Drama Nouzový východ se velmi podobá Mendesově oscarové Americké kráse. I tady vidíme, jak nefunkční je ta nejobecnější představa o naplnění Amerického snu, tedy poklidný rodinný život v domku na předměstí. Nicméně trpká zkušenost, kterou prožili Frank a April Wheelerovi, příběhu Americké krásy o pár desítek let předchází. Mladí manželé Frank a Abby sice také žijí nevzrušivým životem americké střední třídy jako jejich sousedé, ale sami cítí, že do tohoto prostředí nepatří. April neláká kariéra ochránkyně domácího krbu a vychovatelky vlastních dětí. Chtěla by se stát herečkou, proto se snaží Franka přemluvit k přestěhování do Paříže, neboť ve městě políbeném múzami pro sebe tuší uplatnění. Ani Frankovi se monotónní kariéra kancelářské krysy nezamlouvá, jenže místo snění o Paříži se oddává alkoholu a vnadné kolegyni. Jak se hroutí jejich společné plány a touhy, upadá i jejich vztah, jenž dospěje až do bodu mrazu. Jedinou cestu zpátky na vrchol představuje radikální řešení, ovšem k tomu by potřebovali najít sílu oba. Bez splnění téhle základní podmínky skončí jejich snažení záhubou. (oficiálny text distribútora)

Roman.Ticka

Nevím co se tady řešilo, ale navrhuji toto. Já vám dám ještě větší hangár! Původní rezidenční "domeček" se zahradou, lesíkem a nedalekou pláží vyměnit za panelákový 1+1 s výhledem na horu odpadků a toxických splodin z nedaleké továrny. Znuděné zamindrákové uřvané věčně podmračené asexuální April vyměnit chlapa z módního žurnálu za týdenního trenkáče se slušivým předporodním pupíkem a voňavým odérem... Frankovy starostlivé věty - "Jak jsi se dnes měla, Chci tě udělat šťastnou, O čem si budeme povídat" nahradit lepšími - "Podej mi pivo, Kde je to žrádlo, Nepřepínej mi hokej". No a pokud si do pasu upraví příjmení na Lakatošovi, tak mají velkou naději projít v Paříži úspěšně imigračním a nastartovat hvězdnou kariéru. Ale že ztratí iluzi o zákonité všednosti manželství, např. cestou parníkem, si mohou nechat zdát ještě příštích 100 let. Jedna * elektrošokovému matematikovi, další * Leovi. ()

Janek

Brilantní konverzačka. Výborné dialogy, rozhřešení blázna v podání "neznámého a výtečného" Michaela Shannona, tiché výrazy Kate Winslet a konečně role přesně sedící pro Leonarda DiCapria (agent v Labirintu lží mu přece jen moc nepasoval). 80% ()

Sofia

Toto mrazivé drama se dá shrnout do tří kapitol – Jak manželům chutná život / Jak manželé přicházejí o iluze / Jak svět přichází o manžele. Film je jeden velký dialog, kde ani řádek nepůsobí hluše nebo nepatřičně. Kate Winslet v roli sobecké, neurotické a nešťastné April naprosto excelovala (připomínala mi postavu, kterou hrála v Hodinách Julianne Moore), to samé Leonardo jako její manžel. „No one forgets the truth, they just get better in lying.“ Srovnání film/knížka (Richard Yates) - 3/7 - moje první (a doufám, že ne poslední) literární setkání s Richardem Yatesem dopadlo na výbornou. Neskutečné dialogy, nádherná angličtina. Jen mě mrzí, že jsem to četla až po filmu. ()

claudel

Leonardo DiCaprio s Kate Winslet předvádějí herecký koncert, jsou vskutku výborní. Kámen úrazu spočívá v scénaři a psychologii těchto postav. Děj je zasazen do amerického zapadákova, takže divák nemůže očekávat strhující spád a nějakou velkou akci, ovšem chování hlavních hrdinů, třicátníků, je až směšně dětinské. Manželský pár s dětmi se upne na vidinu sladkého a bezstarostného života v Paříži, který si snad oba vybásnili jako ráj na zemi. Neuvěřitelně mě iritovala především postava Kate Winslet, jako by neměla ráda ani manžela, ani děti a koneckonců ani sama sebe. Doporučoval bych jí podívat se na dokumen A l´est de moi a zjistila by, co obnáší život v Paříži. Samu Mendesovi se podařilo natočit zesměšnění a naivitu třicátníků chovajících se jako puberťáci. ()

ARI50

Tihle dva herci jsou dokonalí a zahráli velkolepě, láska emoce vypjaté situace a celkový příbeh je slušný ale onen trailer který byl doprovázen neskutečnou dobrou hudbou mě natolik navnadil že nakonec jsem za film rád ale čekal jsem dvojnásobek všeho, přesto patří mezi kousky toho lepšího. ()

Jenda

Mimo dobrých hereckých výkonů hlavních dvojice a depresivnímu pocitu, že se každou chvíli něco po.... mi tenhle nijak zvláštní nepřijde. Rozhodně to neni taková bomba, za jakou je tenhle snímek považován. ()

mm13

Až príliš naviazané na prostredie Ameriky 50. rokov, ktorému nerozumiem (nikdy som sa nesnažil prenikať cez jeho naškrobenosť) a teda som mal problém s identifikáciou. Prvá polovica sa preto vliekla, raz mi šiel na nervy jeden, potom druhá, ešte že sa objavil matematický génius ("blázon"), ktorého postrehy už spadali do zrozumiteľnejších (všeobecnejšie platných) sfér a v závere im to nádherne natrel... i keď nejakú hlbšiu previazanosť okrem trefných glos ťažko nájsť. Štyri hviezdičky iba preto, že nakoniec vo mne zostal hrýzajúci, nepríjemný pocit a preto, že si viem predstaviť veľmi živú diskusiu na tému kto vlastne on a ona boli, kde robili chybu alebo či vôbec mali šancu to vo fáze, kedy ich spoznávame, utiahnuť zdarnejšie... alebo inak - ak film o vzťahu muža a ženy, tak (z tých najvyhlásenejších) Truffaut alebo ešte lepšie Antonioni (sú univerzálni), ak americký film o vzťahoch postavený na dialógoch (a hádkach), potom starý Mike Nichols. ()

becki_tu

Dokážu ocenit perfektní herecké výkony hlavní dvojice, dokážu pochopit i odsoudit chování hlavních postav a nakonec rozumím i tomu, proč si Sam Mendes vybral právě téma o krizi partnerského vztahu. Bohužel mírná zdlouhavost a příběhové záseky přeci jen způsobily to, že jsem se začal ztrácet ve stereotypu. Nouzový východ se dá rozhodně doporučit, ale mě osobně až tolik nezaujal. ()

Morholt

Spousta z nás to asi někdy zažila. Na začátku velká láska, první roky parádní, časem se to zvrtne ve stereotyp a nakonec hledáte cestu kudy ven či kudy dovnitř. No a když už si myslíte, že jste tu cestu společně našli, tak vymyslíte ještě nějákou lepší štreku, ale neuvědomujete si, že je lepší jenom pro vás a ve svý sobeckosti to ani vidět nechcete. Chováte se vztahovačně, házíte vinu na toho druhýho a nedochází vám, že to všechno nakonec může skončit tim nejhorším možnym způsobem. Tak o tomhle tenhle film přesně je a ten, kdo si podobný peripetie zažil, na něj bude koukat jak opařenej, protože tam najde často sám sebe a většinou to neni hezkej pohled, kor když vám to všechno shrne v několika větách blázen coby svědomí. Úžasně zrežírované - Mendes je prostě mistr dramatu a kdybych mu nezáviděl Kate, tak bych přidal i víc superlativů. :D Apropos Kate - tahle ženská by udělala výjimečný zážitek i z Ordinace v Růžové zahradě. V současné době snad po světě neběhá taková herečka a po Předčítači je to v krátké době další její dech beroucí role, kterou zastiňuje všechny, kteří se tu objeví. Ne že by byl Leonardo špatnej, to ne. Rozhodně odehrál svůj vysokej standart, na který jsme u něho zvyklí, ale Katiny úrovně dosáhnout ani nemohl. Pro mě je to ve dvou dnech další stoprocentní záležitost. ()

Sawy

Krutý film.Bez nadsázky krutý,depresivní a bohužel i docela chladný.To asi je tou absolutní dokonalostí ve všech ohledech.Právě ten chlad mi zabránil,abych Nouzový východ miloval,ale stejně na něm obdivuju skvostnou práci režiséra a hlavně herců.Leo a Kate tady předvádějí doslova herecký koncert,bez váhání jsem jim uvěřil,že ty roky manželství skutečně prožili.Leo se může stylizovat do různých akčních hrdinů,policajtů a tak dále,ale nejlepší je stejně v těchto civilních rolích frajírků,které mu sednou jako ulité.A Kate Winslet,ta měla Oscara dostat za Nouzový východ a ne za Předčítače,protože co tady předvádí,to je strhující.Film dokonale graduje od docela poklidného začátku až do nefalšovaně zdrcujícího konce.Vrchol snímku ale byl ještě před úplným závěrem a to když se dostavil Michael Shannon v roli blázna,který ale jako jediný říkat na plnou hubu jak se věci opravdu mají.A právě ta dokonalá výstižnost všeho co říká je na tomto filmu to nejmrazivější. 80 % ()

jhrasko

Mendes nám opäť raz naložil toľkú dávku surovosti, že sa Vám po nej nechce povedať ani A - A to ešte musíte absolvovať cestu z kina ! Bolo zaujímavé sledovať, ako v šere kina reagovali ženy a ako muži..okrem iného na to, ako sme zodpovední nielen za seba, ale i za Životy tých druhých..herci sú bezchybní, Kate opäť úplne iná, s Leonardom som mal malilinko problém v citovo najexpresívnejších scénach, kedy mi proste, opakovane, neprišiel ako chlap, ale ako Arnie z Gilberta či Toby z This boy´s life ( na ktorý s vlnkatou ofinou jeho look najviac odkazuje ). S týmto som ale bojoval aj pri Gangoch NY a Letcovi, kedy som mu s jeho výzorom chlapca neveril dospelosť. To ale v princípe nie je problém Leonarda, takto to proste zariadil Pán Boh. Každopádne skvelá hudba T.Newmana meniaca sa presne podľa nálady spolu s dokonalými kostýmami prispievajú k doveryhodonosti tejto odbočky smerom k (z) Revolutionary Road. Cesta, ktorá Vás určite nepohladí, ale dá Vám facku, na ktorú si často spomeniete..P.S. Ukončiť ju o päť minút skor, keď Frank beží z nemocnice, pocit by bol ešte intenzivnejší ! ()

Fleur6

Nezvyčajná dráma. Človek hodinu a pol nevie what's the point a keď príde veľké finále, je zrazu tých podnetov tak veľa, že nič nechápe. Chyba. Ale ak to malo byť o bezútešnosti života, tak výsledok na seba nenechal dlho čakať. Minimálne ja som dosť deprimovaná. ()

ScarPoul

Film , ktorý doslova balancuje medzi genialitou a opozerateľnosťou. Mendes, je neskutočne pôsobivý tvorca a každý z jeho filmov sa môže pochváliť nezabudnuteľnou atmosférou. Priznám sa aj keď mám Mendesa rád, tento film som veľmi dlho prehliadal. Nemohol som sa skrátka prinútiť pozrieť si tento film, pretože tento film sa drží svojich striktných pravidiel, vzhľadom na to o aký žáner a štýl sa jedná, a keďže som vedel, aké sú pravidlá, film ma nemohol ničím prekvapiť. Som veľmi rád že môžem povedať, že som sa mýlil. Herci - hlavne Dicaprio a Winslet podávajú asi najsugestívnejšie výkony aké som mal možnosť u obidvoch vidieť a práve oni robia s tohoto filmu fresku americkej spoločnosti v dekáde minulého storočia sústredujúc sa hlavne na konzumný spôsob život a túžbu po úniku, ktorú preferovali či už Beat generation alebo v anglicku rozhnenvaný mladý muži a práve s nimi to má najviac spoločné, pretože aj keď túžia uniknúť nedokážu sa vzdať svojho života. Do toho nám plus hraje neskutočná, ba priam emóciami nasýtená Newmanová hudba - ktorá jasne dokazuje, že aj jednoduchosť je veľmi pôsobivá, pretože si vystačí s pár tónmi, ale vždy keď zaznejú tak vás dojmu, a emotívne odzbroja. Revolutionary road je film, ktorý možno nevybočuje zo zaužívaných pravidiel , ale spôsob akým sa k látke pristupovalo a ako bola zrealizovaná, je na takej úrovni, že sa dostal na prvé miesto do rebríčka filmového žánru a od teraz budú podobné snímky prirovnávať k tomuto jednému a nie k iným a to je myslím úspech, ktorý ani sám Mendes neočakával. a Leo nemá nomináciu? hanba ()

Iggy

Je mi upřímně jedno, jestli je tu Leo nadpozemský a Kate božská, anebo zda jste podobný film už viděli stokrát, tak jen pár nesoustavných poznámek k obsahu filmu, který mi nepřinesl zrovna mnoho radostných úvah. … Paříž, anebo cokoliv jiného, jako sen, vidina, v níž se prostě nejde nerealizovat! Tam prostě musíte najít štěstí! Ale proč se upínat na něco, o čem vůbec nic nevíme? Co je prakticky jen mýtus? Lze štěstí garantovat? ... Není jednoduché být neustále revolucionářem. Zvlášť když máte spoustu závazků. Věci jsou prostě složitější. … Sny jsou od toho, abychom je snili. Je nezbytné je realizovat, abychom byli šťastni? A když realizujeme jeden, budeme potom dokonale šťastni? Nebo před námi bude jen nekonečně mnoho dalších snů? Nelze být šťastný i z toho, co máme? … Není život jen jedno velké neštěstí a souhra absurdních náhod? A v takovém chaosu hledat štěstí? … Čím se definuje býti šťastným? … V lecčems mi film připomíná Schormův Návrat ztraceného syna. … Postava blázna Johna přenáší (trošku prvoplánově možná) do současnosti ideu středověkého šaška, který byl jediným, kdo říkal králi pravdu a proto byl považován za blázna a většinou se mu nevěnovala pozornost. Protože pravda, kterou říkal bolela. I když myslím, že zrovna tahle postava ve filmu nepůsobí úplně realisticky, spíš symbolicky. … A ještě k závěru filmu: v životě to většinou nechodí jako ve filmech či románech. ()

Ai.ma

Kdyby mi bylo třicetpět, měl dvě děti, manželku, dělal skladníka v hypernově a uviděl tento film, ještě ten večer bych vymaloval koupelnu svým mozkem. ()

6thSun

Tenhle film mě zaujal jen před úvodními titulky při hádce po divadelním představení, a to jen proto, že jsem v tom viděl příslib minut příštích, psychologické prokreslení s návraty do minulosti...To se ale nekonalo a největší problém vidím v tom, že oba z dvojice působěj, jako by jim bylo z toho druhýho na blití skoro hned od začátku vztahu. Což je chyba scénáře, protože myšleno to tak být určitě nemělo. Mně Kate (sorry, budu ji nazývat skutečným jménem, páč si její ani jeho filmové jméno nepamatuju) přišla, jakože už od začátku s tímhle týpkem trpěla a pořád se tomu snažila bránit, házet vinu na sebe...jako to děláme, když se bojíme s někým rozejít...ale uvnitř víme, že je to v prdeli. A pokud to neukončíme zavčasu, tak se pak stane třeba to, co v tom filmu. A puritánství té doby v tom hraje roli jenom minimální. Leonardo tady ani na chvíli nevypadal jako někdo, do koho by se mohla zamilovat, dokonce i ten jedinej prostřih do minulosti s těma fotkama byl jasná oblbovačka...jeho role, která časem ne, že by se změnila, zůstala pořád stejně tupá. Dejme tomu, že on zkraje neplánoval bejt takovej idiot, jenže byl a Kate to měla poznat, protože tady hraje chytrou ženskou, takže pokud se tak nestalo, tak taky z určitýho pokrytectví (Leonardo je hezkej...) nebo prostě jen ze zamilované krátkozrakosti. Jenže ta nevydrží navždy a ve chvíli, kdy začla mít pochyby, měla dělat ňáký kroky. Tenhle moment rozhodnutí tady ale "kryjou" děti...který tady vidím jako berličku pro scénáristovu neschopnost vysvětlit neuskutečnění tohodle momentu, páč ty děti ve filmu vypadaj, jakože ani nejsou jejich. Prostě všechno v tomhle filmu je až bolavě prvoplánový. ()

PROROK14

Ani neviem, čo tu mám písať. Mne sa film páčil, ale na plné hodnotenie to nebolo. Ani nie kvôli záveru, ktorý bol dosť tvrdý a nečakal som to, ale bolo tam až veľa rečnenia na môj vkus. Emočne je tento film veľmi silný. Takto by som sa hádať asi nechcel nikdy s nikým. A Leonardo DiCaprio a Cate Winslet boli fantastickí. 70% ()

maseer2

smutné... že to i takhle někdy dopadá.. jinak očekávání naplněno, trojice Mendes - DiCaprio - Winslet výborná, ale k pěti hvězdičkám přece jen něco chybí.. ()

Kolty a magie

Kolty a magie

02.04.2009

Kulku ze šestiraňáku by si zasloužil člověk, který vypustil na internet sice nedokončené, ale obrazově velmi kvalitní X-Men Origins: Wolverine, a magii zase studio Fox, aby se mu povedlo odčarovat z… (viac)

Komiksová kázeň Sama Mendese

Komiksová kázeň Sama Mendese

31.10.2008

Tak z tohohle se vyvine buď stoprocentní kachna, anebo jedna z nejzajímavějších komiksových adaptací vůbec. Studio Columbia Pictures totiž koupilo práva na drsného Preachera a momentálně prý ukecává… (viac)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků

11.04.2008

Chtěli byste atraktivní zprávy o mladých hezounech a třeskutých předražených velkofilmech? Třeba tu kachnu o Orlandovi Bloomovi v hlavní roli Prince of Persia? A co takhle novinka o dvou ošklivých… (viac)

Kate zaskakuje za Nicole

Kate zaskakuje za Nicole

15.01.2008

Jakmile Nicole Kidman dotočila válečný velkofilm Baze Luhrmanna Australia, s nadšením se vrhla na další projekt, nazvaný mateřství. S manželem Keithem Urbanem očekávají potomstvo, což je určitě… (viac)