Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Martin741

Peter Weir natocil vyborny film o uteku zo sovietskeho Gulagu, co sme mali moznost vidiet uz v nemeckom filme Bile Peklo z 2006. Tentokrat tu najdeme realne vykreslene pomery uprostred sibirskych taborov Gulagu, utek, a nasledne sa rozvijajuci pribeh. Paci sa mi miestami az psychologicka prepracovanost postav a ich charakterov, k tomu vsetkemu si musia uchovat pozitivny pristup, ktory sa sinie celym filmom, az nakoniec zakotvia v Indii. Vyborne spracovanie a vyborny film : 83 % ()

rakovnik

Film, který je silný v tom, co není vyřčeno a na co se stačí pouze dívat. Po drsném úvodu z gulagu se ocitáme na dramatické pouti, kde nám tvůrci nabízí dechberoucí podívanou, kde není třeba slov. Režisér nežene srdceryvně dramatické okamžiky do přehnaného patosu, ale dlouhými záběry a tichým utrpením i tak ždímá duši diváka. Nicméně, pro mě, jako občana České Republiky byly nejdramatičtější a nejsilnější poslední "dokumentární" scény, včetně úplného konce. ()

Figu

Dlouhatánsky dlouho jsem se na tenhle Útěk připravoval a když jsem se po osmi letech dočkal, potvrzuju, že se mi tentokráte vyčkávání moc nevyplatilo... Příliš utahanej a roztahanej film! I přes to, že je The Way Back skvěle obsazenej a doklepává to i historická skutečná story, nejde mi dát hvězdu navíc. První půle za mě určitě lepší jak ta druhá. Ono, co se taky živěji a zajímavěji dá natočit na chůzi dlouhé 4 000 mil, že!?! Chápu a v podstatě i za tento výkon je Weir malej kouzelník! S ním chválím i Harrise a hodně za poblázněnýho zabijáka i Farrella, kterej mě bavil asi opravdu nejvíc! Jen doplním, že po dlouhé době slyšeli i nějakou tu libůstku moje uši v podání krásný výpravný hudby von Dallwitze! Silný tři jsou lepší jak slabý čtyři, takže tak! 65% ()

Aljak

Film, ktorý som veľmi dlho odkladal, ale napokon som sa k nemu konečne dostal. Nekonečné 6400-kilometrové putovanie naprieč Sibírom, Mongolskom, Čínou, Tibetom, až do Indie - tak to je niečo, čo si naozaj zaslúži obdiv. Mrazivý Sibír, nehostinná púšť Gobi, a napokon vysoké štíty Himalájí. Musím uznať, že vizuál bol až prekvapivo výborný, a všetky tie rôzne krajinné "kulisy" boli skutočne hodnoverné. Horšie to už bolo so samotným dejom, ktorý miestami dosť tápal v hluchých miestach vyplnených kráčaním spomínanými krajinami. To by som kľudne oželel a dal viac priestoru tej záverečnej etape - príchodu do Indie, ktorý bol na môj vkus až príliš stručný a jednoduchý. Čo sa týka postáv, akosi som si k ním po celý čas nedokázal vytvoriť takmer žiadne puto, ktoré by vo mne zväčšilo celkové emócie (tak ako to býva vo väčšine obdobných survival filmoch). Ale nevadí, celkový dojem bol beztak nadpriemerný. ()

WoWoW

Útěk ze sibiře je dlouhý film, sakra dlouhý film na to, že se tam skoro nic neděje. A ještě jedna věc byla špatně, krom té délky. Byl to střih, který podle mě dělal nějaký dobytek, protože to tam ládoval, jak ho napadlo. Většina přechodů mezi prostředími byla hrozně náhlá a mnohdy narušovala film. Ale tím nechci říct, že to byl špatný film, jsou v něm i světlé momenty. Největší radost mi však udělal Colin Farrell, který je v roli sovětského lotra špičkový a fakt mě jeho postava bavila. Útěk ze sibiře nebude můj nejoblíbenější film od Petera Weira, ale i tak to za shlédnutí stojí. ()

MrPierc

Sibiřský gulag byl trochu nereálný (moc hodní dozorci). Cesta samotná je ale plná překážek, utrpení a zoufalství. Člověk dokáže cokoliv, když musí. Skoro neuvěřitelná cesta. Umíte si představit ujít 6 500 km? Dnes nedokážeme překonat pěšky ani 50 km. Velice pozitivně mne překvapil Colin Farrell svojí křiváckou postavou i přízvukem. Filmy, kde překonáváte sami sebe, mne vždy baví. ()

Mefistofelle

Ačkoliv byl Útěk ze Sibiře proklamován coby děsný trhák, nemohu bohužel souhlasit. Ne, že by to byl špatný nápad, je jen poněkud... přetažený. A to nejen co se týče až příliš dlouhé stopáže. Začátek je hodně slibný a útrapy, které hrdinové zažívají v prostředí gulagu, jsou velmi reálné a syrové. Největší chybou filmu je, že tomuto prostředí nebylo věnováno trochu víc místa. Samotný útěk postupně přestává mít grády a po hodině a půl jsem si pomalu začala říkat kdy už konečně dorazí tam kam chtěli. Filmu ovšem nejde upřít dobrá práce s kamerou a působivé scenérie z míst, kam se věčně hladoví hlavní hrdinové propracovávají. ()

lebowski!

Film jako nástroj je zcela obyčejný až nijaký, takže hlavní motivací k dokoukání je opravdu pouze jen ten příběh. Ale je to příběh tak silný, že to film ustojí. Weir předvedl rutinu, nic nového, prostě jen aby se neřeklo. Za zmínku také stojí výborní herci včele s borcem Farrellem ;) ()

cariada

Necelých deset let a je tu další film na stejné téma a to útěk z gulagu. Na rozdíl o Bílého Pekla, tady utíká celá skupina věznů a kupodivu se jim povede, hned setřást vojáky a ty už se za celý film nevstoupí do děje, což je možná škoda. Pořád jsem čekal na náký zvrat, kdy je někdo udá KGB, přece jenom v Rusku to bylo hodně zvykem. Ale tady se střet s kým koliv prostě nekoná aspon né na uzemí Ruska. Hroznou zimu taky celkem rychle přeskočili, ale o to víc jsme se mohli kochat krásnou ,ale drsnou přírodou. To že se skupiny zbude polovina, je víc než jasné, přece nemohli přežít všichni. Poněkud jsem nechápal, že sebou vzali slepýho. V porovnání z B. Peklem, je tohle přece jenom o něco slabší. ()

bourec

Začátek filmu mě moc nebavil,ale musim říct,že sem od tohodle australskýho režiséra nic nečekal,jeho filmy jsou hodně nekomerce,spíš komorní,a i tohle bylo dost nehezký.A já si asi po půlhodině vzpomněl na Cestu s Viggo Mortensenem,což byla taky podobně nerozkousatelná nuda.Až druhá půlka filmu celkovej dojem vylepšila,takže v celku se na průměr dostanem.50%. ()

Attta

Velice pěkně udělaný film. V mnoha ohledech mě film překvapil a krásně mě provedl cestou s těmito odvážlivci. Jelikož je příběh podle skutečné události, nedokážu si ani představit jak těžké to ve skutečnosti muselo být. Každopádně musím ocenit to, že film nijak neodbočuje od toho co se asi tak opravdu muselo stát. Zanechal stranou uměle vytvořené podpříběhy, které jsou pro filmy "inspirované skutečnou událostí" typické a dělaly film pro diváka zajímavější. Zde prostě všechno svkěle šlape. Velice pěkně je zde vyřešena různorodost jazyků a i když neznám skladatele, musím pochválit hudbu. Jedinou chybičkou jsou skoky mezi některými pasážemi, ale i tak dávám 5 hvězd. ()

Streeper

Je až neuvěřitelné čím si všichni prošli ať už je to gulag, dlouhá cesta nebo extrémní změny počasí. Velice mě překvapil Colin Farrell, jako Rus byl skvělý. Na filmu se mi líbí že režisér dokázal atmosféru zrealizovat. Vážně jsem překvapená, že se jim povedlo dorazit do cíle, i když s několika ztrátami. Silný příběh, který si zaslouží, aby se na něj každý alespoň jednou podíval. Dokazuje, že i neuvěřitelné věci jsou možné. ()

joker.george

I zde Peter Weir převážně a ovšemže i zručně pracuje s mužskými hrdiny, ale ženský element v podobě Saoirse Ronan jsem uvítal s nadšením.... Jen bych chtěl vidět snímek, kde by mě zarputilý boj o přežití či odhodlaná cesta za pomstou dokázala plně odrovnat a celého ohromit... Zatím jsem viděl filmy, kde se sice tlačilo na pilu, ale stále to nebylo ono nebo se potíže, kterými museli lidé projít v ději pouze nastínili a sloužili ,,jen'' jako kostra příběhu... A to je i případ tohoto snímku, kde se prostě nedozvíte ,,jak?'' ani neuvidíte postavy na úplném dně svých psychických či fyzických sil, ale i tak si tu nebezpečnou cestu s nimi užijete... ()

Crawler-D

Weir si po pauze následované po výlěte na plachetnici dal zase jedno špinavé historické drama. Nominace za masky je zasloužená, Colin Farrel byl jako ruský zárodek "vora v zákoně" báječný a kulturně se s tématem poprali slušně, bez problémů se mluví rusky, polsky, i když spojnici nalézají v angličtině jediného AMíka Eda Harrise. Upřímně by ale nevadilo, kdyby byl zážitek ze sledování ještě nepříjemnější, kdybychom více trpěli množstvím kilometrů, které ušli, a jenom se nekochali krajinkami po vzoru National Geographic. A byl bych rád, aby mě někdo ujistil, jestli jsem se nepřehlédl, že hned na začátku udělal překladatel v titulcích kolosální přešlap, když rok invaze do Polska posunul na 1938. ()

bukowski83

Krásné exteriéry kontrastují s lidským neštěstím a veselé chvíle se v celku rovnoměrně střídají s těmi smutnými. Všechna čest těm kdo tuto cestu podnikli. Co mě to trochu vadilo, že mě herci přišli dost neosobní a nikoho jsem si nijak zvlášť neoblíbil, jen Farrell byl prostě takový jaký měl být. ()

Amroth666

První viděný film od Petera Weira a hned si o něm dělám docela pozitivní mínění. Aby také ne. Tohle zvládl totiž hodně dobře. Nudné to nebylo ani omylem, sem tam nějaká nudná minutovka, ale jinak hodně dobrý píběh. Co se mi ve filmu nejvíce líbilo? Výkony herců, především zkušeného Eda a Colina, ale i ostatní, pak byla naprosto geniální barva filmu, jak byl film proveden, jak byli herci namaskováni na vyvýjející film. Úvodní pasáže na Sibiři mi neskutečně připomněly CoD - Black ops svou Ruskou pravou válečnou atmosférou. To je to, proč film hodně obdivuju. Film, který je postavený na pravdě a na tom, jak to doopravdy bylo. Nicméně nemůže to dostat pět hvězd kvůli jednomu důvodu. Pět hvězd dávám často dobrým filmům, které wse mi líbí a které jsou o něco bohatší"okořeněné". Útěk ze Sibiře tohle nemá, nicméně dávám mu "suprové" čtyři hvězdy. Jen můj styl hodnocení nedává filmu pět hvězd. ()

starbrejkr

Nesmírně silná "survive" záležitost, kterou si s hrdiny prožijete až do morku kostí. Samozřejmě tady hlavní body nahání už námět a jen matlák by to asi dokázal zkazit. Na druhou stranu jen mistr to umí provést tak, aby to dovedl povýšit nad podobné filmy (typ "Přežít"). Peter Weir rozhodně mistrem je, přesto se mu to tady nepovedlo naplno a je zvláštní, že to bylo vyloženě jeho vinou a tím, jak nedovedl vyvážit scény. Zatímco pouštní část je velmi rozmáchlá, klíčová scéna samotného útěku se v podstatě nevyskytuje, stejně tak přechod Himalájí se odbyde během několika desítek sekund. Ten první nedostatek navíc odnesl i Mark Strong, který najednou zmizel a v podstatě ani nevíme jak a to si taková persona sotva zaslouží...Je to ohromná škoda, protože až na tyto (velmi podstatné) "detaily" film bere dech i po stránce zpracování - herecké výkony, citlivá kamera, hudba, atd.... ()

DruidKarel

1231. hodnocený film: Perfektní film, který má určitě svoje kouzlo. Skvělé herecké výkony, perfektní kostýmy, báječný příběh, ale něco mi tam přeci jen chybělo. Místo toho, aby tvůrci film zbytečně natahovali, si mohli více vyhrát se začátkem i koncem filmu. Na začátku bych více uvítal uvést lépe diváka do děje a seznámit jej lépe s příběhem. Stejně tak bych více povolil uzdu fantazii i tvůrčím choplnostem tvůrců a více si vyhrál s plánováním útěku z gulagu. Ke konci film až příliš přeskakoval jednotlivé pasáže a tak se zdálo, že hlavní aktéři přecházejí stát za státem v průběhu dne. 4* si ale film určitě zajistí a můžu mu vytknout jen těchto pár maličkostí. 4* ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)