4 mesiace, 3 týždne a 2 dni

• Česko 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (viac)

Kontroverzní snímek, který natočil rumunský režisér Cristian Mungui a za který si odvezl Zlatou palmu. Snímek pojednává o dvou vysokoškolských studentkách za éry rumunského totalitarismu těsně před pádem železné opony, kdy během jednoho dne jedna z nich podstupuje tehdy zakázaný potrat. Film je drsnou výpovědí nejenom o těžké době, ale, a to především, i o silném přátelství.
Film získal nejvyšší ocenění, Zlatou Palmu, na letošním MFF v Cannes 07. Snímek byl také uveden na 42. ročníku MFF v Karlových Varech, v nové sekci, Otevřené oči, věnované výhradně filmům z letošního MFF v Cannes, které originálním způsobem posouvají vývoj filmového vyjadřování. (oficiálny text distribútora)

FAUST666

Tohle pochopí jen ten kdo to zažil. Setmělé ulice, štěkot psů, kaluže, bláto, paneláky, ožralí policajti a Máte občanku ? Dogma 95 v rumunském podání. MASAKR ! ()

solisoli

Veľmi silný príbeh, dokonale natočený na tému interrupcie. Na túto tému už bolo natočených niekoľko príbehov, ale takto pôsobivý sa nedá porovnať zo žiadnym z nich. Vôbec tu nehralo úlohu dobové prostredie, ale samotný hlboký pohľad do duší dvoch postáv mladých vysokoškoláčok, ktoré sa rozhodli vyriešiť akt interrupcie po svojom. Úžasná réžia sa postarala o nevydaný priebeh, ktorý gradoval a ponúkal divákovi domýšľať si hroziacu tragédiu, ktorá sa priam núkala. Záver bol iný, ale o to na zamyslenie hroznejší. ()

david666

Drsně podané drama - jěště že jsem chlap:-) Scéna v hotelovém pokoji, která předchází samotnému "výkonu" mě odrovnala - ani jsem nedutal. A potom konec - ten měl až hororovou atmosferu - neosvětlené uličky, cizí lidé kolem, sem tam divný zvuk. Takový strach o hrdinku jsem už dlouho nezažil ani u hororu. Na druhou stranu "stolová" scéna byla úsměvná, přesto velice reálná. Film opravdu na člověka působí jako by se v té situaci ocitl sám. ()

mouzi

Otilia je naprosto vyjimecny clovek.. jestli tohle vsechno udelala pro kamaradku, ktera je mimochodem naprosto vygumovana, tak si nedokazi predstavit, co vsechno je ochotna obetovat pro sve nejblizsi.. cely film jsem ji tise obdivoval.. oproti tomu Gabita co veta, to na facku.. nejvic me nastvalo, jak naprosto "v klidu" podcenila celou situaci, nechanim tehotenstvi dojit do pateho mesice pocinaje a porusenim vsech dohod s Bebem konce.. Gabita je osoba lhostejna a pasivni, ktera je naprosto neschopna zvladnout jakoukoli situaci, presny opak Otilie, ktera i pres moralni dilema, vycitky svedomi a drsnou dobu totality nasadi vsechny sve sily, aby pomohla sve kamaradce, kterou musi mit strasne rada, kdyz dokazala obetovat i sve telo.. ()

Muso

Naturalistické, surové, realisticické a nekompromisné! Opäť jeden z nízkorozpočtových filmov, pri ktorom miestami zabúdate dýchať. Výborné dlhé zábery bez strihu, hlavne na oslave narodenín, z ktorých priamo cítite tok myšlienok a stupňovanie emócií hlavnej predstaviteľky nenechajú človeka chladným aj vďaka autentickému výkonu Anamarie Marinci!Odporúčané na premietanie do filmových klubov na zmiešaných internátoch! ()

JessicaJet

Skvelá atmosféra filmu nedovolila mojej mysli ani na chvíľu odbočiť. Režisér perfektne vystihol ovzdušie v komunistickom Rumunsku. Tento pocit mi bol tak blízky a známy, že sa mi vžieral pod nechty a znel niekde v mojej hlave ako starý song. Zrazu som mala pocit akoby to neboli ani 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni, keď podobné príbehy boli súčasťou života v našej republike. ()

jiricek86

Velice silný příběh. Film bez jediného použití klišé. Vše originálně pojaté. Tabu-interrupce. Špatná komunikace mezi postavami. Originálně budované napětí. Specifická formální stránka; syrová kamera, kamera z ruky, dlouhé herecké akce, apod. Na škodu možná trochu jen příliš dlouhá a popisná expozice, jinak film hraje v pořádku. ()

casyy

Mungiu natocil vskutku hnusny film. Hnusny protoze tak autenticky, utocici dovnitr cloveka a fyzicky. Vsechnu tu spinu, pachut a bezcasi totality jsem si odnesl z kina s sebou. Nekonecne dlouhe zabery se pak doslova zavrtavaly pod kuzi. Takhle se uctuje s minulosti, pane Hrebejku! ()

Dankaaa

Za pribeh by som dala len 3*, ale musim pridat aj dalsie dve sa to uzasne stvarnenie doby. Pri niektorych scenach ma az mrazilo z tych farieb a tvarov socializmu. A ta atmosfera...proste nieco tak fascinujuce. Kedze sa film odohrava v roku, v ktorom som sa narodila, doplna mi zopar kuskov do skladacky tej doby. ()

Mullholand

drasavý, mrazivý snímek s výborně minimalistickou kamerou vás nenechá vydechnout celých 113 minut, všechno je tak úsporně autentické, že brzo naprosto ztratíte odstup, a tak závěr berete skoro jako holywoodský happy end ()

Spevo

Chvály a odporúčania na tento pre mňa neznámy rumunský film ma prehovorili, aby som sa aj po viacerých odkladaniach doňho konečne pustil. Podľa mňa preceňovaný film, nevyvolal u mňa toľko emócií ako by som chcel. V rámci žánru takýchto filmov som videl filmy s omnoho závažnejšími problémami, silnejšími emóciami a lepším podaním. Nieže by som týmto filmom pohŕdal preto, že ma dosť neznechutil, nejde len o znechutenie ale o celkove podanie a vcítenie sa, no a tu som stále cítil priestor medzi mnou a obrazovkou, nesplynuli sme v jedno :) Koniec koncov, už som aj niečo zažil a videl. Čo ma ale zaujalo na tomto filme, je zobrazenie totalitného režimu a zmysel pre detail, jednoduché veci a činnosti, ktoré neustále v reálnom živote vykonávame, ale vo filme ich často nevidíme (napr., keď hlavná hrdinka nasadne do auta a vodič jej povie, nech zabuchne dvere ešte raz, lebo zle zavrela, a veľa podobného. Inak mi to celé dosť pripomínalo Slovensko a moje okolie, ako sídlisko, autá, rodinná oslava, chovanie ľudí... A ako posledná vec, chvíle, keď sa absolútne nič nedeje, nevedú sa dialógy, dokonca postavy par minút len zízajú do blba, boli podľa mňa až prehnané, minuli účel, o ktorý tvorcom pod)la mňa išlo a pôsobili na mňa ešte viac rušivo a prispievali k celkovému nudeniu sa pri filme. ()

JimDixon

Velice silný filmový zážitek. Pokud je film Hunger znám pro svůj nejdelší dialogový záběr (17 minut), tento rumunský film ho válcuje, protože je tímto stylem natočen celý. Nepředstavitelně precizní dílo, které stálo tvůrce ohromný kus práce. Krásný evropský film. Opět se ukazuje, že tvorba "Starého kontinentu" je zkrátka vyspělejší, než americké výbuchy, střílení a svaly. P. S. Film je navíc dokonalým protiargumentem demonstrantům za zákaz interupce. ()

taupobraf

velmi silne sceny niektore. hlavne tie dlhe repliky ma bavili dost ,pekny pohlad na byvaly režim mne ako človeku ktory to nezažil tento film dost vela ponukol z tohto hladiska. ()

confuoco

Fenomén. Tento rumunský, nebojím sa povedať thriller, so štyrmi hercami a dejom, ktorý sa dá prerozprávať v štyroch vetách, svojou atmosférou a napätím hravo strčí do vačku väčšinu amerických veľkorozpočtových konkurentov. Jeho zdrvujúci dopad je navyše podporený ukotvením v realite doby nie tak dávno minulej (i nám, mladším divákom z bývalého východného bloku sú stále dôverne známe minimálne sivé, bezútešné kulisy). Cristian Mungiu je veľmi talentovaný režisér, čo potvrdzuje obrovská koncentrácia, s ktorou príbeh predkladá divákovi. Anamaria Marinca ukazuje tak autentický herecký výkon, aký si je vôbec možné predstaviť, a statická "nemá" scéna, v ktorej ju sledujeme počas rodinnej oslavy, by sa mala dostať do učebníc kinematografie. Film je natoľko kompaktný a zvládnutý, že ho bez váhania musím zaradiť medzi to najlepšie a najpôsobivejšie, čo som kedy videl. Upozornenie: aj najdeprimujúcejšie. ()

kolly13

Prumerny film. Strasna nuda prvni puli (znazorneni socialismu je trochu nestastne). Druha pule tragedie koitu bez kondomu a 'pomocnika', ktery slecny vyskolil z efektivity v nouzi, to je holt pruser. ()

Kkahunaa

Tématika tohoto snímku, stejně tak i několik až naturalistických záběrů, je opravdu dechberoucí. Je to tak palčivé téma, jako doba sama. Příběh o interrupci v době komunismu a ještě takového ražení se jen tak nevidí. Na tíživosti dodává nejen téměř chybějící hudební podklad, ale i velmi uvěřitelné herecké výkony. ()

mirando

Jak názorně prakticky ukazuje, co se dalo dělat, když se přihodí, to co se nechce, mi běhalo chvílemi mráz po zádech. V půli filmu takový twist, že jsem se musel projít. ()

Veber

Syrové, depresivní, realistické. Ten svíravý pocit na duši budu mít určitě ještě pár dní. Otilia musela.mít Gabitu opravdu ráda... A Gabita je velmi jednoduchá a naivní. Tohle bych já asi nedokázala ani pro příbuzného. Z tohoto snímku nemůže být lehko u srdce snad nikomu. ()

vandamator

Tak tohle bylo opravdu drsný, ještě víc než jsem čekal. Brutální ukázka drsneho režimu bez pozlátka, která vám udělá husinu na hodně dlouhou dobu. Nepamatuju se kdy jsem viděl film s tak dlouhými dialogy bez střihu, což dodává na realičnosti a syrovosti. ()

Příboj rumunské nové vlny

Příboj rumunské nové vlny

11.02.2009

...zažijete v kině Ořechovka od 20. do 24. 2. 2009. Přehlídka ambiciózní kinematografie otevře kultovní titul mladého rumunského tvůrce Cristiana Mungiu 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny. Uvedení tohoto… (viac)

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

14.01.2008

Jak již bylo řečeno, oficiální ceremoniál předávání Zlatých glóbů byl zrušen poté, co se ho rozhodli bojkovat i samotní herci, aby tak podpořili již několik týdnů se táhnoucí protestní stávku… (viac)

Nominace na Zlaté globy

Nominace na Zlaté globy

13.12.2007

Ve čtvrtek 13.12.2007 ráno byly vyhlášeny nominace na Zlaté globy. Zatímco porotu, která rozhoduje o udělování Oscarů, tvoří filmoví tvůrci, Zlaté globy udělují novináři. Mezi nominacemi na letošní… (viac)