V tieni

• Česko Ve stínu (viac)

V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny. (oficiálny text distribútora)

charlie_ando

Od filmu jsem čekal něco trochu jiného, ale to co jsem dostal mě velmi mile překvapilo. Místo kriminálky s dobovým politickým pozadím naservíroval režisér David Ondříček hutný a nervy drásavý politický thriller, kde počáteční kriminální zápletka je jen starterém následujících dramatických dějových zvratů. Je moc důležité, že se podařilo takový film o tak závažném tématu, jako je bolševická zvůle a o zločinech vůči vlastnímu národu, natočit. Jedno z témat s kterým se nedokázala moderní česká společnost vyrovnat je naservírováno ve velmi syrové podobě. Pod velmi dobrým a ponuře temným scénářem je podepsán Marek Epstein. Temnota doby 50. let minulého století je cítit z každého okénka filmu a tím nemyslím jen tíživou atmosféru vyprávění, ale bohužel což je jedna z mála výtek k zpracování filmu, přijde mi, že osvětlovači svítily tak na poloviční výkon a film je dost tmavý a utápí se v odstínech černé. David Ondříček vypraví příběh boje spravedlivého člověka se zvráceným politickým komplotem, pomalým tempem, které však neškodí naopak připravuje diváka na velké dramatické finále. Velmi povedené a trefné je i obsazení a to nejen hlavních, ale ale i vedlejších postav. Ivan Trojan jako kapitán Hakl hraje přesvědčivě a dokazuje, že patří mezi českou hereckou elitu, velmi dobře ho doplňuje Sebastian Koch v roli německého vyšetřovatele Zenkeho, jak jinak s temnou minulostí. Nadstandardní podívaná, která by neměla ujít člověku, který chce u filmu přemýšlet. ()

maren33

Ve stínu je šablonovitá kriminálka zasazená do období měnové reformy. Atmosféra 50. let je zde vyobrazena opravdu uvěřitelně, k tomu pasuje i zajímavá hudba a na české poměry i hezká kamera. Celkově technická stránka filmu je na vysoké úrovni. Ivan Trojan a Sebastian Koch jsou opravdu skvělý a táhnou celý snímek, ale příběh je bohužel natolik strohý a nezáživný, že jsem se ke konci dost nudil a to závěrečné vyznění filmu si mohl Ondříček odpustit. Kdybych na to narazil v televizi budu poměrně potěšen, ale v kině...to chce trochu víc. ()

Indy

Všetko to začína a postupne sa vyvíja veľmi sľubne. Perfektná dobová atmosféra, gradujúce vyšetrovanie pôvodne banálne vyzerajúceho prípadu lúpeže, sympatický hrdina v podaní Ivana Trojana. Čakal som už len dôstojné finále, ktoré by bolo bodkou za dobrým predstavením. Ale ... finále ten film úplne pochovalo. Dôvod: nedávalo podľa mňa zmysel, tvorcovia nám totiž neobjasnili, ako mala súvisieť konšpirácia proti židovskej obci s menovou reformou, a teda čo ŠTB touto konšpiráciou vôbec sledovalo. Záverečné hrdinstvo majora Hakla, ktorý sa rozhodol bojovať proti skazenému systému je mi síce veľmi sympatické, ale keďže sa písal rok 1953 a náš hrdina mal ženu a malého syna, je jeho konanie ťažko pochopiteľné, zvlášť, keď tým vôbec nič nedosiahol. Ale oceňujem, že Česi vedia natočiť aj trochu iný film z tejto smutnej doby. 6/10 ()

Tom:)

Nebýt toho zvuku, je to na plný počet. Bohužel to trpí typicky českými postsynchrony. Kromě toho je to ale 100% nejlepší český film tohoto roku. Uvěřitelný scénář a dobové rekvizity. Prostě celkově uvěřitelný film. A jako bonus - nemelantcholický - to aby člověk dneska pohledal! Všechno dokresluje perfektní hudba. Až na ty postsynchrony podle mého není co vytknout. ()

honzii

Ve stínu je ohromně sympatický projekt, ale není geniální. Překvapí formálním přístupem, herci, atmosférou, ale už ne tolik příběhem a psychologií postav. Je to dobrý film, důležitý a silný, ale stále malý. ()

bari68

Poctivá a zároveň veľmi mrazivá pocta ľudu, súboj Davida s Goliášom, vykonštruované politické procesy, ktoré zvierajú hrdlo. David Ondříček prepracoval film do posledného detailu čo sa týka nápaditého scenára, výborného vedenia hercov, či v neposlednej rade kostýmov, výtvarnej stránky, resp. celkovej dobovosti, ktorá z filmu dýchala. ()

korndaddy

Halk: Pánové, co kdyby ste mě umlátily? Ale né, stačí když nám dáš tu kulku a my přimhouříme očka..Pronesl šerif STB. Přísahám, nebudu se bránit, pojďte. Pořád škemral Hakl. Ale tak proč ne, přece je to váš nejlepší detektiv ne? Povoloval Bareš. načeš odcházely do místního kumbálu. Slibte mi něco klucí. Natočte o mě pak nějakej film, a kdyby se někdo ptal, tak že to bylo hrdinský co?? Až na finále slušná práce a na český poměry nadstandart. Vynikající výprava, kostýmy a prostě celková vizuální scéna společně s výtečnou hudbou je na jedničku. Doufejme, že do budoucna nás bude čekat ješte něco lepšího od pana Ondříčka. ()

Chmur

Až překvapivě dobrý film s temnou atmosférou a úžasnými hereckými výkony. Ivan Trojan opět zazářil a ze Sebastiana Kocha čišelo úžasné charisma. Ale ani ostatní protagonisté nijak nezaostávali. Jediné co mi vadilo, že člověk bez vynikající orientace v historii 20. století nemohl pochopit perzekuci Židů, zvlášť když se do toho motala měnová reforma, která s tím však neměla v podstatě nic společného. Na konci filmu na mě padl smutek a splín z doby, která pro mnohé znamenala žít ve stínu a strachu a obava z toho, abychom do něčeho podobného my nebo naše děti opět nedošli. ()

Chegi

A každý, kdo volil komunisty, nebo jen tvrdil, že za komunistů bylo líp by měl vidět tento film. No a protože stejně nezmění názor, tak bych je postavil ke zdi... A ať to vyznělo sebehůř, tak pro mě jsou a budou komunisti horší než nacisti! ()

Mistickzz

Najlepší český film za posledné roky. Výborná atmosféra, výborná hudba, výborný herci, škoda, že to len miestami škrípalo a nebavilo. Ale v celku zvládnuté. ()

Wally

Je moc dobře, že se takovéto filmy točí a hlavně, že dostávají ceny, protože to pak přitáhne lidi k tomu, aby se na něj koukli...zvlášť teď, když komouši podle preferencí nabírají na síle. Rohlíky sice byly za pár halířů, ale chceme, aby se tyto časy vrátily??? Já tedy ne... ()

zencitizen

No nevím. Trojan hraje své obvyklé šarže, stylisticky je film nudný jako televizní inscenace - pořád nějaké polocelky ( v rámci objektivity - je pravda že některé kompozice jsou docela pěkné) příšerná návodná hudba, pitomoučká zápletka a okatě antikomoušská agitka. V širším ohledu bych dokonce řekl, že je to přímo propaganda s obráceným znaménkem, o čemž možná autoři ani neví. Není to sice tak špatné jako ostatní Ondříčkovy filmy, ale film vyvolává zcela distancovanou lhostejnost. ()

Billie777

Ondříčkův pokus o film-noir. A povedený! Úžasná dobová atmosféra 50. let, ty deštivé ulice a pánové v dlouhých kabátech (pochvala za kostýmy!), dokonalá hra se světlem, výborná hudba, kamera a samozřejmě vynikající herecké výkony. Příjemná stopáž, film nenudí, naopak je velmi poutavý. Od tohoto filmu jsem čekala hodně. A opravdu jsem nebyla zklamaná! Strhující drama s atmosférou, která by se dala krájet a napětím, které se postupně zvyšuje, jak se film blíží ke konci. Famózní herecké výkony Ivana Trojana a Sebastiana Kocha, kterému patří velký dík, že se rozhodl zahrát si v českém filmu. I další herci byli skvělý, Norisová, Štěpnička, Taclík, Myšička, Krobot, Ondřej Malý a také dětský herec Filip Antonio. A nakonec u závěrečných titulků potěšila i krásná anglicky zpívající píseň. ()

klukluka

Na naše poměry opravdu velkoryse pojatý film, přičemž režisér se k nabídnuté příležitosti natočit velké kino postavil zodpovědně a po dlouhé době jsem měl u české tvorby pocit, že ty vynaložené prostředky nezahučely někam do ...pryč. Po celou dobu to mělo nádherně temnou a napínavou atmosféru, příběh nepostrádal logiku. Na to, abych ještě jednu pecku přidal, na mě Ve stínu místy působil trochu televizně, ale hlavně - jsem trochu skeptický stran možného propojení příslušníků státní bezpečnosti s lidmi z galerky. Myslím do té míry, aby se společně vydali na nějakou loupežnou akci. To mi přijde hodně přitažené za vlasy. Stejně tak považuji za sci-fi rozhodnutí řadového kriminalisty postavit se čelem té zlovolné mašinérii s vědomím, že mě kvůli tomu nejspíš zprovodí ze světa. Jasně, každý jsme jiný, ale tohle je opravdu extrém. Mám tedy lehké výhrady k formě i k obsahu, pořád ale platí, že se tenhle film skutečně povedl. ()

simbaslon

Velké očekávání vyústilo v poměrně nemastný a neslaný filmový zážitek. Hodně jsem se na snímek těšil, především kvůli Trojanovi a tématu vypovídajícímu o jednom z nejtěžších období české historie. Co se hereckých výkonů týče, Trojan je dobrý, ale jeho role detektiva Hakla není úplně přesvědčivá a i přes snahu konat dobro a vzepřít se vůči neporazitelnému soupeři (ve filmu hezká metafora s krakaticí) je navenek chladný a bez emocí a to je první kámen úrazu. Když si totiž nenajdu sympatie k němu tak nezbývá nikdo, protože ostatní herci jsou toporní a někdy až hodně podprůměrní. Je to možná i trochu způsobené scénářem, který je pro mě tím největším negativem a mohutně strhává film dolů. Myslel jsem si, že tvůrci budou maximálně těžit z tíživé absurdní atmosféry 50. let, ale to se také nějak nepovedlo a nechalo mě to naprosto chladným. Možná jsem měl moc přílišná očekávání, ale takhle to dopadnout nemělo, protože námět je to skvělý a je velká škoda ho takto promrhat. 50% ()

Seti

A pak že to nejde! Po Poutech další český film, který snese nějaké to kvalitativní měřítko. Zrovna nedávno jsem si říkal, kam se poděl český krimi žánr, který zažíval svůj vrchol ve filmech s Rudolfem Hrušínským? Zajímavé postavy, hutná noir atmosféra, přesné herecké obsazení, vyvážená gradace děje a napětí, jenž by se dalo krájet, tak přesně to jsou atributy, kterými se česká detektivka vždy pyšnila a Ondříčkovi se většinu z nich daří Ve stínu přivést opět na plátno. Pomalé tempo, všudypřítomný (a skvělý) Ivan Trojan, politická šikana, osobní hrdinství a československá šeď 50tých let jsou hlavními devizami Ondříčkova krimi dramatu, které mi udělalo vážně radost a vlilo mi zas nějakou tu kapku naděje do žil. Ano, ústřední zápletka možná mohla být promyšlenější, více akce bych také snesl a konec může možná někomu přijít až moc laciný, ale stále jsem toho názoru, že v českých končinách jde o jeden z nejlepších počinů posledních let. ()

Jaccobos

Myslím, že to není jenom exkurze do srdcí lidí žijících v minulosti. I dnešní doba je schopna zřeknout se lidí, kteří jsou tak jako Hakl stateční a prudcí v boji za pravdu. Lidé si postupně nechávají vzít ze svých životů to důležité, aniž by to věděli. Je třeba opravdové odvahy vidět zlo a něco s tím udělat. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (viac)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

23.03.2013

Je libo dobovou kriminálku s prvky konspiračního polit-thrilleru? Se špičkovým obsazením? Odehrávající se v Sovětském svazu ještě za Stalina? Zdá se, že Ve stínu dostane z Hollywoodu tučnou… (viac)