Dvoudílný televizní scénář Lucie a Josefa Konášových je působivým a dramatickým příběhem lásky, hrdinství i slabosti. Odehrává se ve dnech, kdy šlo našemu národu opravdu o vše, v období protektorátu. Ačkoliv příběh začíná téměř idylicky, na sklonku roku 1941, předčasnou oslavou Silvestra, s falešným zdáním, že vše je stále v pořádku, a dvě krásné mladé ženy, přítelkyně a obdivovatelky tehdejších filmových hvězd, jako byly Adina Mandlová i Nataša Gollová, jsou středem společnosti, právě v tuto chvíli nedaleko odtud, v zasněženém lese, seskočili padákem tři mladí muži: Bartoš, Potůček a Valčík....
Příchod parašutistů, vyslaných z Anglie, kteří se v Pardubicích objeví, znamená zásadní zlom v dosavadním životě obou žen i v životě jejich manželů. Do nebezpečných akcí, které mají parašutistům pomoci splnit zadaný úkol se zapojí nejen ony, jejich manželé, ale i řada dalších osob kolem nich. Přes to všechno však Hana ani Táňa nezapomínají na svou touhu uplatnit se u filmu, touží po krásných šatech a nemohou přehlédnout mužský šarm a svádění Alfréda Bartoše, jednoho z parašutistů. Přátelství obou dívek začne dostávat povážlivé trhliny. Spolu s tím se přiostřuje i nebezpečí odhalení celé této pardubické skupiny. Němcům se podařilo zachytit několik stop, a jedna z nich vede k Valčíkovi, který se skrývá pod falešným jménem coby vrchní v pardubickém hotelu Veselka. Všichni si začnou uvědomovat vážnost situace. Mistrné propojení ryze soukromých, intimních vztahů jednajících postav s historickými událostmi, které, ať zúčastnění chtěli nebo ne, zasáhly do všech lidských osudů, je nesporným kladem obou autorů.
Příběh se sice odehrává ve velmi krátkém časovém úseku, ale je v něm jakoby v kostce postižena široká škála proměn lidských charakterů, od zcela malých selhání až po ta nejzávažnější. Ale jde v něm současně i o obdivuhodné a mnohdy nečekané důkazy odvahy, statečnosti a obětavosti. Je to i příběh o zkoušce, které je vystaveno přátelství, dosud považované za nejpevnější...
Díky tomu, že se autoři zamýšlejí nad touto dobou právě z tohoto hlediska, přes komplikované a nejednoznačné vztahy a postoje vylíčených postav, vznikl text, který se stal skvělým podkladem pro silný a divácky atraktivní televizní film, jehož působivost a dramatičnost ještě zvýraznila režie Jiřího Stracha a obsazení obou hlavních postav Tatianou Vilhelmovou a Klárou Issovou. V neméně důležitých a skvěle zahraných rolích se setkáte i s Jiřím Dvořákem, Davidem Švehlíkem, Ivanem Trojanem, Miroslavem Táborským, Alešem Hámou, Matějem Hádkem, Viktorem Preissem a dalšími. (oficiálny text distribútora)

shyster

Jiří Strach je na nejlepší cestě ovládnout televizní tvorbu v ČR. Jak jeho předešlý TV film Brainstorm, tak i zde dokazuje, že i přes tu televiznost umí navodit správnou atmosféru, dostat z ohraných tváří dobré a překvapující výkony, že na pár chvil se domníváte, že jste v kině. Nesmím ani zapomenout na scénář, který je na české poměry špičkový, přesto se v druhém dílu opakuje milostná zápletka, což snížilo moje plné hodnocení. ()

BarryLyndon

Při své premiéře se mi to moc líbilo. I dnešníma doufám vyspělejšíma očima moc povedené. Na televizní poměry nevídané a nebojím se napsat plně srovnatelné s Hořícím keřem od HBO. Možná až moc hollywoodská zápletka. Škoda, že na to Strach nedostal stejně peněz, jako stály Želary nebo Tmavomodrý svét, tohle si to zasloužilo a závěr teda na televizní tvorbu nesmírně sugestivní. Super kamera, hudba, obsazení to nej, co nám tu běhá. 8/10 ()

bourec

Takže hodnocení sem měl v hlavě už od včera,a chtěl sem prásknout tři hvězdy.Proč.Plnej počet si zaslouží jak režie Jiříka Stracha,tak herecký výkony,a hlavně celkovej vzhled kulis,rekvizit,prostě filmu jako takovýho.A na tři sem to chtěl poslat za postavu Alfréda Bartoše,kterej mi byl v tom filmu docela nesympatiko.Jenže po přečtení kokotskejch komentů s odpadama a jednou,dvěma hvězdama to přehodnotim,a dám čtyři,protože jinak se mi ten film líbil.80%. ()

C0r0ner

Strašně mě mrzí těch 150 minut stopáže, protože to bylo na mě moc. Strach ale natočil úžasně sugestivní a napínavý film o jednom z nejdůležitějších okamžiků české historie, podle kterého by se dala vyučovat kapitola Domácí odboj. Úžasní herci, skvělá kamera, špičkový příběh. Co víc si přát? 90% ()

Loki81

Vyyyyyyborne. Jen tak dale Strachu... pomalu ale jiste se nam klube rezisersky talent. Stejne jako Brainstorm, Dablova lest... i v Operaci Silver A odvedla Strachova dvorni grupa paradadni vykon... 5* ()

phoebe.h2

Lze označit za jeden z nejlepších českých filmů, skvěle vyobrazené charaktery postav a jejich postupné změny, přátelství dvou žen, které si zakusí ostré chvilky a muži, kteří nedokáží nečinně přihlížet..95%..dnešní česká kinematografie by potřebovala více takhle povedených filmů. ()

Noviik

Krásný příběh z doby protektorátů a vedení zahraničního odboje českými vojáky na našem území. Velmi dobře zvládnutý televizní film v režii skvělého Jiřího Stracha. Velmi dobré výkony zejména Kláry Issové (hlavně ve druhé části), Jiřího Dvořáka (pod režií Stracha se mi opět hodně líbí), ale i tradičně Trojana či Vilhelmové. Nepotřeboval bych zde linii lásky, ale asi sem patří. Každopádně část obcházení a vyhýbání se gestapu je velmi zdařilá. ()

sator

Velmi,velmi dobré a vzbudilo to nevoli v kruhu lidí, kterým se nelíbilo ztvárnění některých postav kontroverzním způsobem... ()

dr.fish

Proklatě dobře napsané, natočené a zahrané! Takhle měl vypadat Protektor. Tady je chycena doba, lidi i historické pozadí. Nádhera. Film měl rozhodně jít do kin. Jeden z nejlepších projektů po revoluci natočených. Naprosto chápu rozhořčení některých lidí, ale o tom tenhle film nebyl. Nikdo tu nechtěl zdiskreditovat parašutisty. Přesně naopak. Je ukázat lidský rozměr té věci, naznačit složitost té doby. Jak snadné bylo "nejít správnou cestou". 85% ()

octopuska

Natočil to Strach, ale má to šmrnc Hertze. Moc povedený dvoudílný filmeček, první díl pozvolný, prodchnutý romantikou, milostnou zápletkou s válečnou příchutí začátku čtyřicátých let, který příjemně plyne, aby pak druhý nabral závratné obrátky a parádně vygradoval. Skvělí herci, hudba, výprava a kamera. Samozřejmě, že takové filmy nemají šanci na kino, protože jsou zkrátka dobré. Škoda tento by si to zasloužil v mnoha ohledech. Z Viktora Preisse mě zamrazilo v zádech: " Chodíte ráda do biografu?" ()

arbitr

Po první části jasně za 5, dvojka trochu ubrala takže celkově hodnotím za 4. Na naše poměry velice slušně zpracovaný, ale herci někdy přehrávají jako by je režisér nechával nebo nezvládal? Některé dějové zvraty trochu přitažené za vlasy. Ale jak jsem již napsal výše u nás nadprůměr. ()

Gothar

K tomuto filmu som sa dostal cez odporúčania pri filme Ve stínu. Atmosféra mi ho dosť pripomínala, výprava bola výborná a vizuálna stránka pôsobila na pomery TV filmu až neuveriteľne. Našťastie sa vďaka tomu nemuselo uberať na stopáži a film bol rozdelený do dvoch dielov, počas ktorých bolo všetko pekne rozvinuté. Potešila aj dobová hudba a prekvapivo dobré herecké výkony. Prekvapivo preto, lebo ako dobrého herca som si pamätal iba Ivana Trojana, ostatných som sem tam videl v TV a to bola hrôza :) Vyzerá to však tak, že Jiří Strach ich donútil makať poctivo a na výsledku je to vidieť. Hlavnou devízou filmu je však spracovanie hrdinstva odbojárov, nie je prehnané, ukazuje aj ich ľudskú stránku a pôsobí uveriteľne. 90 % ()

Helmutek

Další Strachův skvělej (dvou)film. Válečný prostředí je tady zachycený skvěle, působí to přirozeně a nijak stylizovaně (a na český poměry obdivuhodně výpravně). Jednotlivý postavy a charaktery byly zajímavý, dobře rozjetý, a zároveň lidský - film je neškatulkuje na ty "hodný" Čechy a ty "zlý" Němce. Občas jsem z některejch dialogů měl pocit, že jsou buď nešťastně napsaný nebo ne moc uvěřitelně zahraný, a taky Issová, jakkkoliv je tu krásná, střídala scény skvělý s těma trochu přehrávanejma (ne v takový míře, ale cejtil jsem to místama i u Vilhelmový) - to jsou ale tak jediný věci, který na mě z filmu působily trochu rušivym dojmem. Jinak je ale pro mě celej film obrovský a milý překvapení. WTF moments: Třeba to, jak se ňáký ty dvě báby na ulici bavěj o tom, jak Krupkovi pracujou pro odboj atd., a vyřvávaj to tam před barákem jak na lesy, a esesáckou hlídku, která je hned vzápětí těsně minula a snadno je mohla zaslechnout, tu vůbec neřešily ani se jí nijak neznepokojovaly? ()

Thommie

Na české poměry vynikající film, ale nejen na české. Strach je opravdu jedním z mála (!!!) režisérů, kreří mají potenciál a využívají ho. Přehrávání Vilhelmové je zřejmé, protože ohranější herečka asi na světě neexistuje. Je málo rolí, kde ji akceptuji. Ale jako celek skutečně překvapující až výborné. ()

PavelR

Hrdinové jinak, trochu nereálně, ale dalo se na to koukat. Melodramatická linka s Fredem (Jiří Dvořák) moc přesvědčivá nebyla a průběžně mě vytáčela. Naštěstí ve druhé části už na ni nebyl kladen takový důraz. ()

noriaki

Tentokrát trochu nadhodnotím. Operace Silver A vedle dnešních zahraničních historických filmů vypadá trochu nedomrle. Za výpravu ani scénář se stydět nemusí a herci si taky odkroutili svůj solidní průměr. Největší problém jsem měl paradoxně s tou, na níž jsem se nejvíc těšil. Navíc si zahrála takovou nesympatickou mrchu. Filmu podráží nohy nedostatek emocí a atmosféry. Gestapo působí stejně zlověstně jako Bratrstvo kočičí pracky, odbojáři zase jako parta skautů na bojovce. Chápu snahu polidštit hrdiny minulosti, ale tímhle scénáristé neudělali z mýtických hrdinů realistické postavy, ale neschopné amatéry. ()

Krysa SPK

Naprosto fenomenální TV film. A největší potlesk ode mě sklízí Jiří Strach - jeho režie je přímo famózní. Dokonalé i v tom nejmenším detailu. I když - možná mohli scénáristé ukázat více odboje a práce parašutistů. U tak hvězdně obsazeného filmu snad o hercích nikdo nepochyboval, ale přesto musím uznat, že mě velice překvapila Klára Issová, která hlavně v druhém dílu rozehrála opravdový herecký koncert, ale hlavně Aleš Háma se u mě vymanil z pozice ušatýho blba a jeho ztvárnění Josefa Valčíka patří k největším překvapením filmu. A teď pro mě to nejdůležitější a to historická souvislost. Manželé Krupkovi a Hladěnovi mají změněná jména na Kroupovi a Hladíkovi. Alfréd Bartoš - můžeme se o něm dočíst, že to byl notorický sukničkář, který měl po Evropě hned tři snoubenky (ČSR, Francie, VB). Stvárnění v Operaci Silver A je ale přesto tak trochu násilné a nezbavím se pocitu, že Freda Bartoš se v Ďáblicích obrací v hromadném hrobě. Zde vidím největší nedostatek filmu - a to absence alespoň malé piety, úcty k našim národním hrdinům, neboť Bartoš se ve filmu v podání Jiřího Dvořáka chová chvílemi jako naprosté hovado a bezcharakterní floutek. Jen pro upřesnění Alfréd Bartoš je jedna z největších osobností našeho protinacistického odboje. Byl to po všech stránkách příkladný vlastenec, geniální zpravodajec a ukázkový velitel. Vzhledem k tomu, že tvůrci neukazují druhou stránku mince, tedy složitou a nebezpečnou odbojovou zpravodajskou činnost, vypadá to, že si do protektorátu Bartoš skočil akorát zaslouložit. Jinak je film relativně historii věrný až na pár změn, které ale musíme vzhledem k filmařské licenci odpustit: - Parašutisté se nikdy nepředstavovali svými pravými jmény. - Jiří Potůček padl jako poslední ze všech parašutistů a to 2. července, kdy vysílen usnul na kraji pole a český četník ho střelil služební zbraní do hlavy, když parašutista sahal po zbrani - podle jiné verze ho zastřelil dokonce ve spánku. - pardubičtí zatčení nebyli popravováni v tunelu, ale na popravišti Zámeček u Pardubic popravčí četou puškami. - Hana Krupková identifikovala mrtvé parašutisty přímo před kostelem v Resslově ulici a pak v Ústavu soudního lékařství. - Jsou dvě verze smrti Františka Hladěny: buď vyskočil z okna sám nebo z něj byl vyhozen. - Poslední boj Alfréda Bartoše vypadal uplně jinak. Těžko dnes soudit, jak jednaly poslavy ve filmu a jak opravdu jednali skuteční lidé - nezdá se mi např. že by Václav Krupka tak hystericky odsuzoval atentát na Heydricha, spíše naopak. O tom ale dnes můžeme již jen polemizovat. Historici sice film odsoudili, ale stejně dotčeně reagovali i skotští historikové na Statečné srdce a jak je to krásný film:-) Musíme prostě u té filmařské licenze trošku přimhouřit oči. Verdikt: Naprosto skvělá podívaná a silný příběh, který bere dech. Scénáristou byl ovšem samotný pan osud. PS: PŘESTO: Za nejobjektivní a krajně nevhodné a násilné stvárnění Alfréda Bartoše odebírám jednu hvězdičku. ()

lucascus

nestačím se divit...na poměry českého filmu je toto dílko vynikající...herecké obsazení až na výjimky skvělé...scénář se docela držel pravdy a v rámci možností je dost věrohodný (to bývá u válečný filmů málokdy), no zkrátka myslím si, že režisér Jiří Strach umí...těším se na jeho další tvorbu... ()

Eleanor05

Od pana Jiřího Stracha se měli tvůrci Lidic učit, jak se točí válečný film. A zatímco jejich dílo mělo být nanejvýš televizním filmem, tak Operace Silver A se klidně mohla promítat v kinech. Úžasné herecké výkony v hlavních i vedlejších rolích snad vzhledem k obsazení není ani třeba zmiňovat. Ty spolu s realisticky syrovým zpracováním tvoří nadprůměrný film zručně vyprávějící jednu z nejtemnějších kapitol našich dějin. ()

V.Silver

Na jednu stranu nesmíme zapomenout, že to není přesná rekonstrukce událostí, ale do značné míry stylizace pro televizní obrazovky, na stranu druhou... ne všichni hrdinové byli naprosto ctnostní a morálně bezchybní. Tak jako tak musím pochválit Strachovu režii, velice se líbily střihy i práce s kamerou, včetně vkusného hudebního doprovodu, trochu mi ale vadili Vilhelmová, Dvořák a Taclík - první dva proto, že nedokázali vykreslit svoje postavy a zbytečně přehrávali, poslední proto, že (i díky divným postsynchronům) jsem mu toho gestapáka prostě nežral. Jinak skvělé cameo Viktora Preisse! :) 75%. ()