Drama Nouzový východ se velmi podobá Mendesově oscarové Americké kráse. I tady vidíme, jak nefunkční je ta nejobecnější představa o naplnění Amerického snu, tedy poklidný rodinný život v domku na předměstí. Nicméně trpká zkušenost, kterou prožili Frank a April Wheelerovi, příběhu Americké krásy o pár desítek let předchází. Mladí manželé Frank a Abby sice také žijí nevzrušivým životem americké střední třídy jako jejich sousedé, ale sami cítí, že do tohoto prostředí nepatří. April neláká kariéra ochránkyně domácího krbu a vychovatelky vlastních dětí. Chtěla by se stát herečkou, proto se snaží Franka přemluvit k přestěhování do Paříže, neboť ve městě políbeném múzami pro sebe tuší uplatnění. Ani Frankovi se monotónní kariéra kancelářské krysy nezamlouvá, jenže místo snění o Paříži se oddává alkoholu a vnadné kolegyni. Jak se hroutí jejich společné plány a touhy, upadá i jejich vztah, jenž dospěje až do bodu mrazu. Jedinou cestu zpátky na vrchol představuje radikální řešení, ovšem k tomu by potřebovali najít sílu oba. Bez splnění téhle základní podmínky skončí jejich snažení záhubou. (oficiálny text distribútora)

Šakal

Film, který ve mně vyvolá tolik emocí a donutí ihned po závěrečných titulcích o něm neustále přemýšlet, si zaslouží mé plné hodnocení! Sam Mendes to opět dokázal! Tyhle rodinná dramata a " otevřené exkurze " do uzavřených amerických domácností neumí nikdo jiný podat takovýmto pravdivým a zároveň mrazivým způsobem jako Sam. Snímek skutečně " ocení " a plně pochopí asi pouze člověk mající rodinu, děti, docházející do zaměstnání, které ho nebaví, ale živí. Člověk , co chce změnu v životě, ale zároveň se ji bojí....... Ikdyž nepatřím mezi tyto lidi, tak musím říct, že jsem se přesto plně dokázal vcítit do pocitů obou hlavních hrdinů. Nevím, jestli je to více zásluhou režiséra Sama Mendese nebo obou představitelů hlavních rolí Kate Winslet a Leonarda DiCapria nebo opravdu vynikajícím scénářem Justina Haytha či brilantní Deakinsovou kamerou, ale aby na mě snímek takto silně zapůsobil a emocionálně " rozerval ", to už se dlouho žádnému snímku nepodařilo. Když k tomu všemu ještě připočteme vynikajícím způsobem zvolenou hudbu Thomase Newmana, která umocňuje, už tak opravdu silný zážitek, nemůžu jinak , než dát plné hodnocení! Musím přiznat, že ještě dobrých 5 minut po závěrečných titulcích jsem seděl " přikován " v křesle a neustále si promítal snímek v hlavě. Pro mě osobně nejsilnější filmový zážitek za poslední dobu! ()

InJo

Nelítostné 'manželské' drama, které vyloženě nezvýhodňuje ani jednoho z dvojice manželů (velké plus). Mendes se zde zabývá velmi podobnými věcmi jako v Americké kráse, ale naštěstí úplně jinak (pomaleji, střídměji a rozhodně depresivněji, tudíž i bez humoru a nadsázky, zato ale o poznání reálněji, respektive s větší snahou o dotyk se skutečností, a i méně filmově -> jistá míra divadelnosti u nejvyhrocenějších dialogových výměn je nepopiratelná) a s jinými výsledky (o nádherné katarzi v závěru AK si zde můžeme nechat jenom zdát - to ale pochopitelně není žádná výtka). DiCaprio i Winslet jsou skvělí (i když chvílemi jsou jejich výkony na hranici teatrálního přehrávání), Mendesova režie je řemeslně dokonalá jako obvykle (stojím si za tím, že v podání spousty jiných filmařů by tenhle příběh po chvilce sklouzl k vznešené nudě nebo hysterické soap opeře). O dokonalosti se však bohužel už nedá mluvit v případě scénáře, jehož hlavní slabinu spatřuji především v ukázkově účelné a nadbytečné postavě blázna, který je tu opravdu jen proto, aby Frankovi a April (a zejména divákovi!) říkal nahlas a srozumitelně do očí krutou pravdu, kterou ti dva v sobě dusí a nechtějí si ji připustit (výrazné mínus, něco takového prostě nemohu tak ambicióznímu snímku tolerovat). Nejlepší Mendes to (subjektivně) tudíž asi nebude, ovšem jinak musím Nouzový východ doporučit každému, kdo se už nemůže dočkat toho, až jednoho dne řekne milovanému protějšku u oltáře své "Ano.“ 80 – 90 % ()

Sobis87

Téměř divadelní drama s jasně stanovenou prioritou, kterou je zkoumání postupného rozkladu jednoho vztahu. Mendes si vytyčil jasné mantinely, obešel se bez výrazné nosné dějové linky a omezil se na interakci postav, které se zpočátku ani neobtěžoval divákovi výrazněji představit a jejich charaktery črtá až v průběhu děje. Film tedy stojí a padá na hereckých výkonech - Leonardo DiCaprio a Kate Winslet v ústředních rolích manželů Wheelerových procházejícího krizí jsou naprosto úžasní a jejich postavy stoprocentně uvěřitelné. Všem navíc přihrávají skvěle napsané dialogy, jejichž síla se naplno projeví v hádkách mezi Wheelerovými, při nichž mě nezřídka mrazilo a každý, kdo prožil nějaký dlouhodobější bouřlivý vztah, si v těchto scénách určitě nalezne své a o to silněji na něho bude film působit. Vyzdvihnout si ještě zaslouží Michael Shannon ve vděčné roli psychicky narušeného syna přátel Wheelerových, z jehož projevu mi chvílemi naskakovala husí kůže. Kamera dvorního kameramana bratří Coenových Rogera Deakinse je příjemně okázalá, drží se klasických postupů a kompoziční stavba záběrů je precizní. I když se Nouzový východ odehrává v 50. letech, jeho témata jako stereotypní život, citová vyprahlost, hledání svého místa ve společnosti, snaha nezapadnout do šedého stáda nebo práce na místě, které nemůžete vystát, to vše naprosto sedí i na dnešní dobu. Tohle poslední Menedesovo dílo je ze všech asi nejhůře stravitelné, divácky nejméně atraktivní, ale spolu s Road to Perdition je také Mendesovým nejvyspělejším klasickým kinematografickým kouskem. Takové nekompromisní vztahové drama tu nebylo snad od Na dotek Mikea Nicholse. 100% ()

Webb

Po zhlédnutí traileru jsem si říkal, že to zase tak dobrý nebude a tak si sehnal film. No a musím se přiznat, že je to skutečně tak. Nic nemůže zakrýt fakt, že tento snímek je naprosto o ničem (určitě mi mnozí budou oponovat), herci nezahráli špatně, ale určitá část postavy Kate Winslet napsaná scénářem mi přišla dost nevěrohodná a r. Mendese zase za tak kvalitního tvůrce nepovažuji i přesto, že jeho Road to Perdition se mi dost líbil, a patří mezi moje nejlepší čtyřhvězdičkové filmy. Nicméně díky druhé polovině filmu, kdy se vztah DiCapria s Winslet pěkně zaostřil a začal se gradovat k úplnému konci, dále k hereckému výkonu DiCapria přihazuji třetí hvězdu. ()

HoneyBunny

A znovu tu máme peklíčko amerického předměstí. Tentokrát zasazené do padesátých let, což je důležité hlavně co se týče motivace postavy April (Winsletová), která by se tak ráda dostala z těch pout měšťácké paničky, které krutě nevyšel ani ten poslední pokus stát se herečkou - a při kterém se ukáže, že ten kluk, co jí kdysi rozesmál na večírku, se proměnil v manžela, který jí jaksi není ochoten a schopen pochopit. Tohle všechno tu popisuju, abyste se při sledování snažili více soustředit na postavu April, protože podle mě je tohle její příběh (i když Mendes dává - pro mě chybně - vyrovnaný prostor oběma manželům). Z DiCapriova Franka se totiž vyklube právě tak nudný a bezpečí a klídeček milující manžílek, jak se April bála. A mimochodem, Winsletová tu hraje božsky (a moda a la padesátá léta jí mimořádně sluší). Americká krása byla vtipnější, originálnější, drsnější a celkově větší emocionální nářež. Nouzový východ je jen takové hořké popíchnutí. Ale při vzpomínce na konec filmu překřižuju nohy ještě teď... ()

Socrates

Ježiši, to bylo příšerný. Fakt strašný. Litoval jsem a současně pohrdal snad úplně každou postavou ve filmu, avšak zároveň jsem je i chápal. Manželství hlavních hrdinů k zbláznění. Takovej je někdy život, ovšem většinou se málokdo rozhodne proti tomu vzbouřit, navíc ve finále takhle zoufale idiotsky. P.S. Fantastická Winsletka. ()

Anderton

Slovenský a český distribučný názov klame, žiaden núdzový východ v tomto filme nikoho nezachráni. Ani to nie je možné. Najlepší film roka, ktorý nedostal ani oscarovú nomináciu v tejto kategórii. Chirurgicky presný psychologický rez cez manželskú krízu americkej strednej triedy 50tych rokov. Niečo ako Virginia Woolfová po 40tych rokoch, ale z toho istého obdobia. Absolútny protipól oproti Titanicu si Leo a Kate vybrali pre svoj spoločný návrat pred plátno. Si ich zato veľmi cením. Jediná menšia výčitka spočíva v tom, že počas hádok by postavy neprenášali také múdra, ako herci, ale účel svätí prostriedky. V umení zvlášť. ()

Frajer42

Spoilery! "První žena na Měsíci: Houstone, máme problém! - Co? Ale nic, nechte to být. - Co se stalo? Říkám že nic... - Tak mi to řekni. Ne…" V podobném duchu se nese i tento film. Myslím si, že jeho úspěch tkví právě v tom, že se v něm spousta diváků najde. Ženy jsou úžasná stvoření s jedinou drobnou vadou na kráse, jsou hrozně komplikované. Kolikrát nestačí ani jeden celý život, aby se v nich člověk zorientoval. Zpočátku mě film příliš nebavil. Úvod do děje byl hrozně rychlý. Během několika minut byl zažehnut intenzivní vztah dvou lidí úplně z ničeho a během okamžiku plamen lásky bez vysvětlení pohasl. Snímek začal být dobrý až asi po 30 minutách, kdy se postupně začaly odkrývat odpovědi na otázku proč vztah pohasl. Neskutečně se mi líbily herecké výkony všech zúčastněných. Kromě vynikajícího ústředního dua, kterému zkrátka nelze nic vytknout mě velmi zaujala Kathy Bates a hlavně Michael Shannon. Snímek podpořila skvělá hudba a byl vynikajícím způsobem sestříhán. Po nezáživné úvodní pasáži to byla opravdu jedna silná scéna za druhou. Snad poprvé jsem ve snímku viděl vzájemnou manželskou nevěru, pro kterou jsem měl maximální pochopení a ani jednomu z páru ji nešlo vyčítat. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka Mireldis. ()

boshke

Většinu filmu se zdála být April ta vyšinutější a Frank ten trpící, i tomu však po čase rupne v bedně a film se změní v jednu velkou ječící scénu. Wheelerovi hrají jako o život, velice zajímavý je John, který díky svému psychickému stavu říká nahlas a na rovinu vše, co si ostatní pouze myslí a tím vyvolává další rundy ječení... Až s mírným odstupem se mi daří film ocenit. To, jak poukazuje na fakt, že vzít se, mít děti a koupit si vysněný dům na předměstí není recept na spokojený život. Svým způsobem je film dost depresivní, neb naznačuje, že když dosáhneme všeho, čeho jsem kdy v životě dosáhnout chtěli, zjistíme, že náš život smrdí a že bychom ho s radostí vyměnili za jiný, lepší. Což rozhodně není pro mladého chlapce s ideály do života (to jako já) příliš povzbuzující zjištění. Nezbývá mi než doufat, že Boškovi nedopoadnou podobně jako Wheelerovi... 70% ()

Dzeyna

Dokonalý film o tom, jak manželský pár zažívá stereotypní a nudný nenaplňující život a tolik touží po změně, že nakonec ztratí i ten kousek štěstí co měl. Chtěli před realitou utéct do Paříže, ale pak poznali jednoho blázna, který měl jako jediný z jejich okruhu lidí stejný názor jako oni, chtěli zahodit za hlavu práci, dům, děti, vše. Prostě se nudili, podváděli se navzájem a mysleli, že jim útěk do jiné země pomůže, což byla lež. Kate nakonec otěhotněla a následně se zbláznila a vyvolala si potrat, jelikož už Lea nemilovala a ten z toho byl na dně. Pro mě naprosto reálný příběh, který prožívá každá druhá rodina, jelikož je generace, která si zakládala rodiny například ve 20ti příliš nevybouřená a ve středním věku, si myslí, že to vše dohoní a pak vznikají, rozvody, podvody a podobné špatné věci. Ovšem, Leo a Kate?! K tomu se nedá dodat nic, Leo, jako vždy skvěle zahrané a prožité, ale Kate mě nad rámec potěšila, překonala svoje hranice a vše zahrála perfektně!! Tato dvojka je sladěná už od Titanicu a na tom se nic nezmění. ()

MikeCool

Romantické drama s DiCapriem a Winsletovou. Zpočátku obyčejný příběh, který postupem času graduje do jakéhosi psychologického finále. ()

teutates

Absolutne žiaden cit... Mendes síce dokázal nahodiť tu správnu atmosféru, hudobnú vsuvku, avšak toto "herectvo" mi nesadlo. Neveril som im vôbec nič! Tuna by som nehodil ani len nomináciu na zlatú sošku... Kate Winslet opakuje 2x to samé aby takpovediac zdôraznila daný význam a pri Leonardovi vyzerá ako jeho teta. DiCaprio sa snaží "hlava nehlava", ale viac ako puberťácky výzor a umelé slzy z neho nedostali... Ja som sa nudil - 6/10(celok) ()

swamp

Ze všeho toho odcizení vůči divákovi (já to tak cítil) mi běhal a stále běhá mráz po zádech. Tak trochu jiný hollywoodský film, než na jaké jsme zvyklí. Prakticky nemám, co dodat. Hvězdičku strhávám za to oscarové balení (zvláště pak závěr, i když mě dostal) -- bez něj by už se to dalo nazvat skoro jako nezávislý snímek (i přes ty hvězdné tváře). ()

Fingon

Nouzový východ je obrazem toho, na co nechci myslet. Jack a Rose po jedenácti letech, kdyby se jim oběma podařilo přežít... konec pohádky, konec krásného snu. Ne, vážně na to nechci myslet. A Kate Winslet to na blond nesluší. ()

Ant

Další Mendesův vynikající film na téma "dokonalé manželsví". Je nabitý emocemi ze stran obou hlavních postav. Bez výkonů DiCapria a Winslet by to nebyl ani z poloviny tak dobrý film. A ačkoli ke konečnému zlomu vede trochu nudná cesta, tak je to pořád jeden z působivějších filmů roku, 8/10. ()

pm

Těšila jsem se moc a dobře mi tak: film mi z hlavy nemizí, ale přes dobrou režii, herecké výkony a vychytanou retro atmosféru, jejich příběh se mne ne a ne dotknout. Zatímco „Americká krása“ mne kdysi dostala, ale s odstupem let cítím jen chlad a manýru, a cením už jen super herce, u „Nouzového východu“ mne ten pocit formální dokonalosti, ale dokonalého chladu přepadl okamžitě a to nadšení se nedostavilo. Možnost, že bych někdy cítila s paničkou ubitou nudně pohodlným maloměstským životem je totiž naprosto nulová, a navíc pocit, že děti (které ve filmu téměř absentují,) jsou brzda jejich veselosti, také nechápu. Mohla bych rozumět jejím snům, ale jednoduše vím, zač je toho život i práce venku, a vím i to, že před podstatou nikdo neuteče a přesadit ji není nejlepším řešením. Ale přála jsem jí, aby to mohla alespoň zkusit, přestože tuším, že problém jejich vztahu byl spíše v tom, že nedospěli, měli (hlavně ona) o sobě přemrštěně vysoké nebo nepříliš reálné mínění a hlavně neuměli žít tady a teď, i k tomu je třeba odvahy. Aneb jak řekl ten oficiálně štemplovaný blázen: jsem ráda, že jsem nevyrostla jako jejich dítě! Ještě, že si můžu spravit náladu „Cestou do zatracení“, ze které stále cítím to nejpodstatnější… srdce. ()

asLoeReed

Příklad filmu, který táhnou dva herci, s dostatečným prostorem, ale je to dáno umírněnou režií Sama Mendese. Divadelní drama, v jednom domě, s vymazanými dětmi. Myslím, že to není hit, není to ani komerční film, v podstatě je to naopak i minimalistické, krásně. No co, v divadle bych z toho byl nadšený, a že je toto pojetí vpasírováno do filmu, mi vůbec nevadí. ()

predators

Abych řekl pravdu, tak z tohoto filmu moc nadšený nejsem. Nejen, že mě už unavovalo věčné poslouchání hádek a neurotičná náladovost manželů, ale ti dva mi k sobě nějak moc neseděli. Nápad, oživit chátrající manželství "výletem" do Paříže a následné citové výlevy a předstírání, ikdyž dobře zahrané, byly pro mě dost nudné. Až na samotný závěr filmu to nikam nevede a tak, co si zajít na skleničku? Zajímavosti: ... a pak, že se Jack na Titanicu utopil?! / Z toho všeho řvaní bolely TriCapria uši. :-) 45% ()

nascendi

Iba včera som komentoval Predčítača, ktorého s Núdzovým východom nespája iba Kate Winslet. Ide tu aj o opačné garde. Zatiaľ čo Predčítač má dobrý námet zmrvený scenáristom a režisérom, Núdzový východ doplatil na mizerný námet, ktorý scenárista nevylepšil a do nadpriemeru ho dostal iba režisér, kameraman a herci. Divadelne rozohraná životná a manželská križovatka by musela mať perfektne napísané dialógy, aby zaujala. Dialógy sú však prázdne a jediné zaujímavé myšlienky vo filme vyslovuje elektrošokovaný matematik z psychiatrickej liečebne. Ani vynikajúce herecké výkony nedokázali dať filmu potrebný spád a ja som v hluchých miestach premýšľal, či absencia výskytu detí v príbehu je výsledkom zámeru alebo zábudlivosti. A tiež, či pre navodenie atmosféry 50. rokov musia obaja titanici fajčiť, ako Delon s Belmondom zamlada. ()

Kolty a magie

Kolty a magie

02.04.2009

Kulku ze šestiraňáku by si zasloužil člověk, který vypustil na internet sice nedokončené, ale obrazově velmi kvalitní X-Men Origins: Wolverine, a magii zase studio Fox, aby se mu povedlo odčarovat z… (viac)

Komiksová kázeň Sama Mendese

Komiksová kázeň Sama Mendese

31.10.2008

Tak z tohohle se vyvine buď stoprocentní kachna, anebo jedna z nejzajímavějších komiksových adaptací vůbec. Studio Columbia Pictures totiž koupilo práva na drsného Preachera a momentálně prý ukecává… (viac)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků

11.04.2008

Chtěli byste atraktivní zprávy o mladých hezounech a třeskutých předražených velkofilmech? Třeba tu kachnu o Orlandovi Bloomovi v hlavní roli Prince of Persia? A co takhle novinka o dvou ošklivých… (viac)

Kate zaskakuje za Nicole

Kate zaskakuje za Nicole

15.01.2008

Jakmile Nicole Kidman dotočila válečný velkofilm Baze Luhrmanna Australia, s nadšením se vrhla na další projekt, nazvaný mateřství. S manželem Keithem Urbanem očekávají potomstvo, což je určitě… (viac)