Píše se rok 1985. Elektrikář a příležitostný jezdec rodea Ron Woodroof se od lékařů dozvídá, že má AIDS a že mu nezbývá více než 30 dnů života. Doktoři si s tehdy novou smrtelnou nemocí nevědí rady a tak Ronovi víceméně dokážou poradit jediné – pošlou jej domů umřít. Ale Ron to nevzdává, pouští se do bitvy o svůj život s lékaři, farmaceutickými firmami, úředníky a hledá cestu jak přežít. Vyráží do Mexika, ale nehledá tam drogové bosse, hledá alternativní možnosti léčby AIDS a jeho šancí se tak stane mezinárodní černý trh s neschválenými léky. A protože nemá jinou možnost ani co ztratit, začne tyto léky pašovat přes hranice do USA. Zvláštního spojence Ron najde v Rayonovi (Jared Leto), transsexuálovi, který má stejnou touhu po životě i stejnou diagnózu. Naštěstí Rayon sdílí Ronova podnikatelského ducha a tak spolu začnou hledat cestu, jak se vyhnout vládním sankcím namířeným proti prodeji neschválených léků. Nakonec založí Dallas Buyers Club, který funguje na principu, kdy nemocní lidé platí měsíční členské příspěvky a za to získají přístup k zásobám nových a především neoficiálních léků. Takto vzniklá komunita stejně postižených a často zoufalých lidí se rychle rozrůstá a sílí. Ron už není jen pašerákem léků, stává se i bojovníkem za důstojnost, vzdělání a společenské přijetí HIV pozitivních lidí. A tak díky své snaze o přežití Ron žije naplno jako nikdy předtím, v čase, kdy již měl být spolehlivě a dávno mrtvý. Film Klub poslední naděje je inspirován skutečnými událostmi. (Cinemart)

Khalesi

Hneď na začiatku podotýkam, že som strhla hviezdičku, kvôli záberom z ródea! Inak je film veľmi otvorený a zaoberá sa viacerými problémami ako homofóbiou, liečbou pacientov s AIDS a HIV, objaví sa aj téma testovania produktov farmaceutických firiem a tak trochu psychologického dramatizovania. Mňa však najviac zaujalo to, aký kontroverzný liek AZT vlastne je. Som si vedomá toho, že sa HIV týmto liekom v USA legálne lieči, je to prekvapujúce, že po všetkých výskumoch je AZT schválené, vzhľadom k tomu akú vysokú spôsobuje úmrtnosť. Vplyv farmaceutických firiem na lekárske výskumy a odbyt liekov som zrejme ešte stále nedocenila. Na tento veľký biznis doplácajú pacienti- ľudia ako ja, alebo vy. Peniaze vládnu svetom! Desivé. ()

Lacike

Ma to na môj vkus trochu pomale artove tempo, ale inak sa mi to pacilo. Matthew McConaughey sa definitivne vyhrabal z tych neznesitelnych romantickych komedii a po dlhej dobe si v dobrom filme zahral môj oblubenec Jared Leto. Oscary ziskali zasluzene. Jedina kto mi tu prilis nesedela je Jennifer Garner. Dost neprirodzene v tomto filme vycnievala. Podla mne sa tam vôbec nehodila. Ale vysledok stoji minimalne aspon za jedno pozretie. 7/10. ()

6thSun

Počáteční nadšení nečekaně vystřídala dramaturgická nesevřenost. Chybělo mi jasnější vztahové provázání (nejen) mezi hlavní dvojicí, chyběl mi větší důraz na podnikatelské zázemí, není třeba jasné, proč jsou ke konci na mizině, když by se dle ukázaného museli v dolarech koupat. Tato povrchnost mně nedovolila vtáhnout plně do děje, jak jsem dle nadšených ohlasů čekal, žádná katarze se nedostavila, i když McConaughey a Leto válí, to jim nikdo nebere, jenže nebýt jich, zaujalo by to tolik? ()

Borrtex

Rozhodně velmi zajímavý film, který si zaslouží více, než jedno zhlédnutí, a to především kvůli perfektním hereckým výkonům Matta a Jareda. Příběh byl dramatický, ale ne příliš propletený, či jakkoliv jinak překvapující, ovšem ani trošku mi to nevadilo. Režie byla skvělá, násilné přechody ze scény na scénu bez jakéhokoli zjemnění byly vhodné a k tomuto stylu dramatu vítané. Nadprůměrné životopisné originální drama s perfektními herci. :-) 90% ()

maseer2

silný film, který od první do poslední minuty stojí na bezkonkurenčním McConaugheyovi, jenž kvůli roli zhubl uznáníhodných 21 kilo, je zde v životní formě (i když za mě ne na dlouho - True Detective) a opět dokazuje, že se za posledních pár let neuvěřitelně vypracoval v obrovskou hereckou persónu.. Oscar pro něj i pro rovněž výborného Leta jednoznačně zasloužený.. palec nahoru! ()

rawen

McConaughey výborný, Jared Leto (nepoznal jsem ho!) geniální. Po všech stránkách velice dobrý film, který ve mě ovšem nezanechal žádný trvalejší otisk... 8.5/10 IMHO jeden z nejlepších filmů o AIDS (spolu s Philadelphií a Anděli v Americe) ()

bouncer

Matthew McConaughey je rostě všude (vidět během několika dnů Temný případ, Vlka z Wall Street a Klub poslední naděje opravdu vyvolá takový dojem) a hraje v oskarové formě. Hlavní nevýhodou Klubu posladní naděje je, že se ani nesnaží svůj hon na Oscary skrývat - hlavní i vedlejší role, to je bezpochyby (ale je to prostě parádní herectví, to musím uznat), scénář, režie... no, kolik Oscarů vynesly příběhy o AIDS...pár jich bylo. Kolik o homosexualitě... dost. Jednoduchá matematika znamená, že film o AIDS a homosexuálech dá dohromady "pár dostů" zlatých sošek... asi. Každopádně užil jsem si to víc než Vlka, sorry Marty. ()

CiTrus007

Sociální studie amerického zdravotnictví otevírá hned několik kontroverzních témat najednou. Zamýšlí se nad morálkou farmaceutického průmyslu, arogantní byrokracií FDA a omezením svobody jedince, které jej může stát život. Aby to nebylo tak suché, na všechny tyto motivy nahlížíme z perspektivy lidově vyhlížejícího kovboje, který po diagnóze AIDS objeví způsob, jak se udržet při životě, a nakonec si z něj udělá živobytí. Musím říct, že McConaugheymu se tuto postavu podařilo ztvárnit velmi charakterně a spolu s Jennifer Garnerovou vytvořil sympatický pár. Nemohu také opomenout výkon nekonvenčního Jareda Leta. Scénář i technické zpracování jsou průměrné, mojí pozornost přitáhly snad jen vhodně použité zvukové efekty a barvy obrazu. Kromě toho ale film má velmi silné téma, které mě v mém kladném hodnocení utvrdilo. 7/10 ()

Beznoh

Určitě zajímavé drama o člověku, který bojoval s AIDS. Velmi hezky ukazuje nesmyslnost systému, který nedokáže chránit svobodu jedinců, ač se tak zdánlivě tváří. Zajímavá je také otázky, jestli má člověk právo použít k léčbě neautorizovaný neschválený nebezpečný lék, když ví, že v jiném případě stejně do 30 dní zemře. Paradoxně ukazuje výhodu politického systému "méně demokratických" zemí, jako je Mexiko, proti zemím, které si hrají na "více demokratické" jako je USA, při čemž ale nedokáží bojovat s byrokracií a s dlouhým procesem adaptace a zkoušení zatím neprověřených věcí. Film si nehraje na žádnou pohádku o nevinném cowboyovi který si za svou nákazu sám nemůže a je odsouzen k záhubě. Naopak hezky zachycuje reálný příběh člověka, který i díky svému boji dokázal morálně povyrůst a pomoci dalším lidem - z části pak i na úkor vlastního bohatství - hlavně v závěru filmu. Chvílemi je to ale dlouhé a lehce nudné, takže bych neřekl, že se jedná o pětihvězdičkový film. Ale 4 hvězdy jsou můj jasný rating a určitě stojí za to vidět. ()

JohnCZ

Kvalitní a zajímavý film s výborným hereckým výkonem nejen Matthewa McConaugheyho, ale i Jareda Leta, kterého jsem do poslední chvíle nepoznal. Bez nějakého zbytečného patosu a tlačení na emoce odvyprávěný, pro lékařství asi i docela důležitý, příběh tak, jak se asi i stal. ()

Marek1991

Chlap liečiaci sa v danom čase alternatívnou medicínou a plno všakovakých vulgárnych a expresívnych vyjadrení, gest a činov vo filme, ktorý nám ukazuje najmä väčšinu zaujímavých udalostí zo sedemročných útrap chlapa s AIDS. Do charakteru danej osoby sa mi zle vciťovalo, lebo životný štýl, ktorý viedla, bol otrasný. Avšak nejaký zvrat, nejaké obzvláštnenie, ktoré by mi film urobilo zneisteľnejším som tu nevidel. Herecky to však bolo zvládnuté, až sa divím, že kvôli roli herec veľmi schudol a že to v dnešnej pretechnizovanej dobe nevyriešili technológiami. ()

corpsy

Divák, ktorý si ku tomuto snímku zasadne, nebude mať ľahké spanie. Pointa - farmaceutiká chcú, aby sme žili, len preto aby sme ( tak skoro ) nezomreli, kvôli ich ziskuchtivosti. Dokonalí McConaughey a Leto vám prednesú, čo je to za život z blízkym koncom. ()

Marsik

Kino Atlas (ČSFD projekce) - Pamatuji si velmi živě, jak jsem cca před půl rokem viděl fotku Matthew McConaugheyha a zděsil jsem nad jeho vizáží (vyhublý stařecký obličej a krk jako sirka). Myslel jsem, že umírá. Pak jsem se ale dočetl, že hubnul záměrně kvůli jeho nové roli. Tak jsem se uklidnil, no a dnes jsem měl možnost tuto roli pozorovat na plátně kina Atlas. Musím po dnešku říct, že Matthew u mě neustále stoupá v oblíbenosti. Za poslední rok jsem s ním viděl rovnou 4 filmy a zejména Mud a Vlk z Wall Street byly snímky velmi dobré. Nyní k těmto řadím i Klub poslední naděje. To, co tento herec předváděl, jsem mu po celou dobu 100% věřil, hrál bravurně a byla zábava ho sledovat, byť téma AIDS, o kterém to celé je, je samozřejmě velmi vážné. Avšak celkové podání mi přišlo citlivé, s rozvahou, aby si divák jednoduše "nemyslel svoje". Sice film v pár pasážích ztrácí na síle, ale pořád je jeho síla a poslání znatelné, takže ty 2 hodinky rádi vydržíte. (Jenom mi na samotný závěr chyběla fotka skutečného Rona nebo krátké domácí video, jak u těchto true-story-movies bývá zvykem, ale to je jen drobnost). 77% (with J.) ()

salisbury

Klub poslední naděje mě přijmul jako svého člena a já jsem věřícně zíral na excelentní výkon Matthew McConaugheye. Jeho rachitická postava mnou otřásla stejně tak jak se jeho kvakerské kosti třásly samy o sebe. Boží prozřetelnost vztyčila prst i výrazně mě upozornila, že tady se mám na co těšit. Film probublával dramatem s krycím názvem AIDS, což mně jako osadníkovi dřívějšího komunistického režimu připomnělo rozšifrování této bolestné zkratky - Americká Infekce Darovaná Socialismu. Jarek Podzim se vcítil do své role tak realisticky, že mi chvílemi přišlo jako kdyby hrál sám sebe a nic nepředstíral, nu což asi každý máme nějaké tajemnosti, které jsou ukryty v samém nitru naší podstaty. Závěrem mohu jen říct, že farmakon je tu předně proto, aby vydělával těm co se snaží nám ho prodat, zda-li může pomoci je vždy velkou neznámou a byznysmenům je to ve finále možná i jedno. Přeci jen s penězmi nejvýrazněji ochutnáš komerční svobodu, která Ti snáze umožní plnit si své sny. Žijeme s vědomím, že se jednou odeberem pod rozepjatá křídla Thanatova, ale velkou neznámou je, kolik na to žití máme vlastně času. Proto žijme každý den jako kdyby byl náš poslední a nečekejme na to až nás k tomuto zamyšlení přinutí nějaký momentálně nepracující bacil. ()

Kryton

Texaský buran a absolutně nenávistné hovado získá pozitivní úhel pohledu na konec - doslova. McConaughey jako buranský hovado v začátku skvělý - pak se jeho "katarze" přemění na milostivého drogového dealera, který si to nakonec rozdá s velkou korporací. Zaručená oskarová sklizeň, kde ještě více exceluje Jared Leto. Hodnocení OST: Hudba je složená jen z písní, které mají dotvářet atmosféru 80.let. 7/10 ()

ledzepfan

Dobrý to je.. Žádná zbytečná melodramatická ždímačka slzyček.. Metjů zahrál parádně a ať si kdo chce co chce brblá, tak v rámci tohodle svého comebacku posledních let umí vytřískat sympatickou postavu i ve sračkoidním projektu.. Naproti tomu Leto zase s přrhledem umí i ze sympaticky napsané postavy udělat patetickou figurku na pár facek... ()

maddy

Matthew McConaughey Actors Club. Od tradičnej životopisnej oscarovky (čítaj sterilnej a nudnej – viď Spielbergov Lincoln) má Dallas Buyers Club skutočne ďaleko. Je to až prekvapivo svižný film, podaný nenásilnou formou, bez akýchkoľvek sentimentálnych výlevov, ale aj napriek tomu natočený s veľkým citom. Matthew McConaughey, ktorý nabral pred päťdesiatkou druhý herecký dych a zhodil 30 kilo, stvárňuje postavu, ktorá nemôže byť svojím životným štýlom európskemu divákovi vzdialenejšia. Na kosť vychudnutého špinavého Texaského cowboya z toho najväčšieho amerického zapadákova, ktorý pre whiskey, štetku, roztržku a nadávku nejde ďaleko. Postupne mu udalosti do cesty pripletú svojrázneho transvestitu závislého na drogách v podaní famózneho Jareda Leta, ktorý prešiel snáď ešte väčšou premenou ako samotný McConaughey. Napriek tomu, že obe postavy sú vo svojej podstate veľmi kontroverzné typy si s pribúdajúcimi minútami získavajú divákove sympatie, čo však nie je docielené žiadnym prvoplánovým útokom na slzné kanáliky, ku ktorým by téma nakazenia AIDS a postupného čakania na smrť mohla veľmi ľahko skĺznuť, ale kvalitným režisérskym vedením príbehu, kde postavy prirodzenou cestou pod vplyvom choroby prehodnocujú svoj život, činy a zostávajúci čas. Vznikla tak veľmi úprimná, autentická dobová dráma so skvele zachytenou atmosférou 80. rokov, ktorá po celý čas zostáva veľmi svojská. Divákov po emocionálnej stránke nijako nevydiera ako podobne ladené snímky a práve týmto prístupom si získava o to väčšie sympatie. Skutočná udalosť zachytená tak ako by ju reálne niekto v tom čase zdokumentoval. Bez zbytočného pátosu, postupne si budujúca vzťah k dvom netradičným postávam. V druhej polovici síce nemá čím prekvapiť, ale vďaka neprestrelenej stopáži skončí presne v momente, než začne mať divák pocit, že je v nej nejaká scéna zbytočne navyše. CELKOVO: 4* ()

baribal

Celkem působivý film o přesně opačném charakteru, jakým je Leo DiCaprio a jeho Vlk. McConaughey je bezesporu vynikající, ale silnější dojem ve mně zanechává Jared Leto, v těch pár scénách ve kterých je, mi ho bylo celkem líto. Na plnou palbu to u mě nějak nestačí, těžko říct proč, možná konec nebyl tak emotivní, jak jsem čekal. ()

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

27.01.2024

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Sledování televize a potažmo streamovacích služeb je i po pandemii Covidu-19 a s tím spojených lockdownech pořád na vzestupu a není se tedy čemu divit, že produkční společnosti hledají stále více… (viac)

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

27.12.2021

Velice nepříjemná zpráva nás zasáhla krátce před koncem roku – oceňovaný kanadský režisér Jean-Marc Vallée zemřel nečekaně v pouhých 58 letech. Filmař stojící za oscarovým Klubem poslední naděje,… (viac)

Ben Foster jako Jan Žižka

Ben Foster jako Jan Žižka