Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

Testament

Antichrist není film pro každého. Umělecký styl Larse von Triera zřejmě neumím dostatečně ocenit. Umí v záběrech dostatečně provokovat, šokovat, i zaujmout zajímavými záběry...To všechno nepopírám, ale celé mi to jaksi prostě nesedí. Občas jsem se nudil, občas bál (ale ne dostatečně), ale prostě si mě film neměl šanci získat. Ženě se zabije v prvních minutách filmu dítě pádem z okna, fascinované pohledem na padající vločky. A žena se snaží z tohoto traumatu dostat. Putuje až do chaty i s mužem, kde má najít útěchu, ale nalezne jen peklo (doslova). Žena se definitivně zblázní a co se odehraje, není příliš příjemné na pohled...Ano, beru, že Trier je provokatér, ale provokace tohoto typu mě moc nedostává... ()

Lisabellla odpad!

No fuj! Co to, doprdele, bylo??? Stříhaj si poštěváky, drtí koule, vrtají lýtka .. a nakonec "Je to všechno k ničemu" a koloušek s čímsi nechutným na ocase a liška .. proč si vám tohle líbí? ()

BlackTom

Silné kafe... Najprv sa hodinu nudím a potom mám vo finálovej polhodinke hubu otvorenú tak, že by sa mi tam napratali všetci Cigánski diabli. Dobre, na Dafoeho riť a vtáka nie som zvedavý, pri tej obstarožnej ženskej je to podobne, ale kurva, to čo predvádzajú obaja vo finále, rozuzlenie podivného zvieracieho spoločenstva a naturálne scény, to je hardcore. Podobné ako Begotten, akurát trochu ľahšie strávitelnejšie a menej komplikované. Ako prvé stretnutie s Trierom veľmi uchádzajúce. ()

Wally

Nevidím na tom nic tak zvláštního...a co taky čekat od psychicky narušeného člověka, který má kameru a prostředky pro natočení filmu?? Už jsem koukal na filmy, které mi přišly hnusnější... ()

iXtr3m3 odpad!

Kľudne ma hejtujte, ja vás rovnako hejtujem pri iných snímkach, ale aj s prihliadnutím na Dafoeho, všetky Trierove filmy sú točené pre neho samého a nie pre divákov. Ak totiž niekto natáča filmy, ktoré sú za každú cenú šokovou terapiou a drvivá väčšina ľudí ich neznesie, nakoľko festivalové víťazstvá nič neznamenajú v počte fanúšikov v rámci celého sveta, tak to nie je normálne. Čo film od neho, to hneď titulky v každých novinách a médiách. Trier je rovnaká modla, ako akákoľvek zvrátená sekta. Nič viac, nič menej. Neriešim, že je zručný filmár, že po technickej stránke je dokonalý. Riešim jeho zámer, ktorým je vždy šokovať, šokovať a šokovať. Byť kontroverzný v tom najsilnejšom zmysle slova, byť iný, byť stále rovnaký. Ďakujem, neprosím. Rovnako ako žiadny z jeho filmov. Verím, že na Triera existujú len dva pohľady. Tie Vaše, ktorí ho tu chválite a milutejete ho a potom tie úplne protichodné, ako je môj, že len vidím jeho meno a už to nemusím. ()

MareT.

Mám z toho smíchané pocity. Najednu stranu bomba z hlediska kontroverzity, na druhou stranu prostá nuda. Brutální scény jsou spojené psychologickými kecy a řevem hlavní hrdinky. Jedno se tomu upřít nedá, je to psychárná srovnatelná Lynchem...(teda ne až tak, ale široko daleko, když už musím srovnávat, tak je to on) a druhá věc, určitě se na to podívám někdy znovu, abych pobral trošku více. ()

janisska

Film, který mi na začátku vzal dech a pořád mi ho nevrátil. Ano, využívá hodně brutality, ale ta rozhodně není samoúčelná. Ono tu vlastně nic není samoúčelné - všechno krásně funguje v několika rovinách a navzdory nahlížení chaosu dochází divák k pocitu určité paradoxní harmonie. ()

NeosinneR

Poznámka do budúcna: nepýtať sa ostatných na názor pred pozretím filmu. Dokonalá úvodná scéna vo mne budí dojem, že ma čaká ďalšie výborné dielo od Triera. Prešli mi už cez očné bulvy obe jeho Kráľovstvá, tak tuším, čo asi môžem očakávať. Ale kde. Čakám pol hodinu, čakám hodinu, čakám ďalších 10 minút a až potom to prichádza. Konečne niečo, čo dokázalo zobudiť aj môj žalúdok. Čo však z toho, keď to onedlho aj odíde a do konca filmu sa objaví len v otupelej podobe. Pravda, trochu ma ovalilo po útoku hysterickej nymfomanky na istú citlivú mužskú časť, ale nič, čo by sa nedalo rozchodiť. Za zmienku stojí už asi iba hudba (jedno z mála svetlých častí filmu) a líštička. Líštička, ktorá nám jemne oznámi, že svetu vládne chaos. To čo malo byť? Si autor snáď robil srandu. Keby to mám zhrnúť, tak to boli zabité 2 hodiny. PS: k švajčiarskému nožíku si treba do lesa brať aj francuzák. ()

cab

Film me nechal emocne netecnym a minul se zamerem sdelit mnou nezachycenou a tudiz nepochopenou zpravu svetu. Herci se mohou zblaznit snahou predvest to nejlepsi, ale tyransky tvurce a uchylak v jednom tele dela s jejich usili jenom marneni casem. 20% ()

svorad

Už u dalšího filmu Lars von Triera mám pocit, že po celý film brilatně rozvíjí jakousi myšlenku jen proto, aby ji nakonec elegantně shodil nebo si z ní udělal legraci. ()

Sten-li

Tak tohle byl hodně depresivní kousek, který ve mně zanechal smíšené pocity. Počítejte občas až s více než odvážnými záběry. Vyzdvihl bych precizní prácičku s kamerou, ale myslím, že na Antikrista už se znovu nepodívám... ()

LucLucky

Od Larse von Triera jsem zatím viděl jen snímek Evropa, a tak nejsem jeho zarytý fanoušek, ale na jeho nejnovější film Antichrist jsem se těšil, a nejen proto, že vzbudil ve světě velice rozporuplné reakce, někteří ho milují, jiní nenávidí, a tak jsem byl zvědav do jaké skupiny se zařadím já. No nakonec musím říct, že jsem nebyl ani nijak ohromen ale ani znechucen. Možná jsem ho úplně celý nepochopil (třeba by pomohlo druhé zhlédnutí), ale jedna z několika myšlenek, které nám chtěl autor prostřednictvím toho filmu sdělit byla ta, že ženy jsou ztělesněné zlo a že ženy jsou ďáblova stvoření. Režisér tedy asi nemá moc kladný vztah k ženám ;D, Další věcí, kterou bych chtěl zmínit je černobílá scéna (Prolog) kdy se stane ona tragická situace a dítě vypadne z okna je naprosto parádně zrežírovaná ostatně jako i zbytek filmu. Je pravda, že film někomu může připadat až zbytečně drastický a těžko uchopitelný, každopádně si ale myslím, že stojí za vidění. ()

showxman

Těžký film to nepochybně, ale stejně tak nudný a díky spoustě alegorií i těžkopádný a pro současného diváka těžko stravitelný. Tak takhle Larsi ne! ()

Ilhan

Ohromně jsem se tohoto filmu bál a věděl jsem proč. I když musím ocenit uměleckost tohoto filmu, už nikdy ho nechci vidět, protože si myslím, že některé věci by člověk nikdy neměl vidět, a pokud je viděl, tak rozhodně ne dvakrát. Byl to první film od Larse von Triera, který jsem viděl a myslím, že i na dlouhou dobu poslední. A z Dafoea jsem toho teď viděl tolik, že se mu taky radši nějaký čas vyhnu. Jak to tak vypadá, tak se radši vyhnu čemukoliv, co má s tímhle filmem něco společného :-D. ()

bila.tecka

Přiznám se, že mám ke třem "satanášům" (Lynch, von Trier, Cronenberg) takříkajíc konejšivý vztah. Plný lásky a porozumění. Lehce zvráceného.. V dnešním prefabrikovaném světě je jakákoliv abnormalita vítanou vzpruhou, nesmí být ovšem samoúčelnou masturbací, ať už "ejakuláty" vzbuzují snobský údiv nebo odér kultu. Ne vždy se to ale daří... Von Trierův Antikrist je v prvních dvou třetinách atmosférickým výletem do bolavých zákoutí duše ženy, která je vystavena emoci, kterou nikdy nechtěla zažít - smrti svého dítěte. Za povšimnutí stojí vizuálně vytříbená úvodní sekvence. V poslední třetině filmu dostávají průchod dřímající černé běsy, které o ženském pokolení podávají nelichotivý obrázek. Proradné bestie je nejspíš slabé slovo. Byl to intenzivní zážitek, který neradno podstupovat opakovaně. ()

F.W.Colqhoun

But you're much smarter, isn't you? K Antikristovi se rád vracím a můj obdiv neutuchá. Po letech repríz a četných jiných zkušenostech s Trierovými pokusy artikulovat znovu a lépe těch několik tezí mám obavu, že se to už nepovede výstižněji, než tímto mistrovským záznamem léčby jedné deprese. Ženu příznačně léčí muž po tragické ztrátě společného potomka. Tato základní situace umožňuje Trierovi formulovat nihilistické, ale těžko rozporovatelné pravdy: Ženy jsou zlé, jistě, ale muži též, navíc neschopní svému zlu přitakat. Racionální, osvícenské pokusy zpracovat svět do čehosi přijatelnějšího jsou trpkým plodem této zbabělosti. A aby fungovaly, musí existovat obětní beránek. Tím je žena a vše, co symbolizuje. Antikrist je nestydatě rozcapenou branou do kostela Satanova. Pohled dovnitř, přestože bolí, přináší jistou úlevu. ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)