Mladého a úspešného viceprezidenta banky Andyho Dufresnea (Tim Robbins) v roku 1946 odsúdia na doživotie za vraždu svojej manželky a jej milenca. On sám síce tvrdí, že je nevinný, ale nedokáže to na súde preukázať. Dostane sa do väznice Shawshank, kde sú všetci na doživotie. Dočká sa šikanovania, depresií, tvrdej práce, ale postupne sa adaptuje a spriatelí sa s Redom (Morgan Freeman), černošským väzňom, ktorý ako jediný priznáva, že je vinný. Po nejakom čase pomôže Andy jednému dozorcovi vyriešiť problém s daňovým priznaním. A netrvá dlho a stane sa vyhľadávaným daňovým poradcom nielen všetkých dozorcov, ale predovšetkým riaditeľa väznice, pokryteckého a zákerného Nortona (Bob Gunton). S Andyho pomocou rozbehne Norton neuveriteľné finančné machinácie a podnikateľské aktivity, na ktorých fantasticky zarába. Andy sa tak stane prominentným väzňom. Nečakaný obrat nastane vo chvíli, keď jeden z nových väzňov, mladý Tommy, rozpráva Andymu o človeku, s ktorým sedel v inej väznici, a ten sa priznal, že zavraždil Andyho ženu a jej milenca. Andy chce okamžite obnoviť svoj proces, ale narazí na tvrdý odpor riaditeľa Nortona. Ten si nemôže dovoliť o Andyho prísť, ale nielen pre svoje kšefty, ale ja zo strachu, že Andy by mohol na slobode prehovoriť o riaditeľových podvodoch. Andy sa tak znovu ocitne na dne, ale nie je taký hlúpy, ani bezmocný, ako si Norton myslí. Dokáže totiž využiť svoje schopnosti finančného poradcu najmä pre seba, a tak má teraz v rukách kľúč k veľkému majetku. Po celý čas si tiež tajne kope dieru, aby z väznice ušiel... (TV JOJ)

adako

Pekný, ale definitívne nie najlepší film. Skvelá Darabontova réžia, Tim Robbins a Morgan Freeman válí, ale to je tak všetko. Musím však priznať že v jednom momente som aj ja zatajil dych a v duchu začal tlieskať, a tlieskal by som až do konca, keby ten koniec prišiel na čas. Lenže on neprišiel, a namiesto radosti a príjemného pocitu mi z tohto filmu ostala hnusná pachuť patetickosti. Keby skončil v momente keď sa jeden mozog vybral na výlet, nechávajúc za sebou pôvodného majiteľa, bol by to veľmi dobrý film (i keď asi menej populárny). Od toho momentu totiž miera patetickosti stúpala podľa priamej úmery, vrcholiac, ak sa vyznáte v grafoch, práve v poslednej scéne, ktorá bola shit aký som dávno nevidel. P.S.: ja osobne mám radšej iný film kde Tim Robbins hrá bankára ktorý padne skoro až na dno - The Hudsucker Proxy ()

Jekyl

Absolutně souhlasím s hodnocením coby nejlepšího filmu zde na čsfd. Prakticky tam není moc co vytknout. Jednotlivé charaktery se výborně doplňovaly a ústřední dvojice hrdinů odvedla parádní výkon. Závěrečné rozuzlení může mnohé překvapit. ()

slamic5

Klasika. Film viděn tak milionkrát a časem jsem se dostal i ke knížce, které většinou jsou lepší jak film, ale tady né zase o tolik. Navíc v knížce není ta skvělá hudba od Thomase Newmana. ()

Nechic

Neskutečná paráda, děj vymyšlený samotným mistrem. Film nadchnul, pobavil i vedl k zamyšlení, protože dokázal popsat příběh vězňů i bachařů z mnoha úhlů. Po shlédnutí mi také došlo kolik filmů se na Shawshank nepřímo odkazuje. ()

Smartynko

Toto je film, ktorý sa nedá ani opísať. Treba si ho pozrieť, vychutnať a potom rozjímať nad tou búrkou čo v človeku spôsobí. Toto je film, ktorý je absolútnym právom vždy a všade prvý. ()

valdakubik

Tento film po pravu nejlepe hodnoceny. Videl jsem ho snad petkrat a pokazde me bavil. Nechapu ze nedostal oskara. Fenomenalni Morgan Freeman opet nesklamal a u me film jasnych sto procent a je bez chyby. Kdo neda 5 hvezd tak je filmovy bridil. ()

Stoupa07

Teď jsem s hrůzou zjsitil, že jsem tento film ještě neokomnetoval. Tak hurá do toho. Jenže jak začít? Že se mi dostal ppod kůži? Že mi ukazuje to, že i pekle se dá bojovat, pokud má člověk něco navíc. Rozum a naději. Nádherné dílo. ()

Sansnom70

Myslím, že tento film se také dostane časem mezi filmové klasiky. Udělat film z vězeňského prostředí, který chytne za srdce, i když je to film plný vrahů a různých lumpů. A nakonec fandíte právě těmto vyvrhelům společnosti, kteří s Vámi prožívají nejednu pernou chvilku s krutými bachaři. Chytne Vás také skvěle herecké obsazení. Pro pěkný večer při svíčkách a s dobrou lahvinkou vína - skvělý film :o) ()

Alvin

Tenhle film má jedinou slabinu a to tu, že se dostal v mnoha žebříčcích až na samotný vrchol. Tím pádem se od něj očekává něco jako zázrak, filmové zjevení. Což není. Ale dobrej, hodně dobrej to on zase je. Myslím, že je to hlavně ten závěr, co na lidi působí. Po dvou a půl hodinách útrap si prostě většina lidí přeje právě takový závěr. ()

trojkolka

Já se závěrečnými titulky oněměla a jen mi tečou slzy. Po přečtení zdejších komentářů, hodnocení jsem měla obrovská očekávání a film si pouštěla se strachem (z možného zklamání) a natěšením co mi přinese. Zažila jsem procítěný, silný filmový zážitek, který snad už nikdy nezažiju. Jsem strašně moc ráda, že jsem tento film viděla právě až teď, protože před pár lety, bych ho nedokázala tak docenit. ()

bohyyy

Spíš než nejlepší nebo nejoblíbenější film ať už tady nebo na IMDB je to jeden z filmů, kterým pro žádný lepší výraz prozatím říkám "konsensuální." Takový, který urazí absolutní minimum lidí a je maximálně přístupný. ____ Formálně není nijak výrazně osobitý, řemeslně naprosto precizní, silně humanistický a sentimentální (byť velice vkusně). Když je k tomu všemu plný témat jako je houževnatost člověka, nezlomnost lidské vůle, naděje na svobodu a nespravedlnost odsouzení nevinného, tak to musí být "výhra" na plné čáře. A když stojí za kamerou génius jako Roger Deakins, to taky není na škodu. 85% ()

PoprockCZ

Drsné a kruté prostředí věznice. Vše se však po příchodu Andyho Dufresne naladí na vlnu naděje. Andy mi svým příběhem trochu připomínal film Catch me if you can, který je také o geniovi, co skončí ve vězení. Schopnost geniálního myšlení a vynalézavost v právnických věcech mi byla velmi sympatická. Jen je možná trochu paradox, že právě takový člověk byl odsouzen nespravdelivě. Skvělý byl třeba nápad se zasíláním dopisu na úřad každý týden, dokud to úředníky nezačne otravovat a peníze nepošlou a hned poté začít psát dvakrát týdně. :D Je zajímavé vězně a jejich život sledovat, respektive vidět i pohled z druhé strany. Každý z nich si postupně projde svým vývojem, ať už nepříznivým nebo pozitivním. Atmosféra ke konci filmu je úžasná. Musela jsem se usmívat nad tím, jak Andy všechny dokonale převezl. Kdo by to byl řekl, co všechno se dá zařídit, třeba fiktivní identita. Alespoň v tomto filmu tak spravdelnost po létech zvítězila. Důležitá je myšlenka filmu: "Myslet na život nebo umírání?" Lepší je žít s nadějí než si zvyknout na nesvobodu a poté nedokázat žít běžný život. Jednu hvězdičku přeci jen strhávám za až zbytečně hrubé dialogy a především přílišnou brutalitu, což sledovat moc nemusím. ()

vitapavlik

Po dosledování tohoto dokonalého filmu jsem zůstal zaražený do židle. Audiovizuální kvalita skvělá, spolu s velmi intenzivním příběhem mě po následující týden zanechaly v lepší náladě. Herecké výkony Morgana Freemana, mého oblíbeného herce, a dalších potom podtrhují kvalitu tohoto kousku. :) ()

the_weaver

Dokonalá filmová rozprávka pre dospelých. V bezútešnom prostredí väzenia pre odsúdených vrahov sa odohráva príbeh, v ktorom víťazí dobro nad zlom, nádej a odhodlanie nad rezignovanosťou, život nad umieraním. Cena za to je veľmi vysoká, ale o to intenzívnejšie je nakoniec zadosťučinenie. Samotný okamih zlomu je tak nečakaný, že divák ešte minútu po ňom rozmýšľa, či už vlastne nastal.↵  Film je síce veľmi dramatický, ale netvári sa pompézne, k čomu prispieva i vtipné glosovanie rozprávača a decentná, no i tak chytľavá hudba.↵  Ak náhodou existuje niekto, kto po pozretí filmu nenadobudol nadšenie, že pri dostatočnej snahe Božie mlyny predsa len melú, tak ten divák zrejme sedí v podobnom kresle "riaditeľa väznice" ako trebárs Putin či Fico. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Fanoušci Stephena Kinga by měli zbystřit, následující filmová novinka by jim totiž mohla udělat velkou radost. Do adaptace povídky The Life of Chuck byli totiž čerstvě obsazeni herci Tom Hiddleston … (viac)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont

Sněhurka a Darabont

27.06.2014

Na návrat Franka Darabonta k celovečerním filmům čekáme dlouhých 7 let. Režisér Vykoupení z věznice Shawshank, Zelené míle nebo Mlhy se v posledních letech usídlil v televizi, kde vzkřísil zombie… (viac)

Darabontova procházka s mrtvolami

Darabontova procházka s mrtvolami

13.08.2009

Známe ho především jako tvůrce Vykoupení z věznice Shawshank, ale Frank Darabont se odjakživa rád brodil především zatuchlými hororovými vodami. Začínal jako scenárista třetí Noční můry, druhé Mouchy… (viac)