé vstoupit lze. ()

mcb

Vůbec první prototyp fanouškovského filmu. Díky neskutečnému náporu vynaloženému na diváky promo kampaní (trailery, spoty, klipy, plakáty, featuretty, deníky...) vyvolal Peter Jackson velmi silné povědomí o tom, že Hobit nemůže zklamat a rovnou se bude jednat o filmovou událost desetiletí. Diváci tak do kina chodí s automatickým nekritickým přesvědčením, že film bude dobrý nehledě na to, co zhlédnou. Proto si možná ani nevšimnou, že mimo to, že se ocitli znovu ve Středozemi, Hobit obsahuje jen pramálo podobných prvků jako Pán prstenů. Kromě propojování s původní trilogií stylisticky (hudba, kamerové průlety, velké celky Nového Zélandu) a přidáním známých postav z „prstenovského“ univerza, jde o naprosto odlišný způsob vyprávění. Zatímco LOTR byl sevřenou podívanou se zhuštěným dějem a dramatickou výstavbou, Hobit je v podstatě „jen“ epizodní a v první části také téměř bezdějové putování od lokace k lokaci občasně zasazené do rozsáhlejší mytologie Středozemě (Nedokončené příběhy, Silmarillion, scenáristické „můstky“). To ale vůbec nevadí, protože se jedná o další typicky jacksonovsky hravou přehlídka nápadů, tvůrčího invence (byť nyní již zrecyklované) a vtipných ironických momentů. Vedení herců je navíc velmi přesvědčivé, přičemž největší profilace se dočká právě Bilbo a Thorin jako dvě hlavní hrdinské figury, jenž musí ustanovit svou osobnost – a což se jim také následně podaří. Ostatní jsou jen více či méně nastíněné charaktery (Dvalin/Balin versus trpaslíci), u nichž věřím, že budou více rozvedeni až v dalších dvou částech. Výtky k dějové pozvolnosti a přepálené akci (nesmrtelní hrdinové vs. digitální orgie připomenou King Konga) neberu jako relevantní, protože je zřejmé, že na nich Hobit staví – a zároveň se stává ukázkovým příkladem jak roztáhnout třetinu tenké knížky do tříhodinového filmu, aniž by unudil diváky k smrti. Za mě tedy jednoznačně spokojenost, v níž ale stále chybí pár styčných prvků, které by tohle jednoduché putování obohatily o nějaký dramatický spád a osudové momenty. O těch nejspíše nebude v dalších částech nouze, takže můžeme jen doufat, že směrem k dalším rokům se nám Hobit trochu více „zahustí“. Další tříhodinové opěvování středozemských lokací už by nemuselo být ono...byť nyní po několika letech a tunách nevydařených fantasy pokusů není nad to trochu nadhodnotit. 7/10 ()

VenDulin85

Absolutně se mi to líbilo, neubralo tomu ani dlouhé čekání, jednou na začátku jsem dokonce musela zrušit rezervaci, protože opavský cinestar na poslední chvíli změnil vysílání z titulků na český dabing (a to teda já ne!), ale konečně jsem se dnes dočkala a byla jsem vrchovatě odměněna. Hobita jsem četla asi před deseti lety, ale přesto jsem si u některých scén říkala, ano, to je ono. Jiné scény mě naopak přiměly k zamyšlení, abych si ho vbrzku přečetla zas... Zkrátka mělo to všechno, co to mělo mít a kritici ať nesouhlasí. Než delší rozepisování, tak v tomto souhlasím s Limou , kdo chce psa bít, hůl si najde. Martin Freeman přesvědčil, že je dokonalý Bilbo Pytlík a velice mile mě potěšil i Richard Armitage jako tvrdohlavý trpaslík Thorin Pavéza. Ostatní herci ze "staré party" celý příběh jen dokreslili a okořenili. Výtek mám velmi málo a souvisejí spíš se současnou filmařskou filozofií: co to jako je, že další díl Hobita bude až za rok? Co jsme my fanoušci komu udělali, že nás takhle trápí? Rovněž tady to kouskování celého příběhu na tři díly mi přijde dost drastické, spolu s prvním bodem... Proč to, když většinu už mají natočenou? Tohle můj selský rozum prostě nikdy nepochopí... ()

heyda

Musím říct, že spousta lidí z mého okolí Pána prstenů miluje a nedají na něj dopustit. Samozřejmě to platí i pro 99% uživatelů na CSFD. Já jsem se teda rozhodl udělat jim radost a dát šanci celé trilogii včetně Hobita, abych (prý) lépe pochopil, o co v tom Pánu prstenů ve skutečnosti jde. Tak jsem dnes začal s Hobitem a postupně kouknu i na všechny díly LOTRa. K samotnýmu Hobitovi bych chtěl říct, že začátek byl fajn. Hromada trpajzlíků sežrala Bilbasovi zásoby, to bylo celkem vtipný. Jak se ale rozjela ´´dobrodružná´´ část, tak už mě to přestávalo bavit. Jen se zabíjelo, řešili hloupé konflikty mezi sebou a navíc ten digitál. Pořád mi uniká, čím je to tak úžasné, že se pyšní takovým hodnocením. Nevidím na něm nic jiného než pohádku se spoustou digitálních příšer a nekonečných předimenzovaných bitek. 40% ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021