Mladého a úspešného viceprezidenta banky Andyho Dufresnea (Tim Robbins) v roku 1946 odsúdia na doživotie za vraždu svojej manželky a jej milenca. On sám síce tvrdí, že je nevinný, ale nedokáže to na súde preukázať. Dostane sa do väznice Shawshank, kde sú všetci na doživotie. Dočká sa šikanovania, depresií, tvrdej práce, ale postupne sa adaptuje a spriatelí sa s Redom (Morgan Freeman), černošským väzňom, ktorý ako jediný priznáva, že je vinný. Po nejakom čase pomôže Andy jednému dozorcovi vyriešiť problém s daňovým priznaním. A netrvá dlho a stane sa vyhľadávaným daňovým poradcom nielen všetkých dozorcov, ale predovšetkým riaditeľa väznice, pokryteckého a zákerného Nortona (Bob Gunton). S Andyho pomocou rozbehne Norton neuveriteľné finančné machinácie a podnikateľské aktivity, na ktorých fantasticky zarába. Andy sa tak stane prominentným väzňom. Nečakaný obrat nastane vo chvíli, keď jeden z nových väzňov, mladý Tommy, rozpráva Andymu o človeku, s ktorým sedel v inej väznici, a ten sa priznal, že zavraždil Andyho ženu a jej milenca. Andy chce okamžite obnoviť svoj proces, ale narazí na tvrdý odpor riaditeľa Nortona. Ten si nemôže dovoliť o Andyho prísť, ale nielen pre svoje kšefty, ale ja zo strachu, že Andy by mohol na slobode prehovoriť o riaditeľových podvodoch. Andy sa tak znovu ocitne na dne, ale nie je taký hlúpy, ani bezmocný, ako si Norton myslí. Dokáže totiž využiť svoje schopnosti finančného poradcu najmä pre seba, a tak má teraz v rukách kľúč k veľkému majetku. Po celý čas si tiež tajne kope dieru, aby z väznice ušiel... (TV JOJ)

Pesamenteiro

Skvělá atmosféra, Skvělí herci, Skvělé prostředí atd atd.. ale jen příběh malinko hapruje a je na poměr věznic trochu naivní.. Ale už jen za tu atmosféru, si to 3 hvězdy zaslouží + herecké výkonu = 4* Obdivuhodné dílo, které stojí za to vidět.. ()

raru

Najlepší film z väzenského prostredia,aký som kedy videl.Teda najlepšie ľudsky podaný príbeh.Životná úloha Tima Robbinsa,ktorý vo filme exceluje po boku Morgana Freemana.Od začiatku do konca som celý príbeh zhltol aj z navijakom.A ten koniec...... nemám slov.Myslím si,že je jednotkou úplne zaslúžene. , ()

Bronnie

K filmu je asi další komentář zbytečný, film je prostě skvělý po všech stránkách a není mu téměř co vytknout. Já si teprve nedávno dočetl novelu od Kinga, protože jsem si říkal, jaká asi bude kniha, když už jen samotný film je taková bomba. A kniha mě ničím nepřekvapila. Film je naprosto přesně natočen dle knihy, stránka po stránce a já při čtení novely si jen přehrával všechen děj z filmu. Novela je sice napsána klasicky čtivě (přeci jen je to od Kinga, takže to má kvalitu) ale filmový kousek je asi nejlépe zachycený a zfilmovaný příběh na motiv knihy. Neuvěřitelně zpracováno, věřím, že číst si jen tu novelu a nevidět film, nebyl bych z toho tak unesen, jako nyní. ()

Entity

Musím se naučit pohlížet trochu s odstupem na filmy, ve kterých hraje Morgan Freeman :). Každopádně, u tohohle to vůbec není třeba, Tim Robbins, Bob Gunton a další mě ohromili, stejně jako celý příběh od začátku do konce. Jeden z filmů typu Zelená míle nebo Mlčení jehňátek, kdy divák prožívá všechno s postavami, děsí se, chce se mu brečet, usmívá se, mluví k monitoru a radí hlavnímu hrdinovi, co dělat.. :) To možná zní divně - mám na mysli pravý filmový zážitek a naprosto zasloužených pět hvězdiček. ()

Miulka

Nepopsatelný filmový zážitek. Film o naději, přátelství a svobodě, který ukazuje tolik lidskosti, že by dojal i největšího cynika. Všechna čest režiséru Franku Darabontovi a samozřejmě i hlavním protagonistům. 100%. ()

SpeckMcBig

Je to o útěku z vězení ... Tak by jsme to měli dát pod naučnou že jo ? :D ... Darabontův mastrštyk,nestárnoucí klasika o přátelství a naději ... Jeden z nejkrásnějších filmů,které jsem viděl a které uvidím..tohle se těžko překonavá .. a ten konec?mám z něj husinu i když na něj koukám po sté .. Chlap zmizel ve větru jako prd ()

jenspifa

nevim, já z toho tak unešenej nebyl, moc nechápu proč je to 1.nejlepší film. Podle Kinga se mi spíš líbila Zelená míle, ale asi je to jen věc názoru a vkusu... ()

Mrsina

Kdykoliv sleduji nějaký můj oblíbený film, který se mi líbí natolik, že ho považuji za nejlepší na Světě a stojím si zatím pevnou vůlí. Ale jakmile se podívám na tenhle, tak svůj názor ihned měním a se slzami v očích sleduji a chápu, proč je tenhle filmu prostě nejlepší ze všech. Když se Vás někdo zeptá, proč je nejlepší, tak prostě nedokážete odpovědět, to každý, kdo má dobré srdce pozná sám. Na tomhle snímku se mi ještě líbí, že si nemusíte lámat hlavu nad složitým příběhem nebo se nudit u nelogických akčních scén, ale jen si svobodně užíváte nejlepší scénář všech dob a tím taky zůstane. ()

kodwin

Na Shawshanku je nejzajímavější, že se líbí skoro (úplně) všem. To bych nečekal. Na druhou stranu dodávám - oprávněně. ()

Raggnar

Hlavní postava sympatická jak drát v prdeli. I přes dvacet let soužití ve věznici herci nezestárli a vypadají pořád stejně. Nedomyšlené, sice působivé ale jako vrcholný kousek žebříčku to rozhodně není. ()

petrasek

Vážně nechápu proč je tímto filmem každý tak šíleně okouzlen. Je to super snímek, o tom žádná, ale aby byl na prvním místě v žebříčku? Ten konec je jak z nějaké béčkové kreslené pohádky pro děti od pěti do deseti let. Pravděpodobnost, že by to tak dopadlo je asi 1:100 a filmu to z mého pohledu dost uškodilo. ()

Peroon666

Mrzí mě, že jsem se nikdy nedostal ke knižní předloze Stephena Kinga, protože ten postup nejdřív film, pak kniha, je pro mě prostě nepřijatelný. Ale asi to tak mělo být. Tak neuvěřitelně silný příběh o síle lidského ducha, opravdového přátelství a lidské vyrtvalosti, fikanosti a odhodlanosti, navíc dechberoucí herecké výkony obou hlavních postav, se jen tak nevidí. Celý film příprava na grandiózní vyvrcholení. A ten konec?? Posledních pár desítek minut je proste famózní. A i když jej tenkrát na Oskarech převálcoval Forrest Gump, pro mě je Vykoupení nejlepší film, co byl kdy natočen. Dodatek: 15.11.2020. Knižní předlohu jsem přečetl - a musím dodat, že film je 1000x lepší!!! ()

sovica

Tento skvost si prostě nenechám ujít a skouknu ho klidně 10x.Herecké výkony Tima a Morgana jsou prostě skutečné.Jako by byli nejlepšími přáteli i v reálu.Silný příběh z prostředí věznice který rozhodně nenudí a chytne vás.Prostě tu musí být odplata i spravedlnost.Vše co k tomu patří.Záporáci, silný příběh, přátelství, spravedlnost.Skvělý scénář a velmi dobrý dabing.Nic s kudrlinkama.Lidskost především. ()

judy

Romantický zimní večer, brněnské kino Art, Vykoupení z věznice Shawshank ... a svět už nikdy nebude jako předtím. Zjevení,bomba, dosud nepřekonaný filmový zážitek. Oslava lidství, touhy po důstojném životě, pravdě a spravedlnosti. Právem nejvýše hodnocený film na csfd.cz. Skvělý Tim Robbinson a Morgan Freeman. ()

Jarray

Výstavní kousek, který společně s Forrestem ukazuje, že rok 1994 je opravdu výjimečně plodný!! Ani na chviličku jsem se nenudil, což při absolutně chybějícím ženském pohlaví (když nepočítám plakáty na stěně) už něco znamená. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Fanoušci Stephena Kinga by měli zbystřit, následující filmová novinka by jim totiž mohla udělat velkou radost. Do adaptace povídky The Life of Chuck byli totiž čerstvě obsazeni herci Tom Hiddleston … (viac)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont

Sněhurka a Darabont

27.06.2014

Na návrat Franka Darabonta k celovečerním filmům čekáme dlouhých 7 let. Režisér Vykoupení z věznice Shawshank, Zelené míle nebo Mlhy se v posledních letech usídlil v televizi, kde vzkřísil zombie… (viac)

Darabontova procházka s mrtvolami

Darabontova procházka s mrtvolami

13.08.2009

Známe ho především jako tvůrce Vykoupení z věznice Shawshank, ale Frank Darabont se odjakživa rád brodil především zatuchlými hororovými vodami. Začínal jako scenárista třetí Noční můry, druhé Mouchy… (viac)