V tieni

• Česko Ve stínu (viac)

V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny. (oficiálny text distribútora)

jedna_vrana

Film hodnotím ako obžalobu tej doby - detektívka nás prenesie do obdobia 50tych rokov priblížených dokonalou atmosférou, kulisami, strašnými politickými rozhodnutiami. Herci posúvajú svoje postavy pekne vpred (Trojan, Štepnička, Norisová), Sebastain Koch bol múdro zvolený hosť z Nemecka, dáva prípadu istý šmrnc. Pri týchto filmoch si už kladiem len jednu otázku... Ako je možné, že ľudstvo sa dostane do stavu bez morálky, svedomia, ľudskosti? Takých prípadov je v našej českej aj slovenskej histórii niekoľko. Občas mi to napadne, keď o sebe hovoríme ako o národe, ktorý nikdy na nikoho nezaútočil. Ale udať suseda nie je problém. ()

Honzíno

Po průměrné Jedné ruce a špatném Grandhotelu Ondříček vytáhl eso z rukávu. Tahle žánrová noirovka dává po delší době opět naději českému filmu a po Tobruku a Okresním přeboru se objevuje jako další z osamělých jezdců na poli naší kinematografie. Výtečně zrežírované, silné scény samotné uvěřitelně napsané (rvačka, pošta), solidně zahrané (Trojan tradičně perfektní), všemu však vládne výprava s hudbou. Škoda jen občasného zádrhelu v dialozích a občas na povrch vyvěrajících známek xkrát přeskládaného scénáře. Palec hore. ()

Kamkon

Film pokračuje v tom, c onačala Pouta a Protektor - kvalitní a poctivou českou filmařinu. I když je to celkem někdy klišovité a opakující se, ten konec mě naprosto dostal a hlavně pohled do kamery - za ten si to "pětkuů zazlouží ()

M-arta

"K čemu je dítěti táta, který se bojí?" a "K čemu je dítěti mrtvý táta?" ...........(čtyři a třičtvrtě hvězdičky) ()

Sfinkter

Dobová perlička letošního roku v české tvorbě. Velmi dobrý film, který u mě poslední hvězdu ztratil ve finále. O chlup horší než Pouta. PS: Režijní odklon od zavedených Ondříčkových komedií vyšel na jedničku - navíc stále s Muchowem v hudbě. Po druhé projekci zvedám na plný počet, závěr mě tentokrát oslovil. ()

st.jim

Více takových českých filmů by bylo milé. Ač na high five to určitě není, protože na silnější vtáhnutí do děje tomu něco chybělo, tak je to výborný snímek. Ivánek byl opět dokonalý, jako Schumacher za svých slavných dob. ()

Belbo

Další z řady pokusů o hrůzách komunismu. A hlavně, děti, nezapomeňte dávat pozor na vlka s velkýma očima a ušima. ()

Mirokukii

Výborná dobová kriminálka. Děj plyne tak akorát, aby spolu s hudbou a vůbec se vším navodil tu správnou potemnělou atmosféru. Ivan Trojan je skvělý a postupně, po malých kouscích, rozkrývá pozadí zdánlivě jasného případu. "Všechno není jak se prve zdá". Soňa Norisová je krásná a spolu se Sebastianem Kochem též výborná. Jejich jediná společná scéna v prádelně je fakt síla. Po celou dobu jsem doufal v nějakou akční scénu, ale to bych chtěl možná příliš. Projednou opět velmi kvalitní film české kinematografie. ()

ivan_drago

Abych nespoileroval, tak už jen závěr filmu a způsob konce Ivana Trojana, který tedy jediný dostál pověsti nadprůměrnosti filmu, popírá veškerou logiku... Proč by mu dělali něco, co jejich další čin naprosto popře a co nedává smysl.... Jako "historický" film to působí věrohodně, atmosféra strachu a šedivosti té doby je navozena dokonale, ale v ostatních ohledech film pokulhává a ztracených dějových linek a mírných nelogičností přibývá úměrně s blížícím se koncem... Ani jako detektivka bez vyššího principu film moc nefunguje a v mnohých momentech to zavání až amaterismem... Celkově je ale film, na české poměry, nadprůměrný, bohužel v celosvětovém měřítku více než průměrný... A navíc by měli tvůrci ubrat na zobrazování skutečnosti a přidat na efektech... KOMUNISTI JSOU SVINĚ A KOMUNISMUS JE KURVA ZKURVENÁ KUREVSKÁ... ()

Jizni Tlapa

Moc pěkně nasnímané, s příjemným stříhem a dobrým světlem. S temně impozantní hudbou a chápavě uchopeným příběhem. S překvapivě vážně působivým Trojanem a několika nevýraznými vedlejšími postavami. S velmi líbivě poskládanými exteriéry ale slabým scénářem, postrádající "tah na branku", dějovou zajímavostí s velmi slabě vykresleným charakterem pojmu "židovská obce"....70%! ()

Mrkvič

Co se nám to tu urodilo? O Trojanovi nemůže být pochyb. Ale i další postavy a herecké výkony jsou fajn. Do toho výborná atmosféra se skvělou hudbou. Trošku mě zamrzelo, že se to ke konci nerozjede jako např. LA Přísně tajné, ale to by na naše končiny bylo asi moc. I tak úžasný film, se skvělou atmosférou a morálním poselstvím. ()

JimmyII

Jako protikomunistická agitka a atmosférická dobovka je Ve stínu na české poměry nevídaným snímkem, nicméně bohužel pokulhává tam, kde by měl být nejsilnější - v rovině detektivní. Tam totiž logika nevládne, vše je dlouho nejasné a pak se sérií náhod jakoby samo řeší... Škoda, být to domyšlenější a s lepšími zvraty, je to za plný počet. Takhle "jen" skvělá atmosféra, dechberoucí vizuál, skvělí herci a důležitá připomínka toho, co bylo, je a bude - lidské krutosti. To je vlastně nakonec až až, ne? 80 % ()

Gothar

Skvelá atmosféra je podporená výbornou hudbou a kamerou. Inšpirácia Se7en mi hneď padla do oka a chválim ju. Herci sú tiež veľmi dobrí a ľutujem, že ma tento film minul keď bol v kinách. Bohužiaľ je cítiť, že bol radikálne zostrihaný, v súčasnej podobe pôsobí veľmi priamočiaro a vytráca sa čaro dobrej detektívky. Ve stínu je jeden z mála filmov pri ktorom som si želal, aby bol dlhší, veľa vecí by sa oplatilo rozvinúť, aby z toho bola kvalitná detektívka a nie len temný výlet do 50tych rokov. 85% ()

kinghome

Tenhle film má jedinou chybu a to je příšerné natahování filmu. První hodina je úplně zbytečná a je to nuda. Chvílema jsem u filmu usínal a nechápal jsem, jak film může mít 80%. A druhá půlka byla úplně o něčem jiném. Skvělé výkony herců a propracovaný příběh. Strašně mě překvapil konec. Na začátku jsem myslel, že půjde o film, kde jeden člověk zvládne úplně všechno když chce... Naštěstí tomu tak nebylo a konec byl to nejlepší na celém filmu. A to neberte tak, že zbytek byl sračka, akorát ta konečná scéna je prostě úžasná. Škoda první hodiny, která pouze nudí a neděje se tam nic zajímavého. 70% ()

Liznic

K těm pěti hvězdám jsem se musel prokousat. Jediná věc co mi na filmu vadila je přílišná složitost scénáře. Na druhé a třetí sledování jsem víc a víc ocenil kameru a hlavně hudbu. O atmosféře a hercích netřeba mluvit... Jeden z nejlepších porevolučních filmů! ()

Johnny.ARN

Pravá oldschoolová detektívka, ktorá sa na nič nehrá a ide si svoje. Skvelá atmosféra, kvalitní herci, precízny scenár a hlavne napätie až dokonca. Treba si už len želať viac takýchto filmov. 4 z 5 ()

Helmutek

Rozhodně nesouhlasím se zde většinovým názorem, že detektivní stránka filmu je nedostatečná - já jsem s ní vůbec neměl problém. Film je pro mě navíc detektivkou až na vedlejším místě - především je to skvělá výpověď o dusnu, šeru a stínu padesátých let. Možná by se daly hnidopišsky hledat dílčí chybičky ve scénáři, v chronologičnosti děje nebo v historickejch reáliích (stejně mi přijde, že většina těch, co je tady napadá, o týhle době ví ještě míň než já), bylo by to ale absolutně mimo kontext a nemělo by to smysl; film má fungovat (a taky funguje) především jako celek. Nechápu ani napadání inscenací židovskejch procesů (Čechy nebyly nikdy tak veřejně -myšleno oficiálně- antisemitský jako zkraje 50. let, to je prostej fakt) nebo údajně nezdařilej pokus o film-noir. Nerozumim ani bagatelizování významu měnový reformy, kterou tenkrát komouši doslova obrátili životy lidí naruby, nebo osočení, že film je vlastně jenom o ní; stejně jako nevim, kde kdo přišel na to, že na úkor ostatních film cílí na mladý diváky. A i po hudební stránce: Muchow odvedl dobrou práci, žádnej dojem z příliš "návodný" hudby jsem u toho rozhodně neměl. Ten film je výbornej, byť ne dokonalej (třeba poslední scéna filmu s Haklovým synem byla na mě moc přiznaná...), je skvěle řemeslně zpracovanej, s výbornejma hercema (a to jak v hlavních, tak v tý spoustě vedlejších rolí) a s tim zásadnim potenciálem, že divák si z něj něco může odnést. Ale ano, je pravda, že drtivá většina nadprůměrnejch českejch filmů vychází z naší temný minulosti, ale co jako? Dneska, kdy polovina lidí na to, co se tady v minulejch osumdesáti letech dělo, zapomíná pod tíhou vzpomínkovýho optimismu, a druhá polovina si to ani neuvědomuje, protože to nikdy nezažila a vlastně jí to ani moc nezajímá, tak v týhle době je jenom záslužnej každej další pokus, kterym se může dalších pár tisíc lidí přimět k tomu, že si začnou pokládat nepříjemný otázky přesahující jejich kažodenní život a který je povedou k nějaký kritický osobní i národní reflexi. Ještě jsme se se svou minulostí nevyrovnali a nevypořádali, ať si řiká kdo chce co chce, a tohle je jeden ze způsobů, jak to řešit - protože dokud nebudeme ochotní se dívat zpátky a mluvit o tom na úrovni všeobecný a celonárodní debaty, tak se s ní ani nevyrovnáme a furt to bude vypadat tak, že komunisti budou i po 25 letech od revoluce třetí nejsilnější (nejvolenější) stranou. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (viac)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

23.03.2013

Je libo dobovou kriminálku s prvky konspiračního polit-thrilleru? Se špičkovým obsazením? Odehrávající se v Sovětském svazu ještě za Stalina? Zdá se, že Ve stínu dostane z Hollywoodu tučnou… (viac)