Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

NoFiction

Na to, že jsem šel omylem na dabovanou verzi, tak určitě nejsem vůbec zklamán. Pokud někdo nadává na dlouhou stopáž, tak to musím rozhodně vyvrátit. Uteklo to, jako tlesknutí rukou. Tenhle snímek, určitě s LOTR srovnávat nebudu, je to, tak trošku o něčem jiném a neustále to šlape. Jackson pořád umí a další díl si určitě nenechám ujít. ()

Gurtha

Asi marné bude mé čekání na zkrácenou verzi Hobita, která by film(y) zbavila všech nesmyslných bitek (v 3D téměř nekoukatelných) a zbytečného hrdinství, ježto si vycucali z prstu v účtárně. Nadměrnou stopáž navíc Hobit vůbec nepotřeboval, lze ho pochopit i bez dlouhých prologů a zákulisních piklů - jediná věc nad rámec knihy, která ve filmu dává smysl je Thranduilův los, který je alespoň „kůl“. Jackson navíc vykrádá sám sebe, trikové akce (nejen) v Mlžných horách může divák znalý Společenstva klidně zaspat. Příště budu raději tři hodiny hrát Diablo, zažiji stejně duchaplnou akci a jistě mě budou méně bolet oči i srdce - tolik jemné a poctivé práce (viz produkční videa) pro tak nanicovatý film, to je vskutku k pláči. Edit: Někam jsem si napsala o něco méně nesnášenlivý komentář, ale ten papír se mi ztratil. ()

blackJag

Jakýkoliv z dílů trilogie PÁNA PRSTENŮ přesahuje HOBIT jen v rámci trikové složky, jinak ale snad nikdo nepočítal s tím, že by se Jackson ještě dokázal překonat (ve světle této myšlenky by snad bylo zajímavé konfrontovat Jacksona právě s původně "obsazeným" del Torem). Je také potřeba dodat, že zatím co sága PÁNA PRSTENŮ má i v knižní podobě spíše epické rozměry, u HOBITa jde především o pohádku a Jacksonova snaha přetavit jedno v druhé na tom nic nezmění. Přesto výsledek nemohu (a nechci) označit za zklamání - možnost vrátit se znovu do Středozemě a rovnou na třikrát je prostě samo o sobě báječné. II Scénář: Fran Walshová, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro (adaptace stejnojmenného románu anglického spisovatele J.R.R. Tolkiena). 85% ()

J-o-k-e-r

Po dlouhých letech opět zavítejme do Středozemě! Přiznám se, že knihu jsem poctivě přečetl, takže hlavní osu jsem znal. Ta je samozřejmě zachována, ovšem spousta (řekl bych většina) momentů je jest dílo scénáristů a režiséra dle vlastní cesty. Sám za sebe ale musím říct, že stejně jako v případě Pána prstenů je to krok k lepšímu. Začáteční prolog v Ereboru je naprosto dokonalý, stejně jako veškeré vzpomínkové scény trpaslíků, boje se skřety i vrrky až po setkání se známými postavami. Hádanky s Glumem určitě jedna z nejlepších scén. Ústřední hudba se mi líbila ještě více než v PP, i když zbytek byl hodně podobný. Z herců třeba vyzdvihnout M. Freemana v roli Bilba, a R. Armitage jako neohroženého vůdce skupiny Thorina Pavézu. U mě těžké nadšení i přes pár ulítlých okamžiků (Radegast, vůdce skřetů a la Jabba hat). A to i když pominu slečnu sedící za námi , která se vyžívala v tom, že bude každou hlášku opakovat znovu nahlas v doprovodu halasného smíchu. :) Těším se na další díl, kde se nám představí Šmak! ()

Zagi20

Šel sem do kina s tím, že mé nároky nebudou příliš velké, a že Hobita shlédnu a objektivně zhodnotím (to znamená asi 30 vteřin dlouhý zamyšlený pohled do prázdna zakončený krátkým zabručením "hmmm"). Ale to se nestane. Protože sotva sem vylezl ze sálu, byl jsem nadšený a radostí se rozplýval nad tím, čeho jsem byl právě svědkem. Dokonce jsem ochotný přehlédnout do očí bijící hollywoodskou demenci ve formě chybějící krve. Trpajzlíci ve velkém rubou hordy nepřátel, ale jejich meče a sekyry jsou stále naleštěné bez jediné kapky vředí krve. Viděl jsem to už u mnohých filmů a u každého z nich tahle chyba působí opravdu hloupě. Tak proč tím kazí i Hobita. U Gandalfových vousů PROČ ??? No co už, řekl jsem, že to přehlédnu tak to tedy nechám být. Další drobnou výtkou je postava Radegasta (nebo snad Santy ?? WTF !!), a taky někdy nedotažené trikové sekvence. Tím ale výčet chyb z mé strany končí. Jak jsem říkal, jsem nadšen. Už úvodní prolog mě přikoval do sedačky. Nevěřil jsem, že se ta atmosféra z LOTRa vrátí, ale stalo se. Jackson opět nezklamal a já se těším na příští Vánoce, až zase budu zabořený do sedačky ucucávat Colu a hltat každičký moment nového Hobita ... ale to se bohužel nestalo. ()

kklepkaa

Od prvního záběru jsem byla ohromená. Tolkienův svět opět ožil v tomto úchvatném díle. Přistupovala jsem k tomuto filmu ne jako Pán Prstenů 4, ale jako k Hobitovi - samostatnému filmu a odcházela jsem z kina nadšená. Herecké obsazení skvělé, hudba okouzlující, vizuál nadočekávání dobrý... škoda ale těch digitálních skřetů. Bála jsem se trpaslíků, ale naprosto bezdůvodně. Bavili mě. Richard Armitage mě příjemně překvapil v roli Thorina... připomněl mi Aragorna, který měl pro mě neobyčejné charisma. Jako čtenář předlohy jsem dostala co jsem chtěla a osobně jsem se ani na chvíli nenudila. Některé známé postavy ve mně vyvolaly naprosto nový dojem... např. Glum. Gandalf je už pro mě ikona a nepostradatelná součást Středozemě. Cate Blanchett zářila a nakonec zmíním Martina Freemana, který se zhostil role Bilba. Nedokážu si představit v této roli někoho jiného. Za mě 5 hvězd. Ještě doplním, že jsem film viděla v IMAXU v původním znění :) ()

Eso_pwned

Naprosto boží, nemám co vytknout kromě té jedné scény s tím trapným fórkem skřeta. Mohlo by to ještě být tak 2 krát delší. Bilbo bude mít určitě příběh či dva na vyprávění až se vrátí, jestli se vůbec vrátí. ()

Taio

Je niečo lepšie ako v súdny deň ísť s kamoškou do kina na Hobita? Stošesťdesiatšesť minútové kochanie blahom po celý čas, asi tak sa da nazvať orgazmus, ktorý som prežíval. Gandalf čím je mladší, tým vyzerá štaršie a staršie... zato Lady Galadriel, to bolo another kochanie všetkým možným! A keď moja platonická elfáska prehovorila, no mohli ma isť rovno vyžmýkať. Kedže trilógia Pána Prsteňov je moja najsrdcovejšia záležitosť, tak na tento kúsok aj kebyže sa snažim tak nenajdem výtku. Možno ten polkilometrový volný pád na moste, otrepať a ísť dalej bol že mindfuck. PJ BRAVO! Po druhom zhliadnutí v kine zdviham hodnotenie z 5* na imaginarnych 6. OST♫ 5/5 Príbeh 5/5 Výkony 4/5 Napätie 3/5 Humor 3/5 ... 90% ()

R1CH1E

Hodnotit Hobita jako samostatný díl je celkem těžké, protože má pomalý rozjezd a vlastně tam není zas nic tak epického. Je to to samé jako s Pánem Prstenů - úžasná trilogie, ale kdybych měl vidět jen první díl a ne další dva, nebyl bych tak nadšený. ()

xhonza09

Nikdy jsem nebyl milovník Pána prstenů, ale tak ze zvědavosti jsem na Hobita zašel. První hodina to byla nuda ale po té co se objevil Glum už to za něco stálo + krásná příroda Nového Zélendu vytváří tento Film nadprůměrný. Věřím že pro milovníku tohoto žánru je hodnocení bodově jasné, Ale pro mě to bylo určité zklamání. Proto 4* s odřenýma ušima. ()

mkubalikova

Vše, co jsem si o prvním díle Hobita předem přečetla, mě dost děsilo, takže jsem šla s minimálním očekáváním. Ale jsem nadšená: Freeman je skvělý, trpaslíci dost sympaťáci (Thorin a Kili jsou i celkem sexy :-D) a hudba, exteriéry a triky nás vrací do pohádkové říše Pána prstenů. Tolkien ty dvě knihy napsal v obráceném pořadí, ale většina z nás to četla v pořadí, jak nám to servíruje Jackson. Já nejsem proti, vždy jsem brala Hobita jako prequel k Pánu prstenů - slabší a nedozrálý. Z toho plyne má jedniná připomínka - stopáž je fakt přetažená. Šlo to pěkně prostříhat a mohli jsme se vyhnout přestávce! 90% ()

Myrreczech

Ano, není to Pán prstenů, nemá se tak tvářit, je to prostě Hobbit, úplně jiná kniha. Ale srovnání prostě ujít nemůže. Oproti LOTRu je Hobbit mnohem více pohádkový, skoro bych ho přirovnal k Harry Potterovi. Stále z něho však atmosféra LOTRa čiší na všechny strany. Uslyšíte nové krásné tóny Howarda Shora, uvidíte nové sympatické a velice dobře zahrané i napsané postavy. A hlavně se opět vrátíte do přenádherné Středozemě. Úvodní scéna s obsazením Ereboru byla naprosto fenomenální. Závěrečná bitka na skále s hořícím stromem byla snad ta nejepičtější jakou jsem kdy viděl. Ale mezitím se až moc mluví. Normálně bych dal 4 hvězdy, ale za to, že mě Hobbit opět vzal do Středozemě a znovu ve mě probudil toho kluka hltajícího Pána prstenů mu musím tu pátou přidat. ()

Kali4

Filmy nejsou kopiemi knih, díky Bohu za to. Filmový Hobit je vážnější i osudovější než předloha (proto ty scény z doby minulé), stačí jen chvíli sledovat Thorina Pavézu či Bilba a je Vám to jasné. Mně spíš vadily některé humorné a odlehčené momenty (Radagastovo králičí spřežení na mě bylo už skutečně příliš) a pokud by tu byl Bilbo za takového ňoumu a ťulpase jako v předloze (což při tom, jak je děj vyprávěn, snad ani není dost dobře možné), asi bych to už stěží rozdýchával. Tento mazaný, přemýšlivý i trochu pohodlný Bilbo mi zcela vyhovuje. Kdo mě vyloženě nebavil, byl Azog (i jeho vrrk mi přišel děsivější a charismatičtější), asi jsem správně nepochopil jeho filmovou roli, ale jakožto přízrak z Thorinovy minulosti a prvek dodávající ději dynamiku podle mne selhal a nefungoval úplně tak, jak by měl. Nicméně gradace scén (a Bilbovo časté „zdržování“) mi přišla téměř geniální, což platí i pro další stránky filmu. A těším se na další díl. ()

ghatos

Fanoušci Pána prstenů se mohou stokrát ujišťovat a obelhávat, že první Hobit je pecka. Ne, není. Někteří feťáci dostali po letech svou drogu, takže jsou vděčni za cokoliv. Nekompaktní a šíleně natažené putování za dráčkem stojí na dílčích bitkách (zoufalá snaha něco vymyslet). Producenti chtějí, co nejvíce peněz, proto musíme sledovat zbytečný díl. Navíc Bilbo je blb, Glum to zachránil. 62%..a to jsem moc hodný, protože jsem se u promítání nacpal gulášem. Výborný komentář: Cival ()

Jacob23

Po 2 shlednutich mam jasno - je to krasne natoceny navrat do Stredozeme. Herci jsou opet skveli, M. Freeman rulluje-je uzasne zmatenym,dobrackym i odvaznym hrdinou dobrodruzstvi.Skvele masky vsech trpasliku a nebezpecny vyraz Thorina vytvari dokonalou atmosferu spolecentsvi.H. Shore se zase vytah a hudba zni v nekterych castech (nabeh trpasliku) opravdu uzasne. Jedinou vytku mam k trickum,ktere ne vzdy funguji tak jak maji - moc se mi libil Glum,Azog a konkretni potycky x vrrci,Radagast pusobili nekdy opravdu smesne..90% ()

Dreadd

Na první pohled vypadá první díl hobití trilogie velmi chudě. Ne tedy vizuálně, ale příběhově. Během téměř kompletních tří hodin fimového materiálu se nestane vůbec nic a jestli nějací zlojazykové prohlašovali u předchozí trilogie, že se v ní celou dobu jenom chodí, pak Hobit působí, že se v něm chodí dvojnásob. A Gandalf často odbíhá neznámo kam a vždy se vrací jako deus ex machina (takže jeho putování zřejmě nemá hlubší význam). Výprava je samozřejmě opět velkolepá, tým, který měl za úkol točit letecké záběry Nového Zélandu se činil a pořídil spoustu materiálu, kterým Jackson rád urychluje nudné putování. Co se povedlo na jedničku je soundtrack. Kromě osvědčených hudebních témat Hobitína zkomponoval Howard Shore spoustu nových orchestrálních skladeb a hned za několik z nich by si zasloužil alespoň nominaci na zlatou sošku. Vůbec mě ale netěší nárůst digitálních zvěrstev, který provázel už Pána Prstenů a v Hobitovi s dvojnásobným rozpočtem eskaloval ještě víc. Neříkám, že digitální znamená automatický špatný, protože na animaci je postavená většina filmu a například trolové, gobliní město nebo Erebor vypadají úchvatně a v bitevní vřavě, kde se nestíhá sledovat naprosto všechno se taky leccos ztratí. Ale klidně by si Jackson mohl odpustit detailní záběry na digitálního ježka a tu bestii, co na ní jezdí skřeti, protože čím blíže se virtuální kamera nachází, tím nepřirozeněji objekt na plátně vypadá. Co je však nejdůležitější, nelze dobře ohodnotit Hobita jako samostatný film. Vypráví totiž jeden velký příběh, viděli jsme zatím jenom úvod a to nejlepší by nás teprve mělo čekat. ()

L_A_D_A_S

Narvat tenkou knížku do tří tříhodinových dílů byl omyl. Je mi jasné že se to finančně vyplatí a lidé (včetně mě) na to budou koukat i kdyby to byly tři pětihodinové díly ale jak podotkl můj kamarád, pokud knihu přečtete rychleji než zhlédnete film, něco je špatně. Zvlášť první snad hodina je skoro k nevydržení. Nevěděl jsem jestli se koukám na nástupce (předchůdce) pána prstenů nebo na konverzační drama trpaslíků v kuchyni prostřihnuté muzikálovými čísly. Komentář vyznívá trochu kriticky ale samozřejmě, je to Středozem a je tam Gandalf. Ve srovnání s pánem prstenů (zvlášťe pak prvním dílem) ale Hobit hodně zaostává. Slabší 4* ()

Ichabod

Tolkien - Jackson - IMAX.... Nikdo by fantasy film nenatočil líp! Nikdo. Nikdy. Ever. Horší jak LOTR, ale i tak lepší jak cokoliv jinýho v rámci žánru. ()

R´Hell

Upřímně, moc se mi líbí ten pohádkově důvtipný příběh, který sepsal Tolkien a proto mě film, postrádající spoustu skvělých momentů, až tak nenadchnul. Naštěstí hlavní hrdina, Bilbo, si v podobě výborného Martina Freemana vybojoval mezi mnoha výraznými postavami skvělé místo, takže to celé opravdu působí jako cesta jeho a trpaslíků a ne jako prequel Pána prstenů, který je Tolkienovu rukopisu vzdálený. Peter Jackson se snaží zachovat formát, se kterým začal a co si budeme povídat, kouká se na to dobře, i přes příliš dlouhou stopáž. Jsem zvědavá, jak se Jackson popasuje s dalšími dvěma díly. ()

drackula

Som fanúšik filmovej série LOTR a knižná predloha tohto filmu patrí tiež medzi moje obľúbené. Keď som sa dozvedel, že z tejto relatívne útlej knihy má vzniknúť trilógia, bol som jemne zmetený. Veril som ale, že Jackson oživí svet Stredozeme tak, aby aj najortodoxnejší "tolkienofili" boli spokojný a mali vo filme všetky detaily a všetky postavy, ktoré tam majú byť. Isté obavy sa ale do bodky naplnili. Jackson síce opäť vytvoril krásne scenérie a celkovo ten mýtický, priam rozprávkový pocit, ktorý som mal pri LOTRovi tu bol zas, avšak až moc tu bije do očí fakt, že v niektorých momentoch je dianie príliš rozťahané. Dynamických pasáží je minimum a celkovo je tempo ako na hojdačke. Priateľka, ktorá nie je taký zarytí fantasy fanúšik ako ja to vzdala zhruba v polovici a ak mám pravdu povedať, tiež som film dopozeral s ospalými očami. Určite dám ešte Hobbitovi šancu a tento úvod do trilógie si pozriem ešte raz, ale aj tak je výsledok po prvej projekcii skôr sklamanie a to už asi ani opätovná projekcia nezvráti. Škoda. Som ale zvedavý na pokračovanie a možno časom, keď bude Neočakávaná cesta súčasťou celku, budem hodnotiť inak. 75% ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021