Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Rozmarýna

Mám ráda filmy o přežití a tento se mi moc líbil a navíc vychází ze skutečné události. Když putovali pouští Gobi, sama jsem cítila tu strašnou žízeň a útrapy. Vadilo mi snad jediné: nejdříve plánovali útěk a najednou byli na útěku. Prostě mi tam chybělo to, jak se z gulagu dostali. A taky mi vadil ten závěr - ten vývoj komunismu až k jeho pádu a nakonec to setkání s manželkou si mohl režisér odpustit. Proto dávám 4 hvězdičky. ()

Kubasino

Nesouhlasil bych s názorem, že je Útěk ze Sibiře jednorázovou záležitostí. Já ho viděl podruhé a líbil se mi stejně. Rád se na něj podívám i znovu. Nicméně abych to s tou chválou nepřehnal, tak je nutno poznamenat, že má film několik mezer, které nejsou dolazené (přechod přes Himaláje v pár minutách mi prostě nesedl), nicméně to není nic o příběhu či scénáři. Tohle zkrátka není typ filmu, o kterém byste vyprávěli/spoilovali svým kamarádům, protože tohle se prakticky vyprávět nedá. Partička šla a šla, až pár z nich došlo. Tento film je ale především pocitový a emocionální a to je jeho silná stránka. Na tom celý film stojí a padá (padá ale relativně málo). Co se týče výkonu herců, tak tradičně kvalitní výkon odvedl Ed Harris a pro mě překvapivě i Colin Farrell. Abych pravdu řekl, tak jsem ho nikdy neměl rád, ale tahle role mu sedla parádně a podle toho to tak i zahrál. Byl opravdu skvělý. Kdo mě celý film hrubě nebavil byl Jim Sturgess, ale to je asi spíše individuální rovina. Mě se The Way Back líbil, ale do nějaké top špičky to asi nepatří. ()

kacudzde

Přestože jsem se na tenhle film opravdu těšila, jsem v rozpacích, jak ho ohodnotit. Přišlo mi, že scény, které mohly být rozvedené do hloubky, byly moc uchvátané a některé zase naopak. Chybí lepší vykreslení postav a více o strastiplné cestě za svobodou. Přednost před příběhem uprchlíků dostaly krásné přírodní scenérie. A ten střih?! Celému filmu hodně uškodil. Vyzdvihnout musím herecké výkony Colina Farella, Saoirse Ronan, těch 10 minut Marca Stronga a obzvlášť Eda Harrise. I když jsem tedy čekala více, dávám lepší 3*. ()

tata22

Tak Vám nevím. Asi to nesplnilo mé očekáváním nějak chybělo to drama. Nechce se mi pořád věřit tomu, že se něco takového opravdu stalo. Režisér mi k tomu moc nepomohl, pořád mi není nějak jasný jak lze přežít šílený mrazy, ještě šílenější sluníčko a to všechno jaksi bez jídla a oblečení. Potřeboval bych více detailů a více informací jak to všechno bylo a pak bych možná uvěřil. Takhle opravdu ne. ()

naytsirk

Mám pro tento druh filmu slabost a Útěk ze Sibiře mě velice mile překvapil. Užil jsem si jej od začátku do konce (pravda, konec jsem čekal trochu jinačí, ale celkový dojem to rozhodně nezkazilo) ()

Javo26

Vytkl bych hlavně nevyrázné herce a to i v případě hlavního hrdiny, jinak dost dobrý film, který nezbývá než doporučit. ()

Shaman::..

Pro mě velké zklamání. Krásná krajina, jeden hezký hudební motiv - to jsou bohužel jediná pozitiva. Tolik zvučných hereckých jmen, ale nevíte, koho hrají. Postavy jsou naprosto bez charakteru. Dialogy, na hollywoodské poměry, slabé jak prošlý indický čaj. Vždyť ty postavy musely mít tak zajímavý osud! A my se nejen nedovíme, za co byly "odsouzeny", my se dokonce nedovíme ani jak to s nimi po "strastiplné cestě" dopadlo... Slabé 3* ()

montel

V roce 1940 se z ruského gulagu z mrazivé Sibiře pokusilo utéct několik věznů. Nejdříve museli překonat ostnaté dráty, poté stopující psy, nelítosné mrazy, hory, přírodu a zvěř. Přes nedostatek jídla a vody se většina ze skupiny dostane až do míst, kde svou moc neuplatnil ani Hitler ani Stalin, až do daleké Indie...No příběh je naprosto famózní. Jenže jsem tomu nemohl věřit a to mi dost vadilo. Když už je film natočen podle pravdivého příběhu, měl by jistě obsahovat více emocí a lidského utrpení, kteří by skuteční lidé jistě zažili v tak nehostinném prostředí jako je Sibiř nebo Himálaje. O poušti ani nemluvě. Ale film je určitě dobrý, to nemůžu popřít. 60% ()

surprise

Zase trochu jiný pohled na 2.světovou válku a pohled to nemůže nebýt tragický. Sovětské gulagy se ve filmech moc neobjevují narozdíl od koncentračních táborů německých, přitom jsou možná ještě drastičtější. Proto první půlku filmu hodnotím jako zajimavější. Drama se totiž s přibývajícími minutami přibližuje k romantice a v závěru se hrdinové přehopnou tak snadno přes Himaláje, že to snad ani nepostřehnete. Přitom jsou zkušenými Tibeťany varováni. "Půjdem dál", řekl hlavní hrdina a tak se jde a pod nohama vidíme ubíhající dějiny až k roku 1989. Tento pedagogický nápad vhodný pro školy se mi ovšem líbil. Souhlas s Enšpíglem. ()

Názorožec

film to nebyl špatný, ale potenciál, který naznačil, zdaleka nebyl nevyužit a tak místo zajímavého snímku je to jen slabý ruský čajík.. ()

keepsmile

Bod za herecké výkony - Colin Farell je bezesporu to, kvůli čemu to stojí vidět, bod za zfilmování této story - všichni si zaslouží velký respekt. Udělat to ale o trochu delší, zemřel bych nudou. Stále se opakující pasáže - mám hlad/mám žízeň, hledáme vodu, někdo umřel, máme vodu, jdeme, hledáme vodu, jdeme,... cesta sic nebyla žádný med, ale tady ta délka vyloženě uškodila. ()

sigfried

Odmyslete si postavy a jako zvukový podklad si pusťte svou oblíbenou symfonií a máte výborný dokument National Geographic. Ty krajinky dělají půl dojmu z filmu! Tu druhou polovinu dělá Ed Harris a především (a to zdůrazňuji) Colin Farrell. Ta role (ač menší) mu prostě padla a je pro mě nejvýraznější postavou ve filmu. Naopak hlavní protagonisté (dva Poláci a Litevec) jsou hrány dosti slabě. Škoda. Taky je škoda, že režisér ten konec tak uspěchal.. Jedna zajímavost: Příběh ve skutečnosti nepatřil Rawiczovi ale jinému polskému vojákovi - Glińskému. Že mu Rawicz příběh ukradl se zjistilo teprve nedávno - až po Rawiczově smrti. ()

ellysium

Film je na dobré úrovni,jenže vlastně divák už z názvu ví co ho čeká, momenty překvapení v podstatě nejsou.Nikdo nemohl čekat,že se všichni zachrání...útěk z tábora byl lehký i ve filmu a možná i ve skutečnosti.Rusové se spoléhali ve svých táborech na nekonečnou bezbřehou sibiř,která byla sama o sebe zárukou,že většina utečenců stejně neunikne...tři hvězdy za průměr ()

dosik

Velice emotivní drama, které ukazuje na jedné straně sílu SSSR a Německa a na druhé odhodlání, které vede až k dosažení svobody. Chybí mi tu jen jedna věc, jak to se všemi, kdo přežili dopadlo. Jinak se tomuto filmu nedá nic vytknout, samozdřejmě není to film, který by vám nedovolil opustit řady a jít třeba pro pití, ale to se u tohoto typu filmu snad ani nedá.. 85% ()

vlnka

Aj napriek tomu, že námet je veľmi silný a herecké výkony vynikajúce, tomu filmu niečo chýba. Po prvé je dosť dlhý a keď už čakáte, že konečne dôjdu do nejakého cieľa, zrazu sa tam objavia hory, púšť alebo niečo iné, cez čo treba prejsť a koniec stále nikde. A keď už ten koniec príde, je nejaký taký čudný, akoby režisér už na to nemal nervy a proste to chcel čím skôr ukončiť nejakým happyendom. Ako druhé mi vadilo akési mechanické sfilmovanie, emócie samozrejme nechýbajú ale na mňa vôbec nedoľahli, proste nič. Prišla som, videla som, zabudnem. Priemerný film o nadľudských výkonoch a veľmi silnej vôli. ()

Mangus

Pomalé, tiahle, málo zápletiek, málo slov, dlhé scény, neustále putovanie. Pre niekoho možno nuda, pre mňa autentická cesta tak, ako asi vyzerala v skutočnosti a nemám takmer žiadne výhrady. Ako stvárniť dlhú cestu bez dostatočnej stopáže? Nijak... Jediný spôsob ako diváka skutočne vtiahnuť do deja je nechať ho umierať smädom po dosiahnutí cieľa, tak ako hlavných hrdinov po vode. A človek si možno uvedomí, aké má šťastie, že žije tam, kde žije, že žije v dobe v akej žije so všetkými svojimi negatívami... Alebo sa mu na druhej strane na chvíľu zhnusí celý konzumný spôsob života, akým žijeme a neuvedomujeme si, čo je skutočne dôležité. Aspoň ja som tento pocit nadobudol po vystúpení z kina a po filme non-stop sa odohrávajúcom v prírode som sa ocitol obklopený obchodmi v obchodnom centre a povedal si, kde to do riti som...8/10 ()

ragtime

Úžasný príbeh, výborne obsadení herci a atmosféra, ktorá nedovoľí odtrhnúť oči od obrazovky. K plnému hodnoteniu predsa len niečo chýba. Ťažko to popísať, vidieť ale odporúčam. ()

veere

Na můj vkus je ten film příliš krátký, šup a jsou z gulagu na útěku, střih pochod lesem, střih přechod pouště, střih přešli jsme himaláje... konec; samozřejmě příběh je výborný a krajina naprosto úžasná, ale postrádá to upřímnost a hloubku kterou z lehkostí předvádí např. Bílé peklo ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)