Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Tamten

Film založený na skutečné události, který ovšem často připomíná spíše dokument tvářící se jako film. Netuším, kolik věcí je skutečně pravdivých a kolik vymyšlených, ale film je často až příliš dokumentární. Bez napětí, bez silnějších emocí. Někdo umře, někdo přežije, aniž by to na diváka nějak zapůsobilo. A pokud za tím stojí National Geographic, čekal bych výrazně zajímavější snímky krajiny. Zde se nic zajímavého nekoná. Jakýkoliv jiný film, který se v příslušném prostředí odehrává, má záběry zcela srovnatelné. ()

bianca19

Film není žádný velký trhák, ale námět byl zajímavý a děj byl poutavý od začátku do konce o to víc, že je příběh založený na skutečné události. Přechod přes Himáláje mohl být trochu víc rozvedený, myslím, že by to filmu hodně přidalo a byl zajímavější. Výborné herecké výkony zejm Farrella a Ronan. ()

E lan

Dobrý film, trochu dlouhý a nudný, ale přesto celkově jde o velmi zajímavou podívanou. Herci jsou hlavních rolích přesvědčiví, scenérie je fantastická a dobře natočená a některé scény jsou opravdu pamětihodné. Přesto ty střihačské nůžky, ty mohly být opravdu ostřejší... ()

terx

Dohromady jedno velké zklamání. Čekala jsem velké plánování, aneb jak se dostat z gulagu, ale najednou prostě byli venku. Jak sakra?! Nikdo neví. Pak už jen postupné umírání jednotlivých členů skupiny, fakt nečekané, každou čtvrt hodinu umírá další. Určitě by se to dalo využít nějak líp, než že všechny čeká smrt vyčerpáním. Ještě něco pozitivního teda – Colin Farell (i když nemusel se trhnout tak brzo), Ed Harris a proměny přírodních scenérií působily dost zajímavě. ()

ecis

Veľmi odosobnené, bezemočné, ale o to krásnejšie, čo má na svedomí hlavne National Geographic. Ženská postava úplne zbytočná, Colin presvedčivý, príbehová línia okresaná na minimum, záver jednoduchý a úderný. Pre mňa ako pre vyštudovaného geografa a ekológa to bola chuťovka. ()

LuckyDuckie

pěkný nešenl džeografyk pokoukáníčko, to predevším. nejsilnější scéna na poušti. ale troufám si tvrdit, že nemít kocovinu tak mě to tolik nedojme. poslední minuty jsou trapné, respektive trapně udělané, špičky bot si tvůrci mohli odpustit. ale důležitý je obsah, ne forma, že. na můj vkus to sice bylo málo syrové, ale i tak dávám za 4* ()

Acrobat

Jemne s ľudským citom, drsne s preživším naturalizmom, pokorne pred prírodou a v dôvere s Bohom. Azda sa nenašiel jediný film v tomto roku, ktorý by posunul k pravdivosti moje tvrdenie o všednej relativite vecí. Všetkých bizarných modiel tohto sveta, ktorý k slobode sa dostáva cestou podhubných reštrikcií, sťahovania zákonnej slučky a podpovrchenj hry. Na malom a intímnom mieste o veľkom, nie tak cudzom. The Way Back ako očista, ako spoveď, ako symbióza v nadľudských sférach, kde človek nie je pánom, lež rovnocenným partnerom Vyššieho. Čo k ceste potrebujem? Vôľu, dôveru, silu, palicu, kabát, vodu? Som slabý a pokojný, ergo „Neviem“, a ani neviem s určitosťou to, ako to títo zvládli. Človek človeku nie pánom, zverom, skazou, otrokom. Ale rovnosť nech nás zdobí. Komunizmus špina, predsa ti rozšliapal hlavu a prikázal anjelom preniesť obete na oltár svojej velebnosti. Všetci tvorcovia a herci na dokonalú. „ ....ale zomrel ako slobodný...!“ Všetkým, ktorí prišli o ...... a prichádzajú! (videné 24.06.2011, BDrip) ()

sehe

Aké posolstvo ide z tohoto filmu?Za slobodu treba bojovať.V gulagu mali smrť istú,tak niekoľko väzňov sa rozhodlo umrieť radšej na slobode.Kvalitné herecké obsadenie,niekoľko pekných panoramatických záberov na prírodu a na záver spoznanie,že ak má človek akú takú nádej,prežije aj nemožné. ()

Lartfort

Dojimavá, realistická a krutá dráma ktorá vystihuje silu komunizmu, veznenie v gulagoch a postupný útek. Cesta zo Sibíra až do Indie a všetky prekážky ktoré príroda a režim naskytnú. Pre mna realisticky zachytený snímok ktorý sa vydaril . 80% ()

Ceberus

Čekal jsem, že budu obdivovat herecké výkony Eda Harrise, ale nakonec se blýskl Colin Farrell, který si střihnul postavu na míle vzdálenou od jiných jeho rolí. Je to taková smutnější pohádka se spoustou pěší túry a nevábných záběrů na zpuchlé nohy.a popraskané rty. Film má ten klasický neduh snímků podle skutečné události - děj nejde až tak úplně zajímavě, jak by si to dokázali navymýšlet sami autoři filmu (občas se však "poštěstí" - Sedm let v Tibetu, Bílé peklo). ()

teyra

Sázka na rutinní filmařinu udělala z velkého tématu úmorný survival film, který je přes meznost okamžiků a pohnutost životních osudů podivuhodně nedramatický. Je obtížné sžít se s postavami, které se nevyvíjejí a v podstatě až do konce zůstávají redukované na svou muklovskou identitu a několikařádkovou biografii, která hraje na povinné dojetí (z bezvýraznosti vystupuje jenom výborně zahraný Valko). Chvílemi mi to přišlo tak odtažité, až to připomínalo sled zajímavých barevných pohlednic (sponzoring od National Geographic?). Těžko stravitelný je všudypřítomný didaktický rozměr přizpůsobený americkému divákovi. Celkově je to takový mrtvý pomník hrdinům. ()

BDMarty007

Dokud se odehrává v gulagu a v Rusku, je to velmi pečlivě zpracované. Postupem času ale začíná být děj čím dál zkratkovitější. Očekával jsem, že se budou postupně odkrývat životní příběhy jednotlivých aktérů a vyvíjet nějak vztahy mezi nimi, ale to se děje jen málo. Úplný konec už se mi vůbec nelíbil, to mohl režisér raději vyřešit čtenými titulky. Měl jsem dojem, jak kdyby režisérovi ke konci už docházela energie i peníze. Že docházela energie uprchlíkům, je jasné, ale to nemuselo snižovat dramatičnost. Bylo to chvílemi až dokumentárně nezúčastněné a doslova oddramatizované. Asi bych preferoval více dramatické pojetí, zejména útěk, vlci … nabízeli určitě větší možnosti. Přes to všechno je to celkem hezký film a příběh o lidské odvaze a odhodlání. 70% ()

Homer.p

Je smutné, že v dnešní době již ani jméno takového tvůrce, jakým Peter Weir zcela jistě je, není zárukou kvalitní podívané. Příběh toho Poláka mi znám není, ale z toho filmu mi přijde, že projít skrze Sibiř, Gobi a Himálaje dokáže prakticky každý a to bez jídla, pití a kvalitního vybavení. Ve filmu ja prakticky pouze asi dvakrát ukázano, že si opatřili nějaké jídlo a vždy z toho měli takovou radost a nirvanu, že to ve mne nabývá dojmu, že po celý zbytek jejich putování nic nejedli. To samé je tu s vodou. Dále, prošli tísíce kilometrů, ale po celou dobu měli stejné oblečení a obuv. No, svoji další dovolenou budu asi trávit tak, že se nechám vysadit na Sibiři a půjdu pěšky (v nějakých starých fáračkách a mantlu)až do Indie, kde mne všichni vřele přivítají tak, že přinesou starostu na nosítkách a ten se ke mne bude ještě modlit (vždyť jich asi jenom miliarda, takže moc llidí doma nepotkají). Nesmím se pochopitelně zapomenout zastavit v Tibetu, protože to je přeci jediné místo na zemi, kde žijí pouze hodní a pracovití lidé. No prostě celý film je totální nelogická kravina a ztráta času. Jo a neodehrávalo se to náhodou za války? No mne to z toho filmu ani nepřišlo. Kladem byl snad pouze Colin Farrell, ten si tu roli užil. Osobně doporučuji raději Bílé peklo. ()

waska

Peter Weir umí jen dobré filmy. A tady to opět dokázal! Perfektní herecké výkony, dokonale vykreslené postavy a soužití s nimi, nádherné záběry.. Abych se přiznal, čekal jsem, že bude víc záběrů na krajinu, kterou budou utečenci procházet, Weir se však spíše zaměřil na typologii postav. Proto některé scény byly zdlouhavé a to je to jediné, proč film nemůžu ocenit jako perfektní ()

sisimiut

Filmy s touto tématikou mám moc rád. A velice podporuji všechny filmy,které poukazují na to,jaké byl komunismus svinstvo. Avšak co se týče kvality filmu,mám jisté výhrady. Film je zcela nesmyslně sestříhaný. Připadal mi spíše jako ukázka zcela náhodně vybraných scén z cesty,které spolu většinou vůbec nesouvisí. Kdyby tento film byl delší(alespoň 3 hodiny)byl by bezchybný. Musím ale filmu přidat na hodnocení za úžasné prostředí které je ve filmu skvěle vystiženo a obsazeno.Spousta tvůrců by se spokojila s pár záběry přírody a zbytek by tvořily jen dialogy mezi poutníky točené někde ve studiu. Jsem moc rád,že zde tomu tak není. 75% ()

High.Hopes

Příběh je výborný! Bohužel si asi filmaři ukousli až moc velké sousto a spoustu nápadů nedostatečně využili nebo nedotáhli do konce. Docela mě iritovalo, když herci mluvili anglicky s rádoby polským/ruským přízvukem, tak kurňa buď udělám film v originálním jazyce (tedy ruštině nebo polštině) a přidám titulky, nebo ho udělám kompletně anglicky v normální angličtině a pak nemusím postavám přidávat na národní věrohodnosti podivným přízvukem, udělat něco mezi jako tenhle film mi přijde prostě směšné. Od Jima Sturgesse jsem čekala víc, Colin Farrell mi ale naopak vytřel zrak, až mi bylo líto, že scénu tak brzo opustil. A Saoirse Ronan si potvrdila místo v mé Top 10. ()

netWoor

Další film ala Bílé peklo, který však nic nového nenabídne a neustálé putování a čekání na to, kdo odpadne tentokrát, se po čase stává nudné. Plusem není ani Colin, který mi ve své roli absolutně nesedí a rozhodně jsem neuvěřil, že je Rus. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)